Przedszkole Publiczne

Witamy na stronie Pszczółek

pszczoły

ROK SZKOLNY 2018/2019

 

30.09.2018

 

Każdy chce mieć przyjaciela

We wrześniu mieliśmy okazję gościć w zaprzyjaźnionej filii naszego przedszkola, w Łysomicach, na spektaklu teatru Amuzado pt. „Przygody żeglarza kapitana Pluska”. Niezwykle pouczająca i pełna humoru opowieść, o przygodach poszukującego przyjaciół żeglarza, dostarczyła nam mnóstwo emocji i pozytywnych wrażeń. Dla większości przedszkolaków z naszej grupy było to pierwsze spotkanie z aktorami i teatrem, i na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.

 

 

 

Gimnastyka to zabawa…

…dla nas Pszczółek prosta sprawa. Ręce w górę, w przód i w bok, skłon do przodu w górę skok. Słowami tej popularnej piosnki codziennie rozpoczynamy naszą poranną aktywność. Wiemy, że ruch jest bardzo ważny dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia, a także świetnie wpływa na nasz humor.

 

 

 

Wiemy, jak być bezpieczni

W ramach tygodniowego bloku zajęć poświęconego dbaniu o zdrowie wybraliśmy się na pobliskie skrzyżowanie, by w praktyce zastosować poznane zasady bezpiecznego poruszania się po chodniku i przejściu dla pieszych. Poznaliśmy także numer alarmowy: 112 oraz sposoby zachowania się w stosunku do niebezpiecznych zwierząt. Teraz każdy przedszkolak z naszej grupy wie, jak bezpiecznie zachować się!

 

 

ROK SZKOLNY 2017/2018

 

12.06.2018

Wizyta w OSP w Papowie Toruńskim

 

Po raz kolejny przedszkolaki z grup Biedronki i Pszczółki wybrały się razem na wycieczkę. Tym razem odwiedziliśmy strażaków z OSP w Papowie Toruńskim, by dowiedzieć się czegoś więcej o ich ważnej i odpowiedzialnej pracy. Zwiedziliśmy remizę, obejrzeliśmy wozy strażackie a także dowiedzieliśmy się wielu przydatnych rzeczy, jak na przykład bezpiecznie opuścić zadymione pomieszczenie. Nie obyło się bez największej atrakcji, czyli polewania wodą z węża. Dziękujemy serdecznie Strażakom za cierpliwość i niezwykle ciekawie spędzony dzień.

Wychowawczynie

Biedronki i Pszczółki na Barbarce

 

Na początku maja przedszkolaki z zaprzyjaźnionych grup wyruszyły na wycieczkę do Szkoły Leśnej na Barbarce. Uczestniczyliśmy w świetnych zajęciach w formie podchodów pt. „W poszukiwaniu Kubusia Puchatka”. Dzieci podążały za przewodnikiem, leśnym szlakiem szukając wskazówek i fragmentów puzzli, które zostawił dla nich Kubuś Puchatek i jego przyjaciele. Zdrowa rywalizacja i radość towarzyszyła naszym przedszkolakom do ostatnich chwil zabawy, której zwieńczeniem były słodkości zostawione dla dzieci przez samego Puchatka.

Wychowawczynie

24.04.2018

Bo tańczyć każdy może!

 

Od marca przedszkolaki z naszej grupy uczestniczą w zajęciach z nauki tańca. Niezwykle charyzmatyczny prowadzący, pan Paweł Matczak sprawił, że nieśmiałe na początku Pszczółki szybko się rozkręciły i roztańczyły. Takie zajęcia to przede wszystkim prawdziwa frajda dla dzieci, ale i możliwość nauczenia się czegoś nowego. Zajęcia odbywają się w naszej grupie w każdy poniedziałek.

 

Magdalena Kozłowska

Pszczółki w „Kinderku”

 

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi przedszkolaki z naszej grupy, w towarzystwie dzieci z grupy Biedronki z Zakrzewka, uczestniczyły w wycieczce do Sali Zabaw „Kinderek” w Toruniu. Był to prezent dla dzieci od rodziców z okazji zbliżających się świąt. Radości przedszkolaków nie było końca. Czas upłynął nam niezwykle szybko na zabawach z animatorkami, szukaniu jajek (które Wielkanocny Zajączek schował dla naszych milusińskich) oraz harcach w „małpim gaju”. To był naprawdę udany dzień!

Magdalena Kozłowska

Wielkanoc tuż, tuż…

 

Tydzień poprzedzający Wielkanoc upłynął przedszkolakom na przygotowaniach do tych wyjątkowych świąt. Dzieci zasiały rzeżuchę i codziennie obserwowały jej wzrost. Poznały także najważniejsze tradycje i symbole wielkanocne. Najwięcej frajdy miały jednak przy barwieniu jajek do świątecznych koszyczków. Zwieńczeniem naszych poczynań było wspaniałe śniadanie, które przygotowaliśmy dzięki zaangażowaniu rodziców.

Magdalena Kozłowska

23.03.2018

Wiosno, wiosenko gdzie jesteś powiedz nam?

 

Z utęsknieniem czekaliśmy na 21 marca, by móc w końcu pożegnać szaro-burą zimę i przywitać zieloną wiosnę. Wybraliśmy się nawet, kilka dni wcześniej do parku, by sprawdzić czy wiosna może chociaż tam zajrzała. Niestety nie znaleźliśmy pierwszych kwiatków, ale spotkaliśmy ciekawe ptaszki. Dlatego dziś wspólnie przygotowaliśmy Marzannę i ze śpiewem na ustach poszliśmy pożegnać zimową pannę. Trochę smutno było ją zostawić, ale wiedzieliśmy, że gdy tego nie zrobimy zima nas nie opuści. Wiosenko witaj!

 

Magdalena Kozłowska

 

Mamy czytają przedszkolakom

 

Wraz z początkiem roku szkolnego dołączyliśmy, w naszej grupie, do kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Głównym założeniem kampanii jest codzienne czytanie dzieciom minimum 20 minut. Pszczółki wprost uwielbiają słuchać czytanych opowieści i jest to w naszej grupie codzienny rytuał. Tym bardziej cieszy fakt, że również rodzice wiedzą, jak ważna jest książka w życiu dziecka i nie trzeba było ich długo namawiać, by przyłączyli się do akcji. Mama Mai, Marysi, Leosia, oraz Lenki odwiedziły nas w przedszkolu z niezwykle ciekawymi książkami wzbudzając zachwyt małych Pszczółek.

 

Magdalena Kozłowska

Wielki bal w przedszkolu!

 

Dziś w przedszkolu wielki bal,
tańczy razem ze sto par.
Lalka Barbie, miś Puchatek,
w czerwonym kubraczku skrzatek.
Tralalalala, tralalala,
każdy dobry humor ma.
Trzy księżniczki, bury miś
tańczą walca raz, dwa, trzy.
Zorro z Batmanem pomyka,
wesoło dziś gra muzyka.

 

01.02.2018

Dzień Babci i Dziadka

To, czego dzieci potrzebują w obfitości dostarczają dziadkowie.

Dają bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość,

poczucie humoru, komfort, lekcje życia.

Oraz, co najważniejsze, ciasteczka.

(Rudolph Giuliani)

Drugi dzień lutego na długo zapadnie w pamięci małych Pszczółek. Tego dnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Babci i Dziadka. Dzieci przygotowały z tej okazji piękny występ oraz upominki a mamy zadbały o wyśmienity poczęstunek dla wszystkich gości. Nie zabrakło konkursów oraz wspólnych zabaw i tańców wnuków z dziadkami. Tego dnia każdy opuszczał przedszkole z wielkim uśmiechem na twarzy.

Niezmiernie miło było gościć w naszym przedszkolu tak wspaniałych gości.

Serdecznie dziękuję rodzicom za pomoc w organizacji uroczystości.

 

Magdalena Kozłowska

 

01.02.2018

My się zimy nie boimy!

 

W tym roku zima nas nie zawiodła i solidnie przyprószyła białym puchem. Dlatego też,  wykorzystaliśmy każdą okazję na zimowe, śnieżne zabawy. Radości i śmiechu było co nie miara, a ruch na świeżym powietrzu to samo zdrowie.

 

Magdalena Kozłowska

W bibliotece miło płynie czas…

 

W styczniu, wraz z dziećmi i paniami z grupy „Rybki” po raz kolejny odwiedziliśmy Bibliotekę Gminną w Łysomicach. Pani Jola Rumocka przygotowała dla nas ciekawe zajęcia. Tym razem dowiedzieliśmy się, czym jest karnawał, wykonaliśmy bajecznie kolorowe maski oraz oczywiście doskonale się bawiliśmy, jak to w karnawale. Po takim spotkaniu zawsze w świetnych humorach i torbą pełną wypożyczonych książek wracamy do naszego przedszkola.

Magdalena Kozłowska

 

22.12.2017

Spotkanie wigilijne

 

Narodził się pośród jasnych gwiazd

By pokój nieść…

Nieść na cały świat…

 

Święta Bożego Narodzenia to wspaniały czas, który jest jeszcze piękniejszy i pełniejszy, jeśli spędzamy go z najbliższymi. 20 grudnia w naszym przedszkolu odbyła się Wigilia Przedszkolna z udziałem dzieci i rodziców. Dzieci przygotowały wraz z wychowawczynią, na tę wyjątkową okazję, piękne Jasełka. Niejednemu z zaproszonych gości łezka zakręciła się w oku, gdy dzieci w pięknych strojach, z przejęciem recytowały swe role. Po występie dzieci przyszedł czas na dzielenie się opłatkiem i wspólny poczęstunek. Oczywiście nie zabrakło także upominków, które Mikołaj zostawił na naszych przedszkolaków.

 

Magdalena Kozłowska

Autorka zdjęć: pani Karolina Nagórska

zyczenia
14.12.2017

Odwiedził nas Mikołaj!

 

Idzie, idzie święty z długą siwą brodą

A dwaj aniołkowie za ręce go wiodą.

Niosą w wielkich koszach słodziutki pierniki,

Ciastka i cukierki, lalki, żołnierzyki.

Każdemu nad głową złota gwiazdka świeci

Idą i szukają samych grzecznych dzieci.

 

6 grudnia był wspaniałym dniem dla przedszkolaków. Wspólnie z dziećmi z grupy „Rybki” gościliśmy w przedszkolu prawdziwego Świętego Mikołaja wraz z Mikołajką! Niezwykły gość opowiedział dzieciom o sobie i swojej, bardzo ważnej, pracy. Radości było co nie miara. Dzieci zaśpiewały wyjątkowym gościom piosenkę a w zamian otrzymały upominki. Powiedziały też Mikołajowi, w sekrecie, jaki prezent chciałyby znaleźć pod choinką 🙂

 

Magdalena Kozłowska

W czasie deszczu dzieci…wcale się nie nudzą!

 

Choć w listopadzie pogoda za oknem nie jednemu popsuła humor, jednak nie Pszczółkom! Ten miesiąc był dla naszych przedszkolaków pełen atrakcji i ciekawych wydarzeń. Z okazji Święta Niepodległości wykonaliśmy kotyliony w barwach narodowych, wysłuchaliśmy hymnu naszego kraju oraz zapoznaliśmy się z wyglądem godła i flagi.

W ramach realizacji programu profilaktycznego „Bezpieczny Przedszkolak” gościliśmy w naszym przedszkolu pana Michała Biegańskiego z Komisariatu Policji w Chełmży, który opowiedział dzieciom o swojej pracy. Największą frajdą dla przedszkolaków okazała się prezentacja radiowozu.

Z okazji dnia Pluszowego Misia uczestniczyliśmy w świetnych zajęciach zorganizowanych przez panią Jolantę Rumocką, w Bibliotece Gminnej w Łysomicach. Teatr cieni, zawody misiów, zjadanie miodowych płatków bez użycia rąk to coś, co dzieci lubią najbardziej!

Bardzo hucznie obchodziliśmy w tym roku Bal Andrzejkowy. Wraz dziećmi i wychowawczyniami z grup Biedronki i Jagódki poznawaliśmy tradycje i wróżby andrzejkowe świetnie się przy tym bawiąc!

W ramach realizowanego w listopadzie, bloku tematycznego poświęconemu dbaniu o zdrowie, dzieci samodzielnie przygotowały kanapki, które później ze smakiem zjadły na drugie śniadanie.

Atrakcji nie zabrakło aż do ostatniego dnia miesiąca, kiedy to dzieci uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez animatorów z Centrum Interaktywnej Edukacji – EduFun. Dzięki zajęciom pod tajemniczym tytułem „Kryształowe drzewko” dowiedzieliśmy się czym są i jak powstają kryształy.

Każde z tych wydarzeń uwiecznione jest na fotografiach.

Zapraszam do galerii.

 

Magdalena Kozłowska

09.11.2017

Pasowanie na Przedszkolaka

 

Idzie sobie przedszkolaczek,
śpiewa, tańczy oraz skacze.
Dziś też powód ma do śmiania,
bo to dzień jest pasowania!

Dzień 3 listopada na długo zapadnie w pamięci dzieciom oraz rodzicom z naszej grupy. Tego dnia każda mała Pszczółka została przyjęta do grona prawdziwych Przedszkolaków. Dzieci na tę okazję, pod czujnym okiem wychowawczyni, przygotowywały występ pełen wierszy, piosenek a nawet i tańców.

Ale samo recytowanie, czy śpiewanie nie sprawi, że zostaje się od tak Przedszkolakiem. Dlatego Pszczółki musiały przejść czterozadaniowy test, w którym wykazały się umiejętnością gimnastyki, gry na instrumentach, znajomością zasad przedszkolnych a także numerów alarmowych oraz zasad bezpieczeństwa. W ocenie rodziców i Pani Dyrektor każdy maluch bez wyjątku test zaliczył. Wtedy też przyszedł czas na pasowanie. Po dotknięciu „zaczarowanego ołówka” każdy chłopczyk i dziewczynka stał się Przedszkolakiem. Dzieci otrzymały wspaniałe pamiątkowe medale i dyplomy. Wielką niespodziankę dla dzieci zostawiliśmy na sam koniec a był nim wspaniały i smaczny tort. Radości i zachwytom nie było końca. To był niezwykle udany i wyjątkowy dzień w życiu naszych Przedszkolaków.

Serdecznie dziękuję rodzicom za ogromne zaangażowanie w organizację tej ważnej dla dzieci uroczystości!

 

Magdalena Kozłowska

Autorka zdjęć: pani Karolina Nagórska

Jemy smacznie i zdrowo

 

W październiku, w ramach tygodnia poświęconego warzywom i owocom oraz ich znaczeniu dla naszego zdrowia, wykonaliśmy sałatkę jarzynową.

Dzieci same kroiły przygotowane przez rodziców warzywa oraz inne składniki sałatki. Po skończonej pracy przyszedł czas na próbę smaku. Pszczółki przekonały się, że taki własnoręcznie przygotowany posiłek smakuje najlepiej 🙂

 

 

Magdalena Kozłowska

Pracowite Pszczółki

 

W październiku rozpoczęliśmy realizację innowacyjnych programów edukacyjnych, które wykorzystując nowe i ciekawe rozwiązania mają umilić dzieciom zdobywanie wiedzy i umiejętności oraz zachęcić je do działania.

W ramach innowacji Klucz do uczenia się, realizujemy dwa moduły. Moduł „Od bazgrania do pisania” wspiera rozwój umiejętności pisania i ekspresji poprzez zabawy plastyczne. Drugi moduł – „Matematyka sensoryczna”, uczy dzieci rozpoznawania i posługiwania się podstawowymi normami sensorycznymi: kolorem, kształtem i rozmiarem, które są fundamentem całego rozwoju umysłowego człowieka. W tym roku nowością jest program „Jelonkowo – tabletowo”, który wykorzystując nowe technologie informatyczne uczy i pokazuje dzieciom, że tablet może służyć nie tylko do zabawy.

 

Magdalena Kozłowska

O czym szumi las…

 

4 października grupa Pszczółki wraz z dziećmi z grupy Biedronki, z Zakrzewka, wybrała się na wycieczkę do toruńskiego kina. W ramach programu Filmowy Świat Dziecka, organizowanego przez Cinema City, uczestniczyliśmy w zajęciach o zwierzęcych rekordach. Dowiedzieliśmy się, które ze zwierząt są największe, które skaczą najwyżej, które za to potrafią zjeść najwięcej a które są najbardziej leniwe spośród innych zwierząt. Uważne słuchanie Pani prowadzącej zajęcia opłaciło się i Leoś zdobył jedną z nagród w konkursie wiedzy o zwierzęcych rekordach. Po zajęciach przyszedł czas na film „O czym szumi las”. Wyjątkowo piękna animacja wprowadziła nas w niezwykły świat leśnych zwierząt, które dążą do tego, by żyć w zgodzie i przyjaźni.

Wycieczka była niezwykłym przeżyciem dla przedszkolaków i jeszcze długo wspominały przygody cwanego lisa i mądrych myszek.

 

Magdalena Kozłowska

Dzień Chłopaka

 

30 września ważna data,
bo to przecież Dzień Chłopaka
Przyjmijcie od nas życzenia
niech się spełnią Wasze marzenia!

 

Dziewczynki z grupy Pszczółek

Psi detektyw w naszym przedszkolu!

 

W piątek, 15 września, wspólnie z grupą Rybki i Biedronki uczestniczyliśmy we wspaniałym przedstawieniu teatru żywego aktora pt.: „Szarik Holmski na tropie zaginionego obrazu”. Aktorzy w zabawnej i pouczającej historii psa – detektywa przybliżyli dzieciom dzieła sztuki trzech wybitnych malarzy Van Gogha, Moneta i Leonarda da Vinci. Dzięki drobnej pomocy ze strony widzów – dzieci, Szarik rozwiązał swoją pierwszą sprawę i ujął złodzieja – Lisa, nam wszystkim dając lekcję, że kradzież nie popłaca.

 

Magdalena Kozłowska

Poznajemy się

 

Pierwsze dni września upłynęły Pszczółkom na lepszym poznaniu się. Był to czas wspólnych zabaw, spacerów i ciekawych zajęć. Poznawaliśmy przedszkole i siebie nawzajem. Nawiązały się nawet pierwsze przyjaźnie. Pewnie minie jeszcze trochę czasu nim wszyscy poczują się w przedszkolu, jak w drugim domu, ale póki co jesteśmy na dobrej drodze i na nudę nie możemy narzekać.

 

Magdalena Kozłowska

ROK SZKOLNY 2016/2017

„Pszczółkowy maj”

 

To był niezwykle ciekawy miesiąc dla naszej grupy, pełen atrakcji i nowych doświadczeń.

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji.

 

Magdalena Kozłowska

Wielkanoc

6 kwietnia wspólnie przygotowaliśmy wielkanocne śniadanie. Dzieci poznały tradycje związane ze zbliżającymi się świętami. Nie zabrakło oczywiście prezentów od zajączka. Następnego dnia natomiast gościliśmy na zajęciach otwartych- rodziców naszych „Pszczółek”. Wraz z dziećmi wykonali oni przepiękne zajączki oraz wielkanocne baranki. Takie spotkanie, to także okazja do wspólnej zabawy z dziećmi, tak było i tym razem. Zabawy ruchowe ze śpiewem, a także z użyciem chusty animacyjnej wywołały radość na twarzach zarówno dzieci, jak i dorosłych. Bardzo dziękujemy rodzicom za to, że zawsze możemy liczyć na ich pomoc, obecność, zaangażowanie i uśmiech.

                                                                                              autor: Paulina Bartoszyńska

Wycieczki

Marzec przysporzył nam wielu wrażeń i okazji do poznawania otaczającej nas rzeczywistości. Uczestniczyliśmy aż w trzech wycieczkach. Pierwsza z nich odbyła się 2 marca do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Dzieci miały okazję zwiedzić wystawy, gdzie poprzez zabawę poznawały sekrety świata techniki i nauki. Uczestniczyły również w warsztatach „Odkrywamy planetę”, dzięki którym wzbogaciły swoją wiedzę o kosmosie, a także mogły zbudować własne kosmiczne miasteczko. 22 marca odwiedziliśmy Ogród Zoobotaniczny w Toruniu, gdzie dzieci poznały różne gatunki roślin i zwierząt. Oprócz zwiedzania uczestniczyły także w warsztatach „Moje domowe zoo”, dzięki którym dowiedziały się, jak dbać o zwierzęta domowe, jak również mogły pogłaskać świnkę morską, chomika, szynszyla, żółwia i… węża, który stał się największą atrakcją. J 30 marca odwiedziliśmy grupę „Biedronki” z Zakrzewka, gdzie wraz „Rybkami” obejrzeliśmy przedstawienie „Klimacik i Decybelek” wystawione przez aktorów teatru „Duet” z Krakowa. Dzieci dowiedziały się, jak dbać o środowisko, aby żyło nam się lepiej i bezpieczniej.

                                                                                              autor: Paulina Bartoszyńska

Wiosna hej, hej hejże ho…

Nasze pracowite „Pszczółki” postanowiły już dłużej nie czekać i przywołać wiosnę sadząc cebulki kwiatowe do wiosennego kącika przyrody. Dowiedziały się przy okazji, co jest potrzebne roślinom do wzrostu. Z niecierpliwością i zaciekawieniem oglądały codziennie efekty swojej pracy. Natomiast 21 marca przedszkolaki z Marzanną przeszły barwnym korowodem po okolicy przy dźwiękach janczarów, aby pożegnać zimę, a przywitać długo oczekiwaną wiosnę.

                                                                                              autor: Paulina Bartoszyńska

Luty… Walentynki/Bal karnawałowy

Dnia 14.02.2017r. w naszej grupie z okazji Walentynek dominował kolor czerwony. Był to bardzo radosny dzień, w którym dzieci uczyły się umiejętnego wyrażania swoich uczuć i ich odczytywania. Zaś w dniu 17.02.2017r. odbył się bal karnawałowy, którego tematem przewodnim były „postacie z bajek”. Całość rozpoczął pokaz mody. Jak na prawdziwy bal przystało były tańce i mnóstwo fantastycznej zabawy. Dzieci uczestniczyły w różnych konkursach, a na koniec balu ogłosiliśmy zwycięzców, którzy zostali mianowani królem i królową balu!

autor: Paulina Bartoszyńska

Pierwsze półrocze

W grupie „Pszczółki” w pierwszym semestrze roku przedszkolnego 2017 dzieci uczestniczyły w zajęciach dodatkowych tj. Terapia Logopedyczna, Gimnastyka Korekcyjna, a także w Warsztatach Muzycznych. Oprócz tego realizowaliśmy programy profilaktyczne: „Bezpieczny Przedszkolak”, „Czyste powietrze wokół nas”, „Cała Polska czyta dzieciom”. W celu rozwoju aktywności poznawczej dzieci, jak również kształtowania umiejętności przygotowujących do nauki pisania (poprzez rozwój motoryki małej) oraz kreatywnego wyrażania się w pracy twórczej, korzystaliśmy z innowacji pedagogicznych Klucz do uczenia się moduł: „Od bazgrania do pisania” oraz „Matematyka sensoryczna”.

autor:  Paulina Bartoszyńska

Dzień Babci i Dziadka

Dnia 23.01.2017r. w naszej grupie obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka. Dla tak wyjątkowych gości dzieci wykonały specjalny występ, w przygotowanie którego włożyły dużo serca. Były również piosenki dla Babci i Dziadka, wierszyki, zagadki, wspólne tańce, a także upominki, które dzieci przygotowały dla swoich najbliższych. Bardzo dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom, że zaszczycili nas swoją obecnością i życzymy Im Sto Lat!

autor: Paulina Bartoszyńska

Hu! Hu! Ha! Zima wcale nie jest zła!

Mamy śnieg! Dzieci z radością przywitały zimową aurę. Gdy wreszcie zaczął padać śnieg, nie mogły się doczekać, kiedy wyjdą na dwór ulepić bałwana i rzucać się śnieżkami. Niestraszny nam mróz szczypiący w policzki i śnieg skrzypiący pod nogami!

Autor: Paulina Bartoszyńska

Wycieczka do kina

Dnia 29.12.2016r. nasze „Pszczółki” wybrały się na wycieczkę do kina na film „Trolle”. Była to opowieść o małych, radosnych, rozśpiewanych stworkach z kolorowymi włosami. Niebezpieczeństwem dla tytułowych stworków byli Bergeni, którzy uważali, że jedynie po zjedzeniu Trolla mogą zaznać szczęścia, dlatego za wszelką cenę usiłowali je złapać. Bajka opowiadała o miłości, szczęściu, a przede wszystkim o prawdziwej przyjaźni. Wszystkie dzieci wyszły z kina radosne i przepełnione pozytywną energią.

Autor: Paulina Bartoszyńska

Wigilia

„Świeć, gwiazdeczko, mała świeć

do Jezusa prowadź mnie…”

 

Okres Bożego Narodzenia to szczególny czas pełen radości, wzajemnej życzliwości i wyczekiwania na pierwszą gwiazdkę, na narodziny małego Jezuska, no i oczywiście na Gwiazdora z workiem prezentów dla grzecznych dzieci. W naszym przedszkolu był to również czas radości, intensywnych przygotowań, a wokół rozbrzmiewały dźwięki kolęd. W prezencie dla rodziców dzieci wykonały piękne stroiki. Przygotowały również tradycyjne Jasełka, które przedstawiły podczas przedszkolnej Wigilii dnia 22.12.2016r. Wszyscy widzowie, którzy mieli okazję oglądać przedstawienie oraz uczestniczyć we wspólnym kolędowaniu, poddali  się nastrojowi chwili. Po przedstawieniu były brawa, gratulacje, wspólny poczęstunek, a także Gwiazdor i prezenty.

Autor: Paulina Bartoszyńska

ZAJĘCIA OTWARTE

Dnia 16 grudnia zaprosiliśmy rodziców do udziału w bożonarodzeniowych zajęciach otwartych. Były wspólne zabawy z dużą dawką pozytywnej energii, robienie i dekorowanie pierniczków oraz wykonywanie ozdób świątecznych, które później zawiesiliśmy na naszej przedszkolnej choince. Zapach świąt był wszechobecny, a radość dzieci nie do opisania.

                                                                                                                                             autor

                                                                                                                                             Paulina Bartoszyńska

ŚWIĄTECZNE DRZEWKO

W ramach propagowania tradycji bożonarodzeniowej oraz rozwijania talentu artystycznego nasze przedszkolaki, mimo niskiej frekwencji, bardzo licznie włączyły się wraz z rodzicami do udziału w konkursie „Świąteczne drzewko”. Jak widać inwencja twórcza nie zna granic!

                                                                                                                                                             autor

Paulina Bartoszyńska

CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA

Co kojarzy się dzieciom ze świętami Bożego Narodzenia? Oczywiście choinka, św. Mikołaj i prezenty! U nas również nie mogło zabraknąć choinki. Jej ubieranie sprawiło przedszkolakom wiele radości.

Jakież było zdziwienie dzieci, gdy 6 grudnia przyszły do przedszkola i znalazły pod choinką prezenty od św. Mikołaja… Uwieńczeniem tego radosnego dnia była własnoręczne zrobiona przez dzieci pyszna sałatka owocowa.

                                                                                                                                             autor

                                                                                                                                             Paulina Bartoszyńska

Wycieczka na teatrzyk do Zakrzewka

Dnia 30 listopada mieliśmy okazje gościć, wraz z grupą Rybek, u naszych kolegów i koleżanek w Zakrzewku, gdzie obejrzeliśmy przedstawienie pt. „Legenda o św. Mikołaju”. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści o św. Mikołaju oraz uczestniczyły w zabawach wraz z reniferem i św. Mikołajem. Takie niecodzienne spotkania, to również świetna okazja do integracji dzieci.

                                                                                                                                             autor

                                                                                                                                             Paulina Bartoszyńska

Dzień Pluszowego Misia

Kto misiowi urwał ucho
No kto pytam cicho, głucho

Nikt się jakoś nie przyznaje
Może jechał miś tramwajem

Może upadł biegnąc z górki
Może go dziobały kurki

Może Azor go tarmosił
urwał ucho nie przeprosił.

Igła, nitka rączek para
Naprawimy misia zaraz (…)

Dnia 24 listopada gościły u nas pluszowe Misie. Z okazji ich święta każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego ulubionego pluszaka. Była uczta dla misiów, odznaki, tańce i zabawy co niemiara, a także to, co Misie lubią najbardziej- lizanie miodku!

                                                                                                                             autor

                                                                                                                                             Paulina Bartoszyńska

Katechizm polskiego dziecka.

– Kto ty jesteś?
– Polak mały.
– Jaki znak twój?
– Orzeł biały.
– Gdzie ty mieszkasz?
– Między swemi.
– W jakim kraju?
– W polskiej ziemi (…)

W tygodniu poprzedzającym Święto Niepodległości nasze „Pszczółki” dowiedziały się czym jest Niepodległość, poznały Symbole Narodowe, a także nauczyły się wiersza Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”. Bardzo chętnie wykonywały również prace plastyczne związane z tematyką patriotyczną: godło Polski, kotyliony oraz flagi Polski.

                                                                                                                                             autor

                                                                                                                                             Paulina Bartoszyńska

Spacer na cmentarz

Dnia 27.10.2016r. wybraliśmy się na pobliski, stary, zapomniany cmentarz. Dzieci bardzo chętnie angażowały się w sprzątanie nagrobków z liści. Następnie symbolicznie złożyły kwiaty i znicze, aby uczcić pamięć o zmarłych.

autor

Paulina Bartoszyńska

JESIENNE SPACERY

Gdy tylko pojawią się promyki słonka nasze „Pszczółki” zakładają kurtki, czapki, szaliki i wyruszają na spacery w poszukiwaniu oznak jesieni. Dzieci uwielbiają spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu. Natomiast, gdy pogoda płata nam figle i za oknem słota, na przekór wszystkiemu bierzemy farby, pędzle i tworzymy prace w barwach jesieni.

                                                                                                                                                             Paulina Bartoszyńska

PROGRAM PROFILAKTYCZNY „BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK”

Dnia 21 października w ramach programu profilaktycznego „Bezpieczny przedszkolak” odwiedził nas Pan policjant. Dzieci podczas spotkania przypomniały sobie między innymi zasady ruchu drogowego oraz numery alarmowe. Pan Michał uzmysłowił dzieciom, jak ważne jest używanie odblasków przez pieszych i rowerzystów.  Dowiedziały się również, co należy zrobić, gdy chce nas zaatakować agresywny pies. Największą atrakcją spotkania była prezentacja sprzętu policyjnego. Pan policjant pokazał dzieciom tubę policyjną, hełm, ochraniacze, kamizelkę, tarczę, pałkę, a także… kajdanki, które wzbudziły bardzo duże zainteresowanie. Dzieci otrzymały w prezencie opaski odblaskowe. Na zakończenie podziękowały Panu Michałowi za spotkanie, wręczyły kwiaty i zaśpiewały piosenkę.

                                                                                                                                             Paulina Bartoszyńska

DZIEŃ CHŁOPAKA

Dnia 30 września tradycyjnie w grupie „Pszczółki” świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Chłopcy otrzymali wykonane przez dziewczynki krawaty, a także drobne upominki. Zabawom i radości nie było końca. Nie zabrakło oczywiście słodkiego poczęstunku.

                                                                                                                                                             Paulina Bartoszyńska

„OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA”

We wrześniu nasza grupa obchodziła Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Tego dnia z twarzy dzieci nie znikał uśmiech… na przedszkolaków czekało wiele atrakcji… malowanie buźki, kręcenie balonów i mnóstwo wesołej zabawy.

autor: Natalia Szynal

„MIŁO SPĘDZAMY CZAS NA ŚWIEŻYM POWIETRZU”

„TEATRZYK”

Już 8 września wybraliśmy się do filii przedszkolnej w Zakrzewku aby wspólnie z Biedronkami i Rybkami uczestniczyć w przedstawieniu pt.” Baśń o pięciu groszkach”. Wszystkim przedszkolakom bardzo się podobało o czym świadczyły uśmiechy na ich twarzach.

autor: Natalia Szynal

 

ROK SZKOLNY 2015/2016

„WYCIECZKA DO GOSPODARSTWA AGROTURYSTYCZNEGO W GOSTKOWIE”

13 czerwca wspólnie z przedszkolakami z Zakrzewka wybraliśmy się na wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego w Gostkowie. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji: zwiedzanie gospodarstwa  gdzie obserwowaliśmy różne zwierzęta i je karmiliśmy, zabawy na świeżym powietrzu, przejażdżka zaprzęgiem konnym w terenie, oprowadzenie na kucyku, przeciąganie się liną z kucykiem, pieczenie kiełbasek na ognisku… Dzieci były zachwycone.

Zapraszam do galerii

autor: Natalia Szynal

„WIZYTA RATOWNIKA MEDYCZNEGO”

Realizując program profilaktyczny Bezpieczny Przedszkolak w czerwcu odwiedził na ratownik medyczny Łukasz Szynal.  Dzieci miały okazję wysłuchać informacji na temat pierwszej pomocy. Przedszkolaki uczyły się w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc. Dzieci poznały numery telefonów ratunkowych oraz dowiedziały się w jaki sposób rozmawiać przez telefon z dyspozytorką ( trzeba się przedstawić, powiedzieć ile ma się lat, powiedzieć gdzie się znajduje, co się stało i dlaczego potrzebuje pomocy).

Dzięki takiej lekcji dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.

Na zakończenie dzieci wręczyły podziękowanie.

autor: Natalia Szynal

DZIEŃ DZIECKA

Dnia 1 czerwca dzieci obchodzą swoje święto i my również w naszej grupie bardzo się postaraliśmy, aby ten dzień był wyjątkowy. Od rana nasze przedszkolaki zamieniły się w ulubione postacie z bajek poprzez pomalowanie buziek. Następną niespodzianką były przepyszne lody!, w ten dzień odwiedziła nas Pani Dyrektor Mariola Wegner z koszem pełnym słodyczy. Przez cały dzień dzieci uczestniczyły w przeróżnych zabawach. Na koniec urządziliśmy sobie w naszej sali małe kino…. oczywiście nie zabrakło popcornu 🙂 Przez cały dzień uśmiech nie znikał z twarzy dzieci 🙂

Autor: Natalia Szynal

„FOSZEK CZYŚCIOSZEK” CZYLI JAK DBAĆ O ZDROWIE

31.05.2016 r. pojechaliśmy do Zakrzewka, aby wspólnie z innymi filiami uczestniczyć w przedstawieniu teatru z Krakowa pt. „Foszek Czyścioszek”. W spektaklu występował sympatyczny hipopotam wraz z panią weterynarz, gepard a także szalona żyrafa. Te wszystkie postacie pokazały dzieciom co jest potrzebne do utrzymania higieny i zdrowia.

Była to opowieść pełna humoru i śmiechu.

Dzieci cały czas brały czynny udział w przedstawieniu.

 

Autor: Natalia Szynal

DZIEŃ MAMY I TATY

W poniedziałek  30.05.2016r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji dnia MAMY I TATY. Maluchy zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie oraz wokalne. Rodzice ze wzruszeniem oglądali przygotowaną inscenizację. Po części artystycznej dzieci wręczyły rodzicom upominki, a potem nastąpił słodki poczęstunek przy soczku i kawie.

Autor: Natalia Szynal

PROGRAM PROFILAKTYCZNY „CHROŃ SIĘ PRZED KLESZCZAMI WSZELKIMI SPOSOBAMI”

W kwietniu nasza grupa zrealizowała program profilaktyczny „chroń się przed kleszczami wszelkimi sposobami”. Dzieci dowiedziały się czym są kleszcze i gdzie występują, poznały sposoby przenoszenia się kleszczy na zwierzęta i ludzi, dowiedziały się, że te niby niepozorne pajęczaki przenoszą bardzo groźne choroby.

Autor: Natalia Szynal

Z WIZYTĄ W STRAŻY POŻARNEJ

W piątek 20.05.2016 r. odwiedzili nas przedszkolaki z Zakrzewka i wspólnie wybraliśmy się do STRAŻY POŻARNEJ w Lulkowie. Panowie strażacy opowiedzieli dzieciom na czym polega ich praca, zaprezentowali wyposażenie wozu strażackiego, pokazali kompletny strój strażacki. Każdy przedszkolak mógł przymierzyć hełm strażacki, wejść do kabiny wozu oraz polać z węża strażackiego. Następnie zwiedziliśmy pomieszczenia i dzieci otrzymały słodkości. My również przygotowaliśmy podziękowanie, które dzieci na koniec wręczyły.

Po powrocie dzieci zgodnie przyznały, że ten zawód bardzo im się podoba. Może któryś z naszych przedszkolaków w przyszłości zostanie strażakiem…? Czas pokaże 🙂

Autor: Natalia Szynal

METODA DECOUPAGE (metoda serwetkowa)

W maju poznaliśmy nową technikę zdobniczą decoupage. Słowo “decóupage” pochodzi od francuskiego słowa decouper oznaczającego “wycinać” . Technika ta narodziła się w Chinach pod koniec XII wieku, a w średniowieczu dotarła do Europy. Decoupage opiera się na dekorowaniu przedmiotów poprzez naklejanie na nie papierowych serwetek, obrazków z różnych innych materiałów.  Dzieci wykonały metodą decoupage zakładki do książek, przepięknie wykonane prace  zabrały do domu.

Autor: Natalia Szynal

ŻYCIE NA WSI

W maju wybraliśmy się do gospodarstwa w Lulkowie. Babcia naszego Kubusia oprowadziła nas i pokazała zwierzęta. Przedszkolaki mogły zobaczyć wiele zwierząt hodowlanych, obserwować jak się zachowują, co jedzą i gdzie mieszkają. Każdy chętny przedszkolak mógł podejść i pogłaskać konia, kozę… Wszystkim wizyta bardzo się podobała.

Dziękujemy!

Autor: Natalia Szynal

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

Co roku w maju organizowany jest TYDZIEŃ BIBLIOTEK. My również aktywnie braliśmy w nim udział. Odwiedziliśmy panią Jolę z biblioteki w Lulkowie, która przygotowała dla dzieci wiele atrakcji i konkursów. Oczywiście nie zabrakło czytania książek. Na zakończenie dzieci otrzymały od pani Joli wiatraczki. Serdecznie dziękujemy za wspaniałe zajęcia.

Autor: Natalia Szynal

 TEATRZYK Z KRAKOWA „CZARODZIEJ”

27 kwietnia „Pszczółki” wspólnie z „Rybkami” z Łysomic wyruszyły autokarem do Zakrzewka, aby uczestniczyć w pokazie czarodziejskich sztuczek. Odwiedziny prawdziwego magika to wielka atrakcja dla dzieci. Występ dostarczył dzieciom wiele satysfakcji i dobrego humoru. Dzieci miały możliwość przeżycia czegoś niezwykłego poprzez aktywne uczestniczenie w pokazie.

 

autor: Natalia Szynal

„ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI”

23 kwietnia obchodzony jest „Światowy Dzień Książki”. Nasze przedszkolaki obchodziły ten dzień w bibliotece. Pani Jola przygotowała dla dzieci wiele ciekawostek, zagadek i konkursów, a także przeczytała dzieciom bajkę „Złotowłosa i trzy misie”. Dzieci z wielkim zaciekawieniem słuchały opowiadania.

 

autor: Natalia Szynal

REALIZACJA PROGRAMU PROFILAKTYCZNEGO

„CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”

W kwietniu zakończyliśmy realizację programu profilaktycznego „Czyste Powietrze Wokół Nas”. Celem programu jest przekazanie dzieciom jak najwięcej informacji na temat szkodliwego wpływu na nasze życie i zdrowie  wdychania różnego rodzaju dymów, a także jak powstają i z czego mogą się wydobywać.

Cele szczegółowe programu to :
– wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu (w tym dymu papierosowego),
– zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego,
– zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów,
– zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na dym.

autor: Natalia Szynal

REALIZACJA MODUŁÓW „OD BAZGRANIA DO PISANIA” ORAZ „MATEMATYKA SENSORYCZNA”

W kwietniu zrealizowaliśmy kolejne zajęcia z modułu „Od bazgrania do pisania” oraz „Matematyka sensoryczna”. Wynikiem dydaktycznym zajęć było opanowanie przez dzieci umiejętności namalowania „poszarpanych” liń, dzieci potrafiły wytłumaczyć, że są to poplątane gałęzie drzew.

Przedszkolaki potrafią wskazać dużą, średnią lub małą wersję tego samego przedmiotu, aby bezbłędnie zilustrować wydarzenia z prostej historyjki opowiadanej przez nauczyciela.

autor: Natalia Szynal

„MALI OGRODNICY”

Już najmłodsze dzieci uczą się, jak siać różne rośliny, czego potrzebują do życia i jak należy o nie dbać. Nasze przedszkolaki na chwilkę mogły zamienić się w ogrodników i z wielkim zaangażowaniem zabrały się za sadzenie roślinek w doniczkach, które będą ozdabiać nasz kącik przyrodniczy. Dzięki temu możemy obserwować jak z malutkiego nasionka powstaje kwiat.

Zajęcia dostarczyły dzieciom wiele satysfakcji.

autor: Natalia Szynal

WYCIECZKA DO LASU

8 kwietnia pogoda dopisała, świeciło piękne wiosenne słońce… więc PSZCZÓŁKI wraz z filią w Zakrzewku oraz grupą ŻABKI z Przedszkola w Papowie wyruszyły na ciekawą wycieczkę do lasu w Zalesiu. Na miejscu czekał na nas Pan Leśniczy, który towarzyszył nam podczas całej wycieczki. Podczas spaceru obserwowaliśmy żyjące w lesie jelenie i sarny. Na zakończenie dzieci wręczyły Panu Leśniczemu podziękowanie. Las jest bogatym źródłem poznania świata przyrodniczego. Dzieciom w wieku przedszkolnym należy stwarzać okazje do poznawania środowiska przyrodniczego w toku różnorodnych form aktywności. I właśnie temu miała służyć zorganizowana wycieczka do lasu.

autor: Natalia Szynal

„RUCH NA ŚWIEŻYM POWIETRZU”

Przebywanie dzieci na świeżym powietrzu wpływa korzystnie na ich rozwój organizmu. Ruch pozwała rozładować energię wewnętrzną.  Każde zaangażowanie dzieci w grę lub zabawę ma pozytywny wpływ na ich rozwój osobowości. Uczy współdziałania w grupie, wyzwala chęć walki, pozwala na świadome przeżywanie zwycięstw i godne przyjmowanie porażek.

Podczas zabaw na świeżym powietrzu z twarzy dzieci nie znikał uśmiech.

Zapraszam do galerii.

autor: Natalia Szynal

logo

„POMAGAMY”

Nasze przedszkolaki również dołączyły do wiosennej zbiórki karmy i akcesoriów dla zwierząt ze schroniska w Toruniu. Serdecznie dziękuję przedszkolakom i ich rodzicom za aktywne włączenie się do akcji.

autor: Natalia Szynal

logo

„PRZEDSZKOLAKI SZYKUJĄ NIESPODZIANKĘ”

Dzieci już od rana szykowały niespodziankę z okazji urodzin Pani Joli z biblioteki w Lulkowie. Przedszkolaki własnoręcznie wykonały upominek: KOLOROWY KWIAT”.  Po cichutku przemknęliśmy do biblioteki aby  zaśpiewać 100 lat i wręczyć upominek. Pani Jola była zaskoczona i oto nam chodziło, niespodzianka się udała. Dzieci otrzymały słodkie podziękowanie.

autor: Natalia Szynal

„ŚNIADANIE WIELKANOCNE W PRZEDSZKOLU”

W wielki czwartek urządziliśmy w naszym przedszkolu uroczyste śniadanie wielkanocne.  Na świątecznym stole nie mogło zabraknąć  jajka, babki wielkanocnej, stroików…  O znaczeniu tych symboli dzieci dowiedziały się na wcześniej odbytych zajęciach.  Po śniadaniu wyruszyliśmy na plac w poszukiwaniu zajączka… i tu czekała na dzieci niespodzianka…

Po powrocie do przedszkola wykonaliśmy piękne koszyczki, które dzieci zabrały do domu.

Takie radosne przeżycia pozostaną na długo w pamięci dzieci.

Autor: Natalia Szynal

„W CIEPŁYCH PROMIENIACH WIOSENNEGO SŁOŃCA, NAJLEPIEJ BAWIMY SIĘ NA ŚWIEŻYM POWIETRZU”

„POŻEGNANIE ZIMY”

21 marca obchodziliśmy w naszej grupie PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY. Przedszkolaki już od rana przygotowywały „Marzannę” – symbol zimy. Wesołym korowodem przeszliśmy wokół przedszkola aby powitać wiosnę. Żyjąc ekologicznie naszą „Marzannę” nie spaliliśmy ani też nie utopiliśmy tylko  powiesiliśmy na drzewie. Po powrocie do przedszkola wspólnie wykonaliśmy pracę plastyczną „Pani wiosna”.

Autor: Natalia Szynal

„KIERMASZ WIELKANOCNY”

Na kilka dni przed Wielkanocą nasze przedszkolaki zorganizowały kiermasz Wielkanocny. Dzieci z pomocą pani wykonały różnego rodzaju ozdoby świąteczne : pisanki, stroiki, zajączki, kurczaczki… Kolorowe, ręcznie robione ozdoby świąteczne cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony rodziców.

Autor: Natalia Szynal

„EKSPERYMENTY Z JAJKIEM”

Ostatnio uczestniczyliśmy w niezwykłych zajęciach w bibliotece. Pani Jola przygotowała wiele ciekawych eksperymentów … z wykorzystaniem jajka.  Przedszkolaki poznali szereg wyzwań naukowych: próba kręcenia–  jajka surowe nie wirują natomiast ugotowane jak najbardziej, topienie jajka – kiedy jajko idzie na dno, a kiedy utrzymuje się na powierzchni??  nasze przedszkolaki już dobrze wiedzą,  wciąganie jajka do butelki –  czarodziejska sztuczka, która polegała na wsysaniu jajka do butelki.  Na koniec dzieci wykonały prace plastyczne „bazie kotki”.

Dziękujemy pani Joli za tak wspaniałe zajęcia, które wzbudziły u dzieci ogromne zainteresowanie.

Autor: Natalia Szynal

„INNOWACJE PEDAGOGICZNE REALIZOWANE W NASZEJ GRUPIE”

W ramach innowacji pedagogicznych nasza grupa realizuje przez cały rok moduły „ Od bazgrania do pisania” oraz „Matematyka sensoryczna”.

Moduł „ Matematyka sensoryczna” pomaga dzieciom w rozpoznawaniu podstawowych standardów sensorycznych : koloru, kształtu (kwadrat, prostokąt, trójkąt, koło oraz owal) oraz rozmiaru (długość, szerokość i wysokość). Umożliwia im rozpoczęcie analizy przedmiotów i ich relacji przy pomocy określonych, kulturowych standardów sensorycznych.

Moduł „Od bazgrania do pisania”  pomaga małym dzieciom w rozwinięciu umiejętności, jakich potrzebują zarówno do pisania jak i kreatywnego wyrażania się w pracy twórczej. Mają możliwość rozwoju sprawności motorycznej oraz świadomości przestrzennej, jakiej wymagają oba te zadania. Uczą się, że za pomocą znaków na papierze czy lepienia plasteliny mogą tworzyć modele wizualne różnych aspektów rzeczywistości, że przy pomocy różnorodnych środków mogą stworzyć obrazy pełne ekspresji. Uczą się, jak przedstawiać przedmioty, będące w ruchu oraz w stanie spoczynku a także jak wykorzystywać kontrastujące cechy ciała i mimiki, aby przekazywać różne emocje. Uczą się również, jak wykorzystać kolor do wyrażenia emocji i tworzenia przeciwstawnych nastrojów (źródło: http://www.kluczdouczeniasie.pl)

Natalia Szynal

Teatrzyk „Rzeżuchowy Skarb”

11 marca wspólnie ze wszystkimi filiami uczestniczyliśmy w przedstawieniu przygotowanym przez aktorów z teatru Amuzado pt. „Rzeżuchowy skarb”. Spektakl bardzo spodobał się wszystkim dzieciom… wprowadził nas w atmosferę zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

autor: Natalia Szynal

8 MARCA DZIEŃ KOBIET

8 marca to wyjątkowy dzień zarówno dla pań tych dużych jak i małych. Nasze przedszkolaki również świętowały ten dzień. Chłopcy składali życzenia dziewczynkom oraz wręczyli kwiaty. Na dziewczęcych buziach uśmiech gościł przez cały dzień…

autor: Natalia Szynal

logo

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

17 lutego w naszym przedszkolu obchodziliśmy „Światowy dzień kota”. W ramach programu „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM” jak co tydzień odwiedziliśmy Panią Jolę w bibliotece w Lulkowie, która przeczytała nam opowiadanie o chorym kotku. Dzieci uczyły się w jaki sposób należy opiekować się tymi zwierzętami. Nie zabrakło również „kocich zabaw” takich jak: zwijanie kłębuszka, rozwiązywanie zagadek, picie mleka. Po powrocie wykonaliśmy prace plastyczne. Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka a także zwrócenie uwagi na ich los.

Autor: Natalia Szynal

logo WALENTYNKI logo

Dzień Świętego Walentego obchodzony jest na całym świecie jako święto miłości. 15 luty był dla dzieci prawdziwym dniem miłości i przyjaźni, wszyscy przyszliśmy do przedszkola ubrani na czerwono. Dzieci dowiedziały się skąd wzięła się tradycja obchodzenia tego święta. Cały dzień spędziliśmy na zabawach związanych z walentynkami, wykonaliśmy również walentynkową pracę plastyczną. Na zakończenie dzieci otrzymały od pani lizaka oczywiście w kształcie serduszka i słodki upominek.

Autor: Natalia Szynal

„DZIEŃ BABCI I DZIADKA”

W naszym przedszkolu 09.02.2016 roku odbyła się uroczystość, na którą przybyli szczególni goście. Tego dnia świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka. Dzieci wspólnie z panią przygotowały część artystyczną, śpiewały, recytowały wierszyki… w oczach niektórych gości można było dostrzec łzy wzruszenia. Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. Dzieci wręczyły własnoręcznie ozdobione kwiatki z własnym zdjęciem oraz krawaty origami. Następnie zaprosiliśmy gości do wspólnego poczęstunku przygotowanego przez rodziców, za co bardzo dziękujemy. Ale to nie koniec niespodzianek, na babcie i dziadków czekało dużo wspólnych zabaw. Zapraszam do galerii.

Autor: Natalia Szynal

„BAŚNIOWY CZARODZIEJ”

5 lutego wybraliśmy się do filii w Zakrzewku na teatrzyk pt. „ Baśniowy Czarodziej”. Odwiedziny magika w przedszkolu to dla dzieci wielka atrakcja. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali występ artystyczny. Atmosfera była bardzo magiczna…

Autor: Natalia Szynal

Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. W piątek 15.01.2016r. nasze przedszkole zamieniło się w magiczne miejsce. Tego dnia w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. W salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, motylki, pirata, Spider-Mana… Przedszkolaki na chwilę mogły zamienić się w swoją ulubioną postać z bajki, dziewczynki były Elzą z „Krainy Lodu” a chłopcy wcielili się w Spider- Mana. Wystrój sali wprowadził dzieci w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy.
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.
Zapraszamy do galerii…

autor: Natalia Szynal

logo

Hu! Hu! Ha! Nasza zima nie jest zła!

“…..Śniegu napadało, wszędzie biało, wszędzie biało…” W końcu dzieci miały możliwość cieszyć się śniegiem i zimą… Przedszkolaki z wielką ochotą baraszkowały w śniegu, robiąc słynne aniołki, chodząc po śladach i rzucając się śnieżkami. Miejmy nadzieję, że pogoda będzie na tyle łaskawa, że pozwoli częściej korzystać z uroków tej pięknej pory roku.

autor: Natalia Szynal

JASEŁKA

22 grudnia w naszej grupie odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe przygotowane przez przedszkolaków. Przedstawienie było wyjątkowe, dzieci z dużym zaangażowaniem odgrywały swoje role i przeżywały magię Świąt Bożego Narodzenia. Przygotowany przez nas spektakl zatytułowany „Bajkowe jasełka” miał szczególny i wyjątkowy charakter. Oprócz tradycyjnych postaci związanych z szopką betlejemską, czyli Maryi i Józefa, w którą wcielili się Oleńka i Kubuś , oprócz pasterzy przez scenę przewijało się wiele barwnych, bajkowych postaci, m.in. Dziewczynka z zapałkami, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Czerwony Kapturek, Rybak ze złotą rybką i Pinokio.  Po występie mali artyści wraz z rodzicami uczestniczyli we wspólnym kolędowaniu z muzykami z Fundacji Wszyscy Tworzymy Sztukę. Wspólne kolędowanie wprowadziło nas w atmosferę świąteczną. Nie zabrakło również wyczekiwanego przez dzieci gościa… Świętego Mikołaja z workiem pełnym prezentów.

Dziękuję rodzicom za przygotowanie poczęstunku.

autor: Natalia Szynal

 

WIZYTA W TEATRZE MUZYCZNYM W TORUNIU

18 grudnia wybraliśmy się na wycieczkę do Kujawsko- Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu na spektakl „Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy”. Pogodna, bożonarodzeniowa historia właściciela sklepu z tradycyjnymi piernikami, który kiepsko odnajduje się w świecie, gdzie miarą szczęścia stał się zysk. Ciepła, pełna przekornego humoru muzyczna opowieść o sile dobrych uczynków i wiary w wigilijny cud. Wszystkie dzieci z zainteresowaniem oglądały spektakl.

opracowała: Natalia Szynal

logo

MIKOŁAJKI

Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. 04 grudnia obchodziliśmy MIKOŁAJKI w naszej grupie. Kilka dni wcześniej wszystkie Pszczółki wspólnie tworzyły list do Św. Mikołaja z nadzieją, że go odczyta. Dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Tego dnia uczestniczyliśmy w przeróżnych zabawach, piekliśmy babeczki ale także czekała na nas wielka niespodzianka… oprócz prezentów, które otrzymaliśmy do naszej sali otrzymaliśmy wiadomość multimedialną od MIKOŁAJA. Dzieci były zachwycone…
Zapraszam do galerii oraz do zamieszczonego niżej filmiku 🙂

http://www.listymikolaja.pl/film/2e7e8359d534cbfb9ac62916d2fb104bdcbf578d/

autor: Natalia Szynal

TEATRZYK W ZAKRZEWKU

10 grudnia wraz z filią z Łysomic wyruszyliśmy do Zakrzewka aby wspólnie z pozostałymi filiami obejrzeć przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek”. Wszystkim przedszkolakom bardzo się podobało o czym świadczyły uśmiechy na twarzach dzieci.

autor: Natalia Szynal

WYCIECZKA DO KINDERKA

Trzeciego grudnia razem z przedszkolakami z filii Zakrzewko wybraliśmy się na wycieczkę do centrum zabaw „Kinderek” w Toruniu. Przez całe 2,5 godziny dzieci oddały się zabawie. Zjeżdżały poskręcanymi tunelami prosto do basenu przepełnionego kolorowymi piłeczkami, korzystali z automatów, kręcili się na tropikalnej karuzeli. Równie dobrze bawiły się osoby dorosłe 🙂 Dzień był przepełniony mnóstwem atrakcji więc w drodze powrotnej prawie wszystkie „Pszczółki” zasnęły…
Bardzo dziękuję rodzicom za zaangażowanie we wszystkie wycieczki

autor: Natalia Szynal

logo

WYCIECZKA DO MANUFAKTURY SŁODYCZY

08 grudnia wybraliśmy się na wycieczkę do „MANUFAKTURY SŁODYCZY” w Toruniu.
Manufaktura Słodyczy “Karmelowa Kraina” to miejsce, gdzie produkcja  odbywa się  w 100%  ręcznie, bez ulepszaczy, przy użyciu tylko i wyłącznie naturalnych barwników. To jedna z najmniejszych manufaktur w Polsce tworząca słodycze na podstawie  receptur z XVII i XVIII wieku.
Wszystkie dzieci miały okazję jak za dawnych lat obejrzeć w jaki sposób powstają aromatyczne oraz pyszne cukierki i lizaki, które wykonywane są tradycyjnymi metodami. Przez cały czas obserwowały proces produkcyjny – od momentu wylania karmelu na kamienny blat, poprzez nadawanie mu smaku i kolorów,  aż do momentu pakowania gotowych produktów. Każde dziecko pod okiem miłych pracowników manufaktury mogło własnoręcznie wykonać jedynego w swym rodzaju lizaka, którego oczywiście po zakończonej pracy zabrało do domu.

autor: Natalia Szynal

WYCIECZKA DO KINA

Dnia 27.11.2015 roku pojechaliśmy na wycieczkę do Cinema City w Toruniu na bajkę pod tytułem „Dobry dinozaur”. Bajka opowiadała o przygodach młodego apatozaura Arlo, który wpadł do rzeki i został porwany przez jej nurt. Starając się znaleźć drogę powrotną do domu, zaprzyjaźnia się z małym jaskiniowcem o imieniu Bąbel. Bajka wszystkim się spodobała…
Zapraszam do galerii

autor: Natalia Szynal

WYCIECZKA DO PLANETARIUM W TORUNIU

Dnia 25 listopada wybraliśmy się do Planetarium w Toruniu na „Cudowną podróż” po kosmosie. W trakcie seansu oglądaliśmy podstawowe gwiazdozbiory oraz związane z nimi greckie mity. Udaliśmy się także w podróż po Układzie Słonecznym, lądując na powierzchni Księżyca i Marsa. Dowiedzieliśmy się jak wyglądają z bliska pierścienie Saturna oraz chmury na Jowiszu. Poznaliśmy Słońce jako jedną z gwiazd oraz sprawdziliśmy, czy w kosmosie można spotkać ufoludki. Po długiej i ciekawej wędrówce wróciliśmy z powrotem na Ziemię do naszego przedszkola. 🙂

autor: Natalia Szynal

logo

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

W naszej grupie również świętowaliśmy ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem. Wiele atrakcyjnych zabaw przygotowała dla nas Pani Jolanta z Biblioteki w Lulkowie- za co bardzo dziękujemy. Przeróżne konkursy: losowanie misia z zadaniem, przyczepianie ogonka, przejście przez tunel w poszukiwaniu bohaterów z bajki „Kubusia Puchatka” , każdy przedszkolak na chwilkę zamienił się w kangurka… Nie zabrakło tańców wspólnych z misiami 🙂
Po powrocie kontynuowaliśmy zabawy z misiami. Wykonaliśmy wspólną pracę plastyczną „Miś”.
Zapraszamy do galerii… 🙂

autor: Natalia Szynal

„Czy znasz lisa Kiteczkę co skarżył troszeczkę?”

18 listopada odwiedziliśmy grupę „Biedroneczki” z Zakrzewka aby wspólnie obejrzeć występ aktorów- teatrzyk przyjechał do nas aż z Krakowa!:) Dzieci były zachwycone… z zainteresowaniem śledziły wesołe przygody bohaterów. Z niecierpliwością czekamy na kolejny teatrzyk!

Natalia Szynal

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

tyt

17 listopada grupa „Pszczółki” stała się „Prawdziwymi Przedszkolakami”. W tym szczególnym dniu dzieciom towarzyszyli ich rodzice. Cała grupa zaprezentowała zdobyte w przedszkolu umiejętności : mówiły wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły. Odpowiedziały na wszystkie pytania z Quizu oraz złożyły „Przedszkolne ślubowanie” i obiecały być dzielnymi przedszkolakami. Po części artystycznej pani Dyrektor Mariola Wegner pasowała dzieci na przedszkolaki, za pomocą magicznej kredki oraz wręczyła pamiątkowe dyplomy i upominek. Uroczystość zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem oraz wspólną zabawą z rodzicami.
Dziękuję wszystkim rodzicom za zaangażowanie

autor : Natalia Szynal

„Wycieczka do Baju Pomorskiego”

tytułowe

10 listopada grupa „Pszczółki” wspólnie z grupą „Rybki” z Łysomic wybrała się na wycieczkę do Baju Pomorskiego w Toruniu na niesamowite przedstawienie baśni wg Hansa Christiana Andersena „Historia Calineczki”. Aktorzy przedstawili nam tę powszechnie znaną opowieść bardzo ciekawie. Po raz pierwszy mieliśmy okazję oglądać marionetki (lalki poruszane za pomocą sznurków), wszyscy nie mogliśmy oderwać oczu od cudnego przedstawienia.
Bardzo podobało nam się przedstawienie i nagrodziliśmy aktorów burzą oklasków.

autor: Natalia Szynal

images halloween

W dniu 30.11.2015 w naszej grupie obchodziliśmy HALLOWEEN. W ten dzień wszyscy świetnie się bawili. Wszystkie dzieci miały pomalowane buźki. Przeprowadziliśmy zabawy badawcze z dynią. Wspólnie opisywaliśmy jej wygląd, kształt, wagę a także sprawdziliśmy co znajduję się w środku. Zadaniem dzieci było oddzielenie pestek od miąższu co sprawiło im wiele radości. Było to wspaniałe ćwiczenie manualne. Na drugie śniadanie czekało wiele Halloweenowych pyszności: przeróżne żelki, czekoladki ale oczywiście nie zabrakło owoców 🙂 pojawiły się bananowe duszki, które wszystkim dzieciom bardzo smakowały. Dodatkowo każdy przedszkolak wykonał swoją papierową dynię, która ozdobiła naszą salę. Na zakończenie dnia każdy otrzymał duszka, którego mógł zabrać do domu. Przez cały dzień uśmiech nie znikał z twarzy dzieci.
Zapraszam do galerii

autor: Natalia Szynal

JESIENNY SPACER

obrazek

Piękna jesienna pogoda zachęciła nas do spaceru. Obserwowaliśmy zmieniającą się przyrodę.

Po powrocie wykonaliśmy wspólną pracę plastyczną, która dostarczyła nam wiele radości.

autor: Natalia Szynal

SPOTKANIA Z PANIĄ BIBLIOTEKARKĄ

bibliotekarka

W każdy czwartek grupa Pszczółki wyrusza w magiczną podróż do świata bajek i baśni…
Spotykamy się z Panią Jolantą Rumocką bibliotekarką z Biblioteki Publicznej w Lulkowie, która czyta nam ciekawe książki. Dzieci bardzo lubią te spotkania, same wybierają książki i wypożyczają je do domu, co sprawia im wiele radości. Uczą się przy tym szacunku do książek, wzbogacają słownictwo oraz pobudzają własną wyobraźnię.

Autor Natalia Szynal

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

dzieci

W naszej grupie obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka w bajkowym klimacie. Każdy przedszkolak za pomocą magicznych farbek do malowania twarzy zamienił się w wybraną przez siebie postać z bajek. Nie zabrakło spidermanów, hello kitty, motylków, tygrysków…itd. Przez cały dzień uczestniczyliśmy w przeróżnych zabawach muzyczno – ruchowych i konkursach. Ale to nie koniec niespodzianek, każdy otrzymał wybranego przez siebie balona KUBUSIA PUCHATKA lub PROSIACZKA którego zabrał ze sobą do domu. Zapraszam do galerii…

Autor Natalia Szynal

SPOTKANIE Z PANIĄ POLICJANTKĄ W ZAKRZEWKU

We wrześniu grupa Pszczółki wspólnie z Rybkami z Łysomic i Biedronkami z Zakrzewka uczestniczyła w spotkaniu z Panią Policjantką. Wiele radości dostarczyła dzieciom podróż autokarem. Spotkanie odbyło się w ramach programu „Bezpieczny Przedszkolak”. Podczas spotkania przedszkolacy dowiedzieli się o tym jak bezpiecznie poruszać się po drogach, podróżować samochodem, bawić w domu i w przedszkolu oraz jak reagować w sytuacji innych zagrożeń, m.in. gdy zaczepia dziecko osoba dorosła.
Serdecznie dziękujemy za tak miłe i pouczające spotkanie, które pozostanie na długo w naszej pamięci.

Autor Natalia Szynal