Przedszkole Publiczne

Witamy na stronie Rybek

Vis

    

ROK SZKOLNY 2018/2019

 

30.09.2018

Dzień przedszkolaka w grupie Rybek

20 września obchodziliśmy w naszym Przedszkolu bardzo ważny dzień – Dzień Przedszkolaka. Zabawom nie było końca. Było wesoło i kolorowo. Dzieci brały udział w zabawach i tańcach. Bawiliśmy się wspaniale . Zapraszamy do galerii:

 

Obchodziliśmy Dzień Kropki !          

W tym roku nasza grupa obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki  czyli The Dot Day. Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, którego inspiracją stała się książka Petera H. Reynoldsa “Kropka”. (…Książka opowiada o małej dziewczynce Vashti, która nie chciała rysować bo nie wierzyła w swoje umiejętności. Zachęcona przez swoją nauczycielkę namalowała na kartce kropkę, po czym podpisała  swój obrazek i pospiesznie opuściła salę. Następnego dnia Vashti ze zdumieniem zauważyła, że jej praca jest oprawiona w piękną ramkę i wisi na honorowym miejscu tuż nad biurkiem nauczycielki. Poczuła się bardzo szczęśliwa z powodu tego, że jej praca się spodobała i wisi w miejscu, w którym wszyscy mogą ją podziwiać. Pomyślała, że potrafi namalować jeszcze piękniejsze kropki i z ochotą zabrała się do pracy. I tak Vashti uwierzyła w siebie dzięki małej kropce… Historia kropki z książki Petera Reynoldsa stała się pretekstem do zorganizowania Międzynarodowego Dnia Kropki. International Dot Day jest świętem kreatywności, odwagi i zabawy. Jego celem jest pomoc dzieciom w odkrywaniu własnych talentów, poznaniu mocnych stron, wyrabianiu wiary we własne siły…) (www.thedotclub.org/dotday) http://www.thedotclub.org/dotday/ Oto jak świętowaliśmy ten dzień w grupie Rybek:

 

Adaptacja w grupie Rybek

Przedszkolaki w grupy Rybek pierwsze dni spędziły podpisując kontrakt przedszkolny, poznając zasady bezpiecznej zabawy, śpiewając piosenki. Uczestniczyły w  zabawach, które przypomniały i ułatwiły dzieciom zrozumienie zasad obowiązujących w przedszkolu oraz pozwoliły opanować kwestie związane z organizacją dnia. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonywały prace plastyczne, wytrwale pracując nad powierzonymi zadaniami. Starsze przedszkolaki serdecznie przyjęły nowo przybyłe dzieci.  Z pozdrowieniami dla wszystkich wzorowo współpracujących rodziców w okresie adaptacji.

ROK SZKOLNY 2017/2018

04.06.2018

Wycieczka do Straży Pożarnej w Toruniu

W maju grupa Rybki uczestniczyła jak co roku w wycieczce do Straży Pożarnej, tym razem odwiedziliśmy KM PSP  Tam mieliśmy przyjemność uczestniczyć w zajęciach rządowego programu „Bezpieczna+” w sali edukacyjnej „Ognik” zlokalizowanej w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej Nr 3 w Toruniu przy ul. Olsztyńskiej 6. W sali edukacyjnej „Ognik” realizowane są praktyczne zajęcia edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego  podczas których  zapoznaliśmy się z zagrożeniami oraz zasadami postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia . Prewencja prowadzona przez wykwalifikowanych strażaków w odpowiednio zaaranżowanej i przystosowanej sali edukacyjnej oraz dostosowanej do wieku rozwojowego dzieci w formie (zabawa, ćwiczenia, prezentacja) na pewno przyczyni się do ograniczenia liczby ofiar i poszkodowanych podczas różnego rodzaju zdarzeń związanych z pożarami i miejscowymi zagrożeniami. Prezentacja zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, umiejętność alarmowania oraz wykorzystanie znaków ostrzegawczych i informacyjnych do celów ewakuacji z zagrożonych obiektów pozwolą nie tylko zapobiegać zagrożeniom, ale też sprawnie działać, kiedy zagrożenia już wystąpią. (źródło : http://www.straz.torun.pl/ognik)

 Dzień Matki

25 maja zaprosiliśmy wszystkie Mamy naszych pociech. Sala przedszkolna zamieniła się w scenę, na której dzieci zaprezentowały program artystyczny. Dzieci śpiewały piosenki, tańczyły, mówiły wiersze oraz składały życzenia swoim najukochańszym Mamom. W tej podniosłej atmosferze dzieci wręczyły Mamom motyle oraz kwiaty. Całuskom i uściskom nie było końca. Następnie zaprosiliśmy wszystkie mamy na przygotowany przez nas w tajemnicy poczęstunek.

 Dzień Dziecka w grupie Rybek

Dzień dziecka świętowaliśmy 30.05.2018r  Ten dzień przywitał dzieci w przedszkolu niespodziankami i atrakcjami: pokaz  baniek mydlanych, malowanie kredą na placu przedszkolnym, malowanie buziek, grom i zabawom nie było końca. Na koniec dzieci otrzymały upominki zabawki. Składaliśmy wszystko  według instrukcji ciesząc się z powstałych wspaniałości: samochody, wozy strażackie i  księżniczki zabraliśmy do domów z uśmiechami na twarzach.

 

27.04.2018

Konkurs Piosenki Angielskiej „Show Time”

25 kwietnia po raz pierwszy odbył się w zaprzyjaźnionym przedszkolu:  Pod Klonowym Listkiem  konkurs piosenki angielskiej, w którym duet z grupy Rybek Wiktoria i Marcel zdobyli  I miejsce! Wiktoria i Marcel zaśpiewali piosenkę „Happy Hippo – The Lion Sleeps Tonight” Dzieci śpiewające oceniane były  następującymi kryteriami: ogólny wyraz artystyczny, poprawność językowa, strój i ruch sceniczny. Cieszymy się z naszego sukcesu!

Wizyta Dogoterapeuty w Grupie Rybek

W miesiącu kwietniu  w grupie Rybek odbyły się zajęcia z dogoterapii.
Dogoterapia to system ćwiczeń i zabaw z psami wspomagający rehabilitację ruchową oraz umysłową dzieci. Poprzez terapię kontaktową czyli zabawy, przytulanie i głaskanie psa, dzieci szybciej i dokładniej próbują wykonać ćwiczenia. Radość i uśmiech jest widoczny na ich twarzach. Zajęcia z psami dobrze wpływają na rozwój psychiczny i fizyczny dzieci. Wzbogacają słownictwo, uwrażliwiają, uczą odpowiedzialności. Rozwijają motorykę małą i dużą. Podczas zajęć ćwiczy się koncentrację, pamięć wpływają one także pozytywnie na rozwój zmysłów. Natomiast zabawa w grupie świetnie wpływa na rozwój społeczny, pozwala otworzyć się na świat zewnętrzny i przełamać wiele barier.

Wycieczki w grupie Rybek

Raz w miesiącu marcu nasza grupa wyrusza na wycieczkę integracyjną z grupą Słoneczek ostatnio mieliśmy przyjemność gościć w kinie Cinema City na filmie animowanym „Pszczółka Maja – Miodowe Igrzyska”. Natomiast w kwietniu wybraliśmy się do Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka. Tam uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych stworzyliśmy piękne kolarze, które ozdobiły naszą salę.

Magiczny Teatrzyk

Grupa Rybki wraz z koleżankami z Lulkowa i Zakrzewka Gościły Teatr Iluzji z Krakowa. Byliśmy świadkami niecodziennych czarów, sami także zamieniliśmy się w małych czarodziejów. Pokazowi towarzyszyły burze oklasków i salwy uśmiechów.

09.04.2018

Wielkanocny  kiermasz żywności

 

16.03.2018 zachęceni sukcesem pierwszego  kiermaszu  zrealizowaliśmy wielkanocny  kiermasz żywności oraz dekoracji. Na kiermaszu królowały ozdoby wielkanocne oraz smaczne produkty: czekolady, ciasta – mazurki, babeczki, wszystko własnego wyrobu J. Nie zabrakło także ozdób świątecznych wykonanych i zgromadzonych przez nas na naszym kiermaszu Wielkanocnym. Akcję zorganizowaliśmy po raz drugi z rodzicami z grupy Rybek. Zapału wystarczy jeszcze na kolejne kiermasze pozdrawiam i dziękuję za 100% zaangażowanie.

Program Profilaktyczny Czyste Powietrze Wokół Nas

Grupa Rybki zrealizowała kolejny program „Czyste Powietrze Wokół Nas” Dzieci uczestniczyły w realizacji programu profilaktyki antytytoniowej. Realizacja głównych założeń programu polegała na omówieniu z dziećmi treści zawartych w materiałach, dotyczących dbałości o czystość naszego środowiska. Rozmawialiśmy na temat szkodliwości dymu dla środowiska przyrodniczego, jak również dla wszystkich ludzi. Podstawą zajęć były nie tylko skutki uboczne dymu z kominów fabryk, spalin samochodów ale także dymu z papierosów. Dzieci wykonały wymowny dla wszystkich plakat „Przy mnie nie pal”.

Program Profilaktyczny „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami”

W miesiącu marcu grupa Rybki zrealizowała program profilaktyczny „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami” Dzieci zdobyły wiedzę na temat miejsc występowania kleszczy, metod zabezpieczenia się przed wszczepieniem kleszcza, poznały sposoby zapobiegania atakom kleszczy oraz sposoby zachowania się w razie kontaktu z nimi. Akcja objęła także rodziców którym dzieci wręczyły ulotki „Nie czekaj do wiosny”- Zapobiegaj! – zaszczep się!. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się projekcja filmu „ Jak usunąć kleszcza” w której dzieci uczestniczyły podczas zajęć z użyciem tablicy multimedialnej .

26.02.2018

Wycieczka do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego

Przed  feriami zimowymi  aby bezpiecznie spędzić wolny czas grupa Rybek wybrała się na wycieczkę do WORD. Przez cały rok  Centrum Edukacji Komunikacyjnej prowadzi  bezpłatne   zajęcia  dla dzieci w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Zajęcia trwają ok. 1,5 godz. i skierowane są głównie do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Zakres zagadnień, który omawiamy z dziećmi ogranicza się przede wszystkim do pieszych uczestników ruchu , czyli:

– wpajamy dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach,

– omawiamy niebezpieczne sytuacje na drogach spowodowane zachowaniami najmłodszych,

– uczymy jak bezpiecznie przejść przez przejście dla pieszych w miejscu, gdzie są sygnalizatory oraz tam, gdzie ich brak,

– dzieci poznają wybrane znaki drogowe,

    Najbardziej lubianym przez dzieci punktem zajęć jest zabawa w pieszych i pojazdy przy pomocy zestawu edukacyjnego „Autochodzik” zalecanego m.in. przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu. Podczas inicjowania ruchu ulicznego, dzieci utrwalają i ćwiczą wszystkie wcześniej poznane zasady poruszania się po drodze. Dzieci biorące udział w zajęciach nie odjeżdżają z pustymi rękami. Otrzymują upominki w postaci gadżetów promujących bezpieczne zachowania na drodze (np. elementy odblaskowe, smycze na szyję, zakładki do książek) i materiały „Bezpieczne dzieci na drogach”(źródło http:// www.word. torun.pl /index.php?option=com_content&view=article&id=144&Itemid)

Aleksandra Janus

W karnawale same bale…

Dnia 06. 02. 2018 r. w Sali Teatralnej Szkoły Podstawowej w Łysomicach odbył się z długo oczekiwany karnawałowy bal integracyjny. Tego dnia wspólnie z grupami ze Słoneczek, Żabek i Pszczółek bawiliśmy się na dużej sali gdzie nie zabrakło zabaw integracyjnych, baniek, kolorowych świateł. Karnawałowe szaleństwo to ciekawe przebrania, balony, serpentyny, ale również specjalna muzyka, zabawy tematyczne, które na zawsze zostaną w naszej pamięci.

Aleksandra Janus

Zima, zima, zima, pada, pada śnieg. Jadę, jadę w świat sankami.

My się zimy nie boimy, a tak naprawdę to bardzo się cieszymy, że do nas przyszła i że możemy poszaleć trochę na świeżym, mroźnym powietrzu. Mamy świetne warunki do zabawy takiej zabawy. Jeździmy na saneczkach, rzucamy się śnieżkami, szukamy śladów ptaków i zwierząt lepimy wielkie śniegowe kule. Wszystko sprawia nam wiele radości.

Aleksandra Janus

29.01.2018

Dzień Babci i Dziadka w Grupie Rybek

Wyczaruję dla babuni
suknię z kropel rosy,
szal z obłoczków, wstążkę z tęczy
wplotę jej we włosy

Namaluję dziadziusiowi
rybek pełną rzekę,
koszyk grzybów, działkę z domkiem,
pieska na pociechę.

18.01.2018r  o godz. 16.00 w czwartek grupa Rybek obchodziła Dzień Babci i Dziadka. W tym roku po raz pierwszy gościliśmy szanownych gości w dużej sali teatralnej na parterze. Przedszkolaki zaprezentowały przybyłym gościom program artystyczny składający się z dwóch części : tegorocznego przedstawienia Jasełkowego oraz piosenek i wierszy na Dzień Babci i Dziadka. Dzieci złożyły życzenia i wręczyły upominki swoim najbliższym. Po części artystycznej nadszedł czas na wspólne zabawy i konkursy oraz wspólny poczęstunek. Serdecznie pozdrawiam szanownych gości oraz dziękuje za fantastyczną zabawę.

Aleksandra Janus

Cykl zajęć z EDUFUN – centrum interaktywnej edukacji i zabawy

 

Cykl zajęć w grupie Rybek rozpoczął się w listopadzie a zakończył w grudniu. To trzy spotkania  podczas których rozwijaliśmy  umiejętności poznawcze i twórcze. Uczestniczyliśmy w zajęciach „Kryształowe drzewko”, „Robobox” oraz „Piasek, który nie boi się wody”. Centrum EduFun to połączenie edukacji i zabawy w jedną interaktywną całość. To odpowiednio opracowane zajęcia, mnóstwo fascynacji. Zapraszamy do galerii:

Aleksandra Janus

 

08.01.2018

Mikołajki  i Jasełka w Grupie Rybek

W magiczny czas świąt dnia 06.12.2017r.  przyjechał do nas gość z dalekiej Laponii odwiedził nas w niewielkiej wiosce Łysomice gdzie grupa Rybek wraz z grupą Pszczółek z Lulkowa niecierpliwie czekała na jego przyjazd w swojej sali . Dzieci gościnnie przyjęły Mikołaja oraz  Śnieżynkę, zaśpiewały gościom piosenkę i zadawały Mikołajowi bardzo dużo pytań. Szczególną ciekawość wzbudził olbrzymi worek z prezentami 🙂

Dnia 21 grudnia 2017r. dzieci z grupy Rybek przedstawiły Jasełka dla swoich rodziców i zaproszonych gości.  Przedstawienie było wyjątkowe. Mali aktorzy, we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale. Dzieci przebrane w kostiumy postaci z Jasełek, recytowały teksty i interpretowały w sposób aktorski swoje role. Dzieci  śpiewały kolędy, pastorałki i wspaniale recytowały przygotowane wierszyki. Do szopki przybyli królowie. Na koniec dzieci kolędowały wspólnie z rodzicami i złożyły im życzenia Bożonarodzeniowe. Wspólny poczęstunek przygotowany przez rodziców umilał nam czas podczas rozpakowywania prezentów.

Aleksandra Janus

02.01.2018

Bożonarodzeniowy kiermasz żywności

 

18.12.2017 przy pomocy rodziców oraz wychowawcy zorganizowaliśmy kiermasz żywności. Inicjatywa powstała we współpracy ze Szkołą Podstawową w Łysomicach. Uczniowie z zapałem kupowali smaczne produkty: babeczki, pierniki, kokosanki. Nie zabrakło także ozdób świątecznych wykonanych i zgromadzonych przez nas na naszym kiermaszu Bożonarodzeniowym. Akcję zorganizowaliśmy po raz pierwszy z rodzicami z grupy Rybek, którzy aktywnie włączyli się do realizacji kiermaszu.

Dziękujemy za zaangażowanie i pomoc w organizacji kiermaszu.

Aleksandra Janus

04.12.2017

Kalendarium miesiąca listopada

Listopad był dla przedszkolaków z grupy Rybek miesiącem który przyniósł wiele ważnych wydarzeń. Zakończyliśmy zbiórkę darów dla Schroniska Miejskiego w Toruniu. Otrzymaliśmy nagrodę za zbiórkę kasztanów – grupa Rybki zajęła III miejsce. Obchodziliśmy  Narodowe Święto Niepodległości – robiąc piękne kotyliony.  Gościliśmy u siebie Małopolski Teatrzyk Iluzji – który przedstawił nam występ pod tytułem „ Czaruj z nami” . Świętowaliśmy  Dzień pluszowego Misia oraz  Andrzejki. W tych dniach w  naszej grupie, zabawom nie było końca. Mieliśmy także sesję zdjęciową, poznaliśmy pracę fotografa. To nie łatwy zawód, trzeba sprostać oczekiwaniom małych modeli. Uczyliśmy się także piec pierniki .Cała sala pięknie pachniała przez kilka dni. Zapraszamy do galerii:

Realizacja programu profilaktycznego „Bezpieczny Przedszkolak”

W ramach realizacji programu profilaktycznego odwiedził nas pan  policjant, przypomnieliśmy sobie numery telefonów alarmowych, zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Pan Michał powiedział nam jak zachować się w sytuacji gdy ktoś obcy chciałby nas zabrać np. z placu zabaw wbrew naszej woli oraz jak przybrać  prawidłową postawę „żółwia” w przypadku gdy zaatakuje nas pies. Dziękujemy panu policjantowi za cenne, fachowe rady.

Jestem starszakiem i przedszkolakiem!

Pasowanie w grupie rybek   

 

26 października dzieci z grupy „Rybki” zaprezentowały występ artystyczny z okazji pasowania na starszaka i przedszkolaka. Wszyscy od dawna czekaliśmy na tę chwilę. Ćwiczyliśmy wiersze, piosenki i tańce, nauczyliśmy się także grać na instrumentach. To przecież niełatwe zadanie wystąpić przed zebranym na widowni rodzicami oraz panią dyrektor i pokazać, że jest się prawdziwym przedszkolakiem lub starszakiem. Nareszcie nadszedł długo oczekiwany moment pasowania, ale najpierw przedszkolaki złożyły przysięgę:

  • Być dobrymi przedszkolakami
  • Nie grymasić i nie szlochać
  • Zawsze swoją panią słuchać
  • Grzecznie bawić się i fikać
  • W mig zjadać z talerzyka
  • Nauczymy się dziękować
  • I porządnie się zachować
  • Od dziś zawsze być zuchami
  • I dobrymi kolegami.

Ten dzień na pewno na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i miłą atmosferę podczas pasowania i poczęstunku.

Aleksandra Janus

2.11.2017               

„Jesienne zabawy”  Owocowo – warzywne cudaki, zwierzaki

                                      

Grupa rybki w ramach kręgu tematycznego związanego z Jesienią uczestniczyła w zajęciach  „Owocowe – warzywne cudaki, zwierzaki”. Efekty pracy dzieci były naprawdę wspaniałe a prace zaprezentowaliśmy rodzicom. Przedszkolaki wyczarowały: wspaniałego żółwia, śpiewającą kukurydzę, świnkę , jeża, delfina…

Nikt nie chciał się rozstać ze swoimi pysznymi przyjaciółmi. Zapraszamy do galerii:

Aleksandra Janus

Cykl zajęć z rodzicami „ Mój zawód, moje hobby”

Królewska Gra- Szachy „Od zabawy po pasje”

Wizyta taty Bartka – Gra w szachy to piękna dziedzina sportu, która nie tylko bawi ale także uczy. Przez zabawę uczy liczenia – matematyka, strategii  – taktyka; czyli tworzenia planu działania i  umiejętności przewidywania zdarzeń. Logicznego myślenia nad słusznością swoich wyborów, tak jak w życiu. W grze tej dokonujemy  oceny słuszności swojego wyboru- tak jak oceniamy czy dobrze postępujemy w różnych sytuacjach. Gra w szachy, rozwija, bawi, uczy i  mobilizuje nas do dalszej pracy, uczy odpowiedzialności. Sam zacząłem bardzo późno… 🙂 mając 13 lat. Gry nauczył mnie wujek, który po kilku partiach zauważył u mnie potencjał i nakazał znalezienia klubu. Tak potoczyła się moja przygoda z szachami, którą mogłem opowiedzieć przedszkolakom z grupy Rybek. Podczas licznych turniejów, poznałem mnóstwo wspaniałych ludzi z różnych zakątków naszego kraju.

                                                                                                      Damian Kamiński

Dziękujemy Panu Damianowi za przybliżenie nam „królewskiej” strategicznej gry planszowej. Liczba pucharów i medalów taty Bartka jest imponująca to tylko najświeższe osiągnięcia które pozwolę sobie wymienić z 2017 r. 01.04.2017 Puchar Starosty Toruńskiego M.Graczyka  – III miejsce, 01.04.2017 Puchar Wójta P. Kowala, 14.05.2017 I miejsce Otwarty Turniej Szachowy Grand Prix Toruń, 3.06.2017 – II miejsce Mistrzostwo Polski szachy szybkie HDU PCK…. Długo by wymieniać dziękujemy i podziwiamy, życząc wielu dalszych sukcesów.

                                                                                                    Aleksandra Janus

Dzień przedszkolaka w grupie Rybek

20 września obchodziliśmy w naszym Przedszkolu bardzo ważny dzień – Dzień Przedszkolaka. Zabawom nie było końca. Było wesoło i kolorowo. Dzieci brały udział w zabawach i tańcach. Bawiliśmy się wspaniale . Zapraszamy do galerii:

Aleksandra Janus

Ogólnopolska Akcja – Sprzątanie Świata – Polska 2017

Tradycją staje się uczestnictwo grupy Rybek w akcji Sprzątania Świata .Nasi przedszkolacy po raz kolejny dołączyli do swoich starszych kolegów ze Szkoły Podstawowej w Łysomicach i w ramach Polskiej Akcji Sprzątania Świata 2017  przystąpili 15 września do wielkiego sprzątania. Posprzątaliśmy cały  plac zabaw!

Aleksandra Janus

Teatrzyk „Pies Szarik na tropie złodzieja” w Łysomicach występ artystów z Krakowa

15 września  grupa Rybki w ramach integracji spotkała się  z zaprzyjaźnionymi  grupami  z Lulkowa i Zakrzewka aby obejrzeć przedstawienie. Bohaterem przedstawienia był psi detektyw Szarik . Musiał on odnaleźć obraz „Dama z łasiczką” skradziony przez zuchwałego złodzieja z krakowskiego muzeum. Akcja była wciągająca i bardzo zabawna. Spektakl zbudowany był w formie ciekawej intrygi, a dla dzieci teatrzyk był wspaniałym pełnym interakcji przeżyciem .

Aleksandra Janus

Adaptacja w grupie Rybek

Proces adaptacji do przedszkola wcale nie musi być trudny  dla dziecka, rodziców oraz nauczyciela. Starsze przedszkolaki serdecznie przyjęły nowo przybyłe dzieci . Czas upływał Nam na wspólnej zabawie , pracach plastycznych oraz zaznajomieniu  się z zasadami obowiązującymi w naszej grupie „Kodeks Przedszkolaka”. Z pozdrowieniami dla wszystkich wzorowo współpracujących rodziców w okresie adaptacji.

Aleksandra Janus

ROK SZKOLNY 2016/2017

 

Zakończenie roku szkolnego w grupie Rybek

Dnia 24 czerwca przywitaliśmy rodziców na uroczystości kończącej rok szkolny 2016/2017 oraz Dnia Ojca. Zaprosiliśmy zgromadzonych gości na występ artystyczny, który przygotowaliśmy wspólnie z dziećmi. Były prezenty dla Tatusiów a dla wszystkich przedszkolaków dyplomy i upominki z okazji zakończenia roku szkolnego. Pożegnaliśmy także naszych starszych kolegów, którzy od września naukę rozpoczną w szkole.

Aleksandra Janus

Bezpieczne Wakacje 2017

Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu  w okresie wakacyjnym Grupa Rybki  gościła Ratownika Medycznego, który przypomniał i utrwalił dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa . Dzieci  zostały zapoznane z warunkami atmosferycznymi nad morzem i w górach oraz z niebezpieczeństwem jakie ze sobą niosą, sposobie poruszania się na drodze, zachowaniu szczególnej ostrożności w kontaktach z osobami  obcymi, przypomniały sobie o środkach szczególnej ostrożności w stosunku do obcych zwierząt.  Grupa pochwaliła się znajomością numerów alarmowych oraz uczestniczyła w pokazie resuscytacji.

Aleksandra Janus

Piknik Letni w Łysomicach na ulicy Klonowej.

19 czerwca przedszkolaki z grupy Rybek skorzystały z zaproszenia rodziców naszej koleżanki Lilianki i spędziliśmy wspaniały dzień na pikniku. Tata Lilki p.Leszek przyjął nas gorącymi goframi, były przepyszne, potem czas upłynął na zabawach na świeżym powietrzu. Jak widać na zdjęciach dzieci były bardzo zadowolone, a uśmiech nie znikał z twarzy dzieci. Marcel zaprzyjaźnił się ze ślimakiem, który dotrzymywał mu towarzystwa przez cały piknik. Dziękujemy za wspaniałe przyjęcie.

Aleksandra Janus

 Wycieczka do Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach

13 czerwca grupa Rybki wraz z grupą Słoneczek wybrała się do Obserwatorium w Piwnicach, które wywarło na nas ogromne wrażenie. Byliśmy pierwszym Publicznym Przedszkolem odwiedzającym  Obserwatorium. Zwiedzanie Obserwatorium  podzielone jest na dwie części – radioastronomiczną oraz dotyczącą astrofizyki i astronomii optycznej. Dowiedzieliśmy się: Jak i czym astronomowie obserwują niebo, jaki kolor ma Słońce i  jak znalazł się u nas najsłynniejszy na świecie teleskop.

Aleksandra Janus

 

Dzień Matki i Dzień Dziecka w grupie Rybek

26 maja zaprosiliśmy wszystkie Mamy naszych pociech. Sala przedszkolna zamieniła się w scenę, na której dzieci zaprezentowały program artystyczny. Dzieci śpiewały piosenki, mówiły wiersze oraz składały życzenia swoim najukochańszym Mamom. W tej podniosłej atmosferze dzieci wręczyły Mamom własnoręcznie wykonane kwiaty i upominki. Całuskom i uściskom nie było końca. 1 czerwca przywitał dzieci w przedszkolu niespodziankami i atrakcjami: pokaz olbrzymich baniek mydlanych, malowanie kredą na placu przedszkolnym, projekcja bajek na tablicy multimedialnej, grom i zabawom nie było końca. Na koniec dzieci otrzymały upominki – indywidualne poduszki ze swoim zdjęciem 🙂

Aleksandra Janus

 Wycieczki Rybek w miesiącu maju

W maju grupa Rybki była na trzech wycieczkach w tym jednej pieszej. W Dzień Strażaka odwiedziliśmy Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu składając życzenia Strażakom, odwiedziliśmy P. Aleksandrę Romanowską w gabinecie dentystycznym w Łysomicach  gdzie przypomnieliśmy sobie zasady higieny jamy ustnej. Trzecia wycieczka z okazji Dnia Dziecka przeniosła nas w świat „ szczęśliwego minionego dzieciństwa” w Muzeum Bajek i Zabawek tam poznaliśmy kolekcję lalek, misiów, wózków, kolejek, samochodów, klocków, gier planszowych i innych zabawek, ale również wystawę starych fotografii dokumentujących szczęśliwe dzieciństwo z minionych lat.

Aleksandra Janus

 Kalendarium miesiąca kwietnia

Miesiąc kwiecień przywitał nas pięknym słońcem, więc grupa Rybki korzystała codziennie z pięknej pogody. Okres przedświąteczny to czas przygotowań wszyscy zaangażowaliśmy się, aby nasza sala nabrała świątecznego nastroju: sialiśmy rzeżuchę, zorganizowaliśmy kiermasz wielkanocny nie zapomnieliśmy o przyjemnościach podczas świątecznej krzątaniny w ramach comiesięcznych wycieczek wyruszyliśmy  do Grębocina, w którym znajduje się Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa. Podczas warsztatów dzieci: czerpały papier, pisały gęsim piórem, drukowały pamiątkowy certyfikat. W tematykę warsztatów wpleciona została ciekawa historia regionu, w której w XVII wieku znajdowała się najnowocześniejsza papiernia w Polsce. Śniadanie wielkanocne to już tradycja w grupie Rybek, na którym nie może zabraknąć stukania się jajkami oraz smakowania wysianej wcześniej rzeżuchy.

Aleksandra Janus

Program edukacyjny „Czyste powietrze wokół nas”

W kwietniu Grupa Rybki wzięła udział w kampanii antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas” Głównym celem programu jest ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem biernego palenia, zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego i wykształcenie świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. Kampania ma charakter profilaktyczny i rekomendowana jest przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.

Aleksandra Janus

Marzec w grupie Rybek

W marcu podsumowaliśmy akcję „Góra Grosza”, przedszkolaki segregowały monety Pani Ola liczyła grosze 🙂 Pogoda w marcu dopisywała mogliśmy do woli korzystać z promieni słonecznych, pożegnaliśmy Zimę skandując hasła: Precz zimo zła…, Wiosno przybywaj, nie zwlekaj, każdy na Ciebie już czeka… Wiosna zawitała także do naszych prac plastycznych: żonkile, jaskółki i Pani Wiosna rozświetliły naszą salę. Uczestniczyliśmy także w ekologicznym teatrzyku pt.: „Klimacik I Decybelek”, z którego dowiedzieliśmy się, że „żyć ekologicznie” to nie tylko segregować śmieci. Aktorzy w sposób zabawny i humorystyczny próbowali uwrażliwić nas na inne aspekty ekologii tj. hałas, zdrowe odżywianie, zmiany klimatyczne.

Aleksandra Janus

Program Profilaktyczny „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami”

W miesiącu marcu grupa Rybki zrealizowała program profilaktyczny „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami” To już druga edycja tego programu. Dzieci odświeżyły wiedzę na temat miejsc występowania kleszczy, metod zabezpieczenia się przed wszczepieniem kleszcza, poznały sposoby zapobiegania atakom kleszczy oraz sposoby zachowania się w razie kontaktu z nimi. Program ten stanowi integralną część kampanii „Kleszczowe zapalenie mózgu- Zapobiegaj – Zaszczep się”

Aleksandra Janus

Kalendarium miesiąca lutego

Grupa Rybki bardzo aktywnie spędziła „ostatni” zimowy miesiąc. Karnawał obchodziliśmy pod hasłem „postacie z bajek” tego dnia urodziny obchodziła Wiktoria, która przyniosła do przedszkola wielki karton z „fruwającymi” balonami, nie zabrakło tańców oraz zabaw integracyjnych. Na koniec balu dzieci wysłuchały opowiadania o „Walentynce” i obdarowane zostały słodkimi lizakami w kształcie serca. Trzeci tydzień lutego rozpieszczał nas wspaniałą pogodą, zabawy na świeżym powietrzu wspomagają naszą odporność, więc z uśmiechem korzystaliśmy z długo oczekiwanych promieni słonecznych. W tym miesiącu odbyliśmy wycieczkę do Planetarium na seans „Barwy kosmosu”, następnie zwiedziliśmy wystawę Orbitarium. W sali znajdują się interaktywne stanowiska. Dzięki nim znaleźć można odpowiedzi na wiele pytań, a przystępne opisy tłumaczą prezentowane zjawiska i procesy zachodzące we Wszechświecie. A wszystko to poprzez zabawę, proste eksperymenty w atrakcyjnej formie. Tłusty Czwartek przywitaliśmy pączkami i faworkami upieczonymi przez nasze Mamy. Dziękujemy były pyszne!!!

Aleksandra Janus

Zajęcia dodatkowe w grupie Rybek

W naszym przedszkolu w pierwszym półroczu organizowane były zajęcia dodatkowe. Grupa Rybki uczestniczyła  w zajęciach dodatkowych, były to : Warsztaty Muzyczne , Gimnastyka Korekcyjna, Warsztaty oraz Terapia Logopedyczna. Jak widać oprócz nauki, nabytych umiejętności i sprawności, zajęcia dostarczyły dzieciom wiele radości.

Aleksandra Janus

Wycieczka do Szkółki Leśnej na Barbarce

W piątek  20 stycznia wybraliśmy się na wycieczkę do Szkółki Leśnej na Barbarce koło Torunia. Tam uczestniczyliśmy w projekcie „Akademia Przyrodników. Edukacja przyrodnicza Dzieci i Młodzieży”. W ramach tego projektu braliśmy udział  w warsztatach „Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę”.  Zima, szczególnie śnieżna i mroźna sprawia, że niektóre zwierzęta muszą zmienić dietę, a to często wiąże się ze zmianą siedliska. W czasie zajęć przedszkolaki dowiedziały się  w jaki sposób można pomóc potrzebującym zwierzętom  przetrwać zimę. Wykonały także smakołyki dla ptaków, które zawiesiły na pobliskich drzewach .

Aleksandra Janus

Dzień Babci i Dziadka  w grupie Rybek

W poniedziałek 19 stycznia  w godzinach popołudniowych obchodziliśmy „Dzień Babci i Dziadka”. Przedszkolaki zaprezentowały przybyłym gościom program artystyczny składający się z dwóch części : tegorocznego przedstawienia Jasełkowego oraz piosenek i wierszy na Dzień Babci i Dziadka. Za co zostały nagrodzone oklaskami i sytym poczęstunkiem. Dzieci pięknie złożyły życzenia i wręczyły upominki swoim najbliższym. Wspólne zabawy integracyjne z tańcami przyniosły wiele radości dzieciom i Dziadkom .

Aleksandra Janus

Projekt aktywny rodzic „Mój zawód moje hobby”

W ramach projektu „Mój zawód moje hobby” odwiedził nas tata Antka. Pan Marcin jest oficerem na statku. Opowiedział przedszkolakom o zawodzie marynarza, który jest bardzo ciekawy, bo bywa się w wielu niezwykłych miejscach. Pan Marcin przyniósł ze sobą pamiątki właśnie z takich miejsc: Egipt, Brazylia. Dzieci dowiedziały się, że kakao płynie do nas z Afryki. Każdy przedszkolak mógł spróbować ziaren kakaowca, które wcale nie były takie słodkie jak czekolada 🙂 Dziękujemy i pozdrawiamy pana Marcina życząc sprzyjających wiatrów!

Aleksandra Janus

 Jasełka w naszym przedszkolu

Dnia 20 grudnia 2016r. dzieci przedstawiły Jasełka dla swoich rodziców i zaproszonych gości. Dzięki przedstawieniu  wprowadziliśmy  wszystkich zgromadzonych w  radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Przedstawienie było wyjątkowe. Mali aktorzy, we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale. Dzieci śpiewały kolędy, pastorałki i wspaniale recytowały przygotowane wierszyki. Do szopki przybyły dzieci z  darami, które przyniosły. Podczas naszego wigilijnego spotkania wręczona została nagroda  dla Aleksandra Zientarskiego za najlepszą pracę w konkursie logopedycznym „Jesienne masowanie, rymów zbieranie” przez logopedę  panią Joannę Kulis. Na koniec dzieci kolędowały wspólnie z rodzicami a Mikołaj jak co roku za piękny występ zostawił dzieciom prezenty pod choinką. Wspólny poczęstunek z potrawami wigilijnymi zakończył naszą uroczystość.

Aleksandra Janus

Przedświąteczny czas w Grupie Rybek

Magiczny czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia spędziliśmy pracowicie pozując do świątecznych zdjęć, gdy odwiedziło nas mini studio fotograficzne. Zdjęcia stały się wspaniałymi prezentami świątecznymi dla naszych bliskich. Jak co roku szybko zapełniał się wspaniałymi ozdobami świątecznymi nasz Kiermasz Bożonarodzeniowy. W naszej sali odbyły się także warsztaty wypiekania tradycyjnych pierników. Dzięki Mistrzom Piernikarskim poznaliśmy historię  piernika, składniki i  sposób wytwarzania tradycyjnych pierników. Piękny zapach pierników przez wiele dni pozostał  z nami przypominając o zbliżających się świętach.

Aleksandra Janus

Mikołajki 2016

Drogi święty Mikołaju

Przybądź do nas, bo już czas.

Wszystkie dzieci Cię kochają

i serduszka biją nam.

Tu w  przedszkolu wielu dzieciom

serca biją niby młot.

Nie pozwól nam długo czekać,

bo nadchodzi ciemna noc.

 

6 grudnia do naszego przedszkola zawitał Święty Mikołaj integrując się z grupą przedszkolną „0” przywitaliśmy Mikołaja. Dzieci od samego rana z niecierpliwością czekały na przybycie długo oczekiwanego gościa. Kiedy nadszedł czas zaproszono nas do sali naszych koleżanek i kolegów z oddziału „0” wiedziały, że i w tym roku Święty Mikołaj nie zapomniał o nas. Dzieci dzielnie odpowiadały na zagadki i pytania, jakie przygotował dla nich Święty Mikołaj. Złożyły przyrzeczenie, że będą grzeczne i odebrały osobiście upragnione prezenty od Mikołaja. Przedszkolaki podziękowały za odwiedziny, upominki, zrobiły pamiątkowe zdjęcia.

Aleksandra Janus

 Andrzejki w Bibliotece Gminnej w Łysomicach

Grupa Rybki, aby lepiej poznać zwyczaje Andrzejkowe wybrała się do Biblioteki Gminnej gdzie z zaciekawieniem zapoznaliśmy się z książkami o tematyce „andrzejkowej” największą popularnością cieszyły się książki: „Czarownica Czesia”, „Opowieści o wróżkach”, Wieczór wróżb”. Tego dnia nie zabrakło także życzeń i marzeń, które spełnić się miały dzięki szczęśliwym grosikom, które tego dnia nabierały magicznej mocy. Wróżbom nie było końca.

Aleksandra Janus

Wycieczka  do  Zakrzewka na Legendę o Świętym  Mikołaju

 Dnia 30 listopada przyjechał do nas Teatr i opowiedział nam cudowną historię życia Świętego Mikołaja. (Spektakl składający się z paru łączących się ze sobą epizodów. Jeden z nich inspirowany jest historią biskupa Mikołaja, który urodził się w 270 r. i mieszkał w małym miasteczku Patra w Lycji . Przytoczone zostało  podanie o biednej dziewczynie, której pomaga przyszły biskup wrzucając przez komin sakiewkę z pieniędzmi .Drugi wątek przedstawienia to Zjazd Świętych Mikołajów. Stało się to pretekstem do pokazania różnych wyobrażeń Św. Mikołaja w wielu krajach i epokach. Aktorzy wcielają się w postacie rozdające dzieciom prezenty w czasie Bożego Narodzenia, wykorzystując efektowne i wzorowane na historycznych strojach kostiumy np. rosyjskiego Dieduszki Moroza, pochodzących z Włoch – Wróżki Befany i Babbo Natale, amerykańskiego Santa Clausa, chorwackiego Svati Nikola, francuskiego Pere Noel itd.) źródło http://www.amuzado.pl Przedstawienie bardzo podobało się dzieciom dziękujemy kolegom i koleżankom z Zakrzewka za gościnę.

Aleksandra Janus

Światowy Dzień Pluszowego Misia w grupie Rybek fotorelacja:

Pokochaj pluszowego misia,
on przyjacielem dzieci jest,
Dorotka, Adaś i Justysia,
wesoło wszyscy bawią się

 

Wycieczka do Baju Pomorskiego na spektakl  „Kopciuszek”

24 listopada grupa Rybek wraz z grupą Jagódek wybrała się do Baju Pomorskiego na spektakl „Kopciuszek”  Twórcy przedstawienia zaprezentowali tę powszechnie znaną opowieść w zaskakującej formie lalek muppetowych , co bardzo spodobało się dzieciom.                (Oprócz Kopciuszka, złej macochy i jej dwóch córek oraz pary królewskiej i księcia, w spektaklu pojawiają się również postacie z innych bajek m.in. Czerwony Kapturek z Wilkiem, Blaszany Drwal z “Czarnoksiężnika z krainy Oz”, a nawet Pippi Langstrum niosąca konia. Twórca spektaklu rozbudował portrety postaci oraz dodał różnego rodzaju epizody: źródło http://bajpomorski.art.pl/kopciuszek,12,pl,2,1,16.html ) Dlatego też dzieci były bardzo aktywne i z sali dochodziły często odgłosy interakcji między dziećmi a muppetami.

Aleksandra Janus

Konkurs „Kasztanobranie” rozstrzygnięty !!!

Grupa RYBKI  zajęła I miejsce w konkursie organizowanym przez nasze przedszkole. Po przeliczeniu okazało się, że każdy z nas przyniósł 16 kilogramów kasztanów! Cieszymy się z wygranej, ale także z tego, że konkurs połączony był z akcją charytatywną na rzecz toruńskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Dużym wyróżnieniem była dla nas możliwość internetowej adopcji pieska Bratka. Mamy nadzieję, że po nagłośnieniu naszej akcji Bratek szybko znajdzie dom poza schroniskiem. Jak widać dzieci bardzo cieszyły się z nagród oraz dyplomu, a ja serdecznie dziękuję wszystkim za udział i pełne zaangażowanie.

Aleksandra Janus

          Święto Niepodległości – Polska moja ojczyzna

Z okazji Dnia Niepodległości przedszkolaki z naszej grupy  wykonały prace plastyczną – flagę Polski.  Oprócz tego  uczestniczyły w zajęciach, podczas których dowiadywały się o symbolach narodowych oraz słuchały Hymnu Polski.  W tym tygodniu uczyliśmy się także piosenki „ Pałacyk Michla” :

Czuwaj wiaro i wytężaj słuch,

pręż swój młody duch, pracując za dwóch!

Czuwaj wiaro i wytężaj słuch,

pręż swój młody duch, jak stal!

Aleksandra Janus

Jesienny krąg tematyczny w perspektywie prac plastycznych grupy Rybek

Plastyka w wychowaniu przedszkolnym jest nieodłącznym elementem, dzięki któremu rozwój dziecka przebiega w sposób prawidłowy. Poprzez prace plastyczne wykonywane podczas zajęć  dzieci rozwijają  zarówno swoją wyobraźnię, jak i ćwiczą mięśnie rąk oraz sprawność palców. Zapraszamy do galerii:

Aleksandra Janus

Wycieczka do Manufaktury cukierków w Toruniu

Grupa Rybki wraz z grupą z Gostkowa Jagódkami wybrała się w słodką podróż do Torunia. Manufaktura cukierków to  atrakcja turystyczna Torunia. Cukierki i lizaki tworzone są ręcznie bez użycia maszyn, na podstawie receptury z XVII w. Przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach „Kręcenia Lizaków” zobaczyły z bliska jak robi się najprawdziwsze lizaki. Mogły zaobserwować jak wygląda proces produkcji od samego początku – od rozgrzewania cukru po barwienie masy aż do formowania lizaków. Wreszcie same kręciły lizaki, które z dumą zabrały do domu.

Aleksandra Janus

Wizyta Policjanta w ramach  Programu Profilaktycznego Bezpieczny          

Przedszkolak

W cyklu całorocznym grupa Rybki realizuje program profilaktyczny „Bezpieczny Przedszkolak” w ramach tego programu gościliśmy policjanta Pana Michała. Przedszkolaki z przyjemnością uczestniczyły w pogadance na temat bezpieczeństwa na drodze. Pan Michał opowiedział nam o pracy policjanta oraz zaprezentował niezbędne przedmioty potrzebne podczas służby. Policjant przypomniał dzieciom numery alarmowe niezbędne w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Na zakończenie spotkania przedszkolaki wręczyły panu Michałowi własnoręcznie wykonane podziękowanie. Bardzo dziękujemy  za miłą wizytę.

Aleksandra Janus

„Jesienne zabawy”  Owocowo – warzywne cudaki, zwierzaki

Dzień chłopaka w przedszkolu

Grupa rybki w ramach kręgu tematycznego związanego z Jesienią uczestniczyła w zajęciach  „Owocowe – warzywne cudaki, zwierzaki”. Efekty pracy dzieci były naprawdę imponujące a prace zaprezentowaliśmy rodzicom na naszym placu przedszkolnym. Humory i pogoda tego dnia dopisała nam wszystkim, a zadowolenie z wykonanych prac wypisane mieliśmy na twarzy. Tego dnia obchodziliśmy także dzień chłopaka, dziewczynki złożyły chłopcom życzenia oraz wręczyły słodkości. Zapraszamy do galerii:

Aleksandra Janus

Ogólnopolska Akcja – Sprzątanie Świata – Polska 2016

Nasi przedszkolacy dołączyli do swoich starszych kolegów ze Szkoły Podstawowej w Łysomicach i w ramach Polskiej Akcji Sprzątania Świata 2016  przystąpiliśmy 16 września do wielkiego sprzątania. Posprzątaliśmy plac zabaw z czego jesteśmy bardzo dumni. Jak widać na zdjęciach:

Aleksandra Janus

Wycieczka autokarem na teatrzyk do Zakrzewka

W ramach integracji filii grupa Rybki wybrała się na pierwszą wycieczkę do Zakrzewka. Tam    gościmy artystów różnych scen teatralnych. Aktorzy przybliżają maluchom znane bajki i baśnie, wystawiają także  różne przedstawienia o charakterze edukacyjnym. Teatrzyk “O pięciu groszkach” przybliżył dzieciom przygody księżniczki na ziarnku grochu. Spektakl oglądaliśmy razem z kolegami i koleżankami z Lulkowa i Zakrzewka.

Aleksandra Janus

U nas w przedszkolu …

Przedszkolaki w grupy Rybek pierwsze dni spędziły podpisując kontrakt przedszkolny, poznając zasady bezpiecznej zabawy, śpiewając piosenki. Uczestniczyły w  zabawach, które przypomniały i ułatwiły dzieciom zrozumienie zasad obowiązujących w przedszkolu oraz pozwoliły opanować kwestie związane z organizacją dnia. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonywały prace plastyczne, wytrwale pracując nad powierzonymi zadaniami.

Aleksandra Janus

ROK SZKOLNY 2015/2016

Wycieczka do gospodarstwa edukacyjnego

W piątek 24.czerwca Dzieci z grupy Rybek wraz ze słoneczkami z Papowa Toruńskiego wyruszyły do gospodarstwa edukacyjnego Babaluda. Zagroda BabaLuda (to gospodarstwo wiejskie o charakterze edukacyjnym. Właściciele zajmują się chowem dawnych ras zwierząt oraz uprawą starych odmian jabłoni, których niewiele zachowało się w przydomowym sadzie. Można tu zobaczyć prawdziwe wiejskie obejście z zagrodą dla owiec pomorskich, kury czubatki dworskie, czubatki brodate i białoczuby polskie oraz piękne kozy rasy barwnej uszlachetnionej. Na terenie gospodarstwa nie brak również kotów i psów, jak na prawdziwą wieś przystało. Zwierzęta są łagodne i przyzwyczajone do kontaktu z dziećmi. ( źródło http://www.babaluda.pl/index.php) Dzieci uczestniczyły także w warsztatach  „Tradycja w mleku zamknięta  zapoznały się z właściwościami prozdrowotnymi mleka, w tym mleka koziego, poznały tradycyjny procesu powstawania masła i twarogu w gospodarstwie wiejskim,  zapoznały się ze sprzętami wykorzystywanymi niegdyś do produkcji masła i sera, ubijały masło w maselnicach. Zapraszamy do galerii:

Aleksandra Janus

Zakończenie Roku 2015/2016

23 czerwca spotkaliśmy się aby występem i poczęstunkiem pożegnać się i przywitać wakacje. Najpierw dzieci zaprezentowali własny program artystyczny potem odbyła się część oficjalna – podziękowania, rozdanie dyplomów. Po niej nastąpiła słodka część uroczystości Pani Ola na zakończenie upiekła ciasteczka , które rozdała wszystkim  podczas wspólnego poczęstunku. Miłych Wakacji !!!

Aleksandra Janus

II Olimpiada Jelonki na Start

Grupa Rybki dnia 8 czerwca na terenie Zespołu Szkół Nr 2 w Turznie uczestniczyła w II Sportowej Olimpiadzie Przedszkolaków z gminy Łysomice. Grupa rybki zajęła I MIEJSCE  w kategorii grupa młodsza i z dumą odebrała puchar z rąk Wójta Gminy i Pani Dyrektor . Zapraszamy na foto-relację:

Aleksandra Janus

Dzień Dziecka w grupie Rybek

W ten szczególny dzień Grupa Rybek wraz ze swoimi kolegami  z Grupy Słoneczek wybrała się do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia (Tego dnia Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia zorganizowany został Dzień Otwartych Koszar. W tym dniu , mieliśmy  możliwość wejść na teren wojskowy, niedostępny na co dzień.
Już od godzin porannych brama Centrum była „szturmowana” przez zwiedzających. A przygotowano dla nich, między innymi wyrzutnie rakietowe BM-21 i WR-40 Langusta, pojazdy Rosomak i HMMWV, moździerze i wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych. Szczególne zainteresowanie wzbudzał sprzęt rozpoznawczy i broń strzelecka. Ponadto udostępniona została ekspozycja stała Muzeum Artylerii prezentująca sprzęt używany przez poprzednie pokolenia artylerzystów.) (źródło http://www.csaiu.torun.pl/nowosci.aspx) A po wycieczce czekała na nas niespodzianka w przedszkolu . Zapraszamy do galerii.

Aleksandra Janus

Teatrzyk w Zakrzewku  „ Foszek Czyścioszek”

Teatr z Krakowa zaprezentował nam zabawną opowieść   o dbaniu o zdrowie i kondycję fizyczną. Hipopotam wraz z panią weterynarz, gepardem i szaloną żyrafą zaprezentowały dzieciom, co jest potrzebne do utrzymania higieny i zdrowia. Dzieci bardzo żywiołowo uczestniczyły przedstawieniu.

Aleksandra Janus

Dzień Matki w Grupie Rybek

Zobacz mamo, zobacz, co ja tutaj mam.

Takie duże serce, Tobie dzisiaj dam.

Serce puka raz i dwa to dla Ciebie mamo gra.

Serce puka raz i dwa to dla Ciebie gra.

Dzień Matki to szczególny dzień w roku. Z tej okazji 20 maja grupa Rybek przygotowała uroczystość i zaprosiła swoje Mamy. Sala przedszkolna zamieniła się w scenę, na której dzieci zaprezentowały piosenki i wiersze oraz życzenia dla kochanych Mam. Dzieci przygotowały także wspólnie ze swoją panią Olą upominki, które dzieci wręczyły przytulając się do swoich Mam, całusom i ściskom nie było końca. Wspólny poczęstunek na słodko zakończył uroczystość Dnia Matki w grupie Rybek.

Aleksandra Janus

Wycieczka do Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich

W miesiącu maju grupa Rybek wspólnie z kolegami i koleżankami z Gostkowa i Turzna wybrała się na warsztaty do Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Toruniu. Przyjęci zostaliśmy po królewsku! Za co serdecznie dziękujemy!  Śniadanie zjedliśmy w prawdziwej stołówce, gdzie podano nam pyszny kompot z gruszek a na deser sałatkę owocową hm…. Była pyszna. Zwiedziliśmy wszystkie zakamarki szkoły ogromną kuchnię, przechowalnię owoców i warzyw, poznaliśmy sposoby przechowywania produktów. Najwięcej frajdy sprawiło dzieciom pieczenie ciasteczek, każdy przedszkolak zamienił się w kucharza, dzieci wycinały foremkami kształty ciastek a po upieczeniu dekorowały ciasteczka. Wspólna degustacja zwieńczyła cały proces wypieku smacznych kruchych ciasteczek. Zapraszamy do galerii:

Aleksandra Janus

Dzień strażaka w grupie Rybek

Grupa rybek świętowała „Dzień Strażaka” wspólnie ze strażakami OSP Papowo Toruńskie. Strażacy przybyli do nas wozem strażackim i zaraz na początku powitaliśmy strażaków kwiatami z balonów. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale także wzywani są do powodzi, zalań, wypadków. Dzieci z bliska mogły podziwiać wóz oraz znajdujących się w nim wyposażenie. Każdy z przedszkolaków miał niesamowitą przyjemność miotać strumieniem wody z prądownicy strażackiej. Wizyta strażaków sprawiła nam wiele przyjemności, na ręce strażaków z OSP Papowo Toruńskie złożyliśmy podziękowania za przybycie do naszego przedszkola.

Aleksandra Janus

  Cykl zajęć z rodzicami „ Mój zawód, moje hobby”

Już dwójka rodziców odwiedziła nasze przedszkole i zaprezentowała nam swoje zainteresowania lub zawód, jaki wykonuje. Mieliśmy przyjemność gościć hokeistę – tata Tymonka i Miłoszka zaprezentował nam profesjonalny strój hokeisty, opowiedział, że właśnie tak spędza aktywnie czas po pracy. Dzieci z zaciekawieniem oglądały wszystko, co zaprezentował hokeista. Strój okazał się naprawdę ciężki. Największe zainteresowanie wzbudzał kask, który musi chronić bramkarza przed uderzeniami krążka.W nagrodę za aktywny udział otrzymaliśmy pamiątkowy krążek z autografem. Kolejny gość przeprowadził w grupie rybek „lekcję anatomii dla przedszkolaków” Pani Karolina przybyła do nas z Edziem – ulubieńcem Wiktorki, który z nimi mieszka J Edzio w całej okazałości zaprezentował nam wszystko, z czego jesteśmy zbudowani. Nic przed nami nie ukrywał. Mogliśmy nawet policzyć mu ząbki, często się do nas uśmiechał. Policzyliśmy mu chyba wszystkie kości, ciekawie było zobaczyć jak wygląda nasz układ kostny. Przedszkolaki  tego dnia wykonały także prace plastyczną. Dzieci wraz z wychowawczynią serdecznie dziękują rodzicom za zaangażowanie. Z niecierpliwością czekamy na kolejnych rodziców. Fotorelacja z wizyt poniżej:

Aleksandra Janus

  

Pokaz iluzjonistyczny „Czarodziej” artystów z Krakowa

27 kwietnia grupa Rybki wraz w zaprzyjaźnionymi filiami uczestniczyła w Zakrzewku w pokazie iluzjonistycznym. Iluzjonista zaprezentował dzieciom wiele ciekawych sztuczek a do niektórych z nich zaprosił dzieci z widowni. I tak nasza Nadia nauczyła się czarować, a w nagrodę za odwagę otrzymała balonowego  króliczka i słodkości, które skrzętnie zapakowała do kieszeni.

Aleksandra Janus

Program Profilaktyczny Czyste Powietrze Wokół Nas

Grupa Rybki zrealizowała kolejny program „Czyste Powietrze Wokół Nas” Dzieci uczestniczyły w realizacji programu profilaktyki antytytoniowej. Realizacja głównych założeń programu polegała na omówieniu z dziećmi treści zawartych w materiałach, dotyczących dbałości o czystość naszego środowiska. Rozmawialiśmy na temat szkodliwości dymu dla środowiska przyrodniczego, jak również dla wszystkich ludzi. Podstawą zajęć były nie tylko skutki uboczne dymu z kominów fabryk, spalin samochodów ale także dymu z papierosów. Dzieci wykonały wymowny dla wszystkich plakat „Przy mnie nie pal”. Nie można było przejść obok niego obojętnie. Plakat zamieszkał z nami przez dwa tygodnie w szatni przedszkolnej aby szerzyć zawarte w nim treści.

       Aleksandra Janus     

Wycieczka do Ogrodu Zoobotanicznego

Grupa Rybki wraz z grupą Słoneczek wyruszyła w poniedziałek 18 kwietnia na wycieczkę do ogrodu Zoobotanicznego . Ogród przywitał nas piękną pogodą, słońce towarzyszyło nam przez cały dzień. Poznaliśmy wiele okazów fauny i flory . Pięknie kwitły tulipany , przylaszczki i forsycje. Co widać na zdjęciach J Znaleźliśmy na drzewie domek dla pszczół, zrobiliśmy grupowe zdjęcie na placu zabaw, niektórzy próbowali zmieścić się w torbie kangura. Wiele radości mieliśmy z karmienia kóz, mile przywitały nas lemury, żubr, niedźwiedź oraz puchacz biały. Na koniec wycieczki poznaliśmy wspaniałe okazy ptaków, które mieszkają w ptaszarni. Serdecznie pozdrawiamy Pana Jurka pracownika ogrodu Zoobotanicznego, który opowiedział nam jakimi zwierzętami się opiekuje i jak je karmi. Wspólne pamiątkowe zdjęcie z Panem Jurkiem przypieczętowało wycieczkę do Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu.

Program Profilaktyczny Bezpieczny Przedszkolak

W cyklu całorocznym grupa Rybki realizuje program profilaktyczny „Bezpieczny Przedszkolak” Przedszkolaki z przyjemnością realizuję treści zawarte w programie, których celem jest : (Wdrożenie dzieci w wieku przedszkolnym do stosowania zasad bezpieczeństwa poprzez ukazywanie źródeł powstawania sytuacji niebezpiecznych.

1.Kształtowanie u dzieci właściwych postaw i umiejętności właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia.) Grupa rybek zrealizowała już w znacznej części program i opanowała n/w zagadnienia:

2. Zapoznanie dzieci z zagrożeniami, jakimi mogą się spotkać np. podczas zabawy w przedszkolu, ogrodzie, w domu, w kontakcie z urządzeniami  technicznymi, w trakcie zabaw ze zwierzętami itp.

3. Zapoznanie z podstawowymi zasadami obowiązującymi w ruchu drogowym i ich przestrzeganiem.

4. Zaznajomienie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w warunkach nieobecności osób dorosłych.

5. Wyrabianie  u  dzieci  właściwych  postaw i  reakcji  w  obliczu  zagrożenia      pożarowego,  anomalii       pogodowych  oraz  sytuacjach  nietypowych  takich  jak: zagubienie się w dużych zbiorowiskach ludzkich .

6. Kształtowanie postaw asertywnych  w  kontaktach  z  osobami  dorosłymi  i  umiejętności  odmawiania  w  sytuacjach  mogących  narazić  je na jakiekolwiek niebezpieczeństwo źródło (http://przedszkole-jelonek.pl/?page_id=55)

Aleksandra Janus

Program Profilaktyczny „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami”

W miesiącu marcu grupa Rybki zrealizowała program profilaktyczny „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami” Dzieci zdobyły wiedzę na temat miejsc występowania kleszczy, metod zabezpieczenia się przed wszczepieniem kleszcza, poznały sposoby zapobiegania atakom kleszczy oraz sposoby zachowania się w razie kontaktu z nimi. Akcja objęła także rodziców którym dzieci wręczyły ulotki „Nie czekaj do wiosny”- Zapobiegaj! – zaszczep się!. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się projekcja filmu „ Jak usunąć kleszcza” w której dzieci uczestniczyły podczas zajęć.

Aleksandra Janus

Wielkanocny  czas

Zaplanowane zajęcia w marcu wprowadziły dzieci z grupy Rybek w Wielkanocny nastrój . Na zajęciach malowaliśmy jajka, dekorowaliśmy wydmuszki, sialiśmy rzeżuchę, którą wspólnie pielęgnowaliśmy. Każdy z nas  w przedszkolu  z Panią Olą wykonał ozdobę wielkanocną na Kiermasz Wielkanocny, rodzice także włączyli się do naszego kiermaszu. Uroczysta prezentacja wszystkich prac nastąpiła w środę poprzedzającą Wielkanoc. Dziękujemy wszystkim rodzicom za udział oraz zaprezentowanie swoich talentów plastycznych. Na zakończenie wspólnej uroczystości dzieci szukały prezentów pozostawionych przez wielkanocnego zajączka na placu przedszkolnym. Wspólne przygotowania do świąt zakończyliśmy śniadankiem wielkanocnym na którym zagościły babeczki i jajeczka, tradycyjnie złożyliśmy sobie życzenia przypominając zwyczaj oblewania się wodą w poniedziałkowy ranek.

Aleksandra Janus

Pierwszy  Dzień Wiosny

W przedszkolu grupa Rybek weseląc się pożegnała zimę i przywitała wiosnę .Staropolską  tradycją wyruszyliśmy z Marzanną aby rozstać się z zimą na dobre. Dzieci zostawiły Marzannę z okrzykami „żegnaj zimo zła – witaj wiosno” Pogoda nam dopisała  po pochodzie dzieci skorzystały z pięknej pogody na placu zabaw.

Aleksandra Janus

Teatrzyk „Rzeżuchowy skarb”

11.03.2016 r grupa Rybek wyruszyła autokarem razem z grupą Pszczółek do Zakrzewka aby uczestniczyć w teatrzyku „Rzeżuchowy skarb” na miejscu spotkaliśmy kolegów z Zakrzewka, Gostkowa oraz Turzna. Obejrzeliśmy spektakl, który mówi o (obrzędach i zwyczajach towarzyszących świętu Wielkiej Nocy. Spektakl zapoznał dzieci z rozmaitymi tradycjami wielkanocnymi z terenów całej Polski. Przypomiał obyczaje wiosenne, mające zapewnić zdrowie i obfite plony. Niektóre z nich są nieznane szerzej, gdyż występują tylko w określonym regionie np. znane ze wschodniej Polski bicie jajkami. Spektakl oprócz zwyczajów ludowych zapoznał dzieci z zanikającym polskim słownictwem. Cały spektakl tworzony jest przy współudziale dzieci. Głównym bohaterem spektaklu jest Małe Leśne Licho. Pojawiło się na świecie bardzo dawno temu i nic nie wie o Wielkiej Nocy. Spowodowało swą niewiedzą wiele zabawnych perypetii. Popadło w konflikt z Panem Ślimakiem, a pomogą mu Malarz Jan Zając i Puchacz Radowid). (źródło http://www.amuzado.pl/nasze-spektakle/rzezuchowy-skarb/)

Aleksandra Janus

Dzień Kobiet w grupie Rybek

Tego dnia już od rana dało się wyczuć pozytywne fluidy w powietrzu. Dziewczynki odświętnie ubrane, ożywione i wesołe jakby wyczuwały że dziś jest też ich święto. Po krótkim zapoznaniu dzieci ze „Świętem kobiet”, które obchodzimy właśnie 8 marca chłopcy, jak na prawdziwych dżentelmenów przystało, złożyli swoim koleżankom najserdeczniejsze życzenia wręczyli im wiosenne kwiaty oraz wielkie balonowe serca z czego dziewczynki były bardzo zadowolone. Teraz już chłopcy będą wiedzieć jak zachować się tego dnia i że warto być dżentelmenem.

Aleksandra Janus

                   Innowacje pedagogiczne realizowane w grupie Rybek

W Ramach innowacji pedagogicznych grupa Rybki realizuje w cyklu całorocznym moduły” Od bazgrania do pisania” oraz Matematyka sensoryczna”  Program Klucz do uczenia się to jedyny w Polsce program, który w ramach wychowania przedszkolnego rozwija kluczowe umiejętności. Moduł „Od bazgrania do pisania” pomaga małym dzieciom w rozwinięciu umiejętności, jakich potrzebują zarówno do pisania jak i kreatywnego wyrażania się w pracy twórczej. Mają możliwość rozwoju sprawności motorycznej oraz świadomości przestrzennej, jakiej wymagają oba te zadania. Uczą się, że za pomocą znaków na papierze czy lepienia plasteliny mogą tworzyć modele wizualne różnych aspektów rzeczywistości, że przy pomocy różnorodnych środków mogą stworzyć obrazy pełne ekspresji. Uczą się, jak przedstawiać przedmioty, będące w ruchu oraz w stanie spoczynku a także jak wykorzystywać kontrastujące cechy ciała i mimiki, aby przekazywać różne emocje. Uczą się również, jak wykorzystać kolor do wyrażenia emocji i tworzenia przeciwstawnychnastrojów.(źródło:http://www.kluczdouczeniasie.pl/pl/strona/kategoria/16/od_bazgrania_do_pisania)

„Matematyka sensoryczna” pomaga dzieciom w rozpoznawaniu i stosowaniu podstawowych standardów sensorycznych: koloru, kształtu i rozmiaru. Umożliwia im rozpoczęcie analizy przedmiotów i ich relacji przy pomocy określonych, kulturowych standardów sensorycznych. Świat przyrody jest niezwykle bogaty różnorodnością kolorów, kształtów i form. Nasze zmysły dają nam możliwość odczucia tej różnorodności, ale to kultura uczy nas rozumienia owego postrzegania – na przykład tego, jak wyglądamy i na co patrzymy. Kultura społeczna organizuje doświadczenie, systematyzuje i klasyfikuje je w taki sposób, który pozwala nam zrozumieć świat i działać w nim z pewnością siebie. Kompetencje sensoryczne, ukształtowane przez nasze kultury, są fundamentem, na którym budowany jest rozwój umysłowy (źródło: http://www.kluczdouczeniasie.pl/pl/strona/kategoria/16/od_ bazgrania_do_pisania) A tak grupa Rybki realizuje programy w praktyce:

Aleksandra Janus

WYCIECZKA DO PLANETARIUM

Dnia 23. 02. 2016 r. grupa Rybek uczestniczyła razem z grupą Słoneczek z Papowa Toruńskiego w wycieczce do Planetarium w Toruniu.(Seans wyświetalny był w wersji 360D. Oznacza to, że ruchomy obraz animacji video wyświetlany jest na całej kopule planetarium i otacza widzów ze wszystkich stron (stąd nazwa – 360 degrees – 360 stopni). Nie oznacza to jednak obrazu trójwymiarowego 3D. System ten jest autorską techniką opracowaną przez zespół pracowników toruńskiego Planetarium. Chyba każdy dorosły był kiedyś zasypywany dziesiątkami pytań w stylu: Dlaczego w nocy jest ciemno i czy niebo może być czerwone? Co to jest gwiazdozbiór? Czy to prawda, że na niebie są wozy i niedźwiedzie z ogonami? Jak wygląda Księżyc z bliska? Czym są gwiazdy? Czy na innych planetach są kosmici? Na wszystkie te pytania dzieci otrzymały odpowiedź podczas seansu “Cudowna podróż”. W trakcie seansu dzieci poznały podstawowe gwiazdozbiory oraz związane z nimi greckie mity. Udały się także w podróż po Układzie Słonecznym, lądując na powierzchni Księżyca i Marsa. Dzieci zobaczyły , jak wyglądają z bliska pierścienie Saturna oraz chmury na Jowiszu. Poznały Słońce jako jedną z gwiazd oraz sprawdzały, czy w kosmosie można spotkać ufoludki). (źródło http://www.planetarium.torun.pl/17/seans-2)

Aleksandra Janus

WALENTYNKI

W piątek grupa Rybek obchodziła Walentynki dzień miłości i przyjaźni. Przedszkolaki wyruszyli w podróż po klasach swoich starszych kolegów z hasłem „ Dziękujemy wam za waszą przyjaźń” Najpierw odwiedziliśmy kolegów z klasy I gdzie zostawiliśmy „łańcuch przyjaźni” Potem odwiedzaliśmy kolejne klasy gdzie witano nas z uśmiechem i radością. Oczywiście w każdej klasie pozostawiliśmy wyraz naszej sympatii i przyjaźni w formie łańcucha serc ,który wykonaliśmy wcześniej w naszej sali. Tego dnia każdy z nas wykonał misia z sercem, oraz torebki z orgiami w których znalazły się czekoladki i lizaki – oczywiście w kształcie serca.

Aleksandra Janus

INTERAKTYWNY SPEKTAKL BAŚNIOWY CZARODZIEJ

Dnia 8.02.2016 r mieliśmy przyjemność uczestniczenia razem z wszystkimi Filiami Przedszkola Publicznego Jelonek w interaktywnym spektaklu „Baśniowy czarodziej” Spektakl był bardzo interesujący i zapewnił przedszkolakom wiele uśmiechu. Dzieci miały okazję uczestniczyć w wyjątkowym przedstawieniu połączonym z warsztatami sztuczek magicznych.

Aleksandra Janus

W KARNAWALE SAME BALE …

Dnia 04. 02. 2016 r. w grupie Rybek w Łysomicach odbył się bal karnawałowy. Tego dnia dzieci przychodziły do przedszkola w różnych strojach i tak zawitały do nas: księżniczki z krainy lodu, czarodziejki, piraci, spider- men, syrenka, strażacy oraz wiele innych ciekawych postaci z bajek. Tego dnia obchodziliśmy także tłusty czwartek więc po zabawie i tańcach czekała nas pyszna przekąska malutkie pączusie mmmmm… były pyszne.

Aleksandra Janus

ZAJĘCIA DODATKOWE W GRUPIE RYBEK

W naszym przedszkolu w pierwszym półroczu organizowane były zajęcia dodatkowe. Grupa Rybek uczestniczyła oprócz zajęć obowiązkowych także w zajęciach dodatkowych, były to : Warsztaty Muzyczne, Gimnastyka Korekcyjna, Warsztaty Komputerowe z Elementami Plastyki, Język Angielski oraz Terapia Logopedyczna. Jak widać oprócz nauki, nabytych umiejętności i sprawności, zajęcia dostarczyły dzieciom wiele radości.

Aleksandra Janus

LAWENDOWE WARSZTATY

W miesiącu styczniu przedszkolaki z grupy Rybek uczestniczyły w „Lawendowych warsztatach”. Dzieci miały okazję poznać kwiat lawendy, które idealnie nadaje się do pracy z dziećmi, zapach lawendy działa uspakajająco, kojąco na zmysły. Lawenda ma bardzo szerokie zastosowanie można z niej zrobić :Lawendowe saszetki pod poduszkę, olejek lawendowy może służyć do pokropienia kocyka dla dziecka przeciw komarom. Płócienne woreczki z lawendą mogą okazać się, doskonałym prezentem dla babci i dziadka. Dzieci wypełniały lawendowym suszem woreczki (zapach bardzo podobał się dzieciom) potem ozdabiały woreczki. Zapraszamy do galerii.

Aleksandra Janus

Dzień Babci i Dziadka!

W piątek 15.01.2016 r. o godz. 16.00 w grupie Rybek odbyła się uroczystość z okazji „Święta Babci i Dziadka”. Wszyscy z niecierpliwością czekali na ten dzień, dostojni goście przybyli punktualnie na uroczystość .Program przebiegał w trzech częściach, w pierwszej dzieci zaśpiewały piosenki i recytowały wiersz, w drugiej zaprezentowały Dziadkom Jasełka, natomiast trzecia to część integracyjna do której dzieci i Dziadków zaprosiła wychowawczyni pani Ola. Dziadkowie mieli okazję opowiedzieć wnuczkom bajkę, potańczyć, zapoznać się i porozmawiać przy wspólnym poczęstunku. Dzieci wręczyły Babciom i Dziadkom lawendowe woreczki, kwiaty oraz serca z orgiami.
Występy małych artystów oraz wspólne zabawy sprawiły radość jednocześnie wnukom, jak i dziadkom. Dziękuję wszystkim rodzicom za pyszne ciasta oraz zaangażowanie w organizację uroczystości.

Aleksandra Janus

Jasełka w Grupie Rybek

22.12.2015r miało miejsce wspólne kolędowanie to był dla nas wielki dzień. Grupa Rybek zaprezentowała tego dnia przygotowane wcześniej przedstawienie Jasełkowe. A przygotowania trwały długo, każdy z nas miał piękny strój a dekoracje oraz pięknie nakryty stół wigilijny tworzyły niepowtarzalny świąteczny nastrój. Wreszcie przyszedł czas na prezentację występu. Każdy z nas miał lekką tremę włącznie z naszą panią Olą 🙂 . Kiedy zaczęliśmy śpiewać pierwsze kolędy a narrator w którego rolę wcieliła się nasza koleżanka Weronika powitał wszystkich rodziców i gości wszystko poszło już gładko. Każdy z nas świetnie opanował role a frekwencja dopisała nam tego dnia wspaniale dlatego całe przedstawienie wypadło bardzo dobrze co potwierdzili rodzice gromkimi brawami. Zaprezentowaliśmy rodzicom prace jakie zrobiliśmy na kiermasz świąteczny. Wspólne kolędowanie stworzyło niepowtarzalny świąteczny nastrój. Resztę dnia spędziliśmy przy wigilijnym stole, rozpakowywaliśmy prezenty i degustowaliśmy smakołyki, które przyniosły nasze mamy

Aleksandra Janus

Wizyta w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym w Toruniu

18 grudnia nasze przedszkolaki udały się wycieczkę do Teatru Muzycznego na spektakl „ Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy” (Była to pogodna, bożonarodzeniowa historia właściciela sklepu z tradycyjnymi piernikami, który kiepsko odnajduje się w świecie, gdzie miarą szczęścia stał się zysk. Ciepła, pełna przekornego humoru muzyczna opowieść o sile dobrych uczynków i wiary w wigilijny cud. Wszyscy wiedzieli, że warto pomagać. Pan Maurycy też to wiedział. Dlatego dziwiło go, że przez swoje dobre serce trafił na skraj bankructwa, a jego córka lubi go coraz mniej. Czy dzięki pomocy przyjaciół, w tym rezolutnej pani Halinki i ironicznego, bezimiennego kota, dobroduszny Maurycy odzyskał to, co stracił? Kto wie…. Skoro cuda się zdarzają. Do tej współczesnej wersji „opowieści wigilijnej” (o cudzie świąt Bożego Narodzenia) Tomasz Lewandowski przygotował nowe aranżacje popularnych pastorałek Wandy Chotomskiej, z muzyką Teresy Niewiarowskiej. Dziesięć utworów muzycznych przeplatanych jest pełną ciepła historią staroświeckiego sklepu z piernikami.) źródło: (http://teatrmuzyczny.torun.pl/) Mam również bardzo spodobała się ta opowieść. Po spektaklu czekał nas spacer po bulwarze miejskim, przejście przez bramę żeglarską. Po drodze zaciekawiła nas także łódka – katarzynka. Dzień był pełen wrażeń. Wszyscy z uśmiechem wróciliśmy do przedszkola.

Aleksandra Janus

Świąteczna wizyta w bibliotece

Comiesięczna wizyta w bibliotece upłynęła nam na lekturze „Prezentu świątecznego od Mikołaja” pięknie przeczytała nam książkę pani Agnieszka, pod okiem której napełniliśmy worek rysunkami prezentów, które pragniemy dostać pod choinkę od Mikołaja. A wytwory naszych maluchów „ połyskujące anioły” upiększyły Gminną Bibliotekę.

Aleksandra Janus

Idą święta czyli wspólne kolędowanie

Podtrzymujemy świąteczny nastrój, grupa rybki zaprosiła do wspólnego kolędowania starszych kolegów z klasy pierwszej . Muzycy z Fundacji Wszyscy Tworzymy sztukę zaprezentowali nam instrumenty na których grali: flet prosty, flet poprzeczny oraz instrumenty perkusyjne. Wspólnie kolędowaliśmy i stroiliśmy choinkę. Nakryliśmy także stół wigilijny śpiewając kolędy. Na koniec w podziękowaniu za wizytę i wspólnie spędzony czas zaśpiewaliśmy kolędę dla muzyków. My też jesteśmy małymi muzykami…

Aleksandra Janus

MINIONKOWE BOMBKI

W ten przedświąteczny czas grupa Rybek uczestniczyła w warsztatach na których wykonała bombki. Podczas warsztatów dzieci stworzyły 4 bombki minionki . Do wykonania bombek dzieci używamy bezpiecznych komponentów z plexi. Przedszkolaki wytrwale malowały bombki i z niecierpliwością czekały na efekt końcowy. Każda bombka opatrzona została kolorową kokardą i minionkowymi oczami oraz świąteczną kokardą. Komplet bombek dzieci umieszczały w ozdobnym kartoniku wyłożonym sizalem, całość przewiązana została satynową wstążką i karnecikiem z imieniem wykonawcy. Oto nasze dzieła …

Aleksandra Janus

Teatrzyk „Czerwony Kapturek spotyka Św. Mikołaja”

10 grudnia Grupa Rybek wyruszyła autokarem wraz grupą Pszczółek z Lulkowa do Zakrzewka tam mieliśmy okazję zintegrować się podczas zabawy z pozostałymi trzema filiami oraz wspólnie zobaczyć bardzo pouczające przedstawienie pt. “Czerwony Kapturek spotyka Św. Mikołaja”. Grupa aktorów z Krakowa zaprezentowała nam zmienioną wersję bajki o Czerwonym Kapturku. Bajka podobała nam się bardzo, a Wilk wcale nie był taki straszny jak w bajce.

Aleksandra Janus

Mikołajki w grupie Rybek

Wizyta Świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przygotowały się do niego starannie. Wykonaliśmy z ogromnym zaangażowaniem prace plastyczne, które zaprezentowaliśmy Mikołajowi. Oprócz tego zaśpiewaliśmy Mikołajowi piosenki jakich nauczyliśmy się w przedszkolu. Mikołaj opowiedział nam gdzie mieszka i pamiętał każde imię swoje renifera. Z zaciekawieniem słuchaliśmy opowiadań Mikołaja. Wspólnie z Mikołajem łowiliśmy świąteczne ozdoby. Mikołaj wykazał się szczególnymi zdolnościami wędkarskimi. Zabawa w świątecznych wędkarzy przyniosła nam wiele radości. Po wspólnych zabawach Mikołaj wręczył każdemu dziecku prezent. Niestety Mikołaj musiał odwiedzić inne dzieci, żegnając się z nami obiecał że za rok ponownie nas odwiedzi, ale to nie wszystko. Jakże było nam miło, kiedy okazało się, że Mikołaj wychodząc włożył do butów naszych przedszkolaków słodkości. Dziękujemy, dziękujemy zapraszamy Mikołaju częściej do przedszkola.

Aleksandra Janus

Piernikowa wycieczka

Święta tuż- tuż grupa przedszkolaków z Łysomic uczestniczyła w Toruniu w warsztatach piernikowych. Na początku wysłuchaliśmy legendy o „Katarzynce, córce piekarza” potem,każdy z przedszkolaków stworzył swój niepowtarzalny piernik w kształcie toruńskiego anioła lub popularnego pana ciastka. Podczas warsztatów dzieci miały do dyspozycji masę piernikową, z której samodzielnie wykrawały pierniczki oraz miały do dyspozycji duży wybór wałeczków i foremek. Było bardzo smaczne i pachnąco. Po warsztatach relaksowaliśmy się w sali zabaw.

Aleksandra Janus

Dzień Pluszowego Misia w grupie Rybek

25 listopada jest Dniem Pluszowego Misia w naszej grupie ten dzień świętowały wszystkie dzieci z uśmiechem na ustach. ,,Dzieci lubią misie-misie lubią dzieci” – tak śpiewał miś Uszatek. Każde dziecko przyszło tego dnia do przedszkola z ukochaną maskotką – misiem. Wykonaliśmy „Misiowe torby” oraz poznaliśmy misiowych bohaterów bajek. Dzień Pluszowego Misia świętowaliśmy także w Bibliotece Gminnej w Łysomicach było fantastycznie, uczestniczyliśmy w konkursach , zabawach i pokazie multimedialnym.

Aleksandra Janus

Spektakl „O lisku Kiteczce co skarżył troszeczkę”

W środę 18 listopada grupa Rybek wraz z grupą Biedronek z Lulkowa wyruszyła autokarem do Zakrzewka na spektakl „O lisku Kiteczce co skarżył troszeczkę” poznaliśmy liska, który miał pewną wadę, ona utrudniała mu życie – lubił skarżyć. Oprócz tego bohaterowie podczas przedstawienia ukazali negatywne skutki wagarowania oraz dokuczania kolegom, pokazują również sposoby zadośćuczynienia za krzywdę wyrządzoną „drugiemu” w myśl złotej zasady: nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe oraz wartość magicznego słowa „przepraszam”.

Aleksandra Janus

Wycieczka do Baju Pomorskiego

calineczka

10 Listopada Grupa Rybek spędziła fascynujący dzień w świecie bajki „Historia Calineczki” Tego dnia wybraliśmy się autokarem integrując się z Grupą Pszczółek z Lulkowa do Baju Pomorskiego w Toruniu.( (Świat Calineczki to wielka księga, z której wyłaniają się kolejne miejsca przygód bohaterki. Nad światem tym panują aktorzy – animatorzy lalek. Ich dowcipne zachowania, komentarze, a niekiedy spory nadają przedstawieniu dodatkowy walor teatralny. “Historia Calineczki” to ciepła opowieść z piękną scenografią i piosenkami budującymi baśniową aurę przedstawienia. (źródło http://www.bajpomorski.art.pl/historia-calineczki,12,pl,2,1,14.html))  Wszyscy z zaciekawieniem śledzili losy Calineczki, scenografia była zachwycająca na koniec dzieci nagrodziły aktorów gromkimi oklaskami.

Aleksandra Janus

 

Akcja Cała Polska Czyta Dzieciom w grupie „Rybek”

cała polska images (2)

Wzorem ubiegłego roku, w naszym przedszkolu ruszyła akcja „Cała Polska czyta dzieciom”. Jako pierwsza w akcji wzięła udział mama Karolina, która przeczytała nam piękną bajkę „Trzy Świnki”. Dzieci uważnie i zaciekawieniem śledziły losy świnek i wilka . Tego dnia obchodziliśmy także Dzień Postaci z Bajek wykonaliśmy prace plastyczną techniką origami płaskiego z koła „świnka”. Mama Karolina w podziękowaniu za udział w akcji otrzymała od dzieci różową świnkę z uśmiechniętą buźką. Zapraszamy chętnych rodziców do udziału w akcji.

Aleksandra Janus

Halloween w grupie rybek

images halloween

2 –ego listopada w Cafebajarce obchodziliśmy Halloween – tradycja Halloween przybyła do nas zza oceanu w latach 90-tych ubiegłego wieku. Zabawa Halloween- owa sprawia dzieciom dużo radości, więc grupa „Rybek” po śniadaniu rozpoczęła warsztaty helloween- owe , każdy z nas samodzielnie wykonał 2 straszne przypinki , które towarzyszyły nam podczas „strasznej” zabawy . Założyliśmy straszne peleryny i kapelusze a nasze twarze zmieniły się nie do poznania . Harcom i uśmiechom nie było końca … Jak widać poniżej zrobiliśmy sobie dużo pięknych pamiątkowych zdjęć.

Aleksandra Janus

Pasowanie na przedszkolaka.

pasowanie images

Dzień długo wyczekiwany przez dzieci z grupy Rybek . “Pasowanie na przedszkolaka” to szczególnie ważne wydarzenie dla nowoprzyjętych dzieci oraz ich rodziców. Cała grupa odświętnie ubrana zaprezentowała swoje umiejętności śpiewając piosenki i recytując wierszyki, zapewniała także że jest gotowa do bycia przedszkolakami i starszakami składając przyrzeczenie przed Panią Dyrektor oraz swoimi rodzicami. Tańczyły, inscenizowały ruchem wiersze i piosenki. Udowodniły, że potrafią słuchać i wykonywać polecenia pani. Pokazały, ze z dłoni można wyczarować liść, z ręki gałąź a wichura wiała tak że rodzice musieli trzymać się krzeseł aby ich nie porwała wichura 🙂 Po części artystycznej pani Dyrektor pasowała dzieci kredką na przedszkolaków i starszaków oraz wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomy. Uroczystość zakończyliśmy wspólnym poczęstunkiem i pamiątkowymi zdjęciami. Dziękuję wszystkim rodzicom za zaangażowanie i piękne kwiaty.

Aleksandra Janus

Krąg tematyczny „Jesienne zabawy”

images

Grupa rybek w ramach kręgu tematycznego o jesieni przeprowadziła zabawy badawcze z dynią, określaliśmy jej kształt, każdy z nas ją dotykał, nosił i był bardzo ciekawy co jest w środku, Dynia w środku okazała się śliska, miękka i mokra. Miąższ był zimy i śliski a ku naszemu zdziwieniu w gąbczastym miąższu były pestki , które wybraliśmy i wysuszyliśmy. Pestki z dyni po wysuszeniu nadają się do zjedzenia , mało tego są niezwykle pyszne i zdrowe.

Aleksandra Janus

Spotkanie z Panią Policjantką w Zakrzewku

W miesiącu wrześniu „Rybki” pojechały integrować się wspólnie z grupą „Pszczółek” z Lulkowa do Zakrzewka aby spotkać się Panią policjantką oraz zapoznać się z „Biedronkami” z Zakrzewka . Radość zapewnił nam wspólny przejazd autokarem dla niektórych była to pierwsza podróż tym środkiem transportu. Wszyscy z zaciekawieniem czekali na przyjazd pani policjantki. Gość został zaproszony w ramach programu profilaktycznego „Bezpieczny przedszkolak”. Pani Policjantka przypomniała dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze i prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Opowiedziała nam również o korzyściach noszenia ubrań posiadających elementy odblaskowe. Na zakończenie przedszkolaki otrzymały odblaskowe zawieszki oraz kamizelki odblaskowe. Laurka to nasze podziękowanie za miłe i pouczające spotkanie.

Aleksandra Janus

Urodziny w grupie „Rybek”

Dzień urodzin dla każdego dziecka jest dniem szczególnie ważnym. To właśnie ten mały człowiek w tym dniu znajduje się w centrum uwagi.
Jest najważniejszy a inni zastanawiają się w jaki sposób mogą mu sprawić radość i przyjemność. Urodziny w grupie rybek w miesiącu wrześniu obchodziła Weronika natomiast w miesiącu październiku Mikołaj To bardzo ważne wydarzenie pełne niespodzianek i niezapomnianych przeżyć. Dlatego w grupie świętujemy urodziny każdego dziecka, przygotowaliśmy w sali kącik urodzinowy, aby podkreślić wagę tego święta. Dzieci śpiewają „sto lat”, składają życzenia „wszystkiego najlepszego” potem pałaszowanie słodkości przyniesionych przez solenizantów.

Aleksandra Janus

Wycieczka Rybek do biblioteki w Łysomicach

images biblioteka

Dzieci z naszego przedszkola odwiedzają bibliotekę . Jak co roku wznowiliśmy współpracę z biblioteką gminną w Łysomicach Celem takich jest wzbudzanie u dzieci zainteresowania literaturą i zachęcanie dzieci do interesowania się książką . Każdy z nas z zaciekawieniem zwiedzał zakamarki bibliotek, ukradkiem tu i tam ściągając książki z półki. Wszyscy z zaciekawieniem śledzili ilustracje bohaterów książeczek , które wybrali, ale przedtem część z nas zapisała się do biblioteki aby móc wypożyczać książki. Pani Agnieszka zaprosiła nas na spotkanie pod tytułem „Kolory Jesieni” A poznawaliśmy jesień wszystkimi zmysłami- oj smakowała nam ta jesień… (śliwkami, winogronami, jabłkami), potem lepiliśmy dary jesieni z plasteliny a na koniec spotkał nas odprężający masażyk z dreszczykiem i deszczykiem. Dziękujemy!!! Z niecierpliwością czekamy na drugie spotkanie. Dzień zakończyliśmy długim spacerem a pogoda dopisała nam jak widać na zdjęciach.

Aleksandra Janus

Kalendarium fotograficzne z września

Pod koniec każdego miesiąca postaram się wybrać i zamieszczać zdjęcia naszych pociech w różnych sytuacjach edukacyjnych związanych z nauką i zabawą. Dzieci w sytuacjach edukacyjnych gromadzą nowe doświadczenia, uczą się. Nasze kalendarium fotograficzne będzie zbiorem zastanych sytuacji edukacyjnych w których dzieci bezustannie biorą udział.

Zapraszamy do kalendarium…

Aleksandra Janus

 

„Dzień długich spacerów” oraz „Dzień drzewa”

Grupa rybki obchodziła „Dzień długich spacerów” (05.10.2015r.) z tej okazji wybraliśmy się razem z rodzicami w piękny jesienny dzień na spacer do pobliskiego parku w Łysomicach. Grupa „Rybek” ochoczo zabrała się do zbierania różnokolorowych liści, a Łysomicki park odkrywał przed nami coraz to nowe oblicza, ławki zapraszały nas na odpoczynek , krzewy róż „kłaniały się nam” aby robić z nimi zdjęcia. Grupa rybek obchodziła także „Dzień drzewa” w tym dniu wykonaliśmy wspólnie pracę „drzewo z dziuplą”

zapraszamy do galerii…

Aleksandra Janus