Przedszkole Publiczne

Witamy w grupie Sówek

ROK SZKOLNY 2017/2018

pink-owl-clipart-RiA8MKdiL

ROK SZKOLNY 2018/2019

“Kto soki pije, ten długo żyje!”

Dzieci z grupy „Sów” wiedzą, żeby być zdrowym należy się zdrowo odżywiać. Kształtując postawy prozdrowotne od najmłodszych lat postanowiliśmy wykonać sok warzywny. Była to prawdziwa „bomba witaminowa” bez zbędnych cukrów i konserwantów.

Przed przystąpieniem  do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku – sokowirówką, jego działaniem oraz utrwalały sobie zasady bezpieczeństwa i higieny podczas przygotowywania posiłków. Następnie dzieci samodzielnie pokroiły jabłka na mniejsze części. Przyglądały się jak sokowirówka wyciska sok z marchwi i jabłek. Po skończonej pracy nawet najbardziej wybredne przedszkolaki delektowały się jego smakiem 😉

Justyna Wojnowska-Wachowiak

ROK SZKOLNY 2017/2018

04.06.2018

UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA MAMY I TATY

Kalendarz ma kartek wiele, ale są dwa szczególne dni w roku, w których  Mama i Tata obchodzą swoje święto. Z tej okazji dzieci z grupy „Sowy” zaprosiły swoich kochanych rodziców  na uroczystość z okazji ich święta.  Przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne oraz taneczne. Prezentowany program  artystyczny u wielu rodziców wywołał uśmiech, a nawet łzy wzruszenia. Po części oficjalnej dzieci wraz z rodzicami brali udział w zabawach integracyjnych oraz wspólnym poczęstunku. Następnie każde dziecko wręczyło swoim rodzicom upominki, a dumne Panie wykonały pamiątkowe zdjęcie.

RODZICE, ŻYCZYMY WAM JESZCZE RAZ SPEŁNIENIA WSZYSTKICH MARZEŃ I SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA OBECNOŚĆ.

Wychowawcy grupy

 

 

24.05.2018

WYCIECZKA DO STRAŻY POŻARNEJ

Wycieczki do siedziby Straży Pożarnej stały się już   w naszym przedszkolu tradycją. Po raz kolejny dzięki uprzejmości Ochotniczej Straży Pożarnej w Papowie Toruńskim  mogliśmy odwiedzić pobliską remizę. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, jak dbać o swoje bezpieczeństwo. Jak zachować się w sytuacji zagrożenia pożarem i do kogo zwrócić się o pomoc. Dzieci utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej – 998 i numer alarmowy – 112. Panowie Strażacy zaprezentowali sprzęt pożarniczy stanowiący wyposażenie jednostki. Największą atrakcją bez wątpienia okazało się lanie wody 🙂

Justyna Wojnowska-Wachowiak

 

23.04.2018

tło

„Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami” 

W kwietniu nasze dzieci wzięły udział w programie edukacyjnym dotyczącym  profilaktyki chorób przenoszonych przez kleszcze na człowieka, czyli tzw. chorób odkleszczowych. Wiodącym celem programu jest edukacja na temat chorób odkleszczowych i zapobieganie tym chorobom.

Dzieci w przystępny sposób dowiedziały się wielu informacji  na temat życia kleszczy, ich wyglądu, występowania; miejsc na ciele człowieka najbardziej narażonych na ukłucie kleszczy. Wiedzą już też jak zabezpieczyć się przed wczepieniem kleszcza w ciało oraz jak prawidłowo postępować w przypadku ukłucia przez kleszcza.   Akcja objęła także rodziców, którym wręczono ulotki „Nie czekaj do wiosny – Zapobiegaj! – Zaszczep się!”. Rodzice mogli też obejrzeć model kleszcza wykonany przez ich pociechy w przedszkolu, a był nim kleszcz wykonany z balonu i drucików kreatywnych. Przedszkolaki teraz już wiedzą, że po spacerze w lesie czy łące ich rodzice muszą sprawdzić czy nie wczepił im się jakiś kleszcz !

Joanna Wojtulska

tło

CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS

Zakończyliśmy już realizację programu profilaktyki Czyste Powietrze Wokół Nas, którego celem jest przedszkolna edukacja antytytoniowa. W wychowaniu zdrowotnym dziecka, program ten stanowi pierwszy etap nabywania wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego. Dzieci nauczyły się rozpoznawać różne źródła dymu i przede wszystkim wiedzą już jak radzić sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń. Już wiedzą, że w takiej sytuacji mają prawo powiedzieć „NIE PAL PRZY MNIE PROSZĘ!”. Zwieńczeniem realizacji zajęć wokół tematu było wykonanie przez dzieci zawieszki na drzwi „Nie pal przy mnie proszę!”, którą przedszkolaki zabrały do swoich domów.

Joanna Wojtulska

METODA WERONIKI SHERBORNE W PRACY Z DZIEĆMI 

Nasze dzieci uwielbiają gimnastykę prowadzoną z wykorzystaniem Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Podstawowe założenia metody  to rozwijanie przez ruch:
• świadomości własnego ciała i usprawniania ruchowego,
• świadomości przestrzeni i działania w niej,
• dzielenia przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązywanie z nimi bliskiego kontaktu.

Najlepszym świadectwem na to jak przyjemne są ćwiczenia z zastosowaniem tej metody, są uśmiechy na twarzach dzieci i zaangażowanie z jakim biorą w nich udział.

Joanna Wojtulska

WYCIECZKA DO SALI ZABAW

20 kwietnia 2018 r. przedszkolaki z grupy „Sowy” wybrały się na wycieczkę do sali zabaw „Fiku-Miku” w Toruniu. Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie poprzez wspólną zabawę, rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji przestrzennej. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku z radosnego spędzenia czasu 🙂

Justyna Wojnowska-Wachowiak

12.04.2018

“Pisanki, pisanki, jajka malowane,
Nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek …”

Koniec marca był w naszej grupie okresem przygotowań do obchodów zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Wspólnie z Paniami dzieci poznawały zwyczaje związane z tym Świętem, charakterystyczne dla naszej rodzimej kultury oraz  wykonywały liczne ozdoby. W ostatnim dniu przed świętami dzieci szukały w Sali podarunku od zajączka 🙂

Justyna Wojnowska-Wachowiak

Spotkanie z Panią Bibliotekarką

W marcu w naszym przedszkolu gościliśmy Panią Agnieszkę Ziemba – kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Łysomicach, która przybliżyła przedszkolakom zawód bibliotekarza, przeczytała dzieciom opowiadanie. Ponadto Pani bibliotekarka, przeprowadziła zajęcia o tematyce wielkanocnej. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wizytę Pani Agnieszki.

Justyna Wojnowska-Wachowiak

10.04.2018

Program nowatorski – Matematyka sensoryczna

Każdy dzień w naszej grupie wypełniony jest zajęciami i zabawą. Staramy się wykorzystywać różne formy i metody pracy, aby urozmaicać zajęcia, wykorzystując przy tym atrakcyjne pomoce. Zajęcia wg programu „Klucz do uczenia się” moduł matematyka sensorycznacieszy się ogromnym zainteresowaniem dzieci, które bardzo chętnie biorą w nich udział.Matematyka sensoryczna wprowadza dzieci w świat kolorów, kształtów i wielkości. Dzięki poznaniu tych cech przedmiotów dzieci mogą rozpocząć dalsze zabawy badawcze na przedmiotach i poznawać łączące ich relacje.

Justyna Wojnowska-Wachowiak

27.03.2018

Wycieczka do „BabaLudy”

23 marca wybraliśmy się na wycieczkę do Wiejskiego Gospodarstwa Edukacyjnego „BabaLuda”. Dzieci mogły oglądać, głaskać różne zwierzęta, takie jak owce, kozy, barana, alpaki i małe pisklaki. Największą atrakcją okazało się karmienie butelką malutkiej kozy. Dzieci uczestniczyły podczas wyjazdu w warsztatach wielkanocnych, podczas których zrobiły koszyczek i posiały rzeżuchę w skorupce od jajka. Na zakończenie dzieci miały za zadanie na podwórku odnaleźć ukryte jajeczka, za które otrzymały małą niespodziankę.  Dzień pełen atrakcji i niezapomnianych wrażeń sprawił, iż prawie wszystkie dzieci w drodze do przedszkola słodko sobie zasnęły 🙂

Justyna Wojnowska-Wachowiak

26.02.2018

logo

Warto wiedzieć, że my ludzie udomowiliśmy koty  już ponad 10 tysięcy lat temu, a od 1990 roku we Włoszech kociaki doczekały się swojego międzynarodowego święta. A jak to wyglądało w naszym kraju? W Polce pierwszy Dzień Kota obchodziliśmy w 2006 roku. U nas obchody Dnia Kota przypadają na  dzień 17 lutego,  nie jest to jednak międzynarodowa data gdyż w Wielkiej Brytanii koty mają swój dzień 8 sierpnia, a w Stanach Zjednoczonych ten dzień  przypada na 29 października.

W naszym przedszkolu dołączyliśmy do obchodów Dnia Kota. W poniedziałek 19-stego lutego na dzieci czekały „kocie niespodzianki. Odtwarzanie ruchem treści piosenki „Kotki dwa”, podczas której dzieci  wskazywały odpowiednie części ciała, które mają koty. Była też „kocia gimnastyka”, zagadki słowne i opowieść ruchowa. Szukaliśmy ukrytego kotka w naszej sali, a następnie sadzaliśmy go we wskazanym miejscu względem krzesła. To samo wykonaliśmy z kotami papierowymi na swoich kartkach. Kołysaliśmy kotki na chuście animacyjnej, a następnie je usypialiśmy do kołysanki, oczywiście o kotkach. Wykonaliśmy  pracę z cyklu „coś z niczego”, a więc – kota z rolki po papierze toaletowym. Po zabawie dzieci wysłuchały bajkę o trzech Kotkach Psotkach. Miłym akcentem na zakończenie zabaw było wręczenie dzieciom pamiątkowych medali.

Joanna Wojtulska

 

 

„SOWY W KOSMOSIE”

W lutym sówki odkrywały tajemnice kosmosu. Lecąc rakietą podróżowały na różne planety, na których czekały na nie niespodzianki i zadania do wykonania. Poznały „Przygodę kosmitów” uważnie słuchając opowiadania nauczyciela, ćwiczyły swoją sprawność ruchową do gimnastyki z wierszyka, porównywały wygląd i kosmitów. Innym razem wylądowały na Marsie, gdzie ukryte były ufoludki, jak się okazało było ich sporo, ale wszystkie zostały odnalezione. Były też na planecie, gdzie mieszkały roboty. A gdy nadszedł koniec podróży każde dziecko wykonało swoją rakietę, by móc powrócić do swojego domu na Ziemi. Dzieci poznały muzykę J. M. Jarre, która świetnie wprowadzała w klimat i dawała dozę tajemniczości, a utwór Apollo 440 przypominał, że czas wystartować rakietę.

Joanna Wojtulska

06.02.2018

maxresdefault

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

              W czwartek 1 lutego  nasze przedszkolaki gościły u siebie serdecznych gości – Babcie i Dziadków. Z okazji ich święta dzieci przygotowały inscenizację wiersza Juliana Tuwima „Rzepka”. Następnie wyrecytowały wierszyk oraz wyśpiewały i zatańczyły walczyka dla swoich gości.   Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali  występy swoich milusińskich, a przedszkolaki odważnie zaprezentowały swoje umiejętności.

           Po części artystycznej małe Sowy obdarowały dziadków prezentami, a następnie spędziły urocze chwile z nimi podczas słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców. Na końcu na wszystkich czekała miła niespodzianka, jaką był wspólny taniec przy piosenkach z dziecięcego repertuaru oraz zabawy i konkursy dla dziadków i ich wnuków.

           Takie spotkania to niezapomniane, rodzinne momenty tak ważne  zarówno dla tych najmłodszych, jaki i tych nieco starszych. Salę przepełniała atmosfera radości i miłości, a z twarzy nie schodził uśmiech.

                                                                         Wychowawcy:

 Joanna Wojtulska i Justyna Wojnowska-Wachowiak

 

 

Zajęcia z Edu-Fun !

Zachwytom i radości nie było końca kiedy w grudniu w naszym przedszkolu pojawiali się animatorzy z Centrum Interaktywnej Edukacji i Zabawy.

Dzięki warsztatom dzieci zamieniały się w małych naukowców odkrywających tajniki świata. Mogły samodzielnie wykonać świecący nos robota, kinetyczny piasek czy „kryształowe drzewko”. Poprzez zabawę zdobyły nowe wiadomości i doświadczenia.

Joanna Wojtulska

18.12.2017

Warsztaty piernikarskie

 

14.12.2017 w ramach zajęć dodatkowych odwiedzili nas pracownicy „Piernikowej Chaty”, którzy przeprowadzili warsztaty piernikarskie. Podczas których dzieci wałkowały ciasto i wykrawały piernika z wybranego przez siebie kształtu przy użyciu foremek.Dowiedziały się jakie składniki potrzebne są do ich wyrobu.  Aromat pieczonych pierników roznosił się po całym przedszkolu i niewątpliwie wprowadził wszystkich w bożonarodzeniowy nastrój.

Justyna Wojnowska – Wachowiak

10.12.2017

“Święty z niespodziankami

Idzie dobry święty ,
Uśmiecha się w koło,
Grzecznym dzieciom biją
serduszka wesoło.
Niesie w dużym worku
Prezentów bez liku,
Pełno dzisiaj wszędzie
Radości i krzyku.

 

30.11.2017

„POKOCHAJ PLUSZOWEGO MISIA, ON PRZYJACIELEM DZIECI JEST, DOROTKA, ANIA I JUSTYSIA, WESOŁO WSZYSCY BAWMY SIĘ”

24.11.2017r. obchodziliśmy „Dzień Pluszowego Misia”. W naszym przedszkolu obchodzenie tego święta to już tradycja.Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi  pluszakami, które towarzyszyły Nam we wszystkich czynnościach. W tym wyjątkowym dniu na dzieci czekało  wiele atrakcji: zabawy ruchowe i  plastyczne, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek, misiowe tańce, degustacja misiowych ciasteczek upieczonych przez mamę Michałka, za które serdecznie dziękujemy 🙂 .Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i  radości, co widać na dołączonym filmie. Zachęcam do obejrzenia.

Justyna Wojnowska-Wachowiak

Mali patrioci.

Na początku listopada podczas zajęć dzieci zapoznawały się z symbolami narodowymi. Obejrzały film Instytutu Pamięci Narodowej „Polak Mały”, a także zapoznały się z prezentacją multimedialną, przygotowaną przez nauczyciela, która  przybliżyła dzieciom znaczenie symboli narodowych. Następnie  8 listopada 2017 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości – 11 listopada. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz utrwalenie symboli narodowych naszego kraju. Dzieci tego dnia do przedszkola przyszły ubrane odświętnie oddając szacunek ojczyźnie. Najmłodsza grupa w ciszy i skupieniu obejrzała występ starszych przedszkolaków, następnie z władzami gminy zostały wykonane kotyliony w barwach ojczystych.

Justyna Wojnowska-Wachowiak

18.11.2017

PRZEDSZKOLE DOMEM DRUGIM JEST…

Dzieci spędzają dużo czasu w przedszkolu. – Bawią się, śpią, jedzą, ale też nawiązują przyjaźnie i uczą się wielu nowych rzeczy. Przedszkole staje się drugim bardzo ważnym miejscem w ich życiu. I bardzo lubianym.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z naszego wesołego przedszkolnego dnia 🙂

2.11.2017

Wycieczka do teatru

 

 

30.10.2017r. dzieci z grupy “Sów” uczestniczyły w swojej pierwszej wycieczce, którą rozpoczęliśmy od omówienia zasad bezpieczeństwa poruszania się w ruchu drogowym, zachowania podczas przejazdu autokarem oraz zachowania się w miejscach publicznych. Następnie udaliśmy się do teatru “Baj Pomorski” w Toruniu, na spektakl “Kopciuszek”. Twórcy przedstawienia zaprezentowali opowieść w zaskakującej formie lalek muppetowych. W humorystyczny sposób ukazali dzieciom zwycięstwo dobra  nad złem.   Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do przedszkola.

 

Justyna Wojnowska-Wachowiak

30.10.2017

UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA NA PRZEDSZKOLAKA W GRUPIE DZIECI 3-LETNICH

„Pasowanie na przedszkolaka” to pierwsza wyjątkowa uroczystość dzieci z grupy “Sów”. Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie. Podczas występu artystycznego dzieci recytowały wierszyk i śpiewały piosenki, tańczyły otrzymując od rodziców gromkie brawa. Następnie rodzice złożyli przysięgę ślubowania, natomiast dzieci dokonały przyrzeczenia.
Po czym Pani Dyrektor za pomocą „czarodziejskiego ołówka” dokonała uroczystego „Aktu pasowania”oraz wręczyła dyplomy. Uwieńczeniem uroczystości były prezenty dla dzieci oraz słodki poczęstunek. Na pewno był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń. Niejednej mamie i tacie łza wzruszenia zakręciła się w oku. Na twarzach rysowała się duma, radość, lekkie niedowierzania, że oto ukochane maleństwo staje się Prawdziwym Przedszkolakiem.

Dumne wychowawczynie

31.10.2017

Zajęcia otwarte w grupie “SOWY”.

Jesień jest porą roku, która inspiruje  do tworzenia różnych artystycznych prac.   20.10.2017r. do grupy “Sów” zostali zaproszeni rodzice na zajęcia otwarte. Najpierw rodzice mieli okazję na wspólną zabawę z dziećmi w poznane w przedszkolu zabawy muzyczno-ruchowe, a następnie wspólnie ze swoimi pociechami wykonali warzywne ludziki. Myślimy, że była to świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia.

Wychowawcy

 

 

logo 1

Inicjatywa Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka wyszła od dyrektorów łódzkich przedszkoli. Święto zostało ustanowione uchwałą sejmu z dnia 13 września 2013r.. Podczas pierwszych obchodów w 2010 roku, które odbyły się w Łodzi, dzieci, podczas festynu, posadziły w parku pamiątkowe dęby i razem w władzami miasta wypuściły do nieba baloniki z marzeniami. Co roku w całej Polsce przedszkolaki świętują swój dzień. Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka ma swój hymn, który zna większość podopiecznych przedszkoli w Polsce. 20 września to wspaniały dzień dla każdego wychowanka przedszkola.

logo 2

A Wam, nasze przedszkolaki, życzymy aby każdy dzień w przedszkolu

był przyjemnością przepełnioną dobrym humorem i radością.

 Wychowawcy i personel przedszkola

Pierwsze dni “Sów” w naszym przedszkolu.

Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej jest niewątpliwie przełomem w życiu dzieci i ich rodziców. W pierwszych dniach września w naszym przedszkolu zorganizowane zostały dni adaptacyjne, podczas których była możliwość wzajemnego poznanie się dzieci, rodziców i nauczycielek. Dni te pozwoliły dzieciom i rodzicom zminimalizować stres i obawy pierwszych dni pobytu w przedszkolu. Wychowankowie wspólnie z opiekunami poznali pomieszczenia przedszkolne, wyposażenie sali i łazienki, uczyli się korzystania z urządzeń sanitarnych. W sali zabaw rodzice bawili się z dzieckiem, obserwowali zachowanie pociechy w czasie zabaw dowolnych. Prowadzone również były zorganizowane zajęcia integracyjne, w których brali udział rodzice z dziećmi. Dni te niewątpliwie przyczyniły się do szybszej adaptacji naszych nowych przedszkolaków.

Wychowawcy grupy

ROK SZKOLNY 2016/2017

“BABALUDA”

W wyjeździe do Gospodarstwa Agroturystycznego “BabaLuda” uczestniczyły wszystkie dzieci uczęszczające do grupy “Sowy”. Podczas warsztatów dzieci zapoznały się z dawnymi czynnościami dbania o czystość: pranie, maglowanie, prasowanie. Dzieci miały okazję po obcować ze zwierzętami gospodarskimi oraz pobawić się na “babaludowym” torze przeszkód. Podczas pobytu w gospodarstwie wszyscy kosztowali pysznego domowego ciasta. Po przeprowadzonych warsztatach gospodarze przygotowali ognisko, a dzieci zjadły pieczone kiełbaski ze smakiem. Sowy bardzo zmęczone, ale zadowolone wróciły do domu. Nasza ostatnia wycieczka była bardzo udana, również pogoda w tym dniu nas rozpieszczała.

Justyna Wojnowska-Wachowiak

INNOWACYJNE METODY NAUCZANIA W GRUPIE “SOWY”

Wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci w naszym przedszkolu podejmujemy coraz to nowe przedsięwzięcia. W tym roku przedszkolnym w grupie Sowy prowadzone były innowacyjne metody nauczania takie jak:
– symultaniczno – sekwencyjna nauka czytania,
– logika,
– konstrukcje
– aktywnego słuchania muzyki według Batii Strauss

Pierwsza wprowadzona innowacja miała na celu wzbogacenie podstawy programowej wychowania przedszkolnego o dodatkowe treści w zakresie nabywania umiejętności nauki czytania. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach prowadzonych tą metodą, ponieważ zawsze przybierały one formę zabawową. Po całym roku możemy stwierdzić, że jest to naprawdę skuteczna metoda, dzięki której dzieci nabyły tak ważną umiejętność, jaką jest czytanie. Metoda ta wyzwoliła również w dzieciach pozytywne nastawienie do czytania i przygotowała do do nabywania umiejętności czytania tekstu ze zrozumieniem.

Zabawy z programem logika pozwoliły dzieciom analizować przedmioty i wydarzenia, rozpoznawać ich najważniejsze cechy charakterystyczne i klasyfikować je. Dzięki tym działaniom dzieci uczyły się myśleć sekwencyjnie, wyciągać wnioski. Realizacja tego programu pomogła dzieciom zrozumieć wizualnie pojęcia logiczne, dzięki czemu nastąpiło rozwinięcie umiejętności uczenia się, czyli przygotowywanie do korzystania ze swojego potencjału umysłowego. W ramach tych zajęć dzieci uczyły się również akceptować odmienne opinie, dzięki czemu nabierały poczucia własnej wartości, tolerancji i dochodzenia do kompromisów.
Moduł „Konstrukcje” rozwinął u dzieci umiejętność planowania. Dzieci uczyły się również wytrwałości w dążeniu do celu – zauważały, że nawet jeśli coś się nie udaje, to można to osiągnąć próbując kolejny raz i kolejny raz. Kluczową zaletą programu była możliwość rozwinięcia koncepcji matematycznych i językowych, ponieważ program wymagał zastosowania bogatego słownictwa matematycznego.
Dzięki metodzie aktywnego słuchania muzyki według Batii Strauss dzieci zapoznał się z muzyką klasyczną. Uczestnicy przyswoili zasady współdziałania, przestrzegania ustalonych reguł, ćwiczyli koncentrację. Wybrane utwory dzieci zaprezentowały swoim bliskim podczas uroczystości przedszkolnych.
Prowadzone innowacje przyniosły nieocenione korzyści w zakresie wspomagania rozwoju intelektualnego naszych wychowanków.

WYCHOWAWCY

Wycieczka do Wyższej Szkoły Oficerskiej
Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu

8.05.2017 roku wybraliśmy się na wycieczkę do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu, gdzie odbywały się “Dni Otwartych Koszar”. W ramach pokazu na terenie ekspozycji plenerowej mogliśmy zobaczyć m.in. moździerze, różnego rodzaju działa, wyrzutnie pocisków rakietowych, transporter opancerzony oraz czołgi, samochody bojowe. Odwiedziliśmy również salę tradycji, która jest uzupełnieniem ekspozycji plenerowej. W trakcie zwiedzania oglądaliśmy mundury i wyposażenie artyleryjskie Wojska Polskiego. Celem wycieczki było poszerzenie wiedzy dzieci na temat pracy żołnierzy, poznanie sprzętu, budzenie pozytywnych uczuć wobec roli żołnierzy, rozwijanie poczucia przynależności narodowej oraz wdrażanie do patriotyzmu. Wycieczka dla przedszkolaków była bardzo ciekawa, wielu z nich zadeklarowało, iż w przyszłości chcieliby zostać żołnierzami. Dziękujemy, panu Dariuszowi Talarek za pomoc w zorganizowaniu wycieczki.

Justyna Wojnowska – Wachowiak

Wycieczka Centrum Nowoczesności – „Młyn Wiedzy” w Toruniu

W marcu wybraliśmy się na wycieczkę edukacyjna do Centrum Nowoczesności – „Młyn Wiedzy” w Toruniu. Podczas pobytu zwiedzaliśmy wystawy interaktywne pod nazwą “O obrotach”, “Wahadło Foucaulta”, “…To takie proste!”, “IDEE, “przeŻYCIE”. Zwiedzanie wystaw dostarczyło dzieciom wiele emocji i przeżyć. Ostatnim punktem programu wycieczki była zabawa w pracowni “przeBUDOWA”, podczas której nasi wycieczkowicze konstruowali z ogromnych klocków interaktywnych, pracując nad niezwykłymi projektami. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do przedszkola z nowymi doświadczeniami.

Justyna Wojnowska-Wachowiak

Kim zostanę?

Na to pytanie szukaliśmy odpowiedzi w pierwszym tygodniu marca, kiedy poznawaliśmy różne zawody. Odpowiedzi były przeróżne- tak jak różne są nasze marzenia i pasje. Ale było coś, co łączyło wszystkie dzieci- ciekawość i chęć poznawania poprzez wspaniałą zabawę.

Jednego dnia nasza sala zamieniła się w sklepy i bank, innego dnia była pracownią krawiecką , a już kilka dni później stała się salonem fryzjerskim. Zawód fryzjera zaprezentowała dzieciom mama naszego Nathana, za co serdecznie dziękujemy.

Joanna Wojtulska

 

logo

CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS

Zakończyliśmy już realizację programu profilaktyki Czyste Powietrze Wokół Nas, którego celem jest przedszkolna edukacja antytytoniowa. W wychowaniu zdrowotnym dziecka, program ten stanowi pierwszy etap nabywania wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego. Dzieci nauczyły się rozpoznawać różne źródła dymu, i przede wszystkim wiedzą już jak radzić sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń. Już wiedzą, że w takiej sytuacji mają prawo powiedzieć „NIE PAL PRZY MNIE PROSZĘ!”. Zwieńczeniem realizacji zajęć wokół tematu było wykonanie przez dzieci kotylionu „Nie pal przy mnie proszę!”, który przedszkolaki wręczyły pracownikom  przedszkola i swoim bliskim.

Joanna Wojtulska

Wycieczka do Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie.

 

20.02.2017 udaliśmy się na wycieczkę do Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie. Muzeum to mieści się w XIII-wiecznym kościele p.w. św. Barbary. W muzeum mogliśmy obejrzeć zbiory związane z piśmiennictwem i drukarstwem. W ramach zajęć praktycznych mieliśmy możliwość uczestniczenia w warsztatach czerpania kartki papieru. Następnie w dziale piśmienniczym mieliśmy okazję do pisania gęsim piórem. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały Pani przewodnik. Niewątpliwie wycieczka była bardzo interesująca, uświadomiła nam, jak pracochłonne było kiedyś wykonywanie druku.

 

Justyna Wojnowska-Wachowiak

Zapraszamy do chwili wspomnień …. Dzień Babci i Dziadka …..

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

              W środę 18 stycznia  nasze Przedszkolaki gościły u siebie serdecznych gości – Babcie i Dziadków. Z okazji ich święta dzieci przygotowały piękny występ  pełen  życzeń i miłości. Ponadto zaprezentowały Jasełka, dzięki czemu jeszcze na chwilę wszyscy wróciliśmy do świątecznego nastroju. Po części artystycznej małe Sowy obdarowały dziadków prezentami, a następnie spędziły urocze chwile z nimi podczas słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców.

           Takie spotkania to niezapomniane, rodzinne momenty tak ważne  zarówno dla tych najmłodszych, jaki i tych nieco starszych.. Uśmiech i radość nie schodziły z twarzy, co widać na załączonym materiale.

Wychowawcy:

 Joanna Wojtulska i Justyna Wjnowska-Wachowiak

tekst gminne jasełka

Zapach świąt

Ach..! Co to był za zapach..!

19 grudnia w naszym przedszkolu zapachniało świętami. Tego dnia dzieci pod okiem Mistrza piernikarskiego wypiekały cudownie pachnące pierniki, którymi mogły starym zwyczajem ozdobić domowe choinki.

Joanna Wojtulska

To był bombkowy wyjazd !!!

            15- stego grudnia czekał nas dzień pełen wrażeń. Tego dnia pojechaliśmy na wycieczkę do Torunia. Najpierw obejrzeliśmy spektakl w teatrze Baj pomorski pt. “Przypadki Doktora Bonifacego Trąbki”. Spektakl jest próbą oswojenia dzieci z wizytą w gabinecie lekarskim, czemu sprzyjają zwierzęta odwiedzające rozmaite gabinety lekarskie oraz humorystyczne dialogi. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały na czym polegają poszczególne badania i jak ich działanie pomaga dbać o zdrowie.

Kolejny cel naszej wycieczki znajdował się nieopodal teatru, a było nim Centrum Chemii w Małej Skali. Tutaj nasze przedszkolaki wcieliły się w małych chemików. Dzieci z zachowaniem zasad Bhp poznały tajniki i kolejne etapy chemicznego srebrzenia bombek próbą Tollensa oraz metodę  lakierowana „marble art”. Eksperymentowanie wyzwalało w dzieciach wiele pozytywnych emocji, od ciekawości, przez zdziwienie, do ogólnej radości i zadowolenia, bo każde z nich zaniosło w prezencie swoim rodzicom dwie własnoręcznie zrobione bombki.

Joanna Wojtulska

Uczymy dzieci pomagać innym.

W tym roku nasze przedszkole przyłączyło się do akcji „Góra grosza” celem kampanii jest zbieranie drobnych monet, które zostaną przeznaczone na  pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną  (w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka oraz innych formach opieki). Tym samym chcemy naszych podopiecznych nauczyć empatii, dobroczynności. Akcja trwa od 28 listopada 2016 do 17 marca 2017 .

„Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza zmienia wiele”.

Zachęcamy do przyłączenia się do akcji.

Justyna Wojnowska-Wachowiak

GDY SIĘ KOŃCZYŁY PONURE WIECZORY LISTOPADOWE, ZORGANIZOWALIŚMY WESOŁE ZABAWY ANDRZEJKOWE !

Tego dnia dzieci uwierzyły w magię i wróżby. Było: wróżenie z kubków, serce z imionami bohaterów bajkowych, wędrujące buty i wróżba „Kim zostanę?”. W sali pojawiły się też figury woskowe, w które zamieniały się dzieci.

Joanna Wojtulska

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

5 grudnia nasze przedszkole odwiedził Mikołaj. Już od samego rana dzieci nadsłuchiwały, czy słychać dźwięk dzwonka. Podczas wizyty Mikołaj sprawdził wiedzą dzieci a jego pomocnikiem została Pani Dyrektor, która przeprowadziła quiz dotyczący wiedzy o Mikołaju. Wszystkie dzieci bardzo dobrze poradziły sobie z zadawanymi pytaniami i aktywnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami. Następnie Mikołaj obdarował dzieci podarunkami. Wizyta ta umiliła nam dzień i przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Na zakończenie dzieci podarowały Mikołajkowi laurkę.

Justyna Wojnowska-Wachowiak

Dzień Pluszowego Misia

Dnia 25 listopada 2016 roku obchodziliśmy “Dzień pluszowego misia”. Z samego rana do naszego przedszkola zawitały piękne, kolorowe, duże, małe, pluszowe misie. I cały dzień świetnie się z nami bawiły…

Zapraszamy do obejrzenia galerii!!!

Justyna Wojnowska-Wachowiak

Poznajemy zawód księgowej

Pewnego listopadowego dnia odwiedziła nas mama Laury. Pani Dorota zapoznała dzieci z zawodem księgowej, opowiedziała dzieciom na czym polega praca księgowej i zapoznała dzieci z atrybutami niezbędnymi do wykonywania pracy. Kto by pomyślał, że tyle frajdy może sprawić dzieciom zabawa kalkulatorem i papierem a papierowe pieniądze tyle emocji 🙂 . Na zakończenie zajęć tradycyjnie zaproszony gość przeczytał dzieciom książkę w ramach programu „Cała Polska czyta dzieciom”. Raz jeszcze dziękujemy za poświęcony czas.

 

Justyna Wojnowska-Wachowiak

„Kasztanobranie”

Nasza grupa zajęła III miejsce w konkursie „Kasztanobranie”. Pani Dyrektor oraz koordynator akcji Pani Małgorzta Buller-Jówicka wręczyły dzieciom upominek dla całej grupy. Raz jeszcze dziękujemy Wszystkim za zaangażowanie.

Wychowawcy grupy

PSI UŚMIECH

       Już czas żeby przypomnieć sobie o najlepszych przyjacielach człowieka !

Za oknem coraz zimniej, każdy szuka ciepłego schronienia, także zwierzęta. Nasze przedszkolaki  pamiętają i przypominają o tym dorosłym. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem przygotowały plakat pod hasłem przewodnim „Psi uśmiech” . Wystawiły też w ramach zajęć krótki teatrzyk o kłopotach Burka z podwórka, który miał dziurawą i zimną budę.

A my dorośli możemy wesprzeć zwierzęta ze schroniska w Toruniu, przynosząc do przedszkola dary dla tych zwierząt.

Joanna Wojtulska i Justyna Wojnowska-Wachowiak

logo

,,JEŚLI USUWA SIĘ Z ŻYCIA MIŁOŚĆ I ŻYCZLIWOŚĆ,
TO USUWA SIĘ WSZELKĄ PRZYJEMNOŚĆ”.

 Cyceron (106 – 43 p.n.e.)

( sławny rzymski mówca i pisarz, autor mów sądowych

i politycznych, a także traktatów filozoficznych m.in.

,,O powinnościach”, ,,O najwyższym dobru”)

 

Uśmiech, serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko. Człowiek życzliwy zawsze znajduje pomocników i sprzymierzeńców, łatwiej pokonuje wszelkie przeszkody i nawiązuje kontakty. Życzliwość ma tak niezwykłą moc, że wytwarza miłą atmosferę i daje wiele radości, zacieśnia więzy między ludźmi i daje możliwość partnerskiej współpracy. Życzliwość umożliwia rozwiązywanie konfliktów, integruje zespół oraz pomaga w realizacji wielu czynności i zadań. Istotne jest także to, że aby uzyskać pomoc i sympatię, trzeba samemu dać coś z siebie innym.

My tego dnia przypomnieliśmy sobie, co to znaczy być życzliwym i jak ważne jest to na co dzień oraz obdarowaliśmy siebie nawzajem  „kartką życzliwości”.

Joanna Wojtulska

 

 

 

 

logo

Z KART HISTORII

11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772 – 1795, powstaniach narodowych (Listopadowym 1830 i Styczniowym 1863), zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli  wolność.

Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski. Po negocjacjach Piłsudskiego z Centralną Radą Żołnierską 11 listopada 1918r. wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego, a Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu 12.11.1918 Rada Regencyjna powierzyła misję tworzenia rządu.

Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Narodowym w 1937 roku.
W latach 1939 – 1989 obchodzenie tego święta było zakazane.

 

Narodowe Święto Niepodległości jest ważną lekcją wychowania patriotycznego nie tylko dla dorosłych, ale również dla najmłodszych obywateli – przedszkolaków.

Tuż przed obchodami Święta Niepodległości w całym kraju, także przedszkolaki w „Jelonku” poznały historię drogi do wolności  naszego  państwa. Na zajęciach dzieci poznawały nasze symbole i barwy  narodowe, wzięły udział  w zajęciach dotyczących  historii naszego państwa- dowiedziały się o pochodzeniu naszego godła,  o czasach gdy na naszej ziemi nie mogła rozbrzmiewać polska mowa i powiewać biało-czerwona flaga.  Przedszkolaki w skupieniu i z powagą wysłuchały całej historii. Na zakończenie, pamiętając o zachowaniu należytej postawy, wspólnie   odśpiewały Hymn Polski.

Joanna Wojtulska

“Czasami wystarczy przeczytana bajka,

aby dać naszemu dziecku pieszczotę,

która pozostaje w sercu na całe życie”

                                          Pino Pellegrino

Głośne czytanie jest niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży. Uczy ono myślenia, wzbogaca wiedzę ogólną, rozwija pamięć i wyobraźnię, wzbogaca zasób słownictwa, daje kontakt z bogactwem doświadczeń niemożliwych do zdobycia samemu, oddziałuje na kształtowanie się poglądów i sposobów postępowania, a przede wszystkim kształtuje zainteresowania i nawyk czytania. Głośne czytanie dzieciom buduje też więź między dorosłym  i dzieckiem.

                         Joanna Wojtulska

Realizacja programu „Bezpieczny Przedszkolak”

W drugim tygodniu października zrealizowaliśmy tematykę związaną z bezpieczeństwem. Dzieci zapoznały się z podstawowymi znakami drogowymi, utrwaliły znajomość numerów alarmowych. Dzieci analizowały ilustracje, próbując przewidywać, co może się zdarzyć starając się łączyć przyczynę ze skutkiem.

14 października  gościliśmy w naszej grupie ratownika medycznego.

Pani Lidka zaprezentowała podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Sowy dowiedziały się m.in. w jaki sposób należy wezwać pogotowie ratunkowe, wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. Pod czujnym okiem ratownika dzieci mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy, wykonując zewnętrzny masaż serca na fantomie oraz przeprowadzając rozmowę z dyspozytorem. Mamy nadzieję, że nasi mali ratownicy będą zawsze gotowi do pomocy!

Justyna Wojnowska-Wachowiak

Jak to dobrze być chłopakiem. Katarzyna Kowalska

 

Jak to dobrze być chłopakiem

Małym, sprytnym łobuziakiem.

Można bawić się w kowboi,

co dziewczynkom nie przystoi.

Figle płatać starszej siostrze,

na motorach znać się dobrze.

Można marzyć godzinami,

że się walczy z piratami.

Na boisku nosić korki

i być mistrzem deskorolki.

Bohaterem być  dla mamy,

nie przejmować się głupstwami.

Można zawojować światem,

tylko trzeba być chłopakiem,

bo chłopakiem być jak wiecie,

to najlepsza rzecz na świecie!

Podróże kształcą

Na pierwszą wycieczkę grupa „Sowy” wybrała się do “Manufaktury cukierków” w Toruniu. Bajkowa sceneria, wspaniałe zapachy i moc słodyczy sprawiły, że miejsce od razu  wszystkim przypadło do gustu. Najpierw uczestniczyliśmy w  pokazie produkcji lizaków, gdzie mogliśmy zaobserwować, jak wygląda proces produkcji  od samego początku – rozgrzewania cukru po barwienie masy aż do formowania lizaków. Następnie wzięliśmy udział w warsztatach „Zrób sam Lizaka”, podczas których każdy uczestnik „kręcił” swojego lizaka. Po zakończonych zajęciach udaliśmy się zwiedzać toruńską starówkę.

Justyna Wojnowska-Wachowiak

WITAMY JESIEŃ

W tym tygodniu dzieci z grupy Sowy poruszyły tematykę związaną z nową porą roku. Podczas zajęć dzieci samodzielnie przygotowały sałatkę owocową, którą oczywiście zjadły, bo każda „Sowa” wie, ile w owocach i warzywach jest cennych witamin.

Podczas różnych aktywności dzieci uczyły się rozpoznawać i nazywać oraz dzielić na dwa zbiory warzywa i owoce. Bardzo dużo uśmiechu na twarzach  wywołała inscenizacja wiersza „Na straganie”. Serdecznie dziękujemy rodzicom za udział razem z dziećmi w zabawie „Owocowo-warzywny ludzik”. Wasza kreatywność jest nieoceniona! Zapraszam do galerii zdjęć.

Justyna Wojnowska-Wachowiak

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

 

20.09.2016 już po raz kolejny przedszkolacy z grupy „Sowy” obchodzili Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W tym dniu dzieci samodzielnie wykonały ciasteczka, którymi mogły częstować swoich przyjaciół z grupy, używając przy tym zwrotów grzecznościowych. W trakcie tego ważnego święta nie zabrakło również wesołych zabaw. Uśmiech na twarzach dzieci gościł cały dzień, a to najlepsza motywacja dla naszej pracy.

Justyna Wojnowska-Wachowiak

WYCIECZKA DO OSP

Dnia 15 września o godzinie 10.00 grupa „Sowy” wraz z grupą „Żabki” wyruszyła na pieszą wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w Papowie Toruńskim. Na miejscu czekały na nich niecodzienne atrakcje. Na samym początku wizyty komendant straży pożarnej opowiedział o niebezpiecznej pracy strażaka i kilka historii związanych z tym zawodem oraz pokazał jak wygląda strój strażaka. Po pogadance z komendantem przyszedł czas na zwiedzanie wozu strażackiego i to, co przedszkolakom podobało się najbardziej, czyli lanie wody z węża. Na koniec dzieciaki podziękowały strażakom i pełne wrażeń wróciły do przedszkola.

 

                                                                           Aleksandra Buczek

ROK SZKOLNY 2015/2016

logo

1 czerwca to święto wszystkich dzieci. W naszym przedszkolu dzieci z grupy „Żabki” i „Sowy” spędziły ten dzień zupełnie inaczej niż każdy inny. W tym dniu miały okazję przygotować samodzielnie swój wymarzony deser owocowo – lodowy. Pokroiły wszystkie owoce, przy pomocy pani ubiły bitą śmietanę…. i do dzieła!!! Nakładamy dużą gałkę lodów, bitą śmietanę, owoce i na koniec kolorowa posypka… Mniam!!! Ale to jeszcze nie był koniec atrakcji tego dnia… po zjedzeniu pysznego deseru panie zaprosiły dzieci do kina. To nie żart, sala Żabek zamieniła się w prawdziwą salę kinową. Dzieci obejrzały bajkę „Minionki rozrabiają” – chociaż nie wszystkie bo niektóre po dniu pełnym wrażeń zasnęły. Szkoda, że „Dzień dziecka” jest tylko raz w roku!!!

 

                                                                  Justyna Wojnowska – Wachowiak

                                                                  Aleksandra Buczek

CUDOWNYCH RODZICÓW MAM…!

W niedzielę 29 maja nasze pociechy pięknie śpiewały swoim mamom podczas  Gminnego Dnia Matki odbywającego się w kościele parafialnym w Papowie Toruńskim.

Natomiast 31 maja „Sowy” gościły swoich rodziców w przedszkolu. Dzieci z dumą i miłością zaśpiewały piosenki i wyrecytowały wiersz. Po części artystycznej  wspólnie z rodzicami bawiły się do znanych z przedszkola zabaw, m.in. witały się różnymi częściami ciała, próbowały rozpakować „paczkę”, robiły śmieszne miny w zabawie „lustra” oraz miały niepowtarzalną okazję do przejścia przez tunel, utworzony przez rodziców. Nasi goście bawili się też w zabawie, w której rozpoznawali brzmienie instrumentów oraz aktywnie słuchali muzyki w zabawie z woreczkami do metody B. Strauss. Dobrą zabawą okazało się też rozpoznawanie swoich portretów. Przydatne były wskazówki w postaci krótkiego opisu umieszczonego pod rysunkiem. Na koniec dzieci wręczyły własnoręcznie przygotowane prezenty i wspólnie z rodzicami zajadały przygotowane przez mamy pyszności.

Było wiele radości i wiele wzruszeń. Bo która mama nie chciałaby usłyszeć:

„Dziękuję Ci za to życie, które dałaś mi…!”.                                                  

Joanna Wojtulska i Justyna Wojnowska-Wachowiak

 tort

URODZINKI

Dziś masz kolejne urodziny

My je sercami ozdobimy

Niech słońce Cię ogrzewa

Niech los prezentów Cię obsypie deszczem

Dziś wiedz, że ważna/y jesteś dla nas

Tylko dla Ciebie dziś śpiewamy

Wszystkie dla Ciebie dziś życzenia ciepłe

ŻYJ NAM STO LAT

I MILION DNI

KOCHA CIĘ ŚWIAT

KOCHAMY MY !

„Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami” 

W maju nasze dzieci wzięły udział w programie edukacyjnym dotyczącym  profilaktyki chorób przenoszonych przez kleszcze na człowieka, czyli tzw. chorób odkleszczowych. Wiodącym celem programu jest edukacja na temat chorób odkleszczowych i zapobieganie tym chorobom.

Dzieci w przystępny sposób dowiedziały się wielu informacji  na temat życia kleszczy, ich wyglądu, występowania; miejsc na ciele człowieka najbardziej narażonych na ukłucie kleszczy. Wiedzą już też jak zabezpieczyć się przed wczepieniem kleszcza w ciało oraz jak prawidłowo postępować w przypadku ukłucia przez kleszcza.   Akcja objęła także rodziców, którym dzieci wręczyły ulotki „Nie czekaj do wiosny – Zapobiegaj! – Zaszczep się!”. Rodzice mogli też obejrzeć model kleszcza wykonany przez ich pociechy w przedszkolu, a był nim kleszcz wykonany z balonu i drucików kreatywnych. Przedszkolaki teraz już wiedzą, że po spacerze w lesie czy łące ich rodzice muszą sprawdzić czy nie wczepił im się jakiś kleszcz !

Joanna Wojtulska

„ŻABKI” I „SOWY” NA WYCIECZCE W KINDERKU

17.05.2016r. dzieci z grup “Żabki” i “Sowy” wyruszyły na wycieczkę do sali zabaw Kinderek w Toruniu. Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej poprzez wspólną zabawę. W sali zabaw przedszkolaki mogły skorzystać z licznych atrakcji, m.in. z konstrukcji zabawowej tkz. „Małpim gajem”, przeróżnych zjeżdżalni, tuneli i tajemniczych przejść , które już na samym początku wzbudził najwięcej emocji. Poza tym dzieci mogły korzystać z armatek na sprężone powietrze z piankową amunicją, wielkiej automatycznej koparki, strefy malucha oraz z wielu innych atrakcji. Zadowolone, lekko zmęczone i pełne wrażeń dzieci wróciły do Przedszkola z nadzieją, że wkrótce ponownie odwiedzą salę zabaw.

Wychowawcy grup „SOWY” i „ŻABKI”

MALI ARTYŚCI

Zabawy na świeżym powietrzu uwielbiają wszystkie dzieci, niezależnie od wieku.  Dlatego też w piękny piątkowy dzień postanowiliśmy wykonać zajęcia plastyczne na zewnątrz. Zgodnie z naszą tematyką tygodniową „Na łące” dzieci miały za zadanie najpierw obserwować wiosenną łąkę, a później namalować wiosenny pejzaż.  Dzieci wzbogacone wiedzą podczas zajęć dydaktycznych oraz wymianie doświadczeń od razu wiedziały, co namalować, było mnóstwo pomysłów a kreatywność przedszkolaków nie ma końca. Zajęcia te dały mnóstwo radości.

Justyna Wojnowska-Wachowiak

WYCIECZKA DO BIBLIOTEKI

 

Dzieci z grupy „Sowy” 5.05 wybrały się na wycieczkę do Gminnej Biblioteki Publicznej w Łysomicach. Pani bibliotekarka zapoznała dzieci z zasadami wypożyczania książek oraz z odpowiednim zachowaniem w bibliotece i czytelni.  Wdrażała dzieci do poszanowania książek. Następnie udaliśmy się do czytelni, gdzie dzieci zapoznały się z budową książki oraz podczas zajęć wykonały swoją autorską książkę. W tym dniu sprzyjała nam piękna pogoda i udało nam się wrócić do przedszkola spacerem. Jesteśmy dumni z naszych przedszkolaków, że pomimo dystansu udało nam się go pokonać bez żadnych trudności.

Justyna Wojnowska-Wachowiak

Jestem Polką i Polakiem

W ubiegłym tygodniu tematem naszych zajęć była POLSKA . Celem zajęć było rozbudzanie u dzieci poczucia przynależności  i miłości do naszego narodu. Sukcesywnie wzbogacaliśmy  wiadomości o swojej ojczyźnie. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały legend i wierszy o Polsce. Poznały mapę Polski, stolicę Warszawę i inne miasta Polski, rzek ę Wisłę, Morze Bałtyckie i góry.  Dzieci utrwaliły sobie symbole narodowe. W postawie na baczność dzieci zaśpiewały  Hymn Państwowy.

Justyna Wojnowska-Wachowiak

ŻYCIE NA WSI

 

Od dwóch tygodni towarzyszyła nam podczas zajęć tematyka związana ze wsią, zwierzętami. Za aktywne uczestnictwo w zajęciach postanowiliśmy zorganizować dla naszych wychowanków wycieczkę. Tym razem udaliśmy się do gospodarstwa agroturystycznego „Babaluda” w Parowie Falęckiej. Podczas wycieczki dzieci mogły obcować z różnymi zwierzętami zamieszkującymi wiejskie podwórko, uczestniczyć w zajęciach pt. „Tradycja w mleku zamknięta”. Przedszkolacy poznali proces tradycyjnego powstawania masła oraz zapoznali się prozdrowotnymi właściwościami mleka. Samodzielnie mieli okazję ubijać masło w maselnicy, doić kozę, karmić zwierzęta. Wycieczkę oczywiście zaliczamy do udanych. Na koniec dzieci pytały, czy jeszcze kiedyś będziemy mogli wrócić do tego magicznego miejsca… 🙂 .

Justyna Wojnowska-Wachowiak

SPOTKANIE Z PANIĄ DIETETYK – REALIZACJA PROGRAMU PROFILAKTYCZNEGO „BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK

W ramach programu profilaktycznego „Bezpieczny przedszkolak”, rozmawialiśmy z dziećmi na temat zasad zdrowego żywienia. Postanowiliśmy również zaprosić do nas mamę Olka – Panią Karolinę, która jest dietetykiem. Pani dietetyk przeprowadziła z dziećmi pogadankę na temat zasad racjonalnego odżywiania. W interesujący sposób zapoznała dzieci z wykonywanym zawodem.  Pani Karolina tłumaczyła, dlaczego należy ograniczyć słodycze i słodkie napoje, a zwiększyć spożycie warzyw i owoców.  Poinformowała również dzieci, jak żywność wpływa na nasze zdrowie. Dzieci wykazały się bogatą wiedzą na ten temat. Podczas pogadanki bardzo aktywnie wypowiadały się na pytania zadane przez naszego gościa. Z chęcią wzięły udział w quizie „prawda” czy „fałsz”. Mamy ogromną nadzieję, że zdobyta wiedza będzie również wykorzystywana w praktyce. My – dorośli pamiętajmy “od tego, co jemy i pijemy zależy to, jak długo żyjemy”.

Justyna Wojnowska-Wachowiak

ŚNIADANIE WIELKANOCNE

logo

Serdecznie dziękujemy rodzicom za produkty na śniadanie, a skarbnikowi za naszego „zajączka”. Niewątpliwie uroczyste śniadanie było dla dzieci ważnym wydarzeniem, ale chyba każde z nich najbardziej oczekiwało szukania słodkości ukrytych na placu zabaw!
To element tradycji wielkanocnej,  o którym nie mogliśmy zapomnieć 🙂

Joanna Wojtulska

WIELKANOC TUŻ, TUŻ

WIOSNA, WIOSNA…!  ACH TO TY!

 

Nasze dzieci uwielbiają gimnastykę prowadzoną z wykorzystaniem Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Najlepszym świadectwem są uśmiechy na ich twarzach i zaangażowanie z jakim biorą udział w zajęciach.

Joanna Wojtulska

CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS

Zakończyliśmy już realizację programu profilaktyki Czyste Powietrze Wokół Nas, którego celem jest przedszkolna edukacja antytytoniowa. W wychowaniu zdrowotnym dziecka, program ten stanowi pierwszy etap nabywania wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego. Dzieci nauczyły się rozpoznawać różne źródła dymu, i przede wszystkim wiedzą już jak radzić sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń. Już wiedzą, że w takiej sytuacji mają prawo powiedzieć „Nie pal przy mnie proszę!”. Zwieńczeniem realizacji zajęć wokół tematu było wykonanie przez dzieci zawieszki na drzwi „Nie pal przy mnie proszę!”, którą zabrały do domu oraz rozdanie zawieszki pracownikom przedszkola.

Joanna Wojtulska

DZIEŃ KOBIET

Nasi chłopcy zawsze pamiętają, że wokoło wspaniałe dziewczyny mają, a w tym dniu szczególnie je wyróżniają.

Joanna Wojtulska

NOWY PLAC ZABAW MAMY I Z OGROMNĄ CHĘCIĄ Z NIEGO KORZYSTAMY!

Justyna Wojnowska-Wachowiak

„CUDOWNA PODRÓŻ” – WYCIECZKA DO PLANETARIUM

9.03 dzieci wybrały się wraz z opiekunami na wycieczkę autokarową do Planetarium w Toruniu. Wspólnie obejrzeliśmy film o kosmosie pt. „ Cudowna podróż”. W trakcie seansu zostały przedstawione podstawowe gwiazdozbiory. Zobaczyliśmy także, jak wyglądają z bliska pierścienie Saturna oraz chmury na Jowiszu. Poznaliśmy Słońce jako jedną z gwiazd oraz sprawdziliśmy, czy w kosmosie można spotkać ufoludki. Dzięki ruchomemu obrazowi animacji video wyświetlanemu na całej kopule planetarium byliśmy pod wielkim wrażeniem seansu. Mamy nadzieje, że wycieczka ta poszerzy zainteresowania dzieci i zostanie na długo w pamięci.

Justyna Wojnowska-Wachowiak

Dzieci w grupie „Sowy” zrealizowały temat „W dawnych czasach”. W ramach pogłębienia wiedzy na ten temat postanowiliśmy w sali utworzyć „kącik dinozaurów”. Dzieci przyniosły różne dinozaury, książki, które wspólnie czytaliśmy i oglądaliśmy. Helenka zaprosiła do przedszkola swojego brata, który zaprezentował dzieciom swojego dinozaura zdalnie sterowanego . Podczas zajęć zapoznały się z niektórymi nazwami dinozaurów, rozmawiały na temat prehistorii Ziemi, polowały na głoskę „m”, dowiedziały się również jak powstaje węgiel oraz na czym polega zawód archeologa. Podczas zajęć plastycznych przedszkolacy wykonali pracę grupową w trakcie której nie tylko rozwijały zdolności manualne, ale także uczyły się współpracować w grupie, zrobiły również witraże, które na pewno ozdobiły niejedno okno 🙂

Justyna Wojnowska-Wachowiak

Symultaniczno-sekwencyjna metoda nauki czytania

Od lutego grupa „Sowy” uczestniczy w zajęciach podczas, których dzieci „bawią się w czytanie”. Nauczycielki wprowadzają dzieci w świat nauki czytania z wykorzystaniem metody symultaniczno- sekwencyjnej Prof. J. Cieszyńskiej. Dzieci uczą się czytać poprzez zabawę oraz różne aktywności. Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony podopiecznych, a początkowo proste zadania dają dzieciom poczucie odnoszenia sukcesu. W miłej atmosferze dzieci nabywają tak ważnej i trudnej zdolności jaką jest czytanie ze zrozumieniem. Wierzymy, że w ten sposób ułatwimy naszym przedszkolakom „dobry start” w szkole.

Justyna Wojnowska-Wachowiak

Mamo, tato wolę wodę!

W Przedszkolu Publicznym Jelonek w Papowie Toruńskim do udziału w programie „Mamo tato wolę wodę” przyłączyły się cztery grupy przedszkolne: ŻABKI, SOWY, MOTYLKI- Turzno oraz JAGÓDKI Gostkowo – łącznie 80 wspaniałych dzieci. . Podczas realizacji programu dzieci biorą udział w cyklu zajęć, których głównym celem jest podniesienie poziomu wiedzy na temat zdrowego odżywiania, wykorzystania wody w życiu codziennym. W towarzystwie „Superbohaterów” dzieci zdobywają wiedzę o wodzie. Dowiadują się jakie ma znaczenie w życiu codziennym, zarówno dla ludzi, roślin jak i zwierząt. Dzieci wzbogacają swoją wiedzę i nabywają nowych doświadczeń podczas rożnych aktywności: zabaw ruchowych, pogadanek, słuchaniu opowiadań, zajęć plastycznych. Nawet najmłodsze dzieci z chęcią dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na zadany temat włączając swoje doświadczenia i przeżycia.
Program jest doskonałym przykładem kształtowania prozdrowotnych nawyków żywieniowych wśród dzieci. Podczas realizacji programu wszystkie grupy wykonały pracę konkursową, która przyczyniła się do integracji dzieci i nauczycieli.
Poniżej zapraszamy do galerii zdjęć z realizacji programu w naszym przedszkolu.

Justyna Wojnowska-Wachowiak

WYCIECZKA

To co SOWY lubią najbardziej… wycieczka!

Tym razem, w środę 10 lutego, pojechaliśmy do kina Cinema City w Toruniu na film „Misiek w Nowym Jorku”. I znów wróciliśmy zadowoleni, pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia.

Joanna Wojtulska

styczeń, luty 002-001

CZERWONY DZIEŃ MIŁOŚCI W „SOWACH”

„W dniu świętego WALENTEGO
Nic nie może dziać się złego,
Nikt nie może się dziś złościć,
Bo już nadszedł dzień miłości…”

12.02.2016r odbyły się w naszej sali „Walentynki”. Dzieci w tym dniu ubrały się na czerwono, tym samym zapoczątkowały dzień przyjaźni miłości. Chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat okazywania innym miłości, przyjaźni, rozmawiały z wychowawczyniami o uczuciach. Dzieci wykonały kartki walentynkowe, którymi obdarowywały ulubione osoby lub zabrały do domu dla najbliższych. Niewątpliwie był to udany dzień, pełen pozytywnych emocji.

Justyna Wojnowska-Wachowiak

WARSZTATY Z „ZIOŁOWYM UROCZYSKIEM”

Mieliśmy okazję uczestniczyć w bardzo ciekawych warsztatach, podczas których dzieci przygotowały prezenty dla babci i dziadka, jak również wzbogaciły swoją wiedzę na temat rozpoznawania, wykorzystania ziół. Pani prowadząca warsztaty wskazała dzieciom zarówno lecznicze wykorzystanie ziół jak również poinformowała na temat niebezpieczeństw czyhających ze świata roślin. W trakcie warsztatów wykonaliśmy musujące muffinki do kąpieli, herbatkę i peeling. Za pilny udział w zajęciach każde dziecko otrzymało dyplom „Małego Kosmetologa”.

Justyna Wojnowska-Wachowiak

 

 

URODZINKI
Dziś masz kolejne urodziny
My je sercami ozdobimy
Niech słońce Cię ogrzewa
Niech los prezentów Cię obsypie deszczem
Dziś wiedz, że ważna/y jesteś dla nas
Tylko dla Ciebie dziś śpiewamy
Wszystkie dla Ciebie dziś życzenia ciepłe

ŻYJ NAM STO LAT
I MILION DNI
KOCHA CIĘ ŚWIAT
KOCHAMY MY !

Kocham Babcię, kocham Dziadka !

Piątek 15 stycznia zostanie z nami w pamięci na bardzo długo, ponieważ był to szczególny dzień. W tym dniu każde dziecko z grupy „Sowy” zaprosiło do przedszkola swoich Dziadków i Babcie. Dzieci od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały swoich bliskich.
W tym ważnym dniu dzieci przedstawiły swoje aktorskie i wokalne umiejętności w programie artystycznym. Pięknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki, przekazując swoja ogromną miłość do najbliższych. Następnie wszyscy razem uczestniczyliśmy w zabawach integracyjnych. Zapoznaliśmy „dziadków” z ulubioną przez dzieci gimnastyką, zatańczyliśmy cza-cze, polkę, reege i nawet hip-hop. Następnie dzieci obdarowały gości własnoręcznie wykonanymi prezentami oraz laurkami. Później odbył się wspólny poczęstunek przygotowany przez rodziców. To była wyjątkowa uroczystość. Szczęśliwe twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania.

Justyna Wojnowska-Wachowiak
Joanna Wojtulska

Wreszcie biała zima

Zabawy na śniegu uwielbiamy i zawsze o bezpieczeństwie pamiętamy !

Joanna Wojtulska

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

W grudniu w naszym przedszkolu odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy. Przygotowywaliśmy się do niego długo, wykonując wspólnie z dziećmi różnorodne ozdoby świąteczne. Nie były to ozdoby typowe, jakie można kupić w sklepie, ale jedyne, niepowtarzalne, ręcznie wykonane przez naszych wychowanków, nauczycieli i rodziców. Dzieci wspólnie wykonały plakat na kiermasz i ochoczo przygotowywały piękne ozdoby. Dużo przy tym było radości, ale też i sporo zaangażowania. Wychowawczynie wykonały m.in. ozdoby z gipsu. Także rodzice ze swoimi pociechami przygotowali wiele ciekawych ozdób i stroików za co serdecznie dziękujemy! Jak zawsze możemy liczyć na Państwa pomoc!
Kolorowe ozdoby świąteczne cieszyły się dużym powodzeniem. Można było je zakupić na kiermaszu wystawionym w holu przedszkola, podczas przedszkolnych Jasełek oraz w Urzędzie Gminy Łysomice.
Zebrana kwota to ponad 1000 zł. Pieniądze przeznaczone zostaną na zakup aparatu fotograficznego dla przedszkola. Mamy nadzieję, że tradycja kiermaszu na stałe zagości w naszym przedszkolu.

Joanna Wojtulska i Justyna Wojnowska-Wachowiak

Dzień pełen wrażeń….

Pierwszym punktem naszej wycieczki było „Muzeum Piernika”, gdzie zostaliśmy przywitani przez Wiedźmę Korzenną, która wspólnie z Mistrzem Wypieku wprowadziła nas w tajemniczy świat wypieku toruńskich pierników. Dzieci poznały przyprawy wykorzystane do ich pieczenia, a także poznały sekretną recepturę, która zostanie naszą słodką tajemnicą. Największą frajdę sprawiło dzieciom własnoręczne wykonanie pierników oraz ozdabianie pierników słodkim lukrem. Druga częścią naszej wyprawy był „Dom Legend Toruńskich”. W mrocznej atmosferze wybraliśmy się w podróż do średniowiecznego Torunia. Przewodnik w pradawnym stroju w sposób śmieszny i komiczny opowiadał nam legendy toruńskie, angażując przy tym uczestników do różnych zadań. Pomimo ciemności w podziemiach kamienic na naszych twarzach gościł uśmiech. Pani Asia leżąca krzyżem, przebrany za króla i giermka, Pani Justyna przebrana za mieszczkę, kilka osób zmierzających się w boju na tratwach próbując ,,zrzucić” się wiosłami. To wszystko sprawiło dużo, dużo śmiechu :-). Mamę Nikolki także nie ominęły różne atrakcje, między innymi budowała ze swoimi pomocnikami krzywą wieżę w Toruniu. Dzięki tej wycieczce dzieci poprzez przeżywanie i doświadczenie zapoznały się z legendami związanymi z krzywą Wieżą, Flisakiem, Piernikami Katarzynkami, Dzwonem Tuba Dei oraz zapoznały się z opowieściami o krzyżakach. …

Justyna Wojnowska-Wachowiak

 

„BETLEJEMSKA DOBRANOCKA”

16.12.2015 r. w naszym przedszkolu odbyły się uroczyste „Jasełka”, na które przybyli rodzice, najbliższe osoby dzieciom oraz zaproszeni goście. W tym roku przedstawiła je grupa „Sowy” prowadzona przez nauczycielki: Joannę Wojtulską oraz Justynę Wojnowską-Wachowiak. Przedstawienie było wyjątkowe poprzez swój nietradycyjny scenariusz: pewnego wieczoru, kiedy Matka Boska układała synka do snu, wydarzyło się coś bardzo, bardzo dziwnego… odwiedziły Betlejem różne postacie z bajek, które złożyły swoje dary. Mali aktorzy, we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale i pokonali tremę.
Do wspólnego kolędowania przyłączyła się grupa „Słoneczka” i nasze najmłodsze pociechy- grupa „Żabki”. Po jasełkach grupa „Słoneczka” zaprezentowała swoje możliwości wokalne w piosence „Choinka piękna jak las” a grupa „Żabki” w piosence „Świeci gwiazdka jedna druga”.
Po zakończeniu części artystycznej dzieci zaśpiewały piosenkę „Mikołaj, Mikołaj jedzie samochodem” oraz głośno wołały długo wyczekiwanego gościa. W końcu pojawił się Św. Mikołaj, który każdemu dziecku wręczył prezenty.
Chcielibyśmy złożyć wszystkim serdeczne podziękowania za pomoc w uroczystości. Fundacji Wszyscy Tworzymy Sztukę, która zapewniła oprawę muzyczna do przedstawienia. Rodzicom, którzy przygotowali dzieciom stroje oraz pomogli w trakcie uroczystości i wszystkim zaangażowanym osobom.

Justyna Wojnowska-Wachowiak

Mikołajkowe przygotowania…

Dnia 04.12.2015r zaprosiliśmy do przedszkola listonosza. W dniu poprzedzającym wizytę gościa dzieci zapoznały się z : funkcjonowaniem poczty, wykonały koperty, a także pisały list do Św. Mikołaja, który to podczas spotkania wręczyły listonoszowi i poprosiły o dostarczenie. Pan listonosz powiedział dzieciom, jaką drogę pokonuje list od nadawcy do adresata oraz odpowiedział na pytania dzieci. W tym dniu realizowaliśmy również zajęcia innowacyjną metodą nauczania wg. Dennisona „Przyjedź do nas święty Mikołaju”. Podczas których rysowaliśmy okulary dla świętego Mikołaja (leniwa ósemka), rozgrzewaliśmy zmarznięte dłonie Mikołaja, a także rysowaliśmy mikołajkową czapkę oburącz. Zajęcia sprawiły dzieciom wiele radości. Natomiast 7.12.2015 nastał długo wyczekiwany przez dzieci dzień, odwiedził nas gość specjalny. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć -uśmiechy dzieci mówią wszystko 🙂

Justyna Wojnowska-Wachowiak

WYCIECZKA DO WORD I KINER PARKU

1 grudnia 2015 roku ponownie wybraliśmy się na wycieczkę do Torunia. Pierwszym punktem zwiedzania był Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, gdzie ćwiczyliśmy zasady prawidłowego przejścia przez jezdnię. Odpowiadając na liczne pytania prowadzącej zajęcia, dzieci mogły pochwalić się wiedzą z zakresu ruchu drogowego.
Drugim punktem naszej wycieczki była zabawa w Kinder Parku. Dzieci mogły pokonywać różne tory przeszkód, labirynty, wspinać się, korzystać z trampoliny. Tutaj z kolei sprawdzaliśmy w praktyce nasze umiejętności i wiedzę z zasad bezpiecznej zabawy. Wesołym harcom nie było końca, choć od czasu do czasu potrzebny był odpoczynek przed kolejną porcją „frajdy”. Wszyscy jednogłośnie stwierdziliśmy, że była to udana wycieczka.

Joanna Wojtulska

ANDRZEJKI

W poniedziałek 30 listopada przedszkolaki miały okazję przenieść się na chwilę w tajemniczy świat czarów i magii. Dzieci z wielkim zaciekawieniem wsłuchiwały się w opowieści wprowadzające w niezwykły klimat wróżb andrzejkowych. Wśród wróżb nie zabrakło tych najbardziej popularnych: wyścig butów, serca z imionami przyszłych żon i mężów, losowanie kartek z przepowiednią, czy wróżenie z symboli.
A czy wróżby i przepowiednie się spełnią… przyszłość pokaże. Pewne natomiast jest to, że andrzejkowa zabawa przyniosła przedszkolakom wiele radości.

Joanna Wojtulska

„ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA”

W dniu 25.11.2015r. nasze przedszkolaki uczestniczyły w obchodach „Światowego Dnia Pluszowego Misia” . Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem – Misiem. Na początku dnia dzieci poznały historię święta, wysłuchały wiersza o misiu. Dużą satysfakcje sprawiło dzieciom zaprezentowanie swojego misia. Niektórzy chętnie opowiadali o nich różne historie. Pluszaki towarzyszyły nam podczas zajęć dydaktycznych, ruchowych, plastycznych, patrzyły jak ładnie spożywamy posiłki i zgodnie się bawimy. Ten dzień wywołał u dzieci wiele radości i uśmiechu.

JUSTYNA WOJNOWSKA-WACHOWIAK

Dzień życzliwości

logo

W listopadzie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Życzliwości. Zapoczątkowano go na świecie w 1973 roku, a w Polsce w 2006 roku. 21 listopada Polacy starają się zachować uśmiech na ustach, nie dają się prowokować, są mili dla innych. Wszelkie kłótnie, złości i żale odstawiamy na bok. Ściskamy sobie dłonie, ustępujemy pierwszeństwa innym, pomagamy starszym i słabszym.
W tym roku postanowiliśmy zainaugurować taki dzień w naszej grupie i wprowadzić obchody Światowego Dnia Życzliwości do kalendarza naszych imprez przedszkolnych.
23 listopada zaprosiliśmy nasze przedszkolaki i personel przedszkola do „Krainy Życzliwości”. Wybraliśmy „Grupowego Króla i Królową Życzliwości”. Zostali nimi, po tajnym głosowaniu- Klaudia i Rafał, którzy następnie, by wywołać życzliwy uśmiech, przypięli wesołe elementy do ubioru kolegów i pracowników przedszkola. Tego dnia przypomnieliśmy sobie, co to znaczy być życzliwym i jak ważne jest to na co dzień!
Bo przecież uśmiech, serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko. Człowiek życzliwy zawsze znajduje pomocników i sprzymierzeńców, łatwiej pokonuje przeszkody i nawiązuje kontakty. Życzliwość ma tak niezwykłą moc, że wytwarza miłą atmosferę w grupie, zacieśnia więzy między ludźmi, integruje i umożliwia rozwiązywanie konfliktów.

Joanna Wojtulska

Listopadowe atrakcje w grupie „Sowy”

Na przekór niesprzyjającej aurze umilamy sobie czas w przedszkolu. 18.11.2015 mieliśmy okazję uczestniczyć w sztuce teatralnej wystawionej przez aktorów z Krakowa. Obejrzeliśmy przedstawienie pt. „O lisku kiteczce, co skarżył troszeczkę” . Leśne zwierzęta zaprezentowały inscenizację, w której głównym problemem było skarżenie. Mamy nadzieję, że każde dziecko zapamięta morał bajki „Kto skarży i oszukuje, gorzko tego pożałuje”. Natomiast 19.11.2015 odwiedzili nas właściciele gospodarstwa agroturystycznego „BabaLuda” wraz z barankiem . Podczas warsztatów dzieci poznały proces obróbki wełny. Zapoznały się z tradycyjnymi narzędziami, służącymi do gręplowania i przędzenia. Dowiedziały się, jakie ubrania powstają z wełny, a także wysłuchały ciekawego opowiadania „O owieczce i Mikołaju”. Dużą atrakcją okazał się nie tylko baranek , ale również możliwość gręplowania owczego runa oraz przędzenia wełny na kołowrotku i wrzecionie wraz z Panią prowadzącą. Niewątpliwie były to zajęcia budzące wśród dzieci pozytywne emocje.

Justyna Wojnowska-Wachowiak

11 LISTOPADA

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, wszystkie grupy w Papowie Toruńskim zebrały się, aby zaakcentować ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Znaczenie symboli narodowych przybliżył dzieciom film Instytutu Pamięci Narodowej „Polak Mały”, który obejrzały wszystkie przedszkolaki wraz z personelem przedszkola. Chętne maluchy miały możliwość wykazania się wiedzą o naszej ojczyźnie. Bardzo ważnym punktem spotkania było odśpiewanie hymnu narodowego przez dzieci z najstarszej grupy „Sowy”, które też zaprezentowały młodszym kolegom właściwą postawę w trakcie hymnu. Na zakończenie spotkania dzieci wesoło odśpiewały piosenkę „ Jesteśmy Polką i Polakiem”.

Joanna Wojtulska

WYCIECZKA DO CENTRUM NOWOCZESNOŚCI MŁYN WIEDZY

4 listopada pojechaliśmy na kolejną wycieczkę do Torunia. Tym razem celem naszej podróży było Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Nasze dzieci bawiły się w pracowni „przeBUDOWA”, gdzie planowały i realizowały wspólne „projekty budowlane”. Po kreatywnej zabawie zwiedzały wystawy: „przeŻYCIE” i „Rzeka”. Na pierwszej z nich bawiły się przy stanowisku o treści przyrodniczej (ul, staw), przygodowym (domek na drzewie należący do podróżnika) i stanowisku o treści fizycznej (tor, równoważnie). Ciekawe były też stanowiska służące przede wszystkim zabawie (wyrzutnia, tunele, labirynt, łamigłówki).
Z kolei ekspozycja „Rzeka” nawiązująca do przepływającej przez Toruń Wisły była super zabawą z wodą. Zabawa w Młynie Wiedzy rozwija umiejętność logicznego myślenia, ćwiczy umiejętności manualne, konstrukcyjne, koordynację psychoruchową dzieci oraz rozumienie ciągów przyczynowo skutkowych. Wszyscy wróciliśmy do przedszkola bogatsi o nowe doświadczenia i z niecierpliwością czekamy na kolejne przygody i wspólne wyjazdy!

Joanna Wojtulska

ZIMOWE ZAPASY

Jesień to czas robienia zimowych zapasów i także grupa „Sowy” postanowiła przygotować kompoty z przyniesionych owoców. W tym dniu zaprosiliśmy do nas Panią Marzenkę – kucharkę, która zapoznała nas dokładnie z czynnościami, które należy wykonywać podczas robienia przetworów. Dzieci były bardzo dumne z samodzielnie wykonanych kompotów i wiedzą jak ważne dla zdrowia jest spożywanie warzyw i owoców oraz przetworów zwłaszcza tych „domowych” . Teraz czekamy na zimę, kiedy to będziemy mogli spróbować naszych zapasów.

Justyna Wojnowska-Wachowiak

„My jesteśmy straszne zmory,
Bardzo groźne z nas upiory,
Jeśli nie chcesz się nas bać,
Musisz nam cukierka dać”.

obrazek do tekstu

Pokazanie przedszkolakom zwyczajów związanych z Halloween to doskonały sposób na zapoznanie dzieci ze świętami innych krajów. 30 października 2015 roku w naszej sali zawitały przeróżne strachy, czarownice, pająki, nietoperze oraz aniołek. Tego dnia bawiliśmy się przy muzyce, tańczyliśmy z miotłą, owijaliśmy „mumię” papierem, rysowaliśmy czarownicę, zrobiliśmy papierowego pająka i przy tym wszystkim dobrze się bawiliśmy. W naszej sali zmienił się też wystrój. Królowały papierowe nietoperze, pająki i pięknie zdobiły dynie, które razem drążyliśmy dzień wcześniej. Nasze przedszkolaki przekonały się, że pająki, nietoperze, czarownice i inne straszydła wcale nie muszą być straszne.

Joanna Wojtulska

Halloween u Sów

 

File Video

Pobierz ↑

Justyna Wojnowska-Wachowiak

Dożynki gminne
We wrześniu dzieci zaprezentowały swoje zdolności wokalno-taneczne podczas gminnych dożynek, które odbyły się w Kamionkach Małych. Roztańczone i rozśpiewane przedszkolaki z całej gminy pod kierunkiem swoich pań oraz muzyków z fundacji „Wszyscy Tworzymy Sztukę” przedstawiły dwie piosenki „Zasiali górale owies” oraz „Jestem Polką i Polakiem”. Występy artystyczne dzieci z przedszkola podczas dożynek stały się już tradycją naszego przedszkola.

Justyna Wojnowska-Wachowiak

Spotkanie z policjantką
Wrzesień w naszym przedszkolu jest miesiącem, w którym szczególny nacisk kładziemy na bezpieczeństwo na drodze. W związku z tym, przedszkolaki miały okazję spotkać się z policjantką. Dzieci bardzo serdecznie powitały gościa i z zainteresowaniem słuchały tego, co mówiła. Pani policjantka przybliżyła dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, właściwego zachowania się w niebezpiecznych sytuacjach. Dzieci podziękowały za spotkanie, wręczyły pamiątkowe laurki oraz zaśpiewały piosenkę „Policjanci”. Na pewno żaden przedszkolak już nie będzie obawiał się spotkania z policjantem i będzie wiedział, że jest on przyjacielem, który chętnie służy pomocą.

Justyna Wojnowska-Wachowiak

 

Spotkanie z leśniczym
Dnia 12 października w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z leśniczym – Panem Lucjanem Opalińskim z leśnictwa Gronowo. Nasz gość opowiedział nam o swojej pracy,
o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Dzieci również utrwaliły nazwy różnych drzew i odrysowywały z szablonów różne kształty liści. Spotkanie przebiegło w miłej i radosnej atmosferze. Pan Leśniczy zadawał przedszkolakom mnóstwo pytań, z którymi dzieci świetnie sobie radziły. Na zakończenie dzieci podziękowały naszemu gościowi za wizytę wręczając mu drobny prezent.

Justyna Wojnowska-Wachowiak

 

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
Podczas obchodów Dnia Przedszkolaka grupa „Sowy” zamieniła swoją salę w indiańską wioskę. Na początku zabawy dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat Indian: gdzie żyli, jak mieszkali, jak się ubierali. Następnie każde dziecko wybrało sobie swój indiański przydomek, nie zabrakło „szybkiej strzały”, „groźnego niedźwiedzia”, czy „pędzącej wilczycy”.
W tym dniu dzieci uczestniczyły w licznych zabawach muzyczno-ruchowych , oczywiście do indiańskich rytmów. Każdy mógł wykazać się odwagą, jak na Indianina przystało, polując na bizony, przechodząc wąską drogą nad przepaścią Kanionu Kolorado. Wodzem grupy została Dominika, która podczas różnych aktywności zdobyła najwięcej piór. Podczas zajęć plastycznych, każdy Indianin własnoręcznie wykonał swój pióropusz i mógł zamieszkać w tipi. W tym dniu na twarzy każdego przedszkolaka gościł szeroki uśmiech.

Justyna Wojnowska-Wachowiak

Wycieczka do Baju Pomorskiego
Podczas naszej pierwszej wycieczki dzieci z dużym zainteresowaniem obejrzały w Baju Pomorskim spektakl pt. „Kopciuszek”. Opowieść została przedstawiona w ciekawej z wykorzystaniem lalek muppetowych. Atrakcji przedstawieniu dodawała również ciekawa scenografia i humorystyczny sposób przekazu sztuki. Wraz z Kopciuszkiem przenieśliśmy się do magicznego świata baśni, w którym dobro zawsze zwycięża, a marzenia się spełniają. Dzieci były zachwycone bajką. Na koniec aktorzy nagrodzeni zostali przez widzów gromkimi brawami.

Justyna Wojnowska-Wachowiak