Przedszkole Publiczne

Witamy u Jagódek z Gostkowa

 

siedzaca

ROK SZKOLNY 2018/2019

17.10.2018

„Spotkanie z ratownikiem medycznym”

Na początku października nasze przedszkole odwiedziła Pani Lidka Haładyn, która jest ratownikiem medycznym i przeprowadziła wśród naszych przedszkolaków kurs pierwszej pomocy. Dzieci dowiedziały się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc. Przedszkolaki obserwowały jak prawidłowo wykonuje się sztuczne oddychanie oraz jak wyglądają oddechy ratownicze. Pani Lidka podczas krótkiej scenki zaprezentowała dzieciom rozmowę przez telefon z dyspozytorką ( trzeba się przedstawić, powiedzieć ile ma się lat, powiedzieć gdzie się znajduje, co się stało i dlaczego potrzebuje pomocy). Druga część spotkania odbyła się na parkingu przedszkolnym, gdzie stał zaparkowany ambulans. Dzieci mogły wsiąść do środka oraz zobaczyć wyposażenie oraz sprzęt ratowniczy. Najodważniejsi przedszkolacy zostali przez panią Lidkę przypięci na noszach. Było to bardzo pouczające i cenne spotkanie.

                                                                                                            Autor: Monika Kobusińska

30.09.2018

 

„Dzień Chłopaka”

W piątek 28 września wszyscy chłopcy w grupie „Jagódki” byli traktowani wyjątkowo. Wszystko to za sprawą ich święta czyli „Dnia Chłopaka”. Dziewczynki wspólnie z panią Moniką zaśpiewały z tej okazji wszystkim chłopcom sto lat, oraz wręczyły prezenciki przygotowane przez rodziców. Nasi mali mężczyźni w podziękowaniu za upominki i życzenia podarowali swoim koleżankom słodkie lizaki.

                                                                                                                              Autor: Monika Kobusińska

 

 

„Spotkanie z kulturą”

Obcowanie z kulturą i sztuką jest bardzo ważne w rozwoju dzieci. Nasze przedszkolaki we wrześniu miały przyjemność obejrzeć sztukę teatralną krakowskiego teatru Amuzado zatytułowaną „Przygody Żeglarza Kapitana Pluska” oraz wzięły udział w audycji muzycznej „Spotkanie z dudziarzem – muzyka szkocka”. Dla dzieci, które dopiero rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem były to nowe doświadczenia, ale pełne pozytywnych emocji.

                                                                                                                                      Autor: Monika Kobusińska

 

 

„Bezpieczny Przedszkolak”

W naszym przedszkolu od wielu lat realizowany jest program profilaktyczny „Bezpieczny Przedszkolak”. Jego głównym celem jest kształtowanie u dzieci umiejętności bezpiecznego i właściwego zachowania w przedszkolu i poza nim, a także postawy odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo. We wrześniu tematyka zajęć dotyczyła między innymi obcowania z obcym psem. Pani Monika w celu uatrakcyjnienia zajęć przyprowadziła na zajęcia specjalnego gościa swojego psa rasy labrador suczkę Larę. Dzieci podczas zajęć dowiedziały się, iż nie wolno głaskać obcych psów i jakie ryzyko  niesie za sobą kontakt z nieznajomymi zwierzętami. Wszystkie dzieci nauczyły się tak zwanej pozycji żółwia, którą należy przyjąć w razie ataku psa. Pani Monika zwróciła uwagę na to jaką odpowiedzialnością jest posiadanie psa i co należy robić, aby dbać również o jego bezpieczeństwo.

                                                                                                                                   Autor: Monika Kobusińska

 

 

„Dzień Przedszkolaka”

20 września „Jagódki” obchodziły swoje święto „Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka”. Dzień upłynął nam w radosnej atmosferze i wypełniony był różnymi atrakcjami. Dzieci uczestniczyły we wspólnej zabawie, konkursach  grach zespołowych oraz zajęciach plastycznych. Przedszkolaki z wielką radością brały udział w wyścigach jeździków, nie zabrakło zabaw w kole oraz z chustą animacyjną. Chętne dzieci wzięły udział w balonowym tańcu, a na koniec wszyscy otrzymali pyszne lizaki i inne ulubione słodkości.

                                                                                                                                       Autor. Monika Kobusińska

 

 

„Witamy w przedszkolu”

Pierwsze dni w przedszkolu są ogromnym przeżyciem zarówno dla dziecka jak i jego rodziców. W filii w Gostkowie we wrześniu powitaliśmy ośmioro nowych dzieci w wieku od 2,5 do 5 lat. Okres adaptacyjny minął błyskawicznie, a nowi przedszkolacy z uśmiechem przychodzą do przedszkola. Chętnie biorą udział w we wszystkich zajęciach, jednakże najbardziej ulubioną formą spędzania czasu w przedszkolu jest zabawa dowolna podczas której, można zauważyć, iż nawiązały się już pierwsze przyjaźnie.

                                                                                                                           Autor: Monika Kobusińska

 

 

ROK SZKOLNY 2017/2018

17.06.2018

„Wycieczka do Straży Pożarnej”

W maju przedszkolaki z Gostkowa miały możliwość odwiedzenia dwóch Jednostek  Straży Pożarnej -Ochotniczej w Gostkowie oraz Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 3 w Toruniu. Zarówno w obu jednostkach na dzieci czekało wiele atrakcji. Jagódki obejrzały z bliska samochody i sprzęt pożarniczy. Podczas rozmowy ze strażakami dowiedziały się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Dowiedziały się również, że są jednostki które udzielają pomocy przy wypadkach drogowych.

Wiele emocji wzbudził specjalistyczny sprzęt do rozcinania aut. Straż z Gostkowa wystawiła zabytkowy wóz strażacki na który dzieci mogły wejść, natomiast w toruńskiej jednostce dzieci były pod wrażeniem łodzi, służącej do niesienia pomocy na wodzie. Dzieci wzięły aktywnie udział w zajęciach edukacyjnych oraz stworzonej na potrzeby zajęć ewakuacji z zadymionego pomieszczenia.

Tradycyjnie wszystkie dzieci mogły wsiąść do wozu strażackiego, a na koniec każdy mógł poczuć się jak prawdziwy strażak i lać wodą z węża. Dzieci wróciły pełne pozytywnych wrażeń, ale również wiedzy zakresu edukacji przeciwpożarowej.

Autor: Monika Kobusińska

„Dzień Rodziny”

29 maja w przedszkolu w Gostkowie odbyło się wielkie święto dzieci i rodziców „Dzień Rodziny”.

Świętowaliśmy w tym dniu Dzień Matki, Dzień Ojca i Dzień Dziecka. Uroczystość rozpoczęliśmy występem dzieci przygotowanym w tajemnicy  przez panią Monikę i dzieci. Przedszkolaki zaprezentowały wierszyki, piosenki oraz taniec przygotowany specjalnie na tą okazję. Po części artystycznej dzieci wręczyły swoim ukochanym rodzicom prezenciki, kolorowe torebki dla mam i krawaty dla tatusiów. Następnie przenieśliśmy się na świeże powietrze, gdzie rodzice przygotowali dla swych pociech miłą niespodziankę w postaci dmuchanego zamku. Czas upłynął bardzo miło na wspólnym grillowaniu i rozmowach. Największą satysfakcją była radość i uśmiechnięte twarze dzieci.

                                                                                                                                  Autor: Monika Kobusińska

 

Szczotka, pasta, kubek ciepła woda

Tak się zaczyna wielka przygoda

Myje zęby bo wiem dobrze o tym,

Kto ich nie myje ten ma kłopoty.

 

11 czerwca w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia profilaktyczne z zakresu higieny jamy ustnej.

Spotkanie z dziećmi poprowadziła pani Agnieszka dyplomowana pomoc dentystyczna.

Pani Agnieszka szczegółowo opowiedziała dzieciom o tym jak ważne jest dbanie o czystość zębów i w jaki sposób należy je prawidłowo  szczotkować. Dzieciom bardzo spodobała się pomoc dydaktyczna w postaci szczęki oraz nietypowa szczotka do zębów. Ciekawostką była dla dzieci informacja, że należy również szczotkować język. Po części teoretycznej pani Agnieszka przeprowadziła wśród dzieci przegląd zębów, na który rodzice wyrazili pisemną zgodę. Dzieci otrzymały w nagrodę kolorowanki, specjalny kalendarz oraz pyszne owocowe musy do jedzenia.

                                                                                                               Autor: Monika Kobusińska

27.04.2018

 

„Wycieczka do szkoły leśnej na Barbarce”

18 kwietnia „Jagódki” wspólnie z grupą „Motyle” z Turzna wybrały się na wycieczkę do szkoły leśnej na Barbarce w Toruniu. Przedszkolaki wzięły udział w zajęciach ekologicznych zatytułowanych „Wiosna w lesie”. Zajęcia rozpoczęły się od części teoretycznej, podczas której dzieci wspólnie z panią prowadzącą rozmawiały na temat zwiastunów wiosny oraz zmian jakie następują w przyrodzie. Następnie przedszkolaki wyposażone w lornetki udały się obserwować ptaki oraz rośliny w lesie. Kolejną niespodzianką była możliwość osłuchiwania drzew przy pomocy stetoskopów, co dzieci czyniły z ogromnym zaangażowaniem. Po zakończeniu zajęć na „Jagódki” czekała zasłużona nagroda w postaci zabaw na placu znajdującym się na terenie szkółki. Przedszkolaki zadowolone oraz pełne wrażeń i wiedzy wróciły do przedszkola.

                                                                                                                                Autor: Monika Kobusińska

15.04.2018

„Wielkanocne przygotowania”

Wielki Tydzień w naszym przedszkolu poświęcony był tradycjom i zwyczajom wielkanocnym. Dzieci przygotowały wiosenne “ogródki” z rzeżuchą. Nie zabrakło też prac plastycznych. Powstały pisanki-wyklejanki, kurczaczki z kół orgiami, czy wazony z baziami z waty. Ogromną radość sprawiło dzieciom samodzielne malowanie jajek, które dzieci zabrały do domu by móc je włożyć do swoich koszyczków wielkanocnych. Największą atrakcją były odwiedziny zajączka wielkanocnego, który pozostawił prezenty dla wszystkich przedszkolaków na placu zabaw. Okrzyki radości dobiegające z naszego placu było słychać chyba w całej gminie.

                                                                                                                                  Autor: Monika Kobusińska

„MAMO, TATO, WOLĘ WODĘ”

„Jagódki” z wielkim zaangażowaniem wzięły udział w realizacji ogólnopolskiego programu profilaktycznego „Mamo, tato, wolę wodę”. Przedszkolaki wspólnie ze Zdrojkiem i jego przyjaciółmi wyruszyli w podróż edukacyjną, mającą na celu podkreślenie roli wody w życiu oraz właściwych nawyków żywieniowych, tak ważnych dla prawidłowego rozwoju dzieci.

                                                                                                                          Autor: Monika Kobusińska

Wiosno, wiosenko gdzie jesteś powiedz gdzie?

21 marca przedszkolaki z Gostkowa od samego rana przygotowywały się do pożegnania zimy.

Wspólnie z panią Moniką przygotowały Marzannę oraz wiosenne wianki na głowy. Po drugim śniadaniu cała grupa udała się na plac zabaw, gdzie pozostawiła kukłę, aby ta odeszła i ustąpiła miejsca upragnionej wiośnie. Dzieci zaśpiewały piosenkę „Wiosno, wiosenko” oraz ochoczo grały na instrumentach. W radosnym nastroju wróciliśmy do przedszkola. Pozostaje nam cierpliwie czekać na prawdziwie wiosenną pogodę.

                                                                                                                    Autor: Monika Kobusińska

18.03.2018

„Taniec w przedszkolu”

Od marca nasze przedszkolaki  raz w tygodniu biorą udział w zajęciach tanecznych prowadzonych przez pana Pawła Matczaka. Do tej pory odbyły się dwa spotkania, podczas których dzieci poznały taniec marszowy. Pan Paweł swoim podejściem oraz pozytywnym usposobieniem dosłownie poraził dzieci, które z wielkim zaangażowaniem  oraz radością dały się ponieść muzyce oraz jego wskazówkom.

                                                                                                                   Autor: Monika Kobusińska

„DZIEŃ KOBIET”

8 marca w naszej grupie świętowaliśmy wyjątkowy dzień dla naszych „małych kobietek”. Chłopcy wspólnie z zaangażowanymi mamami przygotowali dla dziewczynek oraz pani Moniki niespodziankę w postaci kwiatów, drobnych prezencików oraz życzeń. Zaśpiewali gromkie „Sto lat..” dziewczynkom i zaprosili je na pyszny poczęstunek. Na dziewczęcych buziach uśmiech gościł przez cały dzień. Pani Monika i dziewczynki  podziękowały chłopcom za piękne życzenia i prezenty wręczając im słodkie lizaki. Tego dnia małe damy były traktowane w przedszkolu jak prawdziwe księżniczki.

                                                                                                                                   Autor: Monika Kobusińska

27.02.2018

„DZIEŃ BABCI I DZIADKA”

W lutym do naszego przedszkola zawitali wspaniali goście – Babcie i Dziadkowie naszych przedszkolaków. Spotkanie odbyło się z okazji ich święta, które co prawda miało miejsce w styczniu, ale ze względu na okres chorobowy jaki dopadł „Jagódki” musieliśmy je przełożyć na luty. Dziadkowie mogli zobaczyć, jak pięknie występują ich wnuczęta. Przedszkolaki recytowały wierszyki, śpiewały piosenki oraz tańczyły.  W oczach dziadków można było dostrzec podziw oraz wzruszenie Po części artystycznej dzieci wręczyły dziadkom własnoręcznie wykonane laurki i upominki oraz zaprosiły na wspólny poczęstunek. Kolejną atrakcją były wspólne zabawy oraz  tańce w kole, które sprawiły wiele radości zarówno dzieciom jak i dziadkom. Spotkania upłynęły w miłej i serdecznej atmosferze, którą na pewno na długo zapamiętają dzieci jak i zaproszeni goście.

                                                                                                                  Autor: Monika Kobusińska

„Słodkie babeczki”

Dzień przed uroczystością z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, pani Magda Klonowska  mama Kubusia przygotowała dla naszych przedszkolaków oraz ich dziadków pyszną niespodziankę. Przyniosła do przedszkola upieczone przez siebie babeczki, które dzieci mogły własnoręcznie ozdobić. „Jagódki” z wielkim zaangażowaniem i radością tworzyły fantazyjne wzory z przygotowanych słodkich produktów. Dziadkowie na pewno będą bardzo dumni ze swoich tak zdolnych i pracowitych wnuków.

                                                                                                                                   Autor: Monika Kobusińska

„Wycieczka do kina”

Na początku lutego przedszkolaki z Gostkowa wspólnie z grupą „Motyle” z Turzna wybrały się na wycieczkę do kina na film animowany „Tedi i mapa skarbów”.

Dzieci przeniosły się w archeologiczny świat Tediego Jonesa i jego przygód. Po obejrzeniu filmu  zadowoleni oraz pełni wrażeń mogliśmy wracać do przedszkola.

                                                                                                                                    Autor: Monika Kobusińska

29.01.2018

„Witaminki i jarzynki”

W czwartek „Jagódki” miały przyjemność obejrzenia w szkole w Turznie spektaklu teatralnego zatytułowanego „Witaminki i Jarzynki”. Historia Wilczka i Królika miała na celu uświadomienie dzieciom, jak ważne dla ich zdrowia są właściwe nawyki żywieniowe. Ciekawym elementem przedstawienia była kolorowa scenografia, kostiumy  oraz oprawa muzyczna. Dzieci bardzo żywiołowo reagowały na muzykę i brały aktywnie udział w spektaklu.

                                                                                                                                   Autor: Monika Kobusińska

„Zimowe szaleństwo”

 

Przedszkolaki z grupy „Jagódki” nareszcie mogły się wyszaleć się na długo oczekiwanym śniegu! Zabawom i wielkiej radości nie było końca co widać na twarzach dzieci 🙂

                                                                                                                                 Autor: Monika Kobusińska

29.12.2017

„Jasełka”

logo

Bez wątpienia jednym z najbardziej wzruszających akcentów bożonarodzeniowej tradycji są jasełka, a w wykonaniu przedszkolaków nabierają szczególnego wdzięku i piękna. W dniu 21 grudnia dzieci z grupy „Jagódki” zaprezentowały swoim rodzicom przedstawienie jasełkowe.   Przedszkolaki opowiedziały historię narodzin Dzieciątka Jezus oraz śpiewały kolędy. Piękne były nie tylko teksty i śpiew dzieci, ale też cała artystyczna oprawa. Miłym i wzruszającym akcentem było zaśpiewnie wspólnie z rodzicami kolędy Lulajże Jezuniu. Niespodziankę zrobił nam również Święty Mikołaj, który znalazł dla naszych przedszkolaków czas i odwiedził nasze przedszkole. Mając ogromny worek z prezentami rozdał upominki dzieciom, a w zamian dzieci zaśpiewały mu piosenkę. Po występach wszyscy udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

                                                                                                         Autor: Monika Kobusińska

14.12.2017

logo

„Pieczenie Pierników”

14 grudnia w naszym przedszkolu unosił się aromatyczny zapach przypraw korzennych oraz miodu. Dzieci z grupy „Jagódki” w ramach przygotowań do świąt piekły ozdobne pierniki pod okiem prawdziwych specjalistów. Najpierw odpowiednio się przygotowały dbając o czyste  rączki oraz zakładając fartuszki. Następnie wzięły się ochoczo do pracy, ugniatając i  wałkując ciasto. Dla odmiany dzieci używały tradycyjnych drewnianych foremek, które najpierw musiały nasmarować olejem. Gdy już odcisnęły wybrane przez siebie wzory przy pomocy drewnianych noży wykrawały pierniki. Gotowe dzieła cukiernicze wsadzono do pieca, a przedszkolaki w tym czasie wysłuchały legendy o toruńskim pierniku „Katarzynce” oraz poznały zapachy przypraw takich jak np. imbir czy anyż.

                                                                                                                       Autor: Monika Kobusińska

6.12.2017

„Wizyta Świętego Mikołaja”

 

Przedszkolaki z grupy „Jagódki” od samego rana przygotowywały się do odwiedzin wyjątkowego gościa. Dzień rozpoczęły od ubrania choinki oraz przygotowania pięknych prac plastycznych. Kiedy już nadeszła wyczekiwana chwila i dzieci usłyszały dźwięk dzwoneczków oraz pukanie do drzwi w przedszkolu zapanowała cisza. Drzwi się otworzyły i dzieci ujrzały Świętego Mikołaja z wielkim czerwonym workiem w towarzystwie Pani Mikołajowej. Przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem i przejęciem wysłuchały opowieści Mikołaja o tym jak do nich dotarł oraz o zaparkowanych saniach z reniferami na dachu naszego przedszkola. Jagódki ochoczo zaśpiewały piosenkę specjalnie przygotowaną dla Mikołaja, a odbierając prezenty mogły usiąść na jego kolanach oraz się do niego przytulić.

Dziękując Naszemu Gościowi za przybycie dzieci wręczyły Mu wykonane specjalnie dla niego prace plastyczne.

                                                                                                               Autor: Monika Kobusińska

25.11.2017

logo

Dzień 16 listopada 2017 r. to ważna data dla grupy „Jagódki”. Właśnie tego dnia odbyło się „Pasowanie na Przedszkolaka i Starszaka.” Dzieci przedstawiły krótki program artystyczny, w którym zaproszeni rodzice mogli podziwiać talenty swoich pociech. Mali artyści w odświętnych strojach zaprezentowali przygotowane piosenki, tańce oraz wierszyki. Pani dyrektor za pomocą Magicznego ołówka dokonała pasowania każdego przedszkolaka. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy, a nagrodą za piękny występ miała być następnego dnia wycieczka do Kinder Parku. Dzieci były pogodne, radosne a co najważniejsze dumne, że zostały prawdziwymi przedszkolakami.  Kolejnym punktem uroczystości był słodki poczęstunek oraz wspólne tańce z rodzicami,  nie zabrakło miłej i radosnej atmosfery. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech.

                                                                                                                                      Autor: Monika Kobusińska

logo

„WYCIECZKA”

17 listopada nasze przedszkolaki wybrały się na wycieczkę na Komisariat Policji oraz do Kinderparku w Toruniu. Pierwszym punktem na naszej mapie wycieczkowej był komisariat.  Czekała tam na nas pani policjantka, która oprowadziła nas po budynku Komisariatu i opowiedziała o pracy w policji. Dzieci z dużym zaciekawieniem obejrzały pomieszczenia, w których pracują policjanci: monitoring, komputery i radiostację, a także mogły wejść do  pomieszczenia zatrzymań. Wycieczka była wypełniona atrakcjami. Przedszkolaki mogły zobaczyć wiele sprzętów pomocnych policji w codziennej pracy, a także odlewy śladów butów zabezpieczone na miejscu przestępstwa. Dzieci poznały części umundurowania policji, mogły włożyć hełm oraz kamizelkę kuloodporną. Poznały również zasady bezpiecznego zachowania się na drodze, na podwórku oraz w sytuacji gdyby zaczepił je ktoś nieznajomy. Duże wrażenie zrobiło na przedszkolakach pobieranie odcisków palców, które można było zabrać na pamiątkę do domu. Na koniec przenieśliśmy się na parking policyjny, gdzie dzieci mogły usłyszeć sygnał z policyjnego radiowozu oraz podziwiać z bliska motocykle policyjne. Kolejnym punktem naszej wycieczki był Kinderpark, który był nagrodą dla naszych przedszkolaków za piękny występ na uroczystości Pasowania na Przedszkolaka i Starszaka. Dzieci z ogromną radością i energią korzystały z wszystkich atrakcji. Wielką odwagą i zaangażowaniem wykazały się również mamy biorące udział w wycieczce. Dbając o bezpieczeństwo dzieci wspinały się niemalże na wszystkie poziomy w sali zabaw, za co serdecznie dziękujemy. Dzieci zmęczone, ale szczęśliwe wróciły do domów.

                                                                     Autor: Monika Kobusińska

30.10.2017

Nagroda

W  piątek 27 października grupę „Jagódki” spotkała ogromna niespodzianka. Odwiedziła nas  pani Małgosia Buller – Jóźwicka z przedszkola w Turznie. Powodem jej wizyty było wręczenie naszym przedszkolakom nagrody wygranej w konkursie „Kasztanobranie”. Dzieci bardzo się ucieszyły z ciastoliny i akcesoriów do jej lepienia oraz dwóch książek z bajkami. Dzięki pieniądzom, które uzyskaliśmy ze sprzedaży za zebrane kasztany nasze przedszkole będzie mogło zaadoptować wirtualnie jedno zwierzątko z Toruńskiego Schroniska, a wyboru jakie to będzie zwierzątko dokonają dzięki wygranej „Jagódki”.

                                                                                                                             Autor: Monika Kobusińska

Wycieczka do Manufaktury cukierków

24 października wspólnie z grupą „Biedronki” z Filii w Zakrzewku  wybraliśmy się na wycieczkę  do Manufaktury Cukierków w Toruniu. Przedszkolaki zobaczyły jak wygląda proces produkcji najprawdziwszych cukierków od samego początku. tj. od rozgrzewania cukru przez barwienie masy, aż do formowania i krojenia cukierków. Dzieci uczestniczyły w warsztatach, w trakcie których samodzielnie wykonały lizaka. Po warsztatach został przeprowadzony konkurs, który wygrała Asia z naszej grupy za co w nagrodę mogła ukręcić drugiego lizaka.  Dzieci zmęczone, lecz szczęśliwe i pełne niezapomnianych wrażeń wróciły do przedszkola z własnoręcznie ukręconymi lizakami oraz pysznymi cukierkami.

                                                                                                                              Autor: Monika Kobusińska

„CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”

Według psychologów czytanie dziecku dla przyjemności 20 minut dziennie – codziennie – jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość. W grupie „Jagódki” oprócz pani Moniki, która codziennie czyta dzieciom, w głośne czytanie zaangażowali się również rodzice. W październiku  w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom” naszych przedszkolaków odwiedziła mama Martynki. Dzieci przywitały gościa z uśmiechniętymi, ale i zaciekawionymi twarzami. Pani Agnieszka przeczytała, aż trzy baśnie Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna oraz Jaś i Małgosia. Przedszkolaki w wielkim skupieniu wysłuchały bajek, a na koniec zostały nagrodzone przez panią Agnieszkę słodkimi cukierkami. Zadowolone dzieci wręczyły naszemu gościowi specjalne podziękowanie. Zachęcamy też innych rodziców do czytania bajek w naszej grupie!

                                                                                                                          Autor: Monika Kobusińska

„Spotkanie z Panem Policjantem”

Podczas czwartkowych zabaw na placu przedszkolnym przedszkolaki z grupy „Jagódki” dostrzegł przejeżdżający nieopodal radiowozem pan policjant. Podjechał do nas i z uśmiechem zapytał czy chcielibyśmy obejrzeć radiowóz. Chłopcy zareagowali na tą propozycję z wielkim entuzjazmem, dziewczynek na szczęście nie trzeba było długo namawiać. Pan policjant podczas krótkiej pogadanki przypomniał przedszkolakom o używaniu odblasków oraz wspólnie z dziećmi wymienił numery alarmowe. Największą radość jednak, sprawiła dzieciom możliwość obejrzenia radiowozu od środka. Na pożegnanie pan policjant zaprezentował dzieciom sygnały świetlne, a odjeżdżając włączył sygnały dźwiękowe.

                                                                                                                            Autor: Monika Kobusińska

„Pyszna niespodzianka”

W piątek 13 października przedszkolaki z grupy „Jagódki” spotkała pyszna niespodzianka. W ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym nasze przedszkole odwiedziła pani Magda Klonowska z Koła Gospodyń Wiejskich w Gostkowie, która prywatnie jest też mamą Kubusia z naszej grupy. Pani Magda przeprowadziła zajęcia kulinarne, wspólnie z dziećmi upiekła pyszne gofry. Zanim jednak przystąpiła do pracy podczas krótkiej pogadanki przypomniała dzieciom o przestrzeganiu zasad higieny przed gotowaniem oraz ostrzegła, że z urządzeń elektrycznych takich jak mikser czy gofrownica mogą korzystać tylko dorośli. Dzieci z wielką radością i zaciekawieniem wzięły udział w zajęciach. Każdy mógł przemienić się chociaż na chwilę w kucharza dodając kolejno produkty. Jednak największą radość sprawiło przedszkolakom dekorowanie gofrów według uznania i tego co lubią najbardziej. Na koniec najedzeni i zadowoleni podziękowaliśmy mamie Kubusia i poprosiliśmy, żeby nas jeszcze odwiedziła i przygotowała dla nas kolejną kulinarną niespodziankę.

                                                                                                                           Autor: Monika Kobusińska

„Kasztanobranie”

Rodzice wraz z dziećmi z Filii w Gostkowie z wielkim zaangażowaniem przystąpili do konkursu  „Kasztanobranie”, zorganizowanego przez panią Małgosię Buller – Jóźwicką z przedszkola w Turznie . Założeniem konkursu była zbiórka jak największej ilości kasztanów, a dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu. Rodzice z  naszego przedszkola do ostatniego dnia przynosili kasztany, co spowodowało, że pod drzwiami naszej sali można było naliczyć kilkanaście worków. Dzień przed oficjalnym ważeniem wszyscy wspólnie spotkaliśmy się, aby przeliczyć z dziećmi ilość zgromadzonych worków i zawiesić na nich etykiety z danymi naszej filii.  Po przeliczeniu i oznakowaniu worków tata Piotrusia z naszej grupy oraz tata bliźniaków Igora i Kacperka zapakowali worki do samochodu i wspólnie z panią Moniką zawieźli kasztany do Turzna. Ku naszej wielkiej radości zaangażowanie naszych rodziców i dzieci zostało nagrodzone wygraną w konkursie z czego bardzo się cieszymy 🙂

                                                                                                   Autor: Monika Kobusińska

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

20 września przedszkolaki z grupy „Jagódki” obchodziły swoje święto „Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka”.  Był to dzień radosnej zabawy i wielu atrakcji. Wszystkie dzieci przemieniły się w królewiczów i królewny, a na ich głowach pojawiły się samodzielnie ozdobione korony. Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy od balonowego tańca. Następnie przedszkolaki ochoczo wzięły udział w zawodach sportowych m. in. bieg slalomem z taczką czy rzut piłką do celu. Podczas dowolnej zabawy, którą wszyscy uwielbiają  pani Monika chętnym dzieciom  pomalowała twarze. Na zakończenie tego pełnego wrażeń dnia  na całą  grupę czekała kolejna niespodzianka w postaci pysznego poczęstunku.

 

                                                                                                                                Autor: Monika Kobusińska

Teatrzyk

15 września „Jagódki” pod opieką pani Moniki oraz swoich rodziców wyruszyły do szkoły do Turzna, aby tam wspólnie z grupą „Motyle” i dziećmi ze szkoły obejrzeć teatrzyk z Krakowa. Nasze przedszkolaki w skupieniu i ciszy oglądały perypetie głównego bohatera psa Szarika Holmskiego.   Należą im się ogromne brawa za kulturalne zachowanie podczas spektaklu.

                                                                                                                                 Autor: Monika Kobusińska

Bo w przedszkolu fajnie jest!

Przyszły dzieci do przedszkola

i z uśmiechem się witają.

Nikt nie smuci się, nie dąsa,

wszyscy dobry humor mają.

Refren

Bo przedszkole to jest świetna sprawa.

Bo w przedszkolu jest ruch i zabawa.

Bo w przedszkolu przyjaciele są.

Bo przedszkole jest jak drugi dom.

 

Zwrotka i refren piosenki doskonale odzwierciedlają atmosferę w grupie „Jagódki”. Drugi tydzień adaptacji, już za naszymi dzielnymi maluchami. Starsze przedszkolaki chętnie się angażują w pomoc i opiekę nad nowymi koleżankami i kolegami. Większość dzieci codziennie rano z uśmiechem pozostaje pod opieką pani Moniki i chętnie uczestniczy we wszystkich zajęciach i zabawach.

                                                                                                                                     Autor: Monika Kobusińska

ROK SZKOLNY 2016/2017

BEZPIECZNE WAKACJE – WIZYTA RATOWNIKA MEDYCZNEGO !!!

Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa podczas spędzania wolnego czasu  w okresie wakacyjnym odwiedziła nas Pani Lidia Haładyn z zawodu Ratownik Medyczny. Przypomniała i utrwaliła dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa. Przedszkolaki zapoznały się z warunkami atmosferycznymi, które często występują nad morzem, jeziorami i w górach, oraz z niebezpieczeństwem jakie ze sobą niosą. Mogliśmy również uczestniczyć w pokazie pierwszej pomocy.

Ewa Kafka

WYCIECZKA DO BABALUDY !!!

W poniedziałek 26 czerwca „Jagódki“ wraz z „Motylkami“ wybrały się na najdłuższą wycieczkę w tym roku. Odwiedziliśmy Gospodarstwo Edukacyjne BabaLuda w Parowie Falęckiej. Najpierw odwiedziliśmy kury czubatki, następnie poszliśmy do kóz. Nie mniej uwagi poświęciliśmy owcom , barankom, śwince Peppa, lamom oraz osiołkowi. Gdy już poznaliśmy mieszkańców BabaLudy przyszedł czas na zajęcia. Podczas warsztatów dowiedzieliśmy się skąd się bierze mleko i co z niego można zrobić – według starej metody z użyciem maselnic ubijaliśmy masło. No ale przecież nie byłoby masła gdyby nie mleko i śmietanka, zatem próbowaliśmy także dojenia kozy. Dzień zakończyliśmy ogniskiem z pysznymi kiełbaskami. Nawet niejadki dały się namówić na takie smakołyki. To był bardzo udany dzień!!!

Ewa Kafka

PRZEGLĄD PIOSENKI

W środę 21 czerwca przedszkolaki z Gostkowa wybrały się na VI Przegląd Piosenki Przedszkolaka organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Łysomicach. Nasze dzieci zaprezentowały piosenki pt. „ Jesteśmy Jagódki „ oraz „ Do przedszkola idzie maluch”.

Ewa Kafka

DZIEŃ RODZINY !!!

W poniedziałek 12 czerwca odbyła się  uroczystość zorganizowana specjalnie dla rodziców. Dzieci dały pokaz swoich umiejętności wokalnych i recytatorskich. Występy wszystkich przedszkolaków przyjęte były przez rodziców gromkimi brawami. Wzruszającym momentem było wręczenie tatusiom i mamusiom upominków zrobionych przez dzieci z niewielką pomocą Pani przedszkolanki. Po występach odbyło się ognisko i wspólny poczęstunek. Był to wspaniały dzień zarówno dla dzieci jak i dla rodziców !!!

Ewa Kafka

III OLIMPIADA SPORTOWA

W czwartek 8 czerwca po raz trzeci na terenie Zespołu Szkół Nr 2 w Turznie odbyła się sportowa Olimpiada Przedszkolaków z gminy Łysomice organizowana przez Przedszkole Publiczne „Jelonek” w Papowie Toruńskim i koordynowana przez nauczycielki: Joannę Wojtulską i Justynę Wojnowską-Wachowiak.
Przedszkolaki z Gostkowa żadnych wyzwań się nie boją, dlatego licznie się stawiły i reprezentowały swoją grupę.

Ewa Kafka

 

 

 

 

SPOTKANIE Z PANEM WETERYNARZEM !

Przerabiając tematy o zwierzętach, zaprosiliśmy do nas weterynarza, pana Karola Turę, który opowiedział o swojej pracy przedszkolakom. Dzieci miały okazję zbadać misia prawdziwym sprzętem, który pan Karol używa w swojej pracy.

Autor: Ewa Kafka

JAK DBAĆ O PRZYRODĘ?

Realizując programy profilaktyczne przedszkolaki nauczyły się segregować śmieci. Poznały sens porządkowania odpadów, a także pojęcie recyclingu. Na zakończenie omawianej tematyki wybraliśmy się na teren naszego przedszkola, aby pozbierać śmieci.

Autor: Ewa Kafka

 

Program Profilaktyczny
 „CHROŃ SIĘ PRZED KLESZCZAMI WSZELKIMI SPOSOBAMI !!!”

W miesiącu kwietniu przedszkolaki z Gostkowa realizowały program profilaktyczny „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami”. Dzieci zdobyły wiedzę na temat miejsc występowania kleszczy, okresu kiedy jest ich najwięcej, jakie choroby przenoszą oraz poznały sposoby zachowania się w razie kontaktu z nimi. Przedszkolaki oglądały kleszcze przez szkła powiększające, odszukiwały je na karcie pracy ukryte w lesie oraz wyklejały plasteliną postacie kleszczy. Teraz już wiedzą, że po każdym spacerze po łące czy  lesie rodzice muszą sprawdzić czy nie wczepił im się jakiś kleszcz!

Autor: Ewa Kafka

CO ZROBIĆ ŻEBY BYĆ ZDROWYM ?
REALIZACJA PROGRAMU PROFILAKTYCZNEGO
„BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK”

W kwietniu odwiedził nas pan doktor Dariusz Zając, który pracuje w przychodni w Turznie. Opowiedział nam co należy robić, żeby być zdrowym. Przedszkolaki z Gostkowa teraz już wiedzą, że muszą jeść dużo warzyw i owoców, że w codziennych posiłkach powinny znaleźć się produkty zbożowe, nabiał i wędliny, że muszą unikać słodyczy, słodkich napojów i mieć dużo ruchu, szczególnie ma świeżym powietrzu. Poza tym dobrze się wysypiać, a gdy tylko dopadnie je infekcja szybko odwiedzić pana doktora w ośrodku zdrowia.

Autor: Ewa Kafka

WYCIECZKA NA AUDYCJĘ MUZYCZNĄ
„ W ŚWIECIE ZWIERZĄT”

W poniedziałek 24 kwietnia wraz z przedszkolakami z Turzna wybraliśmy się na wycieczkę do CKK Jordanki w Toruniu, na audycję muzyczną pt. „ W świecie zwierząt”. Celem audycji było zapoznanie dzieci z budową i brzmieniem niektórych instrumentów i pobudzenie dziecięcej wrażliwości na dźwięk i odgłosy różnych zwierząt wydobywające się z poznanych instrumentów .

Autor: Ewa Kafka

REALIZACJA PROGRAMU PROFILAKTYCZNEGO
„MAMO, TATO WOLĘ WODĘ”

W II semestrze zakończyliśmy już realizację programu profilaktycznego „ Mamo, tato wolę wodę”. Na zajęciach przedszkolakom towarzyszył Zdrojek i Wodni Super Bohaterowie – Zosia i Krzyś. Dzieci wiedzą już, że nie tylko ludzie potrzebują wody do życia, poza tym dowiedziały się ile cukru jest w soku, a ile w coca-coli, jak ważne są drzewa w życiu człowieka i co można robić w lesie, a co jest zabronione. Przedszkolaki posadziły nawet swoje drzewo na terenie przedszkola, i obiecały, że będą o nie dbać.

Autor: Ewa Kafka

ŚNIADANIE WIELKANOCNE

W Wielki Czwartek w naszym przedszkolu mieliśmy uroczyste Śniadanko Wielkanocne ! Na stole, zgodnie z tradycją w roli głównej wystąpiło jajko. Pojawiło się również mnóstwo wędlin, warzyw i serów – był także mazurek i wielkanocna babka oraz żurek, który przedszkolaki dzień szybciej sami ugotowali. Składaliśmy sobie życzenia i rozmawialiśmy o ostatnich przygotowaniach świątecznych, jednak najwięcej radości sprawiło dzieciom szukanie prezentów od zajączka. Moim przedszkolakom oraz ich rodzinom życzę Zdrowych, Radosnych i Spokojnych Świąt Wielkiej Nocy !!

Ewa Kafka

SZYKUJEMY SIĘ DO ŚWIĄT…

Do Świąt coraz bliżej więc zaczęliśmy przygotowania do WIELKIEJ NOCY ! Mówiliśmy o tradycjach, obrzędach i przygotowaniach. Nie wszystkie dzieci do końca wiedziały co mają włożyć do koszyczka, żeby iść ze święconką i co powinno znajdować się na stole podczas Śniadanka Wielkanocnego. Za to wszystkie doskonale pamiętały, że po śniadaniu zajączek przynosi prezenty !!!

Ewa Kafka

WYCIECZKA NA TEATRZYK DO TURZNA

Tym razem przedszkolaki z Gostkowa wybrały się na przedstawienie pt. ,,Klimacik i Decybelek”, które przedstawili aktorzy z teatru DUET z Krakowa. Bohaterowie pokazali dzieciom jak źle czują się zwierzęta i rośliny, gdy powietrze i woda są zanieczyszczone i jak dobrze mogłyby się czuć, gdy nie będziemy śmiecić i dymić, czyli gdy mamy czyste powietrze.

Ewa Kafka

ŻEGNAJ ZIMO !!!
WITAJ WIOSNO !!!

Tematem, który zdominował wtorek 21 marca była „Marzanna” i wszystko co z nią związane. Przedszkolaki doskonale zdawały sobie sprawę z faktu, iż zima się kończy i czekamy teraz na nową porę roku. Pogoda w tym dniu była kapryśna, ale udało nam się pożegnać Zimę i powitać WIOSNĘ !!!

Ewa Kafka

ZAKŁADAMY ZIELONY KĄCIK
I SZUKAMY WIOSNY !!!

Przedszkolaki z Gostkowa zaczęły poszukiwania wiosny. Dowiedziały się, że zwiastunami tej pory roku są przebiśniegi, krokusy, żonkile, tulipany, a także bociany, które przylatują z ciepłych krajów – niestety gniazdo boćków w Gostkowie wciąż jeszcze puste. Przedszkolaki zapoznały się również z przysłowiem „w marcu jak w garncu” i o wiele łatwiej im teraz zrozumieć dlaczego marcowa pogoda bywa taka kapryśna. Poza tym w naszym zielonym kąciku posadziły cebulę i z niecierpliwością czekają kiedy w końcu wyrośnie.

Ewa Kafka

Z WIZYTĄ W STRAŻY POŻARNEJ

  Pod koniec lutego odwiedziliśmy Ochotniczą Straż Pożarną w Gostkowie. To wszystko dzięki tacie Weroniki, który jest strażakiem i zaprosił nas na zajęcia do jednostki. Przedszkolaki poznały na czym polega praca strażaka, mogły także usiąść w wozie strażackim. Dowiedziały się również o udzielaniu pierwszej pomocy. Na koniec na każdego z nich czekała niespodzianka – książeczka do kolorowania, a dla całej grupy – wspaniałą książka o straży pożarnej. Już zapowiedzieliśmy kolejną wizytę w maju. Podziękowania dla rodziców Weroniki za lekcję pełną wrażeń.

Ewa Kafka

WYCIECZKA DO PLANETARIUM

We wtorek 21 lutego byliśmy na wycieczce w Planetarium na seansie pt. „Barwy kosmosu”. Najpierw zwiedziliśmy wystawę orbitarium. W sali tej znajdują się interaktywne stanowiska, dzięki którym mogliśmy znaleźć odpowiedzi na wiele pytań i zrozumieć zjawiska, które zachodzą we Wszechświecie.

Ewa Kafka

PANI FRYZJERKA W NASZYM PRZEDSZKOLU!!!

 

W piątek 17-go lutego mieliśmy okazję poznać zawód fryzjera. Tym razem odwiedziła nas pani Magda – mama Kuby –  która opowiedziała nam o swoim zawodzie oraz wytłumaczyła nam na czym polega jej praca. Dziękujemy Pani Magdzie za mile spędzony czas i nowe doświadczenia !!!

Autor: Ewa Kafka

WALENTYNKI !!!

14 lutego obchodziliśmy Dzień Św. Walentego. W tym dniu przedszkolaki przyszły ubrane na czerwono. Dowiedziały się o obchodach związanych z tym dniem. Organizowaliśmy również dużo konkursów, zabaw i zagadek związanych z tym Świętem. Na koniec dzieci wykonały kartki walentynkowe dla swoich WALENTYNEK oraz przygotowały sobie II śniadanie !!!!  Były to gofry z bita śmietaną, galaretką i żurawiną!!!

Autor: Ewa Kafka

JAK KARNAWAŁ, TO ZABAWA!!!

W pierwszym tygodniu lutego rozmawialiśmy o Karnawale. Przenieśliśmy się w świat bajek i baśni, zrobiliśmy swój teatr. Całym sercem i ze wszystkich sił przygotowywaliśmy się do balu ! W końcu nadszedł ten wymarzony dzień ! Sala naszego przedszkola zamieniła się w prawdziwą salę balową, a przedszkolaki w postacie z bajek i baśni. Były tańce, konkursy, po prostu dobra zabawa. Szkoda tylko, że na następny bal musimy czekać cały rok.

Autor: Ewa Kafka

ZAJĘCIA DODATKOWE W NASZYM PRZEDSZKOLU !

Do końca 2016 roku odbywały się w naszym przedszkolu zajęcia dodatkowe. Były to: Warsztaty Muzyczne, Gimnastyka Korekcyjna, oraz Terapia Logopedyczna.Przedszkolaki świetnie się przy nich bawiły, a przy okazji uczyły.

autor: Ewa Kafka

KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY

W styczniu rozpoczęliśmy zajęcia z profilaktycznego programu – „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
Pierwszy temat to : „Jesteśmy częścią przyrody” – dzieci usłyszały wiele nowych rzeczy o roślinach i zwierzętach chronionych w Polsce oraz jak zachowywać się w lesie, dbać o przyrodę. Poznały również tropy niektórych zwierząt.
Drugi temat to: „Dzień Marchewki” – dzieci poznawały witaminy A, B, C i D oraz produkty, w których mogą je znaleźć. Zrobiliśmy pyszny sok z marchwi i jabłek!!! Na koniec przedszkolaki dowiedziały się, że nie tylko ludzie ale i zwierzęta lubią marchewki.

Autor: Ewa Kafka

 

logo

Nasze przedszkole należy do klubu czytających przedszkoli i realizujemy program profilaktyczny „Cała Polska czyta dzieciom”. Przedszkolakom dwa razy w miesiącu czytają: rodzice, rodzeństwo oraz Pani Beata z biblioteki

Głównymi celami programu jest:
• kształtowanie u dzieci zainteresowań czytelniczych,
• propagowanie literatury dziecięcej polskich i zagranicznych autorów,
• rozwijanie aktywności twórczej dziecka we wszystkich sferach, a w szczególności w sferze rozwoju słownictwa, wyobraźni, pamięci.
• chronienie przed uzależnieniem od telewizji i komputera
• budowanie z dzieckiem mocnej więzi i wspieranie ich poczucia wartości
• dzieci, którym dużo się czyta, poszerzają swoją wiedzę i przyswajają wartości moralne
• nawyk czytania i zdobywania wiedzy zostaje dzieciom na całe życie.

Ewa Kafka

PROGRAM INNOWACYJNY Moduł „Matematyka sensoryczna”

Moduł „Matematyka sensoryczna” rozwija umiejętności analizowania zewnętrznych cech przedmiotów, co pozwala budować podstawy do rozwijania umiejętności poznawczych dzieci. Moduł ten uczy dzieci rozpoznawać i posługiwać się kolorami – tzw. spektrum, kształtami (kwadrat, prostokąt, trójkąt, koło oraz owal), rozmiarami(długość, szerokość i wysokość). Dzięki ćwiczeniom, które zawsze przeprowadzane są w grupie dziecko potrafi nazywać cechy sensoryczne przedmiotów. Zajęcia te umożliwiają dzieciom rozpoczęcie szerszej analizy przedmiotów, porównywania, badania, zastanawiania się nad tym co nas otacza. Wszystkie ćwiczenia mają charakter praktyczny. Moduł „Matematyka sensoryczna” dostarcza fundamenty do nauki matematyki.

Ewa Kafka

PROGRAM INNOWACYJNY Moduł „Od bazgrania do pisania”

Jest to nowatorski program opracowany przez wybitnych pedagogów i psychologów angielskich, na podstawie teorii i badań Lwa Wygotskiego..” Moduł „Od bazgrania do pisania” pomaga dzieciom w rozwinięciu umiejętności, jakich potrzebują zarówno do pisania jak i kreatywnego wyrażania się w pracy twórczej. Dzięki realizacji poszczególnych sesji następuje przygotowanie mięśni rączki i nadgarstka dziecka, do odpowiedniego prowadzenia kredki, pędzla, długopisu, pomaga wykształcić precyzyjną kreskę i przygotowuje rączkę dziecka do precyzji w pisaniu liter. Przedszkolaki obserwują zjawiska, określają elementy wizualne zanim je narysują, namalują lub wymodelują w plastelinie. Rozmowy na temat prac pomagają rozwijać umiejętności komunikowania się, pewność siebie i dumę ze swoich osiągnięć.

Ewa Kafka

KOCHAM BABCIĘ, KOCHAM DZIADKA!!!

       W poniedziałek 23 stycznia od samego rana w naszym przedszkolu trwały przygotowania do przyjęcia bardzo ważnych gości. Byli to oczywiście nasi Kochani Dziadkowie. W południe przedszkolaki recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Na koniec wręczyły laurki, prezenty i świętowały ten dzień popijając soczki i herbatkę oraz zajadając smaczne wypieki swoich rodziców. Jeszcze raz 100 lat dla naszych Kochanych Babć i Dziadków!!!

Autor: Ewa Kafka

WYCIECZKA DO SZKOŁY LEŚNEJ

       W piątek 20 stycznia mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych pt. „Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę” w Szkole Leśnej na Barbarce. Przedszkolaki dowiedziały się jakie ptaki zostały na zimę, a które odleciały do ciepłych krajów, które zwierzęta szukają pożywienia w lesie, a które zapadają w głęboki sen. Największą atrakcją dla dzieci było samodzielne wykonanie przysmaku dla ptaszków, które potem zawiesiły na gałązkach i obserwowały jak ptaki zajadają ich smakołyki.

 

Autor: Ewa Kafka

ZIMA

Bardzo długo czekaliśmy na mroźną i śnieżną zimę, aż w końcu do nas zawitała. Dlatego prawie codziennie chodzimy na plac przedszkolny i korzystamy z uroków tej pięknej i malowniczej pory roku.

Autor: Ewa Kafka

ZAJĘCIA W BIBLIOTECE

Często odwiedzamy panią Beatkę w bibliotece, która czyta nam bajki, przedstawia teatrzyki, a także pomaga nam w zajęciach plastycznych. Pani Beatko –  SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!

Autor: Ewa Kafka

ODWIEDZINY TATY PIOTRUSIA!

Któregoś dnia odwiedził nas tata Piotrusia i opowiedział nam o swoim zawodzie – zawodowego kierowcy TIR-a. Dzieci z zaciekawieniem słuchały różnych historyjek, jednak największą atrakcją i to nie tylko dla chłopców było wejście do ogromnego auta.

Autor: Ewa Kafka

WSPÓLNE KOLĘDOWANIE!!!

     W poniedziałek, 19 grudnia w naszym przedszkolu odbyło się wspólne kolędowanie przedszkolaków, rodziców oraz artystów z Fundacji „Wszyscy Tworzymy Sztukę”. Na początku dzieci przedstawiły swój program artystyczny. Następnie w nagrodę za wspaniałe występy brały czynny udział w poczęstunku przygotowanym przez rodziców.A na koniec odwiedził nas Św. Mikołaj i obdarował prezentami !!!

 

Autor: Ewa Kafka

PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT!!!

Przedszkolaki z Gostkowa przygotowują się aktywnie do świąt Bożego Narodzenia. Napisały listy do Św. Mikołaja, upiekły pierniki, przygotowały różnego rodzaju ozdoby, którymi przystroją wigilijny stół. Zrobiły także bałwanki i kule śniegowe, żeby towarzyszyły im podczas całego okresu Świąt Bożego Narodzenia.

Autor: Ewa Kafka

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY!!!

Ogromne podziękowania dla wszystkich rodziców, którzy zaangażowali się w kiermasz bożonarodzeniowy. Kwota, którą zebraliśmy to 725 zł.

Autor: Ewa Kafka

PRZEDSZKOLAKI Z GOSTKOWA LUBIĄ POMAGAĆ!!!

Nasze przedszkolaki uczestniczyły w tym  roku w akcjach„ Zbiórka karmy dla schroniska zwierząt w Toruniu”, „ Szlachetna paczka”oraz„Góra Grosza”. Dziękuję rodzicom i przedszkolakom za aktywny udział w akcjach charytatywnych.

Autor: Ewa Kafka

PANI FOTOGRAF W NASZYM PRZEDSZKOLU!!!

 

W grudniu odwiedziła nas Pani Małgosia, która jest fotografem i opowiedziała nam na czym polega jej praca. W trakcie zajęć  zrobiła dzieciom profesjonalną sesję zdjęciową, tak że każde z nich mogło na moment poczuć się prawdziwą modelką i modelem. Na koniec wszyscy stwierdziliśmy,że to nie jest taki łatwy zawód jak nam się wcześniej wydawało!

Zachęcam do zapoznania się z pracą Pani Małgosi na stronie internetowej: www.molokofoto.pl

Autor: Ewa Kafka

MIKOŁAJKI

Święty Mikołaj odwiedza dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 6 grudnia odwiedził również przedszkolaki z Gostkowa. Mikołaj rozdał prezenty, na które dzieci tak bardzo czekały. W zamian przedszkolaki zaśpiewały piosenkę. Podziękowania dla babci Kuby.

Autor: Ewa Kafka

WYJAZD NA TEATRZYK DO TURZNA

    30 listopada po raz kolejny wybraliśmy się na teatrzyk do Turzna. Aktorzy z Krakowa przedstawili spektakl pt. „Legenda o św. Mikołaju”. Choć to już nie pierwsze przedstawienie to po emocjach jakie wywołało i po wesołych minkach widać było, że maluchom się bardzo podobało.

Autor: Ewa Kafka

ANDRZEJU, ANDRZEJU,
NASZ DOBRODZIEJU – DOBRĄ WRÓŻBĘ DAJ !

Chcąc przekazać dzieciom tradycję andrzejkową, 30 listopada wróżyliśmy w przedszkolu od samego rana. Na początku każdy przedszkolak wrzucił grosik do studni, aby marzenia się spełniły. Następnie dzieci dowiedziały jaka być może czeka je przyszłość. W tym celu losowaliśmy różne rekwizyty. Kto więc wylosował piórko – mógł liczyć na to, że będzie miał życie lekkie i przyjemne, kamień- życie pracowite i pożyteczne, cukierek – życie słodkie i wesołe, ziarenko pieprzu – życie pełne przygód,a jeżeli muszelkę – to życie na morzu lub w dalekim kraju. Nie wiadomo do końca czy wszystkim maluchom spełnią się wróżby i życzenia, ale najważniejsze, że w tym dniu dobrze się bawiliśmy, mieliśmy dobre humory, a uśmiech nas nie opuszczał do końca dnia.

Autor; Ewa Kafka

CZYSTE I ZDROWE PRZEDSZKOLAKI!

REALIZACJA PROGRAMU BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK !

W listopadzie przerabialiśmy tematy dotyczące zdrowego odżywiania oraz higieny osobistej. Dowiedzieliśmy się na czym polega „piramida żywieniowa”, zrobiliśmy pyszną i zdrową sałatkę jarzynową, a dbając o higienę po posiłku umyliśmy zęby.

Ewa Kafka

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA !!!

Miękki, puchaty i taki z łatką – w piątek 25 listopada swoje święto obchodziła najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka do zasypiania – „Pluszowy Miś”. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”  Tego dnia wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi Misiami, którymi bawiły się przez cały dzień. Opowiadały o nich, tańczyły z nimi, a także wymieniały nazwy i imiona wszystkich misiów jakie znają np. Uszatek, Yogi, Koala, Kubuś Puchatek, Paddington itp. I co najważniejsze, wiedziały o nich prawie wszystko !

Ewa Kafka

WYJAZD DO BAJU!!!

    W czwartek 24 listopada przedszkolaki z dwóch zaprzyjaźnionych filii Gostkowa i Łysomic pojechały na bajkę pt. „Kopciuszek” do Baju Pomorskiego. Dzieci chętnie zajmowały miejsca w autokarze, a będąc już na miejscu z niecierpliwością czekały na rozpoczęcie przedstawienia. Chyba wszystkie były bardzo zadowolone z seansu, bo po powrocie do przedszkola cały czas opowiadały o swoich wrażeniach.

Ewa Kafka

WIZYTA PANA LEŚNICZEGO W NASZYM PRZEDSZKOLU!!!

Przerabiając tematy związane z przygotowaniem się zwierząt do zimy, odwiedził nas pan Leśniczy. Pan Lucjan opowiedział nam o przygotowaniu zwierząt do tej pory roku. Dowiedzieliśmy się, że niektóre z nich zasypiają i budzą się dopiero wiosną, a inne zostają i w tym czasie będą szukały w lesie pożywienia. Dzieci dowiedziały się także jakie ptaki przylecą  do naszego karmnika, a które odleciały do ciepłych krajów i wrócą do nas dopiero wiosną.

autor: Ewa Kafka

REALIZACJA PROGRAMU PROFILAKTYCZNEGO

„BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK”- SPOTKANIE Z POLICJANTAMI!!!

W czwartek 10 listopada w ramach programu profilaktycznego „Bezpieczny przedszkolak” odwiedzili nas Panowie Policjanci. Dzieci podczas spotkania przypomniały sobie zasady ruchu drogowego, przechodzenia przez jezdnię oraz numery alarmowe. Pan Michał i pan Krzysiu uzmysłowili dzieciom, jak ważne jest używanie odblasków przez pieszych i rowerzystów.  Przedszkolaki dowiedziały się również, co należy zrobić, gdy chce nas zaatakować agresywny pies i jak zachować się w stosunku do obcej osoby, która nas zaczepi. Największą atrakcją spotkania była prezentacja wozu policyjnego. Dzieci mogły  wejść do środka i zobaczyć gdzie policjanci mają magiczne przyciski włączające sygnały świetlne i dźwiękowe. Otrzymały także w prezencie opaski odblaskowe. Na zakończenie podziękowaliśmy za spotkanie, wręczyliśmy specjalne dyplomy i zaprosiliśmy do ponownych odwiedzin w naszym przedszkolu.

Ewa Kafka

Dzień dyni!!!

Na początku listopada w przedszkolu w Gostkowie odbył się Dzień Dyni. Przedszkolaki z ciekawością sprawdzały ile waży dynia, jak wygląda w środku, a przede wszystkim jak smakuje. Następnie zabrały się do pracy i własnoręcznie zrobiły pyszne babeczki dyniowe. Odwiedziła nas również mama Piotrusia i pokazała nam jak zrobić śmieszny lampion z dyni. A na koniec każdy przedszkolak dostał własny lampion wykonany przez panią Beatkę z naszego przedszkola i panią Beatkę z biblioteki.

 

Ewa Kafka

Jesień w lesie !

Przerabiając tematy związane z jesienią wybraliśmy się na spacer po okolicznych zagajnikach, gdzie przedszkolaki poznały bardzo wiele ciekawych i przydatnych rzeczy związanych z lasem. Dowiedziały się o zwierzętach, które w nim żyją, poznały różne rodzaje grzybów i wiedzą już, że nie wszystkie są jadalne. Oprócz nich można znaleźć też trujące. Poza tym dowiedziały się jakie potrawy  możemy przygotować z grzybów – tych jadalnych oczywiście ! Następnie zrobiliśmy makietę lasu, w którym znalazły się własnoręcznie zrobione jeże, oraz liście i szyszki znalezione podczas wędrówki po okolicy.

 

Ewa Kafka

Pierwsza wycieczka!!!

W piątek28 października grupa „ Jagódki ”wybrała się wraz z grupą „Rybek”na pierwsza wspólną wycieczkę do „Manufaktury cukierków” w Toruniu. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od spaceru po starówce. Zobaczyliśmy pomnik Flisaka oraz Mikołaja Kopernika, no i pogłaskaliśmy osiołka.  Gdy zegar wybił 10.00 przenieśliśmy się w świat bajki, gdzie  wspaniałe zapachy i moc słodyczy sprawiły, że miejsce od razu  wszystkim przedszkolakom przypadło do gustu. Mogliśmy zaobserwować, jak wygląda proces produkcji słodyczy od samego początku tj.od rozgrzewania cukru po barwienie masy. Następnie każdy przedszkolak „kręcił” swojego lizaka. Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do przedszkola.

 

Ewa Kafka

Jesteśmy już prawdziwymi przedszkolakami !!!

 W poniedziałek 24 października grupa „ Jagódki ” od samego rana przygotowywała się do przyjęcia gości z okazji Uroczystego Pasowania na Przedszkolaka. Tego dnia wszystkie dzieci odświętnie ubrane przedstawiały swoje umiejętności wokalne, taneczne oraz recytatorskie swoim najbliższym oraz Pani Dyrektor. Następnie dzieci złożyły ślubowanie, no i na koniec Pani Dyrektor każdego „malucha” i „starszaka” pasowała na „prawdziwego przedszkolaka”. Na koniec był słodki poczęstunek dla maluchów oraz wszystkich zaproszonych gości.

Ewa Kafka

JESIEŃ W SADZIE I W OGRODZIE !!!

W październiku stworzyliśmy nasz Kącik Przyrody, w którym znalazły się dary jesieni tj. kasztany, żołędzie, wrzosy, a także różnego rodzaju owoce i warzywa. Najbardziej skupiliśmy się na owocach, szczególnie tych, których dużo jest w przydomowych sadach. Rozpoznawaliśmy je po smaku i zapachu, a z kilku z nich zrobiliśmy także zaprawy na zimę czyli tzw. kompoty. Ucząc się o warzywach przedszkolaki opisywały ich wygląd, rozpoznawały je po dotyku oraz dzieliły na zbiory pod względem koloru.

 

Autor: Ewa Kafka

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA I DZIEŃ CHŁOPAKA

We wrześniu przedszkolaki  z Gostkowa obchodziły Międzynarodowy Dzień Przedszkolaka oraz Dzień Chłopaka. W tych dniach śpiewaliśmy różne piosenki, mnóstwo czasu spędzaliśmy na wspólnych zabawach. Nie zabrakło też niespodzianek !

Autor: Ewa Kafka

POSZUKIWANIA  JESIENI

W pierwszy dzień jesieni wybraliśmy się na poszukiwania tej nowej pory roku. Zadbaliśmy o nasz kącik przyrody oraz wykonywaliśmy różne prace plastyczne. Uczymy się także nowych wierszy i piosenek.

 

Autor: Ewa Kafka

 

BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK

 BEZPIECZEŃSTWO NA ULICY!!!

We wrześniu po raz pierwszy zrealizowaliśmy zajęcia z programu profilaktycznego „ BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK”. Tematy tygodniowych zajęć to:  „Praca Policjanta”, „Na Ulicy”, „Sygnalizator Świetlny”, „Znaki Drogowe” i„Przejście dla pieszych”. Mieliśmy także spotkanie ze strażakami,  którzy o bezpieczeństwie na drodze wiedzą bardzo dużo.

Autor: Ewa Kafka

 

PIERWSZY WYJAZD NA TEATRZYK DO TURZNA

Już na początku września wybraliśmy się na pierwszy teatrzyk do Turzna. Aktorzy z Krakowa przedstawili spektakl pt. „ Baśń o pięciu groszkach”. Choć dla niektórych przedszkolaków było to pierwsze w życiu przedstawienie to po emocjach jakie wywołało i po wesołych minkach widać było, że maluchom się bardzo podobało.

Autor: Ewa Kafka

PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU !

Wrzesień to trudny miesiąc dla przedszkolaków. Aby się lepiej poznać bardzo dużo czasu spędzaliśmy na wspólnych śpiewach, tańcach i różnego rodzaju zabawach. Jednak nie do końca próżnowaliśmy, bo stworzyliśmy w tym czasie Kodeks Naszej Grupy i poznaliśmy zasady bezpiecznej zabawy. Korzystając ze wspaniałej pogody dużo czasu spędzamy na placu zabaw.

Autor: Ewa Kafka

 

ROK SZKOLNY 2015/2016

UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU

23 czerwca odbyła się w przedszkolu w Gostkowie Uroczystość Zakończenia Roku. Pierwszym etapem imprezy był występ dzieci. Przedszkolaki śpiewały piosenki, recytowały wiersz, a także tańczyły. Po części artystycznej nastąpiła część oficjalna. Przedszkolaki otrzymały dyplomy i nagrody za roczną pracę. Nauczyciel podziękował rodzicom i pani bibliotekarce za współpracę. Kolejnym etapem było ognisko. Na koniec puszczaliśmy olbrzymie bańki mydlane. Przedszkolaki były zadowolone z atrakcji. Po zabawach w Gostkowie wyruszyliśmy na Festyn Rodziny do Papowa Toruńskiego, gdzie czekało na dzieci mnóstwo wrażeń. Przedszkolaki zachwycone wróciły do domu.

autor: Małgorzata Stefanowicz

 SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM WODNYM

W czerwcu z okazji zbliżającego się lata, a co z tym się wiąże kąpielami wodnymi zaprosiliśmy do naszego przedszkola ratownika wodnego. Pan Kuba opowiedział dzieciom o swojej pracy. Po zajęciach przedszkolaki wiedzą jak zachować się nad wodą, aby być bezpiecznym. Ratownik przedstawił dzieciom zasady korzystania z wody, to znaczy co wolno robić, a co jest zabronione. Pan Kuba przeprowadził również zajęcia praktyczne w naszej grupie. Pokazał dzieciom sposób udzielania pierwszej pomocy. To były bardzo pouczające zajęcia.

autor: Małgorzata Stefanowicz

PRZEDSZKOLAKI Z GOSTKOWA

 JUŻ WIEDZĄ W JAKICH SYTUACJACH

 NIEZBĘDNY JEST STRAŻAK

W czerwcu wybraliśmy się do remizy strażackiej w Gostkowie, aby uzyskać więcej informacji na temat pracy strażaka. Pan Arek i pan Michał miło nas powitali, po czym opowiedzieli kilka ciekawostek o swojej pracy. Strażacy oprowadzili nas po remizie, a następnie prezentowali wóz strażacki i wszystko co się w nim znajduje. Na zakończenie panowie pozwolili dzieciom wcielić się w rolę strażaka i usiąść za kierownicą wozu strażackiego. Przedszkolaki były wniebowzięte. Chociaż jeszcze większą frajdą było dla nich polewanie wodą z węża strażackiego. To były bardzo ciekawe i pouczające zajęcia. Dziękujemy strażakom z Gostkowa za prezentację zawodu. Mamy nadzieję, że zobaczymy się w przyszłym roku.

autor: Małgorzata Stefanowicz

UCZYMY SIĘ TOLERANCJI – BAL ,,DZIECI Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA”

W czerwcu poruszając tematykę: ,,Święto wszystkich dzieci” rozmawialiśmy o różnych rasach ludzkich. Zorganizowaliśmy bal, aby dzieciom łatwiej było zrozumieć odmienność. Dzieci reprezentowały różne kraje, grupy etniczne tj. Romowie, Afroamerykanie, Hawajczycy, Brazylijczycy, Chińczycy, Hindusi. Celem balu było ukazanie odmienności, uczenie tolerancji i poszanowania dla innych różniących się od nas ludzi. Ponadto dzieci dobrze się bawiły. Wspólnie tańczyliśmy, śpiewaliśmy. Zorganizowaliśmy sobie piknik na łonie natury niedaleko naszego przedszkola. To był miły dzień 🙂

autor: Małgorzata Stefanowicz

1 CZERWCA TO WYJĄTKOWY DZIEŃ –

W JAKI SPOSÓB PRZEDSZKOLAKI Z GOSTKOWA

ŚWIĘTOWAŁY DZIEŃ DZECKA?

Zależało nam, aby 1 czerwca był dla dzieci z Gostkowa dniem wyjątkowym i tak też było. Swoje święto przedszkolaki spędziły w Plenerowym Centrum Zabaw w Papowie Toruńskim, gdzie przez kilka godzin bawiły się korzystając z dostępnego sprzętu. Dzieci były zachwycone atrakcją co widać na zdjęciach. Twarze dzieci są radosne, roześmiane tak jak to powinno być szczególnie w dniu ich święta.

autor: Małgorzata Stefanowicz

DZIEŃ MAMY I TATY

W PRZEDSZKOLU W GOSTKOWIE

25 maja w przedszkolu w Gostkowie świętowaliśmy Dzień Mamy i Taty. Na uroczystość przybyły wszystkie mamy i większość tatusiów. Dzieci z niecierpliwością czekały na ten dzień. Chętnie brały udział w próbach, by zrobić swoim bliskim wspaniałą niespodziankę. Goście byli wzruszeni oglądając swoje pociechy. Dzieci zaśpiewały najpiękniej jak potrafiły. Pokazały również rodzicom taniec i recytowały wiersze. Każde dziecko miało swoją kwestię do powiedzenia. Opiekunowie byli bardzo dumni ze swoich pociech. Po części artystycznej dzieci podarowały gościom upominki własnoręcznie wykonane. Imprezę zakończyliśmy wspólną zabawą, w której rodzice chętnie wzięli udział. Mamy zostały zaproszone do tańca przyklejańca, a tatusiowie skorzystali z nauki tańca żołnierskiego. Nauczycielami były dzieci :-). Uroczystość była wzruszająca, ale i bardzo zabawna.

autor: Małgorzata Stefanowicz

DZIECI Z GOSTKOWA W ZESPOLE SZKÓŁ GASTRONOMICZNO – HOTELARSKICH W TORUNIU

W przedszkolu w Gostkowie rodzice chętnie włączają się w życie przedszkola i urozmaicają dzieciom czas. W związku z tym pewnego dnia tata jednego z przedszkolaków zaprosił nas do Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich, gdzie dzieci poznały pracę kucharzy. Najpierw przedszkolaki zostały oprowadzone po pracowniach tj. kuchnia właściwa, przygotowalnia ogólna, garmażernia, cukiernia, obieralnia i pracownia ekspedycji. Następnie degustowały owoce, z których wykonały sałatkę owocową. Kolejną atrakcją było wykrawanie, pieczenie, a także lukrowanie ciasteczek. Gdy ciasteczka były gotowe zajadały się pysznymi smakołykami. Po krótkim czasie na talerzach nie było śladu po ciasteczkach 🙂 To była bardzo udana wycieczka, tak więc dziękujemy panu Romanowi i liczymy na ponowne zaproszenie w przyszłym roku 🙂

autor: Małgorzata Stefanowicz

JEST WIOSNA, TAK WIĘC ,,CHROŃ SIĘ PRZED KLESZCZAMI WSZELKIMI SPOSOBAMI”

W maju zrealizowaliśmy program profilaktyczny ,,Chroń się przed kleszczami wszelkimi sposobami”. Dzieci zostały zapoznane z wyglądem kleszcza. Następnie nauczyciel opowiedział im w jaki sposób kleszcz atakuje, jak można się przed nim bronić oraz przedstawił skalę niebezpieczeństwa podczas kontaktu z pajęczakiem. Podsumowując wiadomości dzieci obejrzały film pt. ,,Ten owad to prawdziwa bomba biologiczna. Zobacz jak atakuje!”.

autor: Małgorzata Stefanowicz

MAŁE KINO

W PRZEDSZKOLU W GOSTKOWIE

W przedszkolu w Gostkowie rodzice chętnie angażują się w życie przedszkola. W związku z tym na dzieci czeka w przedszkolu wiele atrakcji. Pewnego dnia jeden z rodziców dostarczył przedszkolakom scenę z postaciami bajki ,,Kung Fu Panda 3”. Dzieci były zachwycone. Pierwszego dnia nie odstępowały sceny. Obecnie chętnie recytują wiersze i śpiewają piosenki na scenie. Czują się wtedy jakby były w teatrze. Niedawno dzieci otrzymały plakat przedstawiający bajkę ,,Angry Birds”. Nie jest to jednak zwykły plakat. Dzieci mogą wcielić się w rolę jednego z bohaterów bajki i stać obok ,,Angry Birds” pozując do zdjęć. Dzięki współpracy z rodzicami dzieci przychodzą do przedszkola jeszcze chętniej bo wiedzą, że czeka na nie wiele atrakcji.

autor: Małgorzata Stefanowicz

PRZEDSZKOLAKI Z GOSTKOWA

 REALIZUJĄ PROGRAM INNOWACYJNY

 ,,MATEMATYKA SENSORYCZNA”

Od października realizujemy Klucz do uczenia się moduł ,,Matematyka sensoryczna”. Dzięki temu programowi dzieci rozpoznają i nazywają trzy normy sensoryczne. Przedszkolaki rozróżniają siedem kolorów spektrum. Potrafią nazwać pięć figur i wskazać różnice między dwoma podobnymi kształtami. Ponadto dzieci poznają wielkości przedmiotów i uczą się je nazywać. Stosują określenia wielkości przedmiotu. Moduł ,,Matematyka sensoryczna” zawiera ciekawe pomoce dydaktyczne dlatego przedszkolaki chętnie wykonują kolejne sesje programu ucząc się przy tym wielu przydatnych rzeczy.

autor: Małgorzata Stefanowicz

WSPÓLNE CZAROWANIE W ZAKRZEWKU

Na 27 kwietnia dzieci z wszystkich filii przedszkolnych dostały zaproszenie na wspólne czarowanie w Zakrzewku. Dzieci z Gostkowa z niecierpliwością czekały na ten dzień, gdyż uwielbiają magię. Przedszkolaki patrzyły na show z otwartymi ustami. Były zachwycone tym co prezentował czarodziej. Po przedstawieniu same wcielały się w rolę magika. Wykorzystując swoją wyobraźnie zmieniały świat jak chciały 😉

autor: Małgorzata Stefanowicz

,,JAK ZROBIĆ COŚ Z NICZEGO – CZYLI RECYCLINGOWY ZAWRÓT GŁOWY” – PRZEDSZKOLAKI Z GOSTKOWA
WIERNYMI PRZYJACIÓŁMI NATURY

22 kwietnia zrealizowaliśmy kolejny scenariusz programu profilaktycznego ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Nie bez powodu wybraliśmy ten termin. Tego dnia urodziny obchodzi nasza kochana planeta Ziemia. W związku z tym głównym naszym celem było zrobić jej niespodziankę i sprawić by chociaż jeden dzień była czysta i zadbana, dlatego wybraliśmy się w teren, aby wysprzątać naszą Ziemię. Przed przystąpieniem do akcji dzieci dowiedziały się w jaki sposób należy segregować śmieci i dlaczego jest to tak istotna sprawa. Po zajęciach przedszkolaki wiedzą co znaczy pojęcie recyclingu. Dzieci bardzo chętnie brały udział w akcji sprzątania ziemi. Swoim   zachowaniem chciały dać przykład dorosłym jak należy dbać o planetę.

Autor: Małgorzata Stefanowicz

OGRÓDEK NA PARAPECIE

Pod koniec kwietnia gdy mają miejsce prace porządkowe w ogrodzie postanowiliśmy założyć własny, mały ogródek na parapecie. Przed przystąpieniem do pracy dzieci zostały zapoznane z wyglądem i zapachem cebuli. Nauczyciel przedstawił przedszkolakom również wartości lecznicze cebuli. Następnie na oczach dzieci sadził dymkę omawiając kolejne etapy sadzenia cebulki. Po części pokazowej dzieci samodzielnie sadziły warzywo. Przedszkolaki z Gostkowa w roli ogrodników spisały się na medal.

Autor: Małgorzata Stefanowicz

EKSPERYMENTY I DOŚWIADCZENIA
PRZY UŻYCIU WODY – KOLEJNY SCENARIUSZ PROGRAMU PROFILAKTYCZNEGO ,,MAMO, TATO WOLĘ WODĘ”

Dzieci z Gostkowa wiedzą już bardzo dużo na temat wody. W związku z tym postanowiliśmy zbadać co woda właściwie może. Zadaliśmy sobie dwa pytania badawcze: Co utrzymuje się na wodzie, a co tonie? Co rozpuszcza się w wodzie, a co nie? Jak wiadomo dzieci uwielbiają eksperymentować więc zajęcia były dla nich bardzo interesujące.

Autor: Małgorzata Stefanowicz

POZNAJEMY ZWIERZĘTA WIEJSKIE

W związku z poruszaną na zajęciach dydaktycznych tematyką ,, Wiosna na wsi” wybraliśmy się do państwa Litkowskich. Mili mieszkańcy Gostkowa pokazali dzieciom zwierzęta zamieszkujące wieś i ich domy. Dzieci uważnie słuchały pana Michała poszerzając jednocześnie swoją wiedzę z wyżej wymienionego zakresu. Wiadomo, że poprzez obserwacje i praktyczne działanie jesteśmy w stanie więcej zapamiętać. Dotyczy to dorosłych jak i dzieci. Dzięki przyjemnej i edukacyjnej wycieczce przedszkolaki z Gostkowa wiedzą, że na farmie nie możemy spotkać słonia czy żyrafy:-) tylko krowę, świnkę itd. Dziękujemy panu Michałowi za poświęcony czas i ciekawe zajęcia dydaktyczne.

autor: Małgorzata Stefanowicz

DZIECIACZKI Z TURZNA I GOSTKOWA

 ZWIEDZAJĄ TORUŃ

14 kwietnia przedszkolaki z Turzna i Gostkowa wybrały się na kolejną wycieczkę. Tym razem kroki swe skierowały do toruńskiego planetarium. Na miejscu obejrzeliśmy przepiękny seans pt. ,,Cudowna podróż”. Dzieci były zachwycone. Oglądały z otwartą buzią. Seans był skierowany do dzieci najmłodszych. Przedstawiony został w formie bajki. Tym bardziej zdobył sympatię maluchów. Po seansie wyruszyliśmy zwiedzać toruńskie zabytki tj. Pomnik Kopernika, Ratusz Staromiejski, Flisak. Przedszkolaki zapoznane zostały z legendą o Flisaku i Ratuszu Staromiejskim. Kończąc ciekawą wycieczkę poszliśmy do McDonalda.  Dzieci były w siódmym niebie, a teraz z niecierpliwością czekają na kolejną wyprawę.

autor: Małgorzata Stefanowicz i Ewa Kafka

W ŚWIECIE ROŚLIN I ZWIERZĄT TEŻ MOŻE CZYHAĆ NIENEZPIECZEŃSTWO – REALIZUJEMY PROGRAM PROFILAKTYCZNY ,,BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK”

Każdego miesiąca poruszamy inny temat programu profilaktycznego ,,Bezpieczny przedszkolak”. Na wiosnę dzieciom przedstawione zostały ,,Zagrożenia płynące ze świata roślin i zwierząt”. Przedszkolaki wiedzą jak należy zachować się podczas kontaktu z nieznajomym psem. Dzięki realizacji programu wiedzą, że należy zachować spokój i przyjąć pozycję obronną ,,Na  żółwia”, natomiast nie wolno uciekać, ponieważ pies staje się agresywny. Ponadto dzieci poznały rośliny trujące, które niejednokrotnie wyglądają jak pyszne owoce np. wilcza jagoda. Po zajęciach dzieci wiedzą, że nie mogą wybierać się do lasu bez opieki dorosłych i zbierać nieznanych im roślin, bo mogą być one szkodliwe dla zdrowia.

autor: Małgorzata Stefanowicz

NIE TYLKO MY LUDZIE, ALE TAKŻE ROŚLINY I ZWIERZĘTA NIE MOGĄ ŻYĆ BEZ WODY – REALIZUJEMY KOLEJNY SCENARIUSZ PROGRAMU PROFILAKTYCZNEGO ,,MAMO, TATO WOLĘ WODĘ”

W marcu zrealizowaliśmy kolejny scenariusz programu profilaktycznego ,,Mamo, tato wolę wodę”. Dzieci mają już szeroką wiedzę na temat znaczenia wody w życiu człowieka. Na kolejnych zajęciach dowiedziały się, że jest ona niezbędna nie tylko ludziom, ale również roślinom i zwierzętom. Co więcej maluchy mają świadomość, że to człowiek decyduje o tym czy rośliny i zwierzęta mają dostęp do wody, która jest niezbędna do życia każdemu.

autor: Małgorzata Stefanowicz

ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW

W PRZEDSZKOLU W GOSTKOWIE – WSPÓLNE TOPIENIE MARZANNY

Dnia 21 marca do przedszkola w Gostkowie zawitali rodzice. Wizyta opiekunów spowodowana była zajęciami otwartymi odbywającymi się tego dnia w naszym przedszkolu. Rodzice licznie przybyli na zajęcia. 21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny więc na ten temat rozmawialiśmy. Spotkanie rozpoczęliśmy od zabaw integracyjnych. Następnie odbyły się zajęcia dydaktyczne, na których dzieci między innymi zostały zapoznane ze zwyczajem topienia Marzanny. Po zakończeniu zajęć wspólnie przy aktywnym udziale rodziców zaczęliśmy konstruować Marzannę ze słomy, krepy i kawałków materiału. Dzieci wraz z rodzicami podzieleni na drużyny, gdzie każda ekipa zajmowała się inną częścią Marzanny wykonali piękną, kolorową kukłę. Gdy zimowa panna był skończona wybraliśmy się na spacer nad rzeczkę w celu topienia Marzanny. Odpowiednio wcześniej dzieci zostały zapoznane z symbolem kukły topionej w rzeczce. Wspólnie pożegnaliśmy Marzannę okrzykiem: ,,Żegnaj zimo – witaj wiosno” i od razu zrobiło nam się cieplej. Po powrocie do przedszkola podziękowaliśmy rodzicom za wspólne zajęcia i zaprosiliśmy na kolejne, które odbędą się najprawdopodobniej za miesiąc. Wtedy zabierzemy opiekunów na wyprawę w kosmos 🙂

autor: Małgorzata Stefanowicz

,,NA MARCHEWKI URODZINY WSZYSTKIE ZESZŁY SIĘ JARZYNY…”
– KOLEJNY SCENARIUSZ PROGRAMU PROFILAKTYCZNEGO
,,KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY”

Dnia 14 marca obchodziliśmy w przedszkolu w Gostkowie ,,Dzień Marchewki”. Na początku nauczyliśmy się wierszyka pt. ,,Zdrowym być”. Następie słuchaliśmy piosenki i segregowaliśmy wymienione w utworze warzywa z zachowaniem odpowiedniej kolejności. Dyskutowaliśmy na temat korzyści płynących ze zdrowego żywienia. Dzieci opowiadały dlaczego warto chrupać marchewki. Tego dnia odbyły się liczne zabawy angażujące wiele obszarów aktywności, w których główną rolę odgrywała marchewka. Na zakończenie wspólnie zrobiliśmy sok ze świeżych owoców i marchewki. Dzieci były zachwycone możliwością czynnego udziału w ,,produkcji soku”. Prawie wszystkie dzieci ze smakiem wypiły zdrowy soczek własnej roboty:-).

autor: Małgorzata Stefanowicz

WIZYTA LISTONOSZA
W PRZEDSZKOLU W GOSTKOWIE

Dnia 8 marca w dzień kobiet zaprosiliśmy do naszego przedszkola listonosza. Dzieci powitały gościa po czym wykonaliśmy pocztówki dla swoich mam lub babć z okazji dnia kobiet. Po zajęciach manualnych listonosz zapoznał dzieci ze swoim zawodem. Opowiedział przedszkolakom o swojej pracy. Dzieci również wymieniły się z panem Markiem tym co już wiedziały o jego zawodzie. Listonosz zapoznał dzieci z ciekawostki dotyczącymi swojego zawodu. Przedszkolaki dowiedziały się dlaczego na skrzynce pocztowej zamieszczona jest trąbka. Były to ciekawe zajęcia. Na zakończenie wręczyliśmy panu Markowi laurkę i zaprosiliśmy do wspólnej zabaw. Poprosiliśmy również o doręczenie naszym babciom lub mamom pocztówek z okazji dnia kobiet.

autor: Małgorzata Stefanowicz

CO TO JEST WIELKANOC?

PRZEDSZKOLAKI NA BAJCE PT. ,,RZEŻUCHOWY SKARB”

            Dnia 11 marca wybraliśmy się do Zakrzewka na bajkę pt. ,,Rzeżuchowy skarb”. Bajka opowiadała o świętach wielkanocnych. Dzieci z zainteresowaniem słuchały przygód ślimaczka, króliczka i diabełka. Przedszkolaki zapoznane zostały ze zwyczajami wielkanocnymi. Ślimaczek opowiadał o Wielkiej Sobocie, Niedzieli Wielkanocnej i Lanym Poniedziałku. Przedszkolaki już teraz wiedzą jak nazywają się malowane jaja i gdzie zanosimy koszyk wielkanocny. Po zakończeniu bajki dzieci zadowolone wróciły do przedszkola.

autor: Małgorzata Stefanowicz i Ewa Kafka

DZIECI Z TURZNA I GOSTKOWA ODWIEDZAJĄ KINO

Dnia 9 marca przedszkolaki z dwóch grup Turzna i Gostkowa wybrały się na wycieczkę do Torunia. Tego dnia odwiedziły Cinema City, w którym obejrzały bajkę pt. ,,Zwierzogród”. Podczas wycieczki doskonaliłyśmy kilka obszarów podstawy programowej. Kształtowałyśmy umiejętności społeczne, czynności samoobsługowe, dbałość o własne bezpieczeństwo, stosunek do sztuki, a także dbałość o utrzymywanie ładu i porządku. Pozytywnie nastawieni wyruszyliśmy do kina. Bajka zainteresowała dzieci. Po powrocie do przedszkola chętnie opowiadały o perypetiach króliczka. Przedszkolaki uwielbiają wycieczki dlatego czekamy na następną wyprawę:-)

autor: Małgorzata Stefanowicz i Ewa Kafka

ZOSTALIŚMY
,,KUBUSIOWYMI PRZYJACIÓŁMI NATURY”

Od nowego roku realizujemy program profilaktyczny ,,Kubusiowi przyjaciele natury”. Na pierwszych zajęciach rozmawialiśmy na temat zwierząt. Dzieci poznały kilka ciekawostek z ich życia. Dowiedziały się w jaki sposób można tropić zwierzęta, a co za tym idzie zostały zapoznane z tropami konkretnych zwierząt. Kolejny scenariusz dotyczył zdrowego żywienia. Dzięki między innymi temu programowi dzieci rozróżniają zdrowe i niezdrowe jedzenie. Wiedzą co warto jeść, a czego należy unikać. Chcąc utrwalić wiedzę dzieci przeprowadziliśmy wiele zabaw dzięki czemu powyższe tematy są im dobrze znane.

autor: Małgorzata Stefanowicz

NIE CHCEMY DYMU – REALIZUJEMY PROGRAM PROFILAKTYCZNY

,,CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”

Od stycznia realizujemy program profilaktyczny ,,Czyste powietrze wokół nas”. Dzięki programowi dzieci znają źródła dymu. Wiedzą, że dym jest szkodliwy, ale też nieunikniony. Orientują się, że dym z komina powoduje zanieczyszczenia, ale jednocześnie dzięki paleniu w piecu w domu jest ciepło. Mają pojęcie, że jedynie dym papierosowy nic nie daje nam w zamian więc należy go unikać. Wiedzą, że dorośli nie powinni palić w obecności dzieci. Zagadnienia programu objaśnia przedszkolakom dinozaur Dinuś, który towarzyszy dzieciom podczas zajęć.

autor: Małgorzata Stefanowicz

DZIEŃ MIŁOŚCI I PRZYJAŹNI – WALENTYNKI
W PRZEDSZKOLU W GOSTKOWIE
Mam serduszko, wielkie serce,
patrz jakie czerwone.
Kogo kocham, kogo lubię rzucę w jego stronę.
Ciebie kocham, ciebie lubię, ciebie pocałuje,
a serduszko dziś czerwone Tobie podaruję.

Dnia 15 lutego w przedszkolu na dzieci czekała niespodzianka. Sala była przystrojona w balony w kształcie serca. Tego dnia świętowaliśmy walentynki. Każdy przyszedł do przedszkola ubrany na czerwono. Dzieci wzięły udział w licznych konkursach
i zabawach. Wspólnie tańczyliśmy i wyznawaliśmy sobie nawzajem sympatię poprzez różne zabawy, a także określaliśmy swój nastrój. Na początku przedszkolaki dowiedziały się skąd wzięła się nazwa ,,walentynki”. Następnie tańczyliśmy i bawiliśmy się wesoło. Dzieci wykonały przepiękne walentynki dla swoich bliskich. Na koniec przeczytaliśmy bajkę ,,Walentynki Clifforda” i dzieci zadowolone rozeszły się do swoich domów.

autor: Małgorzata Stefanowicz

POMAGAMY PTAKOM PRZETRWAĆ ZIMĘ

Zdobywając wiedzę na temat ptaków zimujących w Polsce dowiedzieliśmy się, że nasza pomoc jest im niezbędna. W związku z tym postanowiliśmy dostarczyć im jedzonka i w tym celu wybraliśmy się na spacer. Odpowiednio wcześnie dowiedzieliśmy się co tak naprawdę lubią ptaki. Gdy już posiadaliśmy te wiadomości dzieci przyniosły z domów słoninkę dla sikorki i ziarenka czy chlebek dla wróbelka oraz wrony. Na spacerze zobaczyliśmy jak ludzie w swoich ogródkach dbają o ptaki. Budują karmniki i wrzucają skrzydlatym gościom jedzenie. Gdy wróciliśmy do przedszkola postanowiliśmy wykonać podobny karmnik do naszego kącika zimowego. Karmnik zrobiony został z kartonu. Wygląda naprawdę świetnie. Teraz patrząc na nasz przedszkolny karmnik i papierowe ptaki na pewno nie zapomnimy o skrzydlatych przyjaciołach.

autor: Małgorzata Stefanowicz

POZNAJEMY PRACĘ LEŚNICZEGO

W lutym do naszego przedszkola zawitał bardzo miły gość. Był nim pan leśniczy, który zapoznał dzieci ze swoim zawodem. Przedstawił przedszkolakom ciekawe atlasy ze zwierzętami. Opowiedział w jaki sposób radzą sobie z zimą oraz jak my ludzie możemy im pomóc. Dzieci pochwaliły się leśnikowi swoją wiedzą z zakresu ptaków zimujących
w Polsce. Leśniczy podarował dzieciom odblaski dzięki którym będą bezpieczne oraz ziarenka dla ptaszków. Na zakończenie przedszkolaki odrysowywały ptaki, a następnie starały się pokolorować obrazek odpowiednim kolorem. Żegnając leśniczego dzieci podarowały gościowi podziękowanie oraz zaśpiewały piosenkę. Jeszcze raz dziękujemy za ciekawe zajęcia i zapraszamy za rok:-)

autor: Małgorzata Stefanowicz

,,ZDROWA WODA – ZDROWIA DODA” – REALIZUJEMY PROGRAM PROFILAKTYCZNY

,,MAMO, TATO WOLĘ WODĘ”

W nowym roku kontynuujemy realizację programu profilaktycznego ,,Mamo, tato wolę wodę”. Program jest bardzo pouczający. Dzieci uwielbiają głównego bohatera programu ,,Zdrojka” i chętnie słuchają jego opowiadań. Dzięki temu maja świadomość jak ważne jest picie wody. Poza tym wiedzą, że bez wody niemożliwe jest życie. Na ostatnich zajęciach zapoznane zostały z zastosowaniami wody. Dziś mają pojęcie, że nie służy ona wyłącznie do picia. Przedszkolaki wiedzą, że nie tylko dla ludzi woda jest niezbędna.

autor: Małgorzata Stefanowicz

WSPÓLNE CZAROWANIE
Z BAŚNIOWYM CZARODZIEJEM W ZAKRZEWKU

5 lutego zostaliśmy zaproszeni do Zakrzewka na przedstawienie. Podczas występu pan czarodziej pokazywał nam różne sztuczki. Dzieci były zachwycone czarami jakie odprawiał. Po pokazie baśniowy czarodziej zaprosił dzieci do wspólnego czarowania. Na scenę poszła odważna Agatka i Mateusz, którzy wcielili się w rolę wróżki i czarodzieja. Przedszkolaki wróciły do domów chętne do dalszego czarowania…także drodzy rodzice uważajcie:-)

Małgorzata Stefanowicz

BAL KARNAWAŁOWY
W PRZEDSZKOLU W GOSTKOWIE

Dnia 4 lutego w przedszkolu w Gostkowie odbył się bal karnawałowy. Dzieci przybyły niesamowicie przebrane. Tego dnia w przedszkolu pojawił się policjant, strażak, spiderman, myszka Mini, biedronka, motylek, tancerka, księżniczka, Elza z ,,Krainy lodu”, policjantka oraz kot. Zabawa była udana. Wspólnie tańczyliśmy, śpiewaliśmy. Odbyły się liczne zabawy i konkursy m. in. parzące krzesła, zimowe zagadki, karnawałowe zadanie. Gdy bal dobiegał końca w przedszkolu pojawił się gość specjalny – klaun. Większość dzieci radośnie powitała klauna i rozpoczęła zabawę z gościem. Klaun przygotował dla dzieci niespodziankę – wspólne puszczanie baniek mydlanych. To był miły dzień. Zobaczymy kto pojawi się na bal w przyszłym roku:-)

Małgorzata Stefanowicz

STO LAT DLA BABCI I DZIADKA

Dnia 22 stycznia świętowaliśmy w przedszkolu w Gostkowie Święto Babci i Dziadka. Goście przybyli bardzo licznie. Jeszcze nigdy w naszej sali nie było tylu ludzi. Imprezę rozpoczęliśmy od przywitania gości. Dzieci wykonały dla bliskich śliczne przedstawienie, podczas którego śpiewały, tańczyły oraz indywidualnie recytowały wiersze. Babcie i dziadkowie byli bardzo wzruszeni. Po części artystycznej długo oczekiwani goście otrzymali laurki własnoręcznie wykonane przez wnuki. Następnie zaprosiliśmy dziadków i babcie do wspólnej zabawy. Przybyli chętnie wzięli udział we wspólnych tańcach. Na zakończenie goście usiedli do stołu, rozmawiali, pili kawę i jedli ciasto. To był bardzo miły dzień dla dzieci, babć, dziadków oraz nauczyciela. Wszystkie babcie i wszystkich dziadków zapraszamy za rok:-)

autor: Małgorzata Stefanowicz

PRZEDSZKOLAKI Z TURZNA I GOSTKOWA

W WORDZIE I KINDER PARKU

Przedszkolaki z Turzna i Gostkowa rozpoczęły rok od wycieczki pełnej wrażeń. Jednego dnia odwiedziliśmy WORD, gdzie dzieci przypomniały sobie zasady ruchu drogowego oraz Kinder Park, w którym dzieci oddały się zabawie. Po 2 godzinnych harcowania dzieci były dalej niestrudzone. Wycieczka sprawiła przedszkolakom wiele radości, a dodatkowo miała walor edukacyjny. W WORD-zie dzieci poszerzyły wiedzę z zakresu bezpieczeństwa na drodze. Natomiast w Kinder Parku przy użyciu dostępnego sprzętu kształtowały sprawność fizyczną, poprawną postawę ciała, a także pokonywanie lęku związanego na przykład z wysokością, pokonywaniem przeszkód. To był wspaniały dzień pełen radości i śmiechu.

autor: Małgorzata Stefanowicz i Ewa Kafka

WYPRAWA SANECZKOWA W GOSTKOWIE

8 stycznia korzystając z okazji, że śniegu znacznie dosypało wybraliśmy się na sanki. Dzieciom nie znikał uśmiech z twarzy. W udanej zabawie pomogły nam mamy przedszkolaków, które aktywnie zaangażowały się w ,,kulig”. Dziękujemy przybyłym mamom za pomoc i świetną zabawę 🙂

autor: Małgorzata Stefanowicz

NARESZCIE ŚNIEG 🙂 – IDZIEMY LEPIĆ BAŁWANA

7 stycznia wybraliśmy się z przedszkolakami z Gostkowa na przedszkolny plac w celu lepienia bałwana. Nareszcie napadało trochę śniegu, że było to możliwe…Bardzo cieszyliśmy się na samą myśl, że jest prawdziwa zima i można zbudować białego przyjaciela. Co prawda śnieg nie chciał się lepić, ale nie daliśmy za wygraną. Ulepiliśmy pięknego, małego bałwanka, który stoi na przedszkolnym placu i patrzy jak dzieci z Gostkowa bawią się. To była udana wyprawa. Wszyscy zadowoleni wróciliśmy do przedszkola.

autor: Małgorzata Stefanowicz

SPOTKANIE WIGILIJNE
W PRZEDSZKOLU W GOSTKOWIE

18 grudnia w przedszkolu w Gostkowie na dzieci czekało wiele atrakcji. Przedszkolaki tego dnia oczekiwały wielu ważnych gości, gdyż miało odbyć się Spotkanie Wigilijne. Na początku odwiedzili nas najbliżsi przedszkolaków oraz proboszcz parafii w Gostkowie ksiądz Władysław Erdmański. Dzieci chętnie śpiewały świąteczne piosenki i kolędy, tańczyły oraz recytowały przed widownią. Przedszkolaki wykazały się ogromną odwagą, gdyż recytowały indywidualnie fragmenty inscenizacji pt. Szczere serduszka”. Przedstawienie wyszło naprawdę pięknie. W nagrodę za grzeczne zachowanie i magiczne występy dzieci odwiedził kolejny gość – Święty Mikołaj, który miał dla dzieci prezenty. Generalnie wszystkie dzieci ucieszyły się z wizyty Mikołaja. Ale atrakcjom tego dnia nie było końca. Na zakończenie czas umilili nam muzycy z Fundacji ,,Wszyscy Tworzymy Sztukę”, z którymi rozmawialiśmy na temat nadchodzących świąt. Dzieci ubierały choinkę, przygotowywały stół wigilijny, wcielały się w rolę Maryi i Józefa, a następnie wspólnie kolędowaliśmy z zespołem muzycznym. To był miły dzień, pełen wrażeń i niespodzianek. Dzieci zmęczone, ale zadowolone wróciły do swoich domów.

autor: Małgorzata Stefanowicz

PRZEDSZKOLAKI Z TURZNA I GOSTKOWA W MUZEUM PIERNIKA W TORUNIU

Z racji wzajemnej sympatii sąsiednie filie z Turzna i Gostkowa wybrały się na kolejną wycieczkę do Torunia. Podróż odbyliśmy autokarem. W Toruniu odwiedziliśmy ,,Muzeum Piernika”. Na miejscu Wiedźma Korzenna i Mistrz Wypieku zapoznali nas z przepisem na doskonały piernik. Poznaliśmy zapach oraz konsystencję przypraw jakie należy dodać do ciasta. Dzieci przy pomocy dorosłych sporządziły ciasto. Same ucierały ciasto, dodawały poszczególne składniki, aby uzyskać jednolitą masę. Gdy ciasto było gotowe dzieci wałkowały swoją porcję, a następnie odciskały wybraną przez siebie formę. Następnie czekały, aż pierniki będą upieczone. Na zakończenie dzieci otrzymały samodzielnie upieczone pierniki i zadowolone wróciły do domu.

autor: Małgorzata Stefanowicz i Ewa Kafka

KULINARNE PRZYGOTOWANIA
DO ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

Dnia 16 grudnia wybraliśmy się do Muzeum Piernika w celu pieczenia pierników. Dzieciom bardzo spodobała się wyprawa i samo pieczenie dlatego postanowiliśmy w naszym przedszkolu powtórzyć piernikową zabawę kulinarną. Przedszkolaki z chęcią przystąpiły do ugniatania ciasta. Cierpliwie i z ogromna siłą wałkowały ciasto, a następnie wykrawały pierniki w wybranym wcześniej kształcie. Gdy ciastka były chłodne dzieci ozdobiły wytwory swojej pracy, a na koniec smakowały przygotowane pierniki. Ciastek było sporo więc pozostałą część wzięły do domu, by podzielić się ze swoimi bliskimi. Pierniczki były naprawdę pyszne. Zapraszamy po przepis na wyborne ciasteczka do przedszkola
w Gostkowie 🙂

autor: Małgorzata Stefanowicz

PRZYGOTOWUJEMY SIĘ DO
ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

Od 7 grudnia rozpoczęliśmy tematykę Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci dowiedziały się najważniejszych rzeczy o tym święcie. Wykonywaliśmy również ozdoby świąteczne, a także stroiliśmy choinkę. Teraz czekamy na Wigilię, wspólne dzielenie się opłatkiem oraz na długo oczekiwanego gościa – Świętego Mikołaja, a to wszystko czeka nas już w piątek.

autor: Małgorzata Stefanowicz

W GOSTKOWIE TEŻ BYŁ MIKOŁAJ 🙂

W nocy z 6 na 7 grudnia do przedszkola w Gostkowie zawitał Mikołaj. Gdy 7 grudnia dzieci przyszły do przedszkola coś się zmieniło…Brakowało papci przedszkolaków. Okazało się, że to żartowniś Mikołaj pochował papcie wraz z prezentami dla maluchów. Dzieci od razu rozpoczęły poszukiwania. Prezent od Mikołaja sprawił dzieciom wielką radość, ale również szukanie papci i upominków okazało się niesamowitą frajdą. Dzieci otrzymały książeczki, bombki, mikołaja w czekoladzie. Mikołaj nie zapomniał również o bezpieczeństwie najmłodszych i podarował dzieciom kamizelki odblaskowe, aby zawsze bezpiecznie wychodziły na spacery czy wycieczki i wracały z nich. Chcąc podziękować Mikołajowi za prezenty dzieci wykonały dla niego laurkę. Dziękujemy kochany Święty Mikołaju i zapraszamy do grzecznych dzieci w Gostkowie za rok 🙂

autor Małgorzata Stefanowicz

ZAJĘCIA HIGIENICZNO – KOSMETYCZNE W GOSTKOWIE

7 grudnia do przedszkola w Gostkowie przyjechała pani Emilia. Gość przygotował dla dzieci zajęcia higieniczno – kosmetyczne. Dzieci samodzielnie wykonały peeling dla mamy, babeczkę do kąpieli dla siebie oraz pastę do zębów dla całej rodziny. Przedszkolaki mały wiele frajdy podczas łączenia składników. Chętnie mieszały produkty tworząc wyżej wymieniony babeczkę, peeling czy pastę do zębów. Na zakończenie otrzymały dyplom Małego Kosmetologa. Dziękujemy pani Emilce za ciekawe zajęcia.

autor: Małgorzata Stefanowicz

PRZEDSZKOLAKI Z GOSTKOWA NA BAJCE PT. ,,CZERWONY KAPTUREK SPOTYKA MIKOŁAJA”

10 grudnia pojechaliśmy autobusem do Zakrzewka. Celem naszej wyprawy było obejrzenie bajki pt. ,,Czerwony Kapturek spotyka Mikołaja”. Dzieci były zadowolone z podróży. Bajka również przypadła im do gustu. Z zainteresowaniem i z uśmiechem na twarzy oglądały przedstawienie.

autor: Małgorzata Stefanowicz

WITAMY GÓRNIKA

W NASZYM PRZEDSZKOLU

4 grudnia zaprosiliśmy do naszego przedszkola górnika. Gość przyszedł w odświętnym stroju i opowiedział o swojej pracy. Dzieci słuchały górnika z wielkim zaciekawieniem. Na zajęciach dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy. Kończąc zajęcia górnik podarował dzieciom upominki, a przedszkolaki wręczyły gościowi własnoręcznie wykonaną kartkę świąteczną z życzeniami. Na zakończenie zaprosiliśmy górnika do wspólnej zabawy. Zaśpiewaliśmy mu piosenkę ,,Zima zła” i nauczyliśmy tańca pt. ,,Labada”. To były bardzo ciekawe i pouczające zajęcia, tak więc zapraszamy za rok :-).

autor: Małgorzata Stefanowicz

REALIZUJEMY PROGRAM PROFILAKTYCZNY
,,MAMO, TATO WOLĘ WODĘ”

Od listopada realizujemy w naszym przedszkolu program profilaktyczny ,,Mamo, tato wolę wodę”. Program ma na celu ukazać dzieciom ważność picia wody. Poprzez różnorodne zabawy przedszkolak dowiaduje się dlaczego tak ważne jest picie wody, a także co może zdarzyć sie gdy nie nawadniamy naszego organizmu. Skonstruowaliśmy zegar symbolizujący nasz dzień z wodą, który pokazuje nam, że o każdej porze dnia, po konkretnych czynnościach podejmowanych w ciągu dnia musimy pamiętać aby uzupełniać płyny w naszym organizmie.

autor: Małgorzata Stefanowicz

WRÓŻBY ANDRZEJKOWE W GOSTKOWIE

30 listopada zorganizowaliśmy sobie w przedszkolu w Gostkowie wyjątkowy dzień – dzień wróżb. Tego dnia na dzieci czekałam w przebraniu wróżki, która przepowiedziała im przyszłość. Dzieci dowiedziały się: Co je czeka? Jakie będą miały życie? Kim będą jak dorosną? Jak na imię będzie miała przyszła żona lub mąż? Ponadto dowiedzieliśmy się kto najszybciej z grupy wyjdzie za mąż lub sie ożeni. Na zakończenie laliśmy wosk. Dodatkowo dzieci wykonały różdżki z papieru i podjęły naukę czarowania, która zakończyła się sukcesem. Przedszkolaki zadowolone wróciły do swoich domów, gotowe na dalsze czarowanie :-).

autor: Małgorzata Stefanowicz

ŚPIEWAMY STO LAT DLA NASZYCH PLUSZAKÓW –
– DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Dnia 25 listopada świętowaliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Pluszowego Misia. Wszyscy przyszliśmy do przedszkola z ulubioną maskotką. Wspólnie bawiliśmy się i tańczyliśmy z naszymi pupilami. Nauczyliśmy sie również fragmentu wiersza ,,Zoo” Brzechwy. Ponadto wykonaliśmy pracę plastyczna ,,Mój mis Krzyś” wykorzystując farbę i watę – technika malowania watą. Tego dnia zaprosiliśmy do wspólnego świętowania panią bibliotekarkę Beatę Finc, która przeczytała dzieciom książkę pt. ,,Przygoda Puchatka”, w ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom”. Na zakończenie malowaliśmy dzieciom twarze, zamieniając nasze kochane przedszkolaki w misiaki. Wszystkim misiom życzymy najlepszego w dniu urodzin:-)

Małgorzata Stefanowicz

REALIZUJEMY PROGRAM PROFILAKTYCZNY
,,BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK”

W listopadzie realizowaliśmy tematykę związaną z bezpieczeństwem ,,DBAM O ZDROWIE”. Dzieci zapoznane zostały z niezdrowym oraz zdrowym jedzeniem. Przedszkolaki dowiedziały się również co należy robić, aby być zdrowym. Zajęcia były bardzo ciekawe. Dodatkowo urozmaiciliśmy dzieciom czas zapraszając do przedszkola kolarza, który zwrócił uwagę na konieczność podejmowania ćwiczeń dla zdrowia. Natomiast na zakończenie zrobiliśmy zdrową sałatkę owocową z dodatkiem miodu i soku z cytryny. Dzieci z ochotą próbowały swoich sałatek. Dzisiaj już wiedzą jak należy dbać o zdrowie 🙂

autor: Małgorzata Stefanowicz

WIZYTA KOLARZA
W PRZEDSZKOLU W GOSTKOWIE

Dnia 19 listopada zaprosiliśmy do przedszkola kolarza. Wizyta nie była przypadkowa. Realizowaliśmy wówczas temat związany z bezpieczeństwem. Zajęcia były niesamowicie ciekawe. Gość przyszedł w swoim zawodowym stroju. Nie zapomniał również o rowerze. Miał też inne atrybuty swojego zawodu. Przyniósł zdobyte puchary oraz medale. Gość opowiedział dzieciom o swoim zawodzie. Dzieci z zaciekawieniem słuchały tego co mówił. Wykazały się ogromną odwagą na wyżej wymienionych zajęciach. Chętnie i aktywnie uczestniczyły. Wszystko chciały dotkną, zobaczyć, przymierzyć. Na zakończenie podziękowaliśmy kolarzowi za atrakcyjne zajęcia i wręczyliśmy mu laurkę. Po czym zaprosiliśmy do wspólnych tańców. Nauczyliśmy pana Błażeja naszej przedszkolnej gimnastyki. Gość był zadowolony ze wspólnej zabawy, a my z jego odwiedzin, które były bardzo pouczające.

autor: Małgorzata Stefanowicz

DZIECI Z GOSTKOWA NA BAJCE ,,O LISKU KITECZCE, CO SKARŻYŁ TROSZECZKĘ”

18 listopada pojechaliśmy do sąsiedniej filii w Zakrzewku na bajkę pt. ,,O lisku Kiteczce, co skarżył troszeczkę”. Dzieci były zachwycone przebraniami aktorów. Bajka od razu przypadła im do gustu. Z otwartą buzią oglądały przedstawienie. Bajka była zobrazowana w łatwy sposób, a więc stanowiła ogromną atrakcję również dla maluszków. Po powrocie do przedszkola z chęcią opowiadały o swoich wrażeniach. Teraz tylko czekamy na kolejną podobną atrakcję :- )

autor: Małgorzata Stefanowicz

WSPÓLNA ORAZ PIERWSZA WYPRAWA
PRZEDSZKOLAKÓW Z TURZNA I GOSTKOWA DO TEATRU 🙂

Dnia 13 listopada przedszkolaki z dwóch zaprzyjaźnionych filii Turzna i Gostkowa pojechały na bajkę do Baja Pomorskiego. Dzieci chętnie wybrały się w podróż autobusem. Będąc na miejscu z niecierpliwością czekały na bajkę pt. ,,Historia Calineczki”. Większość dzieci była bardzo zadowolona z seansu. Po powrocie do przedszkola opowiadały o swoich wrażeniach. Następnie rysowały swoje wspomnienia z przedstawienia, a na zakończenie opowiadały rodzicom o wspólnej wyprawienie.

Autor: Małgorzata Stefanowicz i Ewa Kafka

UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA NA PRZEDSZKOLAKA

Dnia 5 listopada świętowaliśmy w przedszkolu w Gostkowie Pasowanie na Przedszkolaka oraz Pasowanie na Starszaka. Dzieci przyszły pięknie ubrane. Po czy przedstawiły gościom swoje umiejętności. Nauczyciel oraz rodzice byli bardzo dumni ze swoich pociech, gdyż wykazały się wielką odwagą. Wszystkie bez oporów wzięły udział w przedstawieniu, a tam śpiewały, tańczyły, recytowały. Nie zabrakło również zabaw z rodzicami. Opiekunowie również spisali się na medal. Na zakończenie części artystycznej pani Dyrektor pasowała dzieci na przedszkolaki, a starsze na starszaki. Dzieci otrzymały dyplom, biret oraz odblask ,,Bezpieczni na drodze”. Przedszkolaki dumnie wróciły do domów.

autor: Małgorzata Stefanowicz

MY TEŻ OBCHODZIMY
ŚWIĘTO ZMARŁYCH

We wtorek po Wszystkich Świętych wybraliśmy się z przedszkolakami na spacer. Celem naszej wyprawy było dotarcie na cmentarz i zapalenie znicza przy głównym krzyżu na cmentarzu na znak naszej pamięci o zmarłych. Przed wyjściem rozmawialiśmy na temat święta zmarłych. Dzieci chętnie wzięły udział w wyprawie. Starsze przedszkolaki pokazały nam groby swoich zmarłych. Wspólnie odmówiliśmy modlitwę ,,Aniele Boży”, a następnie zadowoleni wróciliśmy do przedszkola.

autor: Małgorzata Stefanowicz

HALLOWENN W PRZEDSZKOLU

Dnia 30 października odbyło się w przedszkolu w Gostkowie Halloween. Wszyscy przyszli do przedszkola w przebraniu. Dzieci wyglądały zjawiskowo. Na zabawie halloweenowej pojawiły się czarownice, wróżki, duszki, diabełki, dynia, a nawet Frankenstein. Tego dnia tańczyliśmy, bawiliśmy się. Dzieci brały udział w różnych konkursach m. in. ,,mumia” czy ,,duszek”. Następnie nauczyliśmy się wierszyka pt. ,,My jesteśmy straszne zmory”, dzięki któremu udało nam sie zdobyć cukierki od pani z biblioteki. Po wspólnych harcach wykonaliśmy halloweenowe lampiony ze słoików. Dzieci były zachwycone efektem końcowym. Na zakończenie czytaliśmy literaturę dziecięcą pt. ,,Kłopoty wiedźmy Doroty”. Zabawa była bardzo udana.

autor: Małgorzata Stefanowicz

PONOWNA INTEGRACJA DZIECI Z TURZNA
I GOSTKOWA – WSPÓLNA WYPRAWA DO MŁYNA WIEDZY W TORUNIU

29 października wybraliśmy się na wycieczkę do Torunia. Naszym celem było szczęśliwe dojechanie do Młyna Wiedzy w Toruniu. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji. Dzieci wzięły udział w warsztatach ,,przeBUDOWA” , które miały na celu pobudzenie dziecięcej kreatywności i wyobraźni, a także kształtowanie umiejętności społecznych (komunikacja i współpraca). Ponadto dzieci zwiedziły wystawę ,,przeŻYCIE”, gdzie prezentowane są stanowiska o treści przyrodniczej (ul, staw), przygodowej (domek na drzewie należący do podróżnika) i fizycznej (tor, równoważnie). Część stanowisk służy przede wszystkim zabawie (wyrzutnia, tunele, labirynt, łamigłówki) rozwijającej umiejętność logicznego myślenia, ćwiczącej umiejętności manualne, konstrukcyjne, koordynację psychoruchową dzieci oraz rozumienie ciągów przyczynowo skutkowych. Na zakończenie przedszkolaki zostały oprowadzone po wystawie pt. ,,Rzeka”, a wiadomo, że woda dla dzieci stanowi świetną zabawę. Nie mniej interesująca była podróż do Młyna Wiedzy i powrót do przedszkola. Dzieci były zachwycone podróżą autobusem. Wszyscy zadowoleni wróciliśmy do przedszkola. Teraz czekamy na kolejną wycieczkę 🙂

Opracowała: Ewa Kafka i Małgorzata Stefanowicz

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Dnia 21 września świętowaliśmy w przedszkolu w Gostkowie Dzień Przedszkolaka. Wspólnie bawiliśmy się i tańczyliśmy. Sala była przystrojona balonami, które później wykorzystaliśmy do zabaw. Dzieci za odwagę i chęć do wspólnej zabawy otrzymały order ,,SUPER PRZEDSZKOLAKA”, z którym dumnie pomaszerowały do domu. Kolejną niespodzianką były konkursy oraz słodki poczęstunek. Na zakończenie nauczyciel malował dzieciom twarze w wybraną postać bajkową. Dzieci były bardzo zadowolone z przebiegu święta. Z uśmiechniętymi minami wróciły do domu.

Małgorzata Stefanowicz

 

WIZYTA WETERYNARZA W PRZEDSZKOLU W GOSTKOWIE

Dnia 16 października odwiedził nas w przedszkolu pan weterynarz. Pan Karol od razu złapał dobry kontakt z dziećmi. Przedszkolaki z uwagą słuchały tego co mówi lekarz zwierząt. Wspólnie z gościem badały pluszowego psa o imieniu Tina, wykorzystując narzędzia niezbędne w pracy weterynarza. Gość pokazał nam również ciekawe narzędzia do badania świń, a nawet słoni. Zajęcia były bardzo ciekawe i pouczające. Na zakończenie dzieci wręczyły weterynarzowi laurkę, a także zaprosiły do wspólnej zabawy w kole i zaśpiewania piosenki o jeżyku. Dziękujemy za odwiedziny.

Małgorzata Stefanowicz

INTEGRACJA DWÓCH FILII TURZNA I GOSTKOWA – SPOTKANIE Z POLICJANTKĄ

Dnia 12 października przedszkolaki z Gostkowa miały wielu gości. Do dzieciaczków przyjechały przedszkolaki z Turzna, a chwile po nich pani policjantka. Tego dnia było bardzo wesoło. Dzieci bardzo dobrze się razem bawiły, a także aktywnie uczestniczyły w zajęciach z policjantką. Gość został zaproszony w ramach programu profilaktycznego ,,Bezpieczny przedszkolak”. Policjantka w ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o bezpiecznym poruszaniu się po drogach. Zajęcia prowadziła w oparciu o bajkę edukacyjną. Bohater bajki zadawał dzieciom pytania odnośnie bezpieczeństwa na drodze. Na zakończenie pani policjantka zaprezentowała dzieciom wóz policyjny. Przedszkolaki chętnie siadały za kierownicą samochodu policyjnego wcielając się w rolę policjantki. Dziękując gościowi za przybycie dzieci wręczyły pani policjantce laurkę i zaśpiewały piosenkę pt. ,,Pan policjant”. To było bardzo miłe i pouczające spotkanie.

Opracowała: Małgorzata Stefanowicz i Ewa Kafka

POCZĄTKI W PRZEDSZKOLU

W przedszkolu, w przedszkolu fajnie jest. W przedszkolu miło płynie czas. Gdy jeszcze była ładna pogoda puszczaliśmy na boisku przedszkolnym ogromne bańki mydlane. Dzieci były zachwycone takim rozpoczęciem roku przedszkolnego. Początkowo zbijały bańki robione przez nauczyciela, a następie samodzielnie puszczały duże bańki. To był dzień integracji grupy przedszkolnej, który zakończył się sukcesem. Dzieci chętnie bawiły się wspólnie, a teraz pracujemy nad wzmacnianiem więzi w grupie, na które i tak nie można narzekać. Dzieci pałają do siebie ogromną sympatią.

Opracowała: Małgorzata Stefanowicz