Przedszkole Publiczne

Witamy u Motylków z Turzna

motylki

ROK SZKOLNY 2017/2018

WAKACJE CZAS PRZYGODY

Wakacje w przedszkolu to czas wielu przygód. Grupa Motyki rozwijała swoje zainteresowania poprzez przeprowadzanie eksperymentów i tworzenie prac plastycznych w plenerze. W ramach relaksu dzieci uczestniczyły w pikniku, poznawały nowe smaki! Był to radosny czas pełen nowych doświadczeń!

autor Jolanta Damięcka

 

 

ZAJĘCIA Z JASZCZURKĄ

Dawno temu dinozaury,

były sobie, lecz wymarły,

dzieci mówią, że ożyły

i po przedszkolu  dziś chodziły.

Grupa Motylki uwielbiają zwierzęta! Pewnego letniego dnia do naszego przedszkola zawitała jaszczurka o imieniu Dino. Dzieci z zachwytem poznawały zwyczaje agamy brodatej  i obserwowały jej zachowanie w swojej obecności.

autor Jolanta Damięcka

 

WIZYTA W MEGA PARKU W RUDNIKU

 

            26 czerwca 2018 odwiedziliśmy Mega Park w Rudniku. Przewodnik oprowadził nas po mini zoo, pradawnym lesie i morskich głębinach. Szukaliśmy złota, strzelaliśmy z łuku i znakowaliśmy bydło. Byliśmy też świadkami strzelaniny z udziałem LuckyLuck’a oraz podróżowaliśmy pociągiem Cansas City. Na koniec zostawiliśmy sobie harce w lunaparku i warsztaty z klockami lego. Czy nam się podobało? Jedni byli bardzo zmęczeni, by o tym mówić, inni już w autokarze wymieniali się wrażeniami z wyprawy.

M. Buller- Jóźwicka

 

MOTYLKI NA SZKOLNYM PROGU…

 

Jak co roku w czerwcu żegnamy najstarszych przedszkolaków. We wrześniu próg szkoły przekroczy aż 19 naszych wychowanków. Z tej okazji podziękowaliśmy im za trud nauki, koleżeńską zabawę i przyjaźnie, które mamy nadzieję przetrwają jeszcze ładnych kilka lat.

Dziękujemy Rodzicom, którzy wspierali nas w procesie dydaktyczno- wychowawczym, którzy angażowali się w życie przedszkola i okazywali dużo sympatii i zrozumienia. To był kolejny bardzo dobry rok.

M. Buller- Jóźwicka

ROWEROWE POPOŁUDNIE

 

Jak ważna jest jazda na rowerze i co daje nam w kwestii zdrowia czy ogólnie pojętego rozwoju, to wiedzą na pewno specjaliści, dla dzieci jest to przede wszystkim frajda. Motylki w umówionym dniu, wyposażone w rowery, stawiły się na boisku szkolnym. Były wyścigi ,,dwukołowe” i ,,czterokołowe” a także slalom i jazda z przeszkodami. Nie zabrakło także spokojnej, zrównoważonej rekreacji rowerowej 😉 To było bardzo udane popołudnie.

M. Buller- Jóźwicka

1 2 3 4 5 6 7 8 9

BICIE REKORDU POLSKI W CZYTANIU

Na zaproszenie pań z bibliotek gminnych i szkolnych, dzieci z naszej grupy wzięły udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu w tym samym czasie. W tej akcji brali udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Turznie a także zaproszeni goście m.in. Przewodniczący Rady Gminy p. R. Kożuchowski, inspektor ds. oświaty p. M. Kwaśniewska, dyrektor szkoły p. J. Sienkiewicz i wicedyrektor p. R. Siołkowski oraz panie bibliotekarki. Czy udało nam się pobić rekord? Tego jeszcze nie wiemy ale było to dla nas nowe, ciekawe doświadczenie. Miło popatrzeć jak rosną przyszli czytelnicy.

M.Buller- Jóźwicka

04.06. 2018

KOCHAMY WAS

Tuż przed wakacjami pamiętamy o tych, których kochamy ponad wszystko… o naszych Rodzicach. To dla nich pilnie uczyliśmy się wierszy, piosenek a nawet tańców. Mali aktorzy właśnie tak najlepiej pokazują jak ważni są dla nich mama i tata. A jak ważni są dla rodziców ich dzieci? Tego nie da się opisać słowami… po prostu trzeba ze sobą być, by dostrzec czym jest miłość.

M.Buller- Jóźwicka

Film udostępniony dzięki uprzejmości p. Czapskich.

Hej, strażaku włącz syrenę
załóż hełm!

 

Dzięki pomocy naszych rodziców udało nam się odwiedzić salę edukacyjną ,,Ognik”, która znajduje się na terenie Jednostki Gaśniczo- Ratowniczej nr 3 w Toruniu. Tego dnia przypomnieliśmy sobie jakie zachowania powodują zagrożenia pożarem oraz jak reagować w takiej sytuacji. Dzieci miały okazję poćwiczyć wchodzenie po drabinie, zjeżdżanie po rurze, rozwijanie węża oraz ewakuację z zadymionego pomieszczenia. Zwiedziły wóz strażacki, przymierzyły hełmy a nawet samodzielnie gasiły ,,wymyślony pożar”. Wiele się tego dnia nauczyliśmy. Bardzo dziękujemy pracownikom Jednostki nr 3 za bardzo profesjonalne zajęcia.

M.Buller- Jóźwicka

SHOW TIME

                W konkursie piosenki angielskiej organizowanym przez Przedszkole Dwujęzyczne pod Klonowym Listkiem, wzięli udział reprezentanci grupy Motylki. Karol i Julia wykonali piosenkę ,, I love my father”. Fantastyczny występ naszych 5- Latków uplasował ich na II miejscu wśród innych wspaniałych wokalistów. DZIĘKUJEMY!

M.Buller- Jóźwicka

 22.05. 2018

Wojsko, wojsko …

11.05.2018r. grupa Motylki mogła zwiedzić Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Dzieci zobaczyły jak wyglądają stymulatory do szkolenia żołnierzy oraz sprzęt i pojazdy wojskowe. Cała grupa z zaciekawieniem słuchała opowieści o urządzeniach znajdujących się w jednostce wojskowej. Broń, jakiej używają żołnierze także wzbudziła duże zainteresowanie wśród dzieci, lecz jej waga stanowiła duże wyzwanie dla Motylków.

 Jolanta Damięcka

 

Wzbudzanie ekspresji plastycznej…

Twórczość plastyczna jest jedną z potrzeb rozwojowych każdego dziecka. Grupa Motylki chętnie używa swojej wyobraźni w różnorodnych pracach plastycznych, wyrażając jednocześnie własne emocje. Pierwszy raz dzieci spotkały się z malowaniem w takiej formie, ale jak zwykle chętne do współpracy tworzyły grupowe arcydzieło. Obraz powstawał przy muzyce klasycznej, co miało zadziałać relaksująco na grupę.

Jolanta Damięcka

 

23.04. 2018

 

Trema z nami nie wygra….

“To niemożli­we!” – mówi Rozum
“To lek­ko­myślność!” – mówi Doświadczenie
“To może zra­nić!” – mówi Duma
“Spróbuj­my…” – mówi Marzenie.

16.04.2018 roku w Szkole Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Turznie odbył się konkurs „Interpretacji Polskiej Poezji Dziecięcej”.  Dzieci z grupy Motylki także wzięły  w nim udział. 11 dzieci zaprezentowało swoje wiersze, pokazując odwagę i ciężką pracę, jaką włożyły w przygotowanie. Jak zawsze Motylki świetnie poradziły sobie z nowym wyzwaniem…

autor: lic. Jolanta Damięcka

Podchody z płazami.

W kwietniu płazy zaczynają swoje wędrówki do zbiorników wodnych. Chcieliśmy się o nich więcej dowiedzieć, dlatego udaliśmy się do specjalistów od płazów, czyli do edukatorów ze Szkoły Leśnej na Barbarce. Czym różni się żaba od ropuchy? Jak wygląda salamandra i traszka? Tego wszystkiego dowiedzieliśmy się podczas gry w ,,Podchody”. Liczyła się spostrzegawczość oraz umiejętne czytanie mapy… no i świetnie sobie z tym poradziliśmy. Po wysiłku umysłu przyszedł czas na ducha… spędziliśmy ten czas na Barbarkowym Placu Zabaw.

M.Buller- Jóźwicka

 

MOTYLKOWA WIELKANOC

Mimo, iż pogoda za oknem nie przypomina pięknej wiosny to Motylki są bardzo radosne. Z wielkim zapałem przygotowują się do Wielkanocy. Te święta nie istnieją bez kolorowych pisanek i pachnących babeczek, dlatego przedszkolaki zakasały rękawy i wzięły się do malowania jaj i pieczenia. Nic jednak tak nie cieszy jak kosztowanie własnych wyrobów. Odświętnie ubrani zasiedliśmy do suto zastawionego stołu. Tego dnia, na nasze zaproszenie odwiedził nas gość specjalny, pani Małgosia. Ni wiadomo kiedy, nie wiadomo jak wielkanocny zajączek zostawił nam mapę, a na niej drogę do ukrytej wielkanocnej niespodzianki. Przedszkolaki liczyły kroki, zwracały się w odpowiednie kierunki aż wreszcie doszły… między iglakami czekały na nie słodkie niespodzianki.

M. Buller- Jóźwicka

 23.03. 2018

Wiosna, ach to ty…

 

Motylki uwielbiają zimę ale przychodzi taki czas, kiedy zamieniłyby sanki i łyżwy na rower i rolki. Bardzo byśmy chcieli, by wiosna już przyszła ale ona bywa kapryśna. Szukamy zatem sposobów by ją do siebie szybciej zaprosić. W kąciku przyrody wkrótce zakwitną tulipany i krokusy oraz wielkanocny owies. Zrobiliśmy już wiosenne porządki w sali. Nawet kolorowym korowodem z piosenką na ustach pożegnaliśmy Marzannę. Teraz chyba nie pozostaje nam nic innego jak cierpliwie czekać…

M. Buller- Jóźwicka

,,…Do kwiaciarni marzec pobiegł
kupić kwiat na Święto Kobiet…”

            Chłopaki na medal… pewnie tylko tak myślały o swoich kolegach dziewczynki w piękny, marcowy poranek. Tego dnia obdarowali oni ,,małe kobietki” drobnymi upominkami, które wywołały mnóstwo uśmiechu. Nie zapomnieli też o miłych kobietach w szkole. Z papierowymi tulipanami pobiegli do szkolnej kuchni, stołówki a nawet klas, w których uczą się najmłodsi uczniowie. To był miły dzień dla obdarowanych ale też obdarowujących.

M. Buller- Jóźwicka

Teatralno- kinowy styczeń

         W pierwszym miesiącu nowego roku Motylki uczyły się jak być widzem. Nasze przedszkole odwiedziła Mobilna Scena Dziecięca z Krakowa z przedstawieniem ,,Witaminki i jarzynki” a ponieważ nie lubimy być na widowni sami, zaprosiliśmy także najmłodsze dzieci ze Szkoły Podstawowej w Turznie. Wkrótce zostaliśmy zaproszeni przez naszych starszych kolegów na sztukę ,,Tu rządzi kot”. Żeby sprawdzić czym różni się przedstawienie od filmu animowanego wybraliśmy się na wycieczkę do kina Cinema City do Torunia. ,,Tedi i mapa skarbów” to film dla dzieci, którym nie straszne są przygody…

M. Buller- Jóźwicka

,,Niechaj Dziadzio z Babunią, tak nam długo żyją

Póki komar i mucha morza nie wypiją…”

 

                Motylki co roku starają się zaskoczyć swoich kochanych Dziadków. Pilnie przygotowują się do występu dla nich a także tworzą niezapomniane upominki. W tym roku z pomocą rodziców ponownie stanęły na wysokości zadania. Swoje Babcie obdarowały własnoręcznie przygotowanymi kwiatowymi kompozycjami, zaś Dziadkowie zostali odznaczeni medalem ,,Super Dziadka”.

Bardzo dziękuję Mamom, które z ogromnym zaangażowaniem poprowadziły warsztaty florystyczne.

M. Buller- Jóźwicka

 24.01. 2018

Zima, zima, zima…Pada, pada śnieg…

Wreszcie przyszła upragniona zima i tak długo oczekiwany przez dzieci śnieg. A co można robić na śniegu…to już dzieci wiedzą najlepiej…

M. Jankowska

Zabawy z lodem

Jaki jest lód? Czy można go jeść? Czy jest czysty, czy brudny? Dlaczego nie tonie? Dlaczego nie można bawić się na zamarzniętym jeziorze? Na te i inne pytania dzieci mogły samodzielnie odpowiedzieć wykonując eksperymenty i doświadczenia podczas zajęć z lodem.

M. Jankowska

 2.01. 2018

Edukacja poprzez zabawę- zajęcia z animatorami z Edu- Fun

W grudniu animatorzy z Edu-Fun odwiedzili nas kilkakrotnie. Za każdym razem proponując ciekawe spotkanie z nauką i techniką. Braliśmy udział w zajęciach ,, Kryształowe drzewko, ,,Mój przyjaciel Robo- Box”, ,,Ciecz newtonowska” oraz ,,Piasek, który się boi wody”. Tworzyliśmy i obserwowaliśmy…to jest coś co lubimy najbardziej.

M. Buller- Jóźwicka

 

“Przedszkolaków baja….. O Poszukiwaniach Świętego Mikołaja”

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia przedszkolaki zaprosiły rodziców na świąteczne przedstawienie. Z aktorskim talentem zaprezentowały perypetie reniferów oraz elfów, które poszukiwały Św. Mikołaja. Na szczęście wszystkich dzieci Mikołaj się odnalazł cały i zdrowy.

Po przedstawieniu, dzieci odwiedził Mikołaj wraz z Panią Mikołajkową, którzy  oczywiście dali prezenty wszystkim przedszkolakom.

Podziękowania należą się również rodzicom, którzy przyczynili się do tego pięknego przedstawienia, przebierając swoje dzieci za cudne elfy, wdzięczne renifery, niebiańskie aniołki, jedyną na świecie, pierwszą gwiazdkę, oraz niepowtarzalnego Mikołaja.

Dzięki rodzicom, którzy przygotowali poczęstunek, spotkanie nabrało magicznego, niepowtarzalnego ciepła.

Wszystkim rodzicom serdecznie dziękujemy oraz życzymy Wesołych Świąt.

M. Jankowska

15.12.2017

WARSZTATY W ZESPOLE SZKÓŁ GASTRONOMICZNO- HOTELARSKICH W TORUNIU

Pewnego grudniowego poranka Motylki wyruszyły na piernikarskie warsztaty. Dzięki zaproszeniu pana Romana Wojdy mogliśmy podejrzeć jak wygląda szkoła przyszłych kucharzy i hotelarzy a co ważniejsze samodzielnie podziałać w kuchni. Wkrótce święta….a jak święta, to pierniki…a jak pierniki, to…sami zobaczcie 🙂

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie panu dyrektorowi R. Wojda oraz pracownikom i uczniom ZSG-H za pomoc i organizację tych wspaniałych warsztatów.

M. Buller- Jóźwicka

 

14.12.2017

HISTORIA TORUŃSKIEJ ,,KATARZYNKI”

            Grupę Motylki odwiedzili toruńscy mieszczanie, którzy zaprezentowali dawny sposób wypiekania pierników.  Oczywiście na pokazie się nie skończyło i sami zaczęliśmy działać. Wyrabialiśmy ciasto, wałkowaliśmy je a następnie układaliśmy na formie. Najtrudniejsze było odcięcie boków ciasta…tu potrzebna była fachowa pomoc. Gdy pierniki rumieniły się w piecu pani Ania opowiedziała nam historię miłości Bogumiła i Katarzyny. Teraz już wiemy dlaczego najsłynniejsze pierniki nazywają się ,,katarzynki” i jak powstał ich kształt. Mamy także wiedzę na temat różnych przypraw i tego dlaczego pan Patryk okupował ,,klopik” po zjedzeniu dużej ilości gałki. Było śmiesznie, twórczo i pachnąco. DZIĘKUJEMY!

M. Buller- Jóźwicka

Warsztaty świąteczne z rodzicami.

Tuż przed świętami naszą grupę odwiedzili rodzice. Razem z dziećmi tworzyli bombkę metodą doqoupage. Pracy było co niemiara…najpierw podkład z białych bibułek, potem kolorowe fragmenty serwetek. Wszystko wymagało skupienia i najwyższej precyzji, dlatego od czasu do czasu musieliśmy poddać się małym ruchowym szaleństwom pod okiem pani Małgosi. To było miłe świąteczne spotkanie.

M. Buller- Jóźwicka

Motylkowe Mikołajki

            Tradycyjnie 6 grudnia dzieci w swoich butkach znalazły upominki od Świętego Mikołaja. Jednak jak się później okazało, to była namiastka atrakcji tego dnia. Na zaproszenie Rady Rodziców SP w Turznie wzięliśmy udział w Świątecznym Przedstawieniu. Śmieszna opowieść o Elfce wprowadziła nas w atmosferę zbliżającego się Bożego Narodzenia. Naszą grupę odwiedziła pani Anna Cenkała, która chyba była miłą Mikołajką wspaniale czytającą bajki. Mikołaj, który odwiedził Szkołę nie zapomniał też o przedszkolakach. To były cudowne Mikołajki.

M. Buller- Jóźwicka

 29.12.2017

Czarodziejski  dzień…

Pod koniec listopada wszystkie przedszkolaki przebrały się w stroje czarodziejów oraz wróżek. Poznały tradycję wieczoru andrzejkowego oraz wróżby, które oczywiście traktowały z przymrużeniem oka. Tego dnia odwiedziła nas również pani Ania z biblioteki w Turznie, która co tydzień czyta nam nowe przygody książkowych bohaterów. Dzieci, dzięki wróżbom dowiedziały się, które z nich jako pierwsze zmieni stan cywilny, jaki będzie ich zawód oraz na co muszą uważać w niedalekiej przyszłości. Ponadto brały udział w różnych konkursach, dzięki którym bawiły się wspaniale.

M. Jankowska

27.11.2017

Małe radości
i drobne gesty życzliwości,
są najpiękniejszymi iskierkami
naszej codzienności…

 

21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości. Sylwia zamieniła się tego dnia w Wróżkę Życzliwości, która wszystkim rozdawała uśmiechy. Dzieci obejrzały krótki teatrzyk sylwetowy na podstawie utworu N. Usenko pt. ,,Królewna Gburka”, brały udział w zabawach. W tym dniu szczególnie obdarowywaliśmy siebie miłymi gestami, mówiliśmy sobie miłe rzeczy, byliśmy po prostu ŻYCZLIWI.

M. Buller- Jóźwicka

HISTORIA THEODORE’A ROOSEVELT’A I NIEDŹWIEDZIA

Naszą grupę odwiedziła pani Justyna Paczkowska, pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Turznie, by przedstawić nam historię pluszowego misia. Dzieci z zaciekawieniem słuchały o przygodzie prezydenta Roosevelt’a i tego jak powstał, ukochany przez wszystkich, pluszowy miś. Podczas spotkania oglądaliśmy książeczki o misiach, rozwiązywaliśmy zagadki dotykowe, wysłuchaliśmy opowiadania. Braliśmy udział w konkursie ,,Miodowe przysmaki” oraz ulubionej zabawie ,,Stary niedźwiedź”. Dziękujemy pani Justynie za wspaniałe spotkanie i zapraszamy!

M. Buller- Jóźwicka

MOTYLKI ŚWIĘTUJĄ 99 ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Kilka dni przez obchodami uroczystości wspólnie przygotowywaliśmy kotyliony, koniecznie w naszych ojczystych barwach. 10 listopada na zaproszenie dyrektora Szkoły Podstawowej z Turzna, pana Jarosława Sienkiewicza, wzięliśmy udział w Uroczystym Apelu przygotowanym przez nauczycieli i uczniów szkoły. To było dla nas podniosłe wydarzenie.

M. Buller- Jóźwicka

26.11.2017

Realizacja programu innowacyjnego “Jelonkowo-tabletowo”

Od października nasza grupa realizuje program innowacyjny “Jelonkowo-tabletowo”, opracowany przez mgr Justynę Wojnowską-Wachowiak.  Program ma na celu m.in.: kształtowanie e-kompetencji, rozwój logicznego myślenia, wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci, które nie posiadają komputera, rozwój percepcji słuchowej, wzrokowej, rozwój umiejętności matematycznych, przyrodniczych itp. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach, słuchają poleceń, które mają wykonać, oraz uczą się prawidłowej obsługi tabletu.

 M. Jankowska

Występ Magika

 

W naszym przedszkolu mieliśmy okazję zobaczyć magika, który wykonywał niesamowite sztuczki. Dzieci z wielkim zaciekawieniem oglądały występ, który nagrodziły gromkimi brawami.

 M. Jankowska

 

W SŁUSZNEJ SPRAWIE NA KOMISARIACIE

                Każdego roku przypominamy sobie o zasadach bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Tym razem jednak spotkaliśmy się z panią starszą sierżant Agnieszką Bubień w jej miejscu pracy, czyli na Komisariacie Policji Toruń- Rubinkowo. Wiedza z bezpieczeństwa utrwalona a i atrakcji było wiele. Motylki mogły obejrzeć dyżurkę i poznać zadania dyżurnego policji. Rozmawiały z policjantem z wydziału kryminalnego, który pokazał w jaki sposób znajdują ślady przestępców. Dzieci przymierzały policyjne kaski i kamizelki kuloodporne. Podsumowaniem tej miłej wizyty było zwiedzanie policyjnego garażu. Na tych atrakcjach dzień się nie skończył. Dzieci odwiedziły Kinder Park i poddały się zabawowemu szaleństwu. To była bardzo udana wycieczka.

M. Buller- Jóźwicka

 

20.11.2017

14 listopada w grupie Motyki mieliśmy wyjątkowego gościa. Odwiedził nas policjant z Komisariatu Policji z Chełmży. Policjant przeprowadził pogadankę z bezpiecznego poruszania się na drodze oraz przypomniał o ważnych elementach odblaskowych, gdy poruszamy się po drodze po zmroku. Dzieci zaglądając w specjalną “tubę” samodzielnie mogły się przekonać o tym, jak ważne jest to, by być widocznym.

Małgorzata Jankowska

8.11.2017

“Rośnie dynia wprost do słońca

Rośnie, rośnie wciąż bez końca

Rośnie non stop, rośnie co dzień

Już największa jest w ogrodzie…”

(wyk. N. Walczak i tata)

 

3 listopada w naszym przedszkolu odbył się “Dzień Dyni”. Z tej okazji dzieci ubrały się w kolorze pomarańczowym.  Przedszkolaki poznały to wspaniałe warzywo, oraz  posmakowały dyniowych pestek. Dowiedziały się jak zbudowana jest dynia i jakie ma wartości odżywcze. Tego dnia odbyły się również nietypowe zawody sportowe z dynią w roli głównej.  Po zabawach przedszkolaki zabrały się do wykonywania placków dyniowych. Dzielnie poszatkowały dynię, a następnie pod okiem wychowawczyni doprawiły ją oraz dodały niezbędne składniki. Panie kucharki usmażyły nam pyszne placuszki, a wszystkie dzieci zjadły je z wielkim apetytem.

 

Małgorzata Jankowska

Motylkowy Dzień Chłopaka

Jak co roku pod koniec września dziewczynki pamiętają o swoich kolegach. Z pomocą rodziców przygotowały wspaniałe upominki  i z pięknymi życzeniami wręczyły je chłopcom. Nasi mali mężczyźni nie kryli zadowolenia.

M. Buller- Jóźwicka

W zdrowym ciele zdrowy duch…

Jak ważna jest profilaktyka nie trzeba już dziś nikogo przekonywać. Nawet przedszkolacy wiedzą jaki wpływ na zdrowie ma odżywianie i ruch. Co roku w ramach programu Bezpieczny Przedszkolak utrwalamy sobie zdrowe nawyki. Zawody sportowe, zagadki, prace plastyczne, gromadzenie skarbów w kąciku przyrody oraz samodzielne przygotowywanie posiłków, sprawia że łatwiej nam zaakceptować smak warzyw i owoców, które do tej pory nie bardzo nam smakowały.

Dziękuję Rodzicom za pomoc w gromadzeniu zbiorów w kąciku przyrody.

M. Buller- Jóźwicka

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Już od kilku lat odchodzimy Dzień Przedszkolaka. W tym roku również świętowaliśmy. Było mnóstwo zabaw, konkursów, słodkości i medale. Czy było miło? Zapraszam do galerii…

M.Buller- Jóźwicka

Ruch Drogowy

Kiedy światło jest zielone
można przejść na drugą stronę,
a gdy świeci czerwone
przechodzenie zabronione!

W. Badalska

Przedszkolaki uczą się bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.

M. Buller- Jóźwicka

Pożegnanie Pani Małgosi

Pani Małgosiu dziękujemy za czas spędzony z Nami.

Motylki z Rodzicami i wychowawcą

,,PRZYGODY PSA SZARIKA” – DZIECI Z TURZNA

UWAŻNIE OGLĄDAJĄ SPEKTAKL

Dnia 15 września przedszkolaki z Turzna odwiedził teatrzyk z Krakowa. Tym razem aktorzy opowiedzieli dzieciom o ,,Przygodach psa Szarika”. Widzowie z wielkim zaciekawieniem słuchali bajki, choć nie należała do najłatwiejszych. Przedszkolaki podczas spektaklu zostały zapoznane z nazwiskami słynnych malarzy orz ich dziełami. Aktorzy
z Krakowa zadbali o aktywizowanie małych odbiorców w związku z czym przedstawienie było jeszcze bardziej interesujące. Dziękujemy za spektakl i czekamy na następny.

autor: Małgorzata Stefanowicz

ROK SZKOLNY 2016/2017

Uroczyste Zakończenie Roku Przedszkolnego

30 czerwca 2017 nasze przedszkole odwiedzili dostojni goście. Po roku funkcjonowania fili pełnowymiarowej w Turznie chcieliśmy podziękować inicjatorom tego przedsięwzięcia. Dzieci zaprezentowały się w montażu słowno- muzycznym z towarzyszeniem muzyków z Fundacji Wszyscy Tworzymy Sztukę. Zaproszeni Goście opowiedzieli o początkach naszej placówki, o trudnościach i sukcesach. Wychowawczynie podziękowały Rodzicom i Dzieciom za wspólnie spędzony rok, za trud jaki włożyli w wychowanie i naukę. Na wszystkich czekała słodka niespodzianka przygotowana przez Rodziców.

W imieniu naszym i Rodziców jeszcze raz serdecznie dziękujemy Panu Wójtowi Piotrowi Kowalowi, Pani Dyrektor Marioli Wegner, Radnym Gminy Łysomice, Panu Dyrektorowi Zespołu Szkół nr 2 w Turznie, specjalistom, którzy przez cały rok wspierali nas swoją wiedzą i doświadczeniem oraz wszystkim, którzy nie mogli z nami być tego dnia a przyczynili się do powstania naszego przedszkola.

M.Buller- Jóźwicka

M. Stefanowicz

 

 

30/2 pierwsza pomoc w przedszkolu

Krótko przed wakacjami odwiedziła nas pani ratownik. Zaprzyjaźniona z naszym przedszkolem pani Lidia Haładyn w ramach realizacji programu Bezpieczny Przedszkolak, zaprezentowała nam zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci poznały niebezpieczeństwa czyhające na nie w czasie wakacji i sposoby unikania ich. Zostały przeszkolone z pierwszej pomocy i mogły same sprawdzić jak trudno jest uratować komuś życie. Policzyć do 30 dla przedszkolaka to nie lada wyzwanie ale trening czyni mistrza…

M. Buller- Jóźwicka

 

MOTYLKI RYWALIZUJĄ

NA OLIPMIADZIE PRZEDSZKOLAKA

Zawsze wygrywa ten,

kto dobrze bawi się,

zasady fair play dobrze zna…

Tą zasadą kierowały się dzieci na Olimpiadzie Przedszkolaka. Dzięki zwinności i szybkości dzieci, dobremu przygotowaniu i wsparciu rodziców udało się zdobyć Motylkom II miejsce. Grupa z Turzna miała mnóstwo fanów na widowni, którzy trzymając hasła dopingujące motywowali Motylki do działania. Jak widać opłaciło się. Czekamy na kolejną Olimpiadę w przyszłym roku☺.

autor: Małgorzata Stefanowicz

,, Rodzina…tu zaczyna się życie

a miłość nigdy nie kończy. “

Motylki , za trud wychowania oraz ogromną miłość podziękowały swoim Rodzicom najlepiej jak umiały czyli wierszem, piosenką a nawet tańcem. Rodzice swoją wdzięczność okazali zabierając  pociechy do Plenerowego Centrum Rozrywki w Papowie Toruńskim. Na zabawie i w miłej atmosferze ogniska spędziliśmy czas, świętując Dzień Rodziny.

M. Buller- Jóźwicka

 

 

 

 

 

BĘDZIE EKOLOGICZNIE – PRZEDSZKOLAKI Z TURZNA NA DNIU ZIEMI W PAPOWIE TORUŃSKIM

18 maja odbył się festyn w Popowie Toruńskim. Powodem spotkania był Dzień Ziemi. Dzieci z 5 filii i przedszkola w Papowie złączyły siły i odśpiewały piosenki o tym w jaki sposób należy dbać o nasza planetę. Przedszkolaki powiedziały wszystkim zgromadzonym co to znaczy żyć w zgodnie z ekologią. Poza tym na dzieci czekało mnóstwo atrakcji. Po występach zamieniły się w ogrodników i sadziły roślinki, no a później już tylko harce.

autor: Małgorzata Stefanowicz

PRZEDSZKOLAKI Z TURZNA

W CCK JORDANKI W TORUNIU

24 kwietnia wybraliśmy się na wycieczkę do Torunia. Tym razem odwiedziliśmy CCK Jordanki, gdzie wcieliliśmy się w rolę widza. Oglądaliśmy audycję muzyczną pt. ,,W świecie zwierząt”. Podczas przedstawienia dzieci poznały nazwy i brzmienie fagotu i ksylofonu. Pozostałe instrumenty były dzieciom znane. Nie mniej jednak dzieci z zaciekawieniem wsłuchiwały się w każdy dźwięk. Prowadząca miała dla widzów zagadki słuchowe, którym sprostały również najmłodsze dzieci. Następnie widzowie zadawali zagadki aktorom. Po skończonej audycji wszyscy bezpiecznie wróciliśmy do przedszkola.

autor: Małgorzata Stefanowicz

MOTYLKI

PRAWDZIWYMI PRZYJACIÓŁMI PRZYRODY

Mówiąc o przyrodzie i jej roli w życiu człowieka postanowiliśmy wcielić się w rolę ogrodników i posadzić kwiaty. Dzieci chętnie zadbały, aby nasze przedszkole parapety nabrały kolorów i były piękniejsze.

autor: Małgorzata Stefanowicz

ZDROJEK OPOWIADA

 PRZEDSZKOLAKOM Z TURZNA

JAK DBAĆ O PRZYRODĘ

W kwietniu rozmawialiśmy na temat zależności człowieka od przyrody i odwrotnie. Dużo wiadomości dzieci pozyskały od Zdrojka bohatera programu ,,Mamo, tato wolę wodę”, z którym dzieci miały okazję spotkać się wcześniej. Za pierwszym razem opowiadał on dzieciom o Znaczeniu wody w życiu każdego organizmu żywego. Natomiast kolejny raz zwrócił im uwagę na konieczność dbania o czystość naszej planety. Dzieci nauczyły się segregować śmieci. Poznały sens porządkowania odpadów, a także pojęcie recyclingu. Na zakończenie omawianej tematyki pozyskaną wiedzę wykorzystały w praktyce sprzątając teren szkoły w Turznie.

autor: Małgorzata Stefanowicz

PRZEDSZKOLAKI Z TURZNA

 W BIBLIOTECE

Podczas omawiania tematyki związanej z teatrem postanowiliśmy udać się do biblioteki gminnej w Turznie. Pani Basia – bibliotekarka z Turzna niejednokrotnie zapraszała nas do siebie. Tym razem postanowiliśmy skorzystać z zaproszenia. Pani bibliotekarka przygotowała dla dzieci przedstawienie. W związku z czym przedszkolaki czuły się jakby były w teatrze. Tematem bajki był ,,Rybak i złota rybka”. Dzieci z dużym zaciekawieniem słuchały historyjki opowiadanej przez panią Basie.

autor: Małgorzata Stefanowicz

JUŻ WIEMY KTO

OPIEKUJE SIĘ PSZCZOŁAMI…

Krótko przed świętami wielkanocnymi do naszego przedszkola przybył pszczelarz. Tak się świetnie składa, że jest nim tatuś naszego przedszkolaka – Bartka. Pan Sławek przyszedł do nas w odpowiednim stroju. Przyniósł ze sobą ule i opowiadał dzieciom o ciekawostkach z życia pszczół. Były to bardzo wartościowe zajęcia pod względem edukacyjnym. Pan pszczelarz oprócz tego, że przekazał przedszkolakom ogrom wiedzy potrafił także zainteresować dzieci. Po zajęciach dzieci wiedzą jak wygląda ul. Jaka jest rola pszczół w przyrodzie. Wiedzą jak odróżnić osę od pszczoły i potrafią odpowiedzieć na wiele innych pytań z omawianej dziedziny. Dziękujemy Panu Sławkowi za bardzo ciekawe zajęcia i poświęcony czas.

autor:  Małgorzata Stefanowicz

WIZYTA STOMATOLOGA W TURZNIE

W połowie kwietnia do naszego przedszkola przybyła dentystka. Dzieci od razu zwróciły uwagę na biały fartuch gościa, co skojarzyło im się z lekarzem. Były na dobrym tropie. Pani Paulina opowiedziała dzieciom historyjkę ,,O Jurku, którego bolał ząb”, a następnie wspólnie z dziećmi ustaliliśmy jakich zasad należy przestrzegać, aby mieć zdrowe, silne zęby. Pani stomatolog pokazała dzieciom swój sprzęt medyczny i przedstawiła jego zastosowanie. Wizyta miała na celu pozytywne ustosunkowanie dzieci do dentysty. Pani Paulina była bardzo miła i uśmiechnięta. Zachęcała dzieci do kontrolnych wizyt w swoim gabinecie. Opowiadała co właściwie czeka dzieci przychodzące do dentysty. Myślę, że po odwiedzinach pani stomatolog dzieci nie będą miały obiekcji przed spotkaniem z dentystą.

autor: Małgorzata Stefanowicz

ŚNIADANIE WIELKANOCNE

 

12 kwietnia tuż przed świętami zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu śniadanie wielkanocne. Wszystkie dzieci przyniosły jakąś potrawę na stół wielkanocny. Tego dnia w naszym przedszkolu było bardzo elegancko. My też byliśmy odświętnie ubrani. Śniadanie rozpoczęliśmy od wspólnego złożenia sobie życzeń wielkanocnych. Następnie nazwaliśmy wszystkie potrawy jakie znalazły się na naszym stole i zasiedliśmy do stołu. Najpierw skosztowaliśmy żurku, a później dzieci same robiły sobie kanapki z wędliną, serem, pasztetem, jajkiem i warzywami. Dzieci chętnie próbowały nowych potraw. Po pewnym czasie na stole prawie nic nie było. Gdy minęło trochę czasu i w brzuchach się ułożyło smakowaliśmy ciast wielkanocnych. Dzieci szukając swojego słodkiego faworyta poznawały smak sernika, mazurka oraz babeczek wielkanocnych.

autor: Małgorzata Stefanowicz

CZEKAMY NA ŚWIĘTA

 

Od początku kwietnia rozpoczęliśmy w naszym przedszkolu przygotowania do świąt wielkanocnych. Dużo rozmawialiśmy na temat tradycji związanych z tymi świętami. Przygotowaliśmy palmy na Niedzielę Palmową. Koszyczek wielkanocny, przy czym, rozmawialiśmy na temat symboliki produktów, które powinny znaleźć się w koszyczku. Wykonaliśmy również nietypowe pisanki. Tym razem odeszliśmy od tradycyjnego malowania jaj. Wypełnialiśmy nasze pisanki kolorowymi cekinami. Na  zakończenie, gdy zbliżał się czas śniadania wielkanocnego w naszym przedszkolu postanowiliśmy upiec babeczki na stół wielkanocny. Trzeba przyznać, że to zadanie spodobało się przedszkolakom najbardziej. Chętnie przygotowywały ciasto na babeczki, a następnie ozdabiały wielkanocne baby. To był miły, przedświąteczny czas. Przedszkolaki z Turzna wraz z wychowawcami życzą SPOKOJNYCH, RODZINNYCH ŚWIĄT…

autor: Małgorzata Stefanowicz

My już wiemy jak chronić nasze środowisko

Teatr DUET  z Krakowa zaprezentował się nam w przedstawieniu pt. ,,Klimacik i Decybelek”. Bohaterowie pokazali dzieciom jak czują się zwierzęta i rośliny, gdy powietrze i woda są zanieczyszczone a jak mogą się czuć, gdy nie będziemy śmiecić i dymić. Motylki już wiedzą jak to robić, by oddychać czystym powietrzem i pić krystalicznie czystą wodę.

M. Buller- Jóźwicka

Motylki w Młynie Wiedzy

W marcu odwiedziliśmy Centrum Nowoczesności MŁYN WIEDZY w Toruniu. Zabawy było co niemiara. Zwiedziliśmy wiele wystaw a najbardziej zafascynowani byliśmy budową ciała człowieka (,,Idee” ), łowieniem ryb w stawie, domem podróżnika i pszczołami w ulu ( ,,PrzeŻycie”) a także konstruowaniem z ogromnych klocków ( ,,PrzeBudowa”). To było udane przedpołudnie.

M. Buller- Jóźwicka

Góra grosza

Motylki wraz ze swoimi Rodzicami bardzo aktywnie gromadziły ,,grosiki” na szczytny cel. Kwotą 64,29 zł. wsparliśmy dzieci wychowujące się w Domach Dziecka i Rodzinach Zastępczych. Dziękujemy!

Mali księgowi przy  segregowaniu monet.

M. Buller-Jóźwicka

,,MARZANNO, MARZANNO

 TY ZIMOWA PANNO…”

Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny jak tradycja nakazuje żegnaliśmy zimę, a witaliśmy nową porę roku – wiosnę. Wcześniej wspólnymi siłami wykonaliśmy kukłę Marzannę. Przedszkolaki włożyły wiele wysiłku, aby słomiana lala powstała. W pobliskim parku pożegnaliśmy się z Marzanną. Młodzież ze starszych klas przyłączyła się do naszej akcji. Razem recytowaliśmy wiersz pt. ,,Marzanna”, po czym słońce ukazało się na niebie, a z dnia na dzień stawało się coraz cieplej. Wiosna usłyszała nasze wołanie i zawitała.

autor: Małgorzata Stefanowicz

,,Marzec wyjął grosik srebrny,
Teraz będzie mu potrzebny.
Do kwiaciarni marzec pobiegł,
Kupić bukiet na Dzień Kobiet”.

Chłopcy w tym uroczystym Dniu nie zapomnieli o swoich koleżankach. Obdarowali je wiosennymi opaskami na włosy. Pamiętali też o innych Kobietach, dla których pod okiem swoich pań przygotowali piękne kwiatki. Składaliśmy życzenia p. Dyrektor, p. Paulinie- lektorce j. angielskiego, p. Asi- logopedce, paniom z obsługi, z kuchni szkolnej a także paniom ze świetlicy i zaprzyjaźnionych klas. T o był bardzo wiosenny dzień.

DZIĘKUJEMY CHŁOPCY!

M. Buller- Jóźwicka

,,MAMO, TATO WOLĘ WODĘ”

W lutym dzieci zyskały informacje na temat istotnej roli wody dla wszystkich organizmów żywych. Wszystko dzięki realizacji programu profilaktycznego ,,Mamo, tato wolę wodę”. Na zajęciach przedszkolakom towarzyszył Zdrojek i Wodni Superbohaterowie Zosia i Krzyś. Pod koniec bloku tematycznego, gdy dzieci już wiele wiedziały na temat roli wody w życiu ludzi, zwierząt i roślin same otrzymały od Zdrojka miano ,,Wodnego Superbohatera”. Dziś przedszkolaki z Turzna wiedzą, że wszystko na naszej planecie od siebie zależy. Jedno bez drugiego nie może istnieć. Lasy nie mogą istnieć bez człowiek i wody. Natomiast ludzie nie mogą żyć bez lasu i wody.

autor: Małgorzata Stefanowicz

DZIECI Z TURZNA NA WYCIECZCE

W PLANETARIUM

W lutym wybraliśmy się na kolejną wycieczkę. Tym razem swoje kroki skierowaliśmy do planetarium. Dzieci przed obejrzeniem seansu w planetarium odwiedziły orbitarium, gdzie mogły zobaczyć, dotknąć, skorzystać z interaktywnych urządzeń – zabawek przybliżających w sposób poglądowy działanie sił grawitacji na ciężkich ciałach niebieskich, powstawanie tornad oraz problemy związane z dalekimi lotami kosmicznymi (opóźnienie sygnałów, anteny paraboliczne, wielkie ciśnienia). Wystawę w orbitarium urozmaicają pokazy filmów i animacji dotyczące misji Cassini oraz interaktywny model sondy kosmicznej. Po lekcji w orbitarium wybraliśmy się na ,,bajkę”. Tam przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem słuchały seansu pt. ,,Barwy kosmosu”. Opowieść o kosmosie w postaci bajki była bardzo pouczająca dla przedszkolaków. Seans spełniał walory edukacyjne, ale także potrafił zainteresować małego odbiorcę. Myślę, że planetarium to jedno z ciekawszych miejsc w Toruniu, gdzie przedszkolak pogłębia swoja wiedzę, ale także doskonale się bawi. Czekamy na kolejny, równie interesujący seans dla dziecka przedszkolnego.

autor: Małgorzata Stefanowicz

BAL W PRZEDSZKOLU

16 lutego zorganizowaliśmy w przedszkolu w Turznie bal przebierańców. Wspólną zabawę rozpoczęliśmy od prezentacji stroju. Następnie tańczyliśmy z użyciem przeróżnych rekwizytów. Dzieci wzięły udział w licznych konkursach. Używając dziecięcej wyobraźni wybraliśmy się różnymi środkami lokomocji w trzy miejsca. Pierwszym była chatka Baba – Jagi. Kolejną stacją był pałac Pani Zimy, a trzecim przystankiem było spotkanie z Kopciuszkiem. Każda z  postaci bajkowych miała dla przedszkolaków zadanie do wykonania. Oczywiście prawidłowo wykonane zadanie gwarantowało nagrodę. To był miły dzień. Uśmiech nie znikał z dziecięcych twarzy.

autor: Małgorzata Stefanowicz

Motylki w czasie ferii

Gdy inni odpoczywali od zajęć szkolnych, a niektórzy chorowali, my kreatywnie spędzaliśmy czas w przedszkolu. Pamiętaliśmy o naszych ptasich przyjaciołach za oknem, dla których przygotowaliśmy pyszną karmę. Malowaliśmy ,,puchnącą śnieżną farbą” a nawet stworzyliśmy własną ciastolinę. Na zimowe przeziębienie najlepsze są spacery i zabawy na świeżym powietrzu, których sobie nie żałowaliśmy. Świetnie bawiliśmy się także w figlogaju. Zapraszamy do galerii.

M. Buller -Jóźwicka

WITAJ MÓJ PRZYJACIELU
CZYLI WALENTYNKI W PRZEDSZKOLU W TURZNIE

Dnia 14 lutego rozmawialiśmy w naszym przedszkolu  na temat miłości i przyjaźni. Tego dnia umówiliśmy się, że będziemy jeszcze bardziej niż zwykle dbać, aby wspólna zabawa była zgodna. Odbyło się wiele zabaw tanecznych, muzycznych, plastycznych i dydaktycznych. Dzieci chętnie współpracowały okazując sobie przy tym zrozumienie. Dzień zakończyliśmy powiedzeniem: ,,W dzień Św. Walentego, nic nie może dziać się złego. Nikt nie może się dziś złościć, bo dziś mamy dzień miłości.

autor: Małgorzata Stefanowicz

 

WITAJ BABCIU, WITAJ DZIADKU

,,Cóż to za radość dla nas wszystkich,
że dziś widzimy gości tak miłych.
Co swego trudu nie szczędzili
i do przedszkola chętnie przybyli.
Więc wszystkich gości serdecznie witamy
I całym sercem NIECH ŻYJĄ wołamy”.

 

Tym wierszem powitaliśmy chyba najbardziej oczekiwanych gości w roku, a mianowicie babcie i dziadków. Odpowiednio wcześnie dzieci wykonały dla swoich bliskich zaproszenia z okazji ich święta. Dnia 24 stycznia babcie i dziadkowie licznie przybyli na uroczystość. Dzieci przygotowały dla gości przedstawienie. Recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły na prawdziwej scenie. Publiczność była zachwycona występem. Po części artystycznej przedszkolaki podarowały przybyłym własnoręcznie wykonane kosmetyki tj. mydełka, babeczki do kąpieli, peelinig do ciała, a następnie zaprosiły do wspólnej zabawy. Po integracji na babcie i dziadków czekał smaczny, słodki poczęstunek.

autor: Małgorzata Stefanowicz

PRZEDSZKOLAKI Z TURZNA UTRWALAJĄ WIADOMOŚCI
W SZKOLE LEŚNEJ NA BARBARCE

Dnia 20 stycznia wybraliśmy się na wycieczkę. Celem naszej wyprawy było odwiedzenie szkoły leśnej na Barbarce. Gdy wysiedliśmy z autobusu na dzieci czekał prowadzący zajęcia. Na początku dzieci obejrzały pokaz slajdów na temat ,,Dokarmiania ptaków zimą”. Prowadzący zapoznał przedszkolaków z ciekawostkami związanymi z życiem i karmieniem ptaków zimą. Dzieci dowiedziały się które ptaki należy karmić oraz jakie produkty dawać ptakom do jedzenia aby im nie zaszkodzić. Następnie przedszkolaki samodzielnie wykonały jeże z jabłka nasion słonecznika i dyni, które powiesiły na drzewach w celu nakarmienia skrzydlatych przyjaciół.

autor: Małgorzata Stefanowicz

WITAMY LEŚNICZEGO

Podczas zajęć z zakresu dokarmiania ptaków odwiedził nas pan leśniczy. Pan Lucjan opowiedział dzieciom jak zwierzęta radzą sobie w zimę i w jaki sposób my możemy im pomóc. To były pouczające zajęcia. Dziękujemy za poświęcony czas.

autor: Małgorzata Stefanowicz

MALI ZIELARZE

Już teraz rozpoczęliśmy przygotowania dla naszych Kochanych Babć i Dziadków. Wkrótce ich święto dlatego pilnie uczymy się wierszy i piosenek, by naszym gościom pokazać jak bardzo ich kochamy i szanujemy. Jednak to nie koniec niespodzianek. Razem z panią Emilią z Ziołowego Uroczyska przygotowaliśmy pięknie pachnące, naturalne kosmetyki. A to my przy pracy:

M.Buller- Jóźwicka

PRZEDSZKOLAKI Z TURZNA POMAGAJĄ ZWIERZAKOM
W TRUDNY, ZIMOWY CZAS

Dzieci z Turzna wiedzą, że zima to trudna pora roku dla zwierząt dlatego chętnie pomagają im przetrwać ten ciężki okres. Gdy tylko nauczyciel wspomniał o ziarenkach, słonince i sianku dzieci od razu przyniosły stosy jedzenia dla leśnych przyjaciół. Widząc jaką chęć pomagania mają przedszkolaki wiem, że tej zimy zwierzakom niczego nie zabraknie.

autor: Małgorzata Stefanowicz

SPOTKANIE WIGILIJNE

W TURZNIE

                 20 grudnia w przedszkolu w Turznie odbyło się uroczyste Spotkanie Wigilijne. Tego dnia do przedszkola przybyli rodzice. Dzieci przedstawiły kolędy, pastorałki, recytowały piękne wiersze o tematyce Bożego Narodzenia. Całemu przedsięwzięciu przyglądał się gość specjalny – Mikołaj, który widząc piękny występ dzieci z Turzna postanowił obdarować przedszkolaków prezentami. To był miły dzień dla dzieci, ale także dla nas dorosłych mogących uczestniczyć w tak magicznej uroczystości jaką jest Spotkanie Wigilijne.

Autor: Małgorzata Stefanowicz

ODWIEDZIŁ NAS MIKOŁAJ

6 grudnia czekała na dzieci niespodzianka. Wszystkie wchodziły do przedszkola i ze zdziwieniem patrzyły na szafki z butami, bo tam…czekała na nie niespodzianka od Mikołaja. Dzieci były uradowane podarunkami.

Autor: Małgorzata Stefanowicz

Jak Boże Narodzenie to pierniki…

W czasie przygotowań świątecznych przedszkolacy także nie próżnowali.   Z miłości do kochanych Rodziców powstały te pyszne tradycyjne słodkości. Dzieci poznały sposób przygotowania ciasta, które następnie leżakowało kilka tygodni. Później to już tylko wykrawanie, pieczenie no i dekorowanie.

Świątecznymi pierniczkami własnej roboty obdarowaliśmy Rodziców i Przyjaciół naszej grupy.

M. Buller- Jóźwicka

Mówimy wyraźniej, gimnastykujemy się, tańczymy i śpiewamy

a nawet mówimy po angielsku

– zajęcia dodatkowe w grupie Motylki-

 

Od początku roku szkolnego dzieci uczestniczą w dodatkowych zajęciach z gimnastyki korekcyjnej, logoterapii, języka angielskiego a także w warsztatach muzycznych. Zajęcia te mają na celu wszechstronny rozwój dziecka zarówno w sferze usprawniania funkcji jak i korygowania złych nawyków. Ile sprawia to radości widać na fotografiach.

 

M.Buller- Jóźwicka

Skąd się bierze deszcz? Dlaczego nasze zęby chorują? Co pływa a co tonie?

Na ta i inne pytanie starały się Motylki znaleźć  odpowiedź. Mali naukowcy badali zjawiska związane w wodą a także wpływ kwasów na szkliwo. Jedno jest pewne nic tak nie uczy jak samodzielne poszukiwanie i zdobywanie odpowiedzi.

M. Buller- Jóźwicka

Każde dziecko ci to powie, ruch i czystość, odpoczynek,

Jabłko, jogurt, moc jarzynek, rolki, sanki, narty, mróz.

Dbaj o zdrowie swe i już!

 

Tym mottem kierowały się Motyle planując zdrowy tydzień. W ramach programu profilaktycznego ,,Bezpieczny Przedszkolak” przypomnieliśmy sobie co należy robić by być zdrowym. Zaprosiliśmy nawet eksperta, Krystynę Sosińską- pielęgniarkę. Pani wyjaśniła nam co to znaczy higiena i jak o nią dbać. Dzieci  z pomocą pani, mogły się także zważyć i zmierzyć. Tydzień podsumowaliśmy zdrowym śniadaniem. Na naszych stołach było kolorowo, witaminowo i zdrowo!

M. Buller- Jóźwicka

CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA – DZIECI UWAŻNIE SŁUCHAJĄ ,,LEGENDY O ŚWIĘTYM MIKOŁAJU”

Dnia 30 listopada do naszego przedszkola przyjechali aktorzy i przedstawili dzieciom bajkę pt. ,,Legenda o Świętym Mikołaju”. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały bajki. Aktorzy włączali dzieci w zabawy zorganizowane tym bardziej przedszkolaki były zadowolone.

autor: Małgorzata Stefanowicz

,,ANDRZEJKOWE CZARY – MARY”

Pod koniec listopada zorganizowaliśmy w Turznie dzień wróżb andrzejkowych. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach i wróżbach. Przedszkolaki dowiedziały się co je czeka w przyszłości, na co mają uważać, jakimi są osobami oraz jakie będą miały życie. Dzieci chętnie brały udział w zabawach. Zadowolone czekały na swoja wróżbę.

autor: Małgorzata Stefanowicz

ŚWIĘTO NASZYCH MILUSIŃSKICH CZYLI ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada wszystkie dzieci przyniosły do przedszkola swojego ulubionego pluszaka. Powodem goszczenia pupilów było ich święto czyli ,,Światowy dzień pluszowego misia”. Tego dnia wszystko kręciło się wokół naszych maskotek. Nauczyciel zapoznał dzieci z historią powstania misia pluszowego. Potem rozpoczęliśmy wspólną zabawę z naszymi ulubieńcami. Każde dziecko przedstawiło swojego misia. Następnie odśpiewaliśmy jubilatom tradycyjne ,,Sto lat”. Po wspólnych ćwiczeniach i pląsach wybraliśmy się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Turznie, gdzie pani bibliotekarka przeczytała dzieciom bajkę pt. ,,Kubuś Puchatek i przyjaciele” w ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom”. Po przeczytaniu bajki dzieci rysowały portret swojego wymarzonego misia. Na zakończenie opowiadały sobie nawzajem bajki, które pani Basia im poleciła oraz grały w gry dydaktyczne. Wszystkim misiom życzymy ,,Wszystkiego najlepszego”. Do zobaczenia za rok.

autor: Małgorzata Stefanowicz

 

 

PYSZNY I ZDROWY

KOKTAJL OWOCOWY

 

Realizując tematykę ,,Urządzeń elektrycznych” dzieci zdobyły wiele niezbędnych informacji na temat prądu i sprzętów działających dzięki niemu. Przedszkolaki wiedzą także, że z prądem nie ma żartów. Pod koniec tygodnia postanowiliśmy zrobić w naszym przedszkolu koktajl owocowy, przy zastosowaniu odpowiedniego sprzętu elektrycznego. Przed rozpoczęciem pracy dzieci dowiedziały się co należy mieć, aby zrobić pyszny i zdrowy koktajl. Następnie przystąpiliśmy do dzieła. Dzieci przy niewielkiej pomocy nauczyciela wykonały smaczny deser, o czym same się przekonały smakując koktajl. Deser był naprawdę pyszny. Na pewno niebawem zrobimy kolejny 🙂

autor: Małgorzata Stefanowicz

PRZEDSZKOLAKI Z TURZNA WIEDZĄ JAK ZACHOWAĆ SIĘ W POBLIŻU ULICY

– REALIZACJA PROGRAMU PROFILAKTYCZNEGO ,,BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK”

 

Dnia 7 listopada przedszkolaki odwiedziła pani policjantka. Dzieci od razu rozpoznały gościa, po odpowiednim mundurze. Pani Agnieszka została ochoczo powitana przez dzieci. Przedszkolaki na dobry początek zajęć zaśpiewały policjantce piosenkę pt. ,,Trele morele”. Następnie pani policjantka zaczęła opowiadać dzieciom ciekawostki na temat swojej pracy. Przedszkolaki mają już bardzo bogatą wiedzę o bezpieczeństwie na drodze więc aktywnie uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych przez panią policjantkę. Nasz gość  zwrócił uwagę dzieci na skutki niebezpiecznych zabaw w domu, przedszkolu czy na dworze, a także na konieczność noszenia elementów odblaskowych, gdy robi się ciemno. Propagując dobry zwyczaj noszenia odblasków policjantka dała dzieciom w prezencie element odblaskowy, dzieci któremu dzieci będą widoczne i bezpieczne na drodze.

autor: Małgorzata Stefanowicz

Pasowanie na Przedszkolaka

 

26 października 2016 w grupie Motylki odbyło się uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka. W tak ważnym dla naszych milusińskich dniu towarzyszyli im Rodzice, Dziadkowie i Rodzeństwo. Z tej okazji także, odwiedziła nas Pani Dyrektor. Dla wielu przedszkolaków było to kolejne pasowanie, jednak dla kilku z nich to pierwsza taka uroczystość. Dzieci zaprezentowały gościom piosenki z własnym akompaniamentem na instrumentach, wierszyki a nawet tańce. Pani Dyrektor za pomocą czarodziejskiej kredki pasowała dzieci na ,,super przedszkolaków” a naszych najmłodszych na ,,przedszkolaków”. Wszystkie dzieci zostały obdarowane wspaniałymi upominkami. Wrażenia z uroczystości opowiadaliśmy przy pysznym ciasteczku i herbatce, za które dziękujemy Rodzicom.

 

M.Buller-Jóźwicka

BAŚŃ O DZIELNYM RADOMIRZE

Dnia 17.10.2016 r. przedszkolaki z grupy „Słoneczka” oraz z grupy „Motylki” wybrały się na spektakl do teatru „Baj Pomorski” na sztukę „Baśń o dzielnym Radomirze”. Fascynująca opowieść dotyczyła wędrującego, dzielnego rycerza Radomira oraz jego druha Konia, którzy w poszukiwaniu swojego miejsca na Ziemi pewnego dnia spotkali na swojej drodze piękną Rusałkę i poznali historię Zaczarowanego Miasta.  Była to pełna humoru baśń muzyczna a naszym przedszkolakom nie schodził uśmiech z twarzy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 

Karolina Rybicka

JESIENNE ZAPASY

Wszyscy przygotowują się do zimy zbierając plony z pól i ogrodów. My także postanowiliśmy zadbać o dobre zdrowie i pyszne warzywa zimą, dlatego ukisiliśmy kapustę. Zachowując zasady higieny i bezpieczeństwa podczas prac kulinarnych, najpierw poszatkowaliśmy kapustę. Następnie posoliliśmy ją i wycisnęliśmy z niej wszystkie soki. Później już tylko zostało nam ubicie jej w naczyniu i doglądanie co jakiś czas procesu kiszenia. Już nie możemy się doczekać, kiedy przygotujemy pyszną surówkę z kiszonej kapusty i jabłka.

 

M.Buller-Jóźwicka

WARZYWNE LUDZIKI

Motylki wraz z rodzicami urozmaiciły nasz przyrodniczy kącik ludzikami z warzyw. Znalazły się w nim warzywne jeże, sowa, świnka, ślimak, myszka a nawet ludzik Robert i Państwo Burak. Bardzo dziękujemy Idze, Bartkowi, Maciusiowi i Wiktorowi oraz ich Rodzicom za wzięcie udziału w zabawie.

M.Buller-Jóźwicka

Owocowy tydzień

Jak wiadomo jesień zawsze przynosi cudowne dary. Jednym z nich są owoce. Dzieci wciągu całego tygodnia poznawały ich smaki, wygląd. Z pomocą rodziców stworzyliśmy kolorowy i pięknie pachnący owocowy kącik. Z panią Małgosią na jednych z popołudniowych zajęć, robiliśmy bardzo zdrową sałatkę owocową. Kolejnego dnia, tym razem z panią Gosią, suszyliśmy jabłuszka.

Owoce wykorzystaliśmy też do skonstruowania gry ,,Wyścig w sadzie”. Podzieliśmy się na dwa zespoły. Nadia i Jaś pokonywali tyle pól, ile oczek wyrzucili na kostce ich koledzy. Wygrał zespół, który zebrał najwięcej owoców. Zabawa była doskonała!

 

M.Buller- Jóźwicka

M.Stefanowicz

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

 

Dzień Przedszkolaka ma swoje początki w Łodzi. To tam w 2009 zorganizowano Dzień Przedszkolaka z inicjatywy jednej z dyrektorek miejskiego przedszkola. Projekt tak bardzo się spodobał, że od 2012 jest to ogólnopolskie święto przedszkolaków, które obchodzimy 20 września. W naszym przedszkolu też świętowaliśmy. Były gry, zabawy, odznaki i balonowe figurki. To był udany dzień.

M.Buller- Jóźwicka

 

PRZEDSZKOLAKI Z TURZNA NA BAJCE

,,BAŚŃ O PIĘCIU GROSZKACH”

Dnia 8 września przedszkolaków z Turzna odwiedzili aktorzy, którzy zaprezentowali dzieciom bajkę pt. ,,Baśń o pięciu groszkach”. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały przedstawienie, które było ciekawe jak i zabawne. Dodatkowym walorem spotkania była integracja z filią z Gostkowa, a także dwoma oddziałami ,,0” z Turzna. Jest ona bardzo ważnym elementem życia  przedszkolaka, gdyż pozytywnie wpływa na rozwój społeczny dzieci.

autor: Małgorzata Stefanowicz i Małgorzata Buller – Jóźwicka

Początki w przedszkolu bywają trudne…

 

Przedszkole w Turznie przestało być 5-godzinną Filią a zaczęło być pełnowymiarowym przedszkolem. Dla Rodziców, a co ważniejsze, dla dzieci była to wielka zmiana. Dłuższy pobyt wywoływał tęsknotę, czasami łzy. Jednak ten czas mamy już za sobą. Dzieci poznały się lepiej, pokonały lęki i już od teraz są gotowe na nowe przyjaźnie i super zabawę w gronie rówieśników.

M.Buller- Jóźwicka

ROK SZKOLNY 2015/2016

WYCIECZKA DO OGRODU ZOOBOTANICZNEGO!

W lipcu przedszkolaki z Turzna i Gostkowa odwiedziły OGRÓD ZOOBOTANICZNY w Toruniu. Na początku pani przewodnik oprowadziła nas po ogrodzie, opowiadając przy tym bardzo dużo różnego rodzaju ciekawostek o zwierzętach, m.in.  skąd pochodzą i czym się żywią. Później było śniadanko na świeżym powietrzu i figle na placu zabaw. Jednak największą atrakcją było karmienie kóz i osiołka.

Autor: Ewa Kafka

POŻEGNANIE!!!

Tak to już jest, że coś się zaczyna i coś się kończy. Nadszedł już niestety czas by i przedszkolaki w Turznie pożegnały się z przedszkolem. Były występy, podziękowania, dyplomy, nagrody, kwiaty a nawet łzy…

DZIĘKUJĘ DZIECIOM I RODZICOM ZA WSPANIAŁY ROK !!!

Autor: Ewa Kafka

LETNIE ZABAWY

Korzystając z pięknej pogody chodzimy na długie spacery i bawimy się na placu zabaw. Jest miło i wesoło nawet gdy przedszkolaków jest trochę mniej.

Autor: Ewa Kafka

URODZINKI!!!

To już niestety ostatnie urodzinki w tym roku. Janek pod koniec czerwca skończył 4 latka. Złożyliśmy mu życzenia, zaśpiewaliśmy 100 lat, a w zamian dostaliśmy pyszny tort i wznieśliśmy toast szampanem dla dzieci.

Autor: Ewa Kafka

WYCIECZKA DO GOSPODARSTWA

AGROTURYSTYCZNEGO W GOSTKOWIE.

W poniedziałek 6 czerwca przedszkolaki z Turzna wybrały się na wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego Państwa Dzikowskich w Gostkowie. Już od samego rana czekał pod naszym przedszkolem wóz zaprzężony w piękne dwa  konie. Gdy dojechaliśmy na miejsce czekało na nas jeszcze więcej atrakcji – zwiedzanie gospodarstwa, poznawanie i karmienie zwierząt, zabawy na świeżym powietrzu, pieczenie kiełbasek a nawet przejażdżka kucykiem. Po dniu pełnym wrażeń przyjechali rodzice i ze smutnymi minkami musieliśmy pojechać do domu!!!

Podziękowania dla Pani Magdy i Pani Karoliny za pomoc podczas wycieczki.

 

 

Autor: Ewa Kafka

ŚWIĘTO RODZINY

Każdy przedszkolak w Turznie wie , że mama, tata i dzieci to RODZINA. Dlatego w tym roku 3 czerwca obchodziliśmy to święto wszyscy razem. Dzieci przygotowały niespodzianki dla mam i tatusiów i zaraz z rana zrobiliśmy pyszną zdrową sałatkę, by po występach mieć poczęstunek przy wspólnym ognisku. Był to wspaniały dzień zarówno dla dzieci jak i dla rodziców!!!

Autor: Ewa Kafka

TEATRZYK W ZAKRZEWKU

„FOSZEK CZYŚCIOSZEK”

Ostatniego dnia maja pojechaliśmy do Zakrzewka na teatrzyk pt. ”Foszek Czyścioszek”. Było to przedstawienie dla dzieci z okazji Dnia Dziecka.  Bohaterem spektaklu był Hipcio, który miał problem z codzienną higieną.Pani weterynarz oraz gepard i szalona żyrafa – to postacie spektaklu, które uświadomiły dzieciom co jest potrzebne do należytego utrzymania higieny i dbania o zdrowie. Na sam koniec przedszkolaki wraz z bohaterami przedstawienia zatańczyły wesoły taniec.

 

Autor: Ewa Kafka

MAMO, TATO WOLĘ WODĘ!!!

W II semestrze zakończyliśmy już realizację programu profilaktycznego „ Mamo, tato wolę wodę”. Dzieci dowiedziały się między innymi,że nie tylko ludzie potrzebują wody do życia, jak dbać o wody np. w jeziorach i rzekach, co to są zbiorniki wodne, dlaczego lód tak szybko topi się w sali i przede wszystkim skąd się bierze woda.Poznały także schemat obiegu wody w przyrodzie. Przedszkolaki bardzo chętnie brały udział w tych zajęciach i nauczyły się wielu ciekawych rzeczy!!!

Autor: Ewa Kafka

GRYZIEMYPROFILAKTYCZNY PROGRAM LOGOPEDYCZNY

Od października dzieci z naszego przedszkola biorą udział w programie logopedycznym  ,,Gryziemy”. Założeniem programu jest usprawnianie aparatu mowy. Rodzice bardzo pomagają w realizacji tego programu poprzez przygotowywanie dzieciom odpowiedniego II śniadania. Zawsze we wtorki i czwartki zajadamy marchewki,jabłuszka, rzodkiewki a nawet ogórki. Ponadto codziennie przed śniadaniem wykonujemy ćwiczenia usprawniające nasz język i żuchwę.

Autor: Ewa Kafka

CZYM ZAJMUJE SIĘ STRAŻAK?

     Odpowiedzi na to pytanie udzielili nam strażacy, gdy gościli w naszym przedszkolu. Najpierw nasi goście odpowiadali na mnóstwo pytań zadawanych przez zaciekawionych przedszkolaków. Z czasem pytania zadawały głównie dziewczynki, gdyż chłopcy nie mogli się już doczekać kolejnego etapu naszego spotkania, czyli oglądania wozu strażackiego ! Wszystkie dzieci mogły przymierzyć mundur i hełm strażacki oraz wejście do wozu. Podziękowania dla mamy Kamila za zorganizowanie spotkania.

Autor: Ewa Kafka

WYCIECZKA DO SZKOŁY GASTRONOMICZNEJ!

Tym razem pojechaliśmy na wycieczkę do szkoły Gastronomiczno- Hotelarskiej razem z przedszkolakami z Gostkowa oraz Łysomic. To był dzień pełen wrażeń. Zaczęliśmy od zwiedzania kuchni i jej zaplecza, które było wielkie jak sklep. Rozpoznawaliśmy warzywa, owoce, wąchaliśmy przyprawy. Gdy dowiedzieliśmy się już na czym polega praca kucharzy, przyszli do nas kelnerzy i podali nam pyszną sałatkę owocową. Jednak największą niespodzianką dla dzieci było to, że na koniec miały okazję zamienić się w kucharzy i upiec kruche ciasteczka, udekorować je, no i na koniec zjeść. Dziękujemy panu Wojdzie za zaproszenie na warsztaty kulinarne.

Autor: Ewa Kafka

CZYM ZAJMUJE SIĘ PANI W BIBLIOTECE?

Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy w bibliotece Publicznej w Turznie.  Wybraliśmy się tam na pieszą wycieczkę i Pani Basia zapoznała nas ze swoją pracą. Opowiedziała nam jak dbać o książki i jak spędzać wolny czas z książką. Dziękujemy za nowe doświadczenia i czekamy na kolejną wizytę!!!

Autor: Ewa Kafka

CZYM ZAJMUJE SIĘ OGRODNIK?

 

Przedszkolaki z Turzna dalej poznają zawody. Tym razem dowiedziały się na czym polega praca ogrodnika, uczyły się rozróżniać rośliny i dzielić je na te, które wyrastają z nasion i te, które rosną z sadzonek. Same mogły siać i wsadzać na zajęciach warzywa i kwiaty. Wszyscy obiecali dbać o nasz kącik przyrodniczy, który pięknie ozdobił naszą salę.

Autor: Ewa Kafka

PANI FOTOGRAF W NASZYM PRZEDSZKOLU!!!

 

W maju zaczęliśmy poznawać zawody. W związku z tym środę odwiedziła nas Pani Małgosia, która jest fotografem i opowiedziała nam na czym polega jej praca. W trakcie zajęć  zrobiła dzieciom profesjonalną sesję zdjęciową, tak że każde z nich mogło na moment poczuć się prawdziwą modelką i modelem. Na koniec wszyscy stwierdziliśmy,że to nie jest taki łatwy zawód jak nam się wcześniej wydawało!

Zachęcam do zapoznania się z pracą Pani Małgosi na stronie internetowej: www.molokofoto.pl

Dziękujemy za wspaniały dzień!!!

Autor: Ewa Kafka

PANI FRYZJERKA W NASZYM PRZEDSZKOLU!!!

 

W piątek 6-go maja mieliśmy okazję poznać zawód fryzjera. Tym razem odwiedziła nas pani Magda, mama Natalki. To było czyste szaleństwo, podobnie jak w czasie odwiedzin pani fotograf tutaj także każde  dziecko mogło na moment poczuć się prawdziwą damą i prawdziwym mężczyzną, a wracając do domu mieli wrażenie, że wracają z prawdziwego salonu fryzjerskiego.

Dziękujemy Pani Magdzie za mile spędzony czas i nowe doświadczenia !!!

Autor: Ewa Kafka

DZIECIACZKI Z TURZNA I GOSTKOWA

 ZWIEDZAJĄ TORUŃ

14 kwietnia przedszkolaki z Turzna i Gostkowa wybrały się na kolejną wycieczkę. Tym razem kroki swe skierowały do toruńskiego planetarium. Na miejscu obejrzeliśmy przepiękny seans pt. ,,Cudowna podróż”. Dzieci były zachwycone. Oglądały z otwartą buzią. Seans był skierowany do dzieci najmłodszych. Przedstawiony został w formie bajki. Tym bardziej zdobył sympatię maluchów. Po seansie wyruszyliśmy zwiedzać toruńskie zabytki tj. Pomnik Kopernika, Ratusz Staromiejski, Flisak. Przedszkolaki zapoznane zostały z legendą o Flisaku i Ratuszu Staromiejskim. Kończąc ciekawą wycieczkę poszliśmy do McDonalda.  Dzieci były w siódmym niebie, a teraz z niecierpliwością czekają na kolejną wyprawę.

autor: Małgorzata Stefanowicz i Ewa Kafka

 

Ziemia i Kosmos!!!

Drugi tydzień kwietnia był dla przedszkolaków z Turzna kosmicznym czasem !!! Dzieci w końcu doczekały się odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań, m.in; „Dlaczego planety, krążą wokół Słońca?”, „Dlaczego gwiazdy migoczą?”, „Dlaczego Słońce jest żółte?”, „Dlaczego gwiazdy widać tylko w nocy?” oraz „Dlaczego ufoludki nie istnieją?”. Pod koniec tygodnia, aby utrwalić nasze wiadomości wybraliśmy się do planetarium, gdzie przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały opowieści naszego opiekuna, pana który od wielu lat zajmuje się astronomią.

Autor: Ewa Kafka

Wiosenne spacery i zabawy!!!

Pogoda w kwietniu nam dopisuje więc dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Spacerujemy, bawimy się na boisku. Dużo czasu spędzamy na placu zabaw.

Autor: Ewa Kafka

Program Profilaktyczny

 „CHROŃ SIĘ PRZED KLESZCZAMI WSZELKIMI SPOSOBAMI!!!”

 

W miesiącu kwietniu przedszkolaki z Turzna realizowały program profilaktyczny „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami”. Dzieci zdobyły wiedzę na temat: miejsc występowania kleszczy, kiedy jest ich najwięcej, jakie choroby przenoszą oraz poznały sposoby zachowania się w razie kontaktu z nimi. Akcja objęła także rodziców, którym dzieci wręczyły ulotki „Nie czekaj do wiosny – Zapobiegaj! – Zaszczep się!”. Przedszkolaki oglądały kleszcze przez szkła powiększające, odszukiwały je na karcie pracy ukryte w lesie oraz wyklejały plasteliną postacie kleszczy. Teraz już wiedzą, że po każdym spacerze po łące czy  lesie rodzice muszą sprawdzić czy nie wczepił im się jakiś kleszcz !

 

Autor: Ewa Kafka

UNIA EUROPEJSKA,

POLSKA, WARSZAWA, TORUŃ,

MOJA MIEJSCOWOŚĆ!!!

To był bardzo ważny tydzień – mówiliśmy o Unii Europejskiej, naszym kraju , stolicy, najbliższym mieście, miejscowości w której mieszkamy. Poznaliśmy legendę o Warsie i Sawie, czytaliśmy wiersze o Polsce, wykonaliśmy flagę Polski i Unii Europejskiej oraz herb Warszawy i Torunia. Większość dzieci znała swój adres zamieszkania, wiedziała co to godło, flaga, herb, jaka rzeka przepływa przez Toruń, a nawet kto to jest Kopernik. Te, które nie wiedziały na pewno po zajęciach zapamiętają tych kilka ciekawych informacji.

 

Autor: Ewa Kafka

ŚNIADANIE WIELKANOCNE

     W Wielki Czwartek w naszym przedszkolu mieliśmy uroczyste Śniadanko Wielkanocne !Na stole, zgodnie z tradycją w roli głównej wystąpiło jajko w różnych odsłonach, pojawiło się również mnóstwo wędlin, warzyw, serów – był także mazurek i wielkanocna babka. Malowaliśmy jajka a potem zrobiliśmy z nich  pisanki. Składaliśmy sobie życzenia i rozmawialiśmy o ostatnich przygotowaniach świątecznych. To był wspaniały dzień!!!

 Moim przedszkolakom oraz ich rodzinom życzę Zdrowych, Radosnych i Spokojnych Świąt Wielkiej Nocy !!!

Ewa Kafka

ŚWIĘTA CORAZ BLIŻEJ!

     Do Świąt coraz bliżej więc zaczęliśmy przygotowania do WIELKIEJ NOCY! Mówiliśmy o tradycjach, obrzędach i przygotowaniach. Nie wszystkie dzieci do końca wiedziały co mają włożyć do koszyczka żeby iść ze święconką i co powinno znajdować się na stole podczas Śniadanka Wielkanocnego, za to wszystkie doskonale pamiętały, że po śniadaniu zajączek przynosi prezenty!!!

Ewa Kafka

ŻEGNAMY ZIMĘ!!!

21 marca od samego ranka zaczęliśmy robić „Marzannę”. Przedszkolaki doskonale zdawały sobie sprawę z faktu, iż zima się kończy i czekamy teraz na nową porę roku. Pogoda w tym dniu była piękna, więc wybraliśmy się na długi spacer by  powitać  WIOSNĘ!!!

Ewa Kafka

BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK!!

W marcu przerabialiśmy tematy dotyczące zdrowego odżywiania. Przypomnieliśmy sobie co to „piramida żywieniowa”, zrobiliśmy pyszne i zdrowe wiosenne kanapki, po czym dbając o higienę osobistą umyliśmy zęby. Dowiedzieliśmy się również jak ważne są ćwiczenia i ruch na świeżym powietrzu.

Ewa Kafka

POSZUKIWANIA WIOSNY!!!

Przedszkolaki z Turzna zaczęły poszukiwania wiosny w sali i w ogrodzie.Dowiedziały się, że zwiastunami tej pory roku są przebiśniegi, krokusy, żonkile, tulipany, a także bociany, które przylatują z ciepłych krajów. Zapoznały się z przysłowiem „w marcu jak w garncu” – o wiele łatwiej im teraz zrozumieć dlaczego marcowa pogoda bywa taka kapryśna.

Ewa Kafka

CO TO JEST WIELKANOC?

PRZEDSZKOLAKI NA BAJCE PT. ,,RZEŻUCHOWY SKARB”

            Dnia 11 marca wybraliśmy się do Zakrzewka na bajkę pt. ,,Rzeżuchowy skarb”. Bajka opowiadała o świętach wielkanocnych. Dzieci z zainteresowaniem słuchały przygód ślimaczka, króliczka i diabełka. Przedszkolaki zapoznane zostały ze zwyczajami wielkanocnymi. Ślimaczek opowiadał o Wielkiej Sobocie, Niedzieli Wielkanocnej i Lanym Poniedziałku. Przedszkolaki już teraz wiedzą jak nazywają się malowane jaja i gdzie zanosimy koszyk wielkanocny. Po zakończeniu bajki dzieci zadowolone wróciły do przedszkola.

autor: Małgorzata Stefanowicz i Ewa Kafka

DZIECI Z TURZNA I GOSTKOWA
ODWIEDZAJĄ KINO

Dnia 9 marca przedszkolaki z dwóch grup Turzna i Gostkowa wybrały się na wycieczkę do Torunia. Tego dnia odwiedziły Cinema City, w którym obejrzały bajkę pt. ,,Zwierzogród”. Podczas wycieczki doskonaliłyśmy kilka obszarów podstawy programowej. Kształtowałyśmy umiejętności społeczne, czynności samoobsługowe, dbałość o własne bezpieczeństwo, stosunek do sztuki, a także dbałość o utrzymywanie ładu i porządku. Pozytywnie nastawieni wyruszyliśmy do kina. Bajka zainteresowała dzieci. Po powrocie do przedszkola chętnie opowiadały o perypetiach króliczka. Przedszkolaki uwielbiają wycieczki dlatego czekamy na następną wyprawę 🙂

autor: Małgorzata Stefanowicz i Ewa Kafka

8 MARCA

Tego dnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy podwójne Święto ! Dzień Kobiet – z tej okazji chłopcy złożyli swoim koleżankom życzenia, wręczyli kwiatki oraz słodką niespodziankę. Zrobili laurki dla najważniejszych kobiet w swoim życiu – czyli swoich MAM. Następnie złożyliśmy życzenia Wiktorowi, z okazji jego 5-tych urodzin !!! Na koniec czekał na nas pyszny tort.

Ewa Kafka

MUZYCZNY TYDZIEŃ

W pierwszym tygodniu marca rozmawialiśmy o instrumentach muzycznych. Przedszkolaki dowiedziały się, które instrumenty zaliczamy do dętych, strunowych , a które do perkusyjnych. Na zajęciach plastycznych zrobiliśmy nawet własne instrumenty- grzechotki. Dzieci dowiedziały się co to jest orkiestra i nuty. Na koniec stworzyły własne kompozycje i oczywiście zagrały na zrobionych własnoręcznie grzechotkach.

Ewa Kafka

„CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”

W trakcie przerabiania tematu – „Przyroda wokół nas” rozpoczęliśmy w naszym przedszkolu zajęcia z programu profilaktycznego Czyste Powietrze Wokół Nas”. Celem programu jest przekazanie dzieciom jak najwięcej informacji na temat szkodliwego wpływu na nasze życie i zdrowie  wdychania różnego rodzaju dymów, a także jak powstają i z czego mogą się wydobywać. Priorytetem w tych działaniach jest.:
• wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych dymów, w tym dymu papierosowego
• zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego
• zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów
• zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na wdychanie dymu tytoniowego

Kolejny program profilaktyczny- „ Kubusiowi Przyjaciele Natury” to program mówiący o szeroko rozumianej ochronie przyrody i środowiska naturalnego. W tym tygodniu dzieci usłyszały dużo ważnych informacji na temat segregacji śmieci i recyklingu.

Na koniec naszego ciężkiego tygodnia pracy postanowiliśmy zadbać o naszą salę i posadziliśmy wiosenne kwiaty do naszego kącika przyrody. Wszyscy bez wyjątku zdeklarowaliśmy się, że będziemy o nie dbać!

Ewa Kafka

cała polska

Nasze przedszkole należy do klubu czytających przedszkoli i realizujemy program profilaktyczny „Cała Polska czyta dzieciom”. Przedszkolakom dwa razy w miesiącu czytają: rodzice, dziadkowie oraz zaproszeni goście.
Głównymi celami programu jest:
• kształtowanie u dzieci zainteresowań czytelniczych,
• propagowanie literatury dziecięcej polskich i zagranicznych autorów,
• rozwijanie aktywności twórczej dziecka we wszystkich sferach, a w szczególności w sferze rozwoju słownictwa, wyobraźni, pamięci.
• chronienie przed uzależnieniem od telewizji i komputera
• budowanie z dzieckiem mocnej więzi i wspieranie ich poczucia wartości
• dzieci, którym dużo się czyta, poszerzają swoją wiedzę i przyswajają wartości moralne
• nawyk czytania i zdobywania wiedzy zostaje dzieciom na całe życie.
Dziękuję za systematyczny udział w czytaniu naszym przedszkolakom!!!

Ewa Kafka

Moduł „Matematyka sensoryczna”

Moduł „Matematyka sensoryczna” rozwija umiejętności analizowania zewnętrznych cech przedmiotów, co pozwala budować podstawy do rozwijania umiejętności poznawczych dzieci. Moduł ten uczy dzieci rozpoznawać i posługiwać się kolorami – tzw. spektrum, kształtami (kwadrat, prostokąt, trójkąt, koło oraz owal), rozmiarami(długość, szerokość i wysokość). Dzięki ćwiczeniom, które zawsze przeprowadzane są w grupie dziecko potrafi nazywać cechy sensoryczne przedmiotów. Zajęcia te umożliwiają dzieciom rozpoczęcie szerszej analizy przedmiotów, porównywania, badania, zastanawiania się nad tym co nas otacza. Wszystkie ćwiczenia mają charakter praktyczny. Moduł „Matematyka sensoryczna” dostarcza fundamenty do nauki matematyki.

Ewa Kafka

Moduł „Od bazgrania do pisania”

Jest to nowatorski program opracowany przez wybitnych pedagogów i psychologów angielskich, na podstawie teorii i badań Lwa Wygotskiego..” Moduł „Od bazgrania do pisania” pomaga dzieciom w rozwinięciu umiejętności, jakich potrzebują zarówno do pisania jak i kreatywnego wyrażania się w pracy twórczej. Dzięki realizacji poszczególnych sesji następuje przygotowanie mięśni rączki i nadgarstka dziecka, do odpowiedniego prowadzenia kredki, pędzla, długopisu, pomaga wykształcić precyzyjną kreskę i przygotowuje rączkę dziecka do precyzji w pisaniu liter.Przedszkolaki obserwują zjawiska, określają elementy wizualne zanim je narysują, namalują lub wymodelują w plastelinie. Rozmowy na temat prac pomagają rozwijać umiejętności komunikowania się, pewność siebie i dumę ze swoich osiągnięć.

Ewa Kafka

LUTOWE URODZINKI!!!

Ostatnio w przedszkolu obchodziliśmy 4 urodziny Natalii, oraz 5 urodziny Bartka ! Tradycyjnie dzieci zaśpiewały 100 lat, składały życzenia, no i miały słodkie niespodzianki.

Autor: Ewa Kafka

KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY

W lutym rozpoczęliśmy zajęcia z profilaktycznego programu – „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
Pierwszy temat to : „Jesteśmy częścią przyrody” – dzieci usłyszały wiele nowych rzeczy o roślinach i zwierzętach chronionych w Polsce oraz jak zachowywać się w lesie, dbać o przyrodę. Poznały również tropy niektórych zwierząt.
Drugi temat to: „Zdrowo rośniemy, gdy zdrowo jemy” – dzieci poznawały witaminy A, B, C i D oraz produkty, w których mogą je znaleźć. Zrobiliśmy pyszną sałatkę owocową !!! Na koniec przedszkolaki usłyszały jeszcze kilka cennych informacji, m.in. co to jest Piramida Żywieniowa.

Autor: Ewa Kafka

WALENTYNKI !!!

15 lutego obchodziliśmy Dzień Św. Walentego. W tym dniu przedszkolaki przyszły ubrane na czerwono. Dowiedziały się o obchodach związanych z tym dniem. Organizowaliśmy również dużo konkursów, zabaw i zagadek związanych z tym Świętem. Na koniec dzieci wykonały kartki walentynkowe dla swoich WALENTYNEK !!!

Autor: Ewa Kafka

„ KUCHENNE REWOLUCJE !!!”

W drugim tygodniu lutego w przedszkolu rozmawialiśmy o przepisach kulinarnych, kucharzach oraz zdrowym odżywianiu. Dlatego też wybraliśmy się do szkolnej kuchni i tam Panie kucharki opowiedziały nam o swojej pracy. Tych kilka słów zachęty sprawiło, że sami zamieniliśmy się w małych kucharzy i już pierwszego dnia upiekliśmy pyszne babeczki !!! Tak się nam spodobało, że kolejnego dnia wspólnymi siłami zrobiliśmy zdrową sałatkę owocową !!! Jednak największą przyjemnością była degustacja naszych dań !!!

 

Autor: Ewa Kafka

„BAŚNIOWY CZARODZIEJ”- TEATRZYK

W piątek po raz kolejny wybraliśmy się na przedstawienie teatralne do Zakrzewka. Aktorzy z Krakowa przenieśli nas w świat magii i czarów. Pomimo długiego oczekiwania na występ, po twarzach dzieci widać było, że warto czasem poczekać na przedstawienie.

Autor: Ewa Kafka

JAK KARNAWAŁ, TO ZABAWA!!!

W pierwszym tygodniu lutego rozmawialiśmy o Karnawale. Przenieśliśmy się w świat bajek i baśni, zrobiliśmy swój teatr. Całym sercem i ze wszystkich sił przygotowywaliśmy się do balu ! W końcu nadszedł ten wymarzony dzień ! Sala naszego przedszkola zamieniła się w prawdziwą salę balową, a przedszkolaki w postacie z bajek i baśni. Były tańce, konkursy, czarowanie – po prostu zabawa przez cały dzień. Szkoda tylko, że na następny bal musimy czekać cały rok.

Autor: Ewa Kafka

KOCHAM BABCIĘ, KOCHAM DZIADKA!!!

22 stycznia od samego rana w naszym przedszkolu trwały przygotowania na przyjęcie bardzo ważnych gości. Byli to oczywiście nasi Kochani Dziadkowie. O godz. 10.00 przedszkolaki recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Potem była wspólna zabawa. Przedszkolaki miałyrównież zadanie – namalować swojąbabcię lub dziadka. Następnie babcia Oskara przeczytała nam wspaniałe opowiadanie pt. „ Lokator”, z kolei dziadek Mateusza bajkę pt. „Motorniczy” Renaty Piątkowskiej. Na koniec dzieci wręczyły laurki i świętowały ten dzień przy soczkach, herbatce i wypiekach swoich rodziców.
Jeszcze raz 100 lat dla naszych Kochanych Babć i Dziadków!!!

Autor: Ewa Kafka

BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK !!!

W styczniu w ramach programu profilaktycznego rozmawialiśmy o bezpiecznych oraz niebezpiecznych zabawach na śniegu i lodzie. Przedszkolaki dowiedziały się gdzie możemy się bawić, a gdzie nie można przebywać nawet w obecności dorosłych. Mieliśmy dużo szczęścia, ponieważ akurat w tym tygodniu spadł śnieg i mogliśmy teorię zamienić w praktykę, a co za tym idzie – ulepić bałwana, jeździć na skuterze śnieżnym i bawić się bezpiecznie na dworze. Mówiliśmy również o tym jak ubierać się podczas zimy. Na zbliżające się ferie życzę moim przedszkolakom dużo śniegu, słonka, bezpiecznych wyjazdów i powrotów, samych bezpiecznych zabaw na świeżym powietrzu!!!

autor: Ewa Kafka

PRZEDSZKOLAKI Z TURZNA I GOSTKOWA
W WORDZIE I KINDER PARKU

Przedszkolaki z Turzna i Gostkowa rozpoczęły rok od wycieczki pełnej wrażeń. Jednego dnia odwiedziliśmy WORD, gdzie dzieci przypomniały sobie zasady ruchu drogowego oraz Kinder Park, w którym dzieci oddały się zabawie. Po 2 godzinnych harcowania dzieci były dalej niestrudzone. Wycieczka sprawiła przedszkolakom wiele radości, a dodatkowo miała walor edukacyjny. W WORD-zie dzieci poszerzyły wiedzę z zakresu bezpieczeństwa na drodze. Natomiast w Kinder Parku przy użyciu dostępnego sprzętu kształtowały sprawność fizyczną, poprawną postawę ciała, a także pokonywanie lęku związanego na przykład z wysokością, pokonywaniem przeszkód. To był wspaniały dzień pełen radości i śmiechu.

autor: Małgorzata Stefanowicz i Ewa Kafka

DBAMY O PTAKI I ZWIERZĘTA ZIMĄ !!!

Od początku roku uczyliśmy się w przedszkolu jak pomagać ptakom i zwierzętom przetrwać zimę. Robiliśmy przysmaki z jabłek i słonecznika oraz z ziaren zatopionych w smalcu, które zawieszaliśmy na drzewach w pobliżu naszego przedszkola. Oskar z tatą zrobił karmnik, który razem zawiesiliśmy i chodzimy systematycznie dokarmiać ptaki. Odwiedził nas również pan Leśniczy, który opowiedział nam o przygotowaniu zwierząt do zimy. Dzieci dowiedziały się jakie ptaki mogą zimą przylecieć do karmnika, a które odleciały do ciepłych krajów i wrócą do nas dopiero wiosną.

autor: Ewa Kafka

ZAJĘCI DODATKOWE W NASZYM PRZEDSZKOLU !

Do końca 2015 roku odbywały się w naszym przedszkolu zajęcia dodatkowe. Były to: Warsztaty Muzyczne, Gimnastyka Korekcyjna, Warsztaty Komputerowe z Elementami Plastyki oraz Język Angielski i Terapia Logopedyczna.Przedszkolaki świetnie się przy nich bawiły, a przy okazji uczyły.

autor: Ewa Kafka

Wspólne kolędowanie!!!

Dnia 22 grudnia w naszym przedszkolu odbyło się wspólne kolędowanie przedszkolaków, rodziców oraz artystów z Fundacji „Wszyscy Tworzymy Sztukę”. Na początku dzieci przedstawiły swój program artystyczny, potem wysłuchały kolęd, po czymuczestniczyły w poczęstunku przygotowanym przez rodziców.A na koniec otrzymały upominki, które podrzucił „GWIAZDOR” chociaż nikt go nie zauważył.

autor: Ewa Kafka

Kiermasz Świąteczny!!!

Ogromne podziękowania dla wszystkich rodziców, którzy zaangażowali się w kiermasz bożonarodzeniowy, oraz dla szkoły w Turznie gdzie mogliśmy nasze ozdoby, kartki i stroiki sprzedawać. Kwota, którą zebraliśmy to ponad 500złotych. Przedszkolaki w styczniu za te pieniążki wyruszą na wycieczkę do WORDU oraz KINDER PARKU w Toruniu!!!

autor: Ewa Kafka

PRZEDSZKOLAKI Z TURZNA I GOSTKOWA W MUZEUM PIERNIKA W TORUNIU

Z racji wzajemnej sympatii sąsiednie filie z Turzna i Gostkowa wybrały się na kolejną wycieczkę do Torunia. Podróż odbyliśmy autokarem. W Toruniu odwiedziliśmy ,,Muzeum Piernika”. Na miejscu Wiedźma Korzenna i Mistrz Wypieku zapoznali nas z przepisem na doskonały piernik. Poznaliśmy zapach oraz konsystencję przypraw jakie należy dodać do ciasta. Dzieci przy pomocy dorosłych sporządziły ciasto. Same ucierały ciasto, dodawały poszczególne składniki, aby uzyskać jednolitą masę. Gdy ciasto było gotowe dzieci wałkowały swoją porcję, a następnie odciskały wybraną przez siebie formę. Następnie czekały, aż pierniki będą upieczone. Na zakończenie dzieci otrzymały samodzielnie upieczone pierniki i zadowolone wróciły do domu.

autor: Małgorzata Stefanowicz i Ewa Kafka

Warsztaty ceramiczne!!!

W listopadzie i grudniu odwiedził nas pan Krzysztof Majewski- artysta plastyk. W czasie jego wizyt każdy z przedszkolaków zamieniał się w małego artystę, choć trzeba przyznać, że było to niełatwe zadanie. Najpierw rzeźbiliśmy w glinie renifera, potem nasze prace pojechały do wypalenia w specjalnym piecu. Gdy wróciły do nas prosto z pieca malowaliśmy je specjalnymi farbami, po czym nasze kolorowe reniferki znowu pojechały do wypalania. Całe szczęście, że zdążyły wrócić przed Świętami, bo inaczej rodzice nie mogliby wykupić ich na kiermaszu Świątecznym !!! Dziękujemy za wspaniałe warsztaty !

autor: Ewa Kafka

Przygotowania do Świąt!!!

Kolejny raz mieliśmy okazję uczestniczyć w koncercie muzycznym z Fundacją„Wszyscy Tworzymy Sztukę”, na które zaprosiły nas klasy „0”ze szkoły podstawowej w Turznie. Dzieci wysłuchały kolęd, które wprowadziły nas w czas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W przedszkolu dużo rozmawialiśmy o Świętach Bożego Narodzenia, o tradycjach i zwyczajach związanych z nimi, przygotowywaliśmy się do Wspólnego Kolędowania, zrobiliśmy plakat z życzeniami świątecznymi do Gminy oraz przygotowywaliśmy się do kiermaszu świątecznego, który zorganizowaliśmy wspólnie z rodzicami. Nie zapomnieliśmy oczywiście o napisaniu listów do Św. Mikołaja z naszymi marzeniami!!!

autor: Ewa Kafka

Zajęcia w bibliotece.

W grudniu przedszkolaki odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Turznie. Na dzieci czekała słodka niespodzianka, którą zostawił św. Mikołaj. Każde dziecko miało okazję założyć sobie kartę w bibliotece, dzięki której będzie mogło wypożyczać książki.

Autor: Ewa Kafka

,,MAMO, TATO WOLĘ WODĘ!”

W grudniu w naszym przedszkolu zaczęliśmy zajęcia z programu profilaktycznego ,,Mamo, tato wolę wodę”. Program ma na celu ukazać dzieciom jak ważna jest woda dla naszego organizmu i życia. Przedszkolaki w tym dniu przyszły ubrane na niebiesko, oraz przyniosły wodę mineralną, która towarzyszyła nam przez cały dzień. Dzieci poznały Zdrojka, zrobiły opaski na głowę orazskonstruowały zegar symbolizujący nasz dzień z wodą. Zegar pokazuje nam, że o każdej porze dnia, po konkretnych czynnościach musimy pamiętać, aby uzupełniać płyny w naszym organizmie.

Autor: Ewa Kafka

Teatrzyk pt. „Czerwony Kapturek spotyka św. Mikołaja”

10 grudnia mieliśmy po raz kolejny okazję na spotkanie z dziećmi z pozostałych filii na przedstawieniu teatralnym pt. „ Czerwony Kapturek spotyka św. Mikołaja”,wystawianym przez aktorów z Krakowa. . Uśmiechy na twarzach naszych maluchów wskazywały na to, że przedstawienie bardzo im się podobało.

 

Autor: Ewa Kafka

MIKOŁAJKI

Święty Mikołaj odwiedza dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 7 grudnia odwiedził również przedszkolaki z Turzna. Dzieci zapoznały się z historią Świętego Mikołaja, którą to On sam im przedstawił. Wzięły udział w quizie, który przeczytał najstarszy Elf. No i rozdał prezenty, na które dzieci tak bardzo czekały. W zamian przedszkolaki powiedziały wierszyk o św. Mikołaju i zaśpiewały piosenkę. Podziękowania dla rodziców, którzy pomogli w zorganizowaniu tego dnia.

Autor: Ewa Kafka

Urodziny!!!

Ostatnio w przedszkolu obchodziliśmy 4 urodziny Alana i Nadii. Były to niestety ostatnie urodziny w tym roku, ale tym się akurat nie martwimy bo niedługo Nowy Rok i nowi solenizanci !

Autor: Ewa Kafka

WARSZTATY ZIELARSKIE

W piątek 4 grudnia po raz kolejny odwiedziła nas pani Emilia z „ Ziołowego Uroczyska”. Tym razem opowiadała nam o ziołach, ich właściwościach i zastosowaniu. Dzieci zrobiły herbatkę ziołową, „bałwanka przytulanka”, którego oczywiście napełniły ziołami, oraz woreczek do aromatycznej kąpieli. Dziękujemy za mile spędzony czas i tak dużo ciekawych informacji.

Autor: Ewa Kafka

Bezpieczny Przedszkolak

Po raz kolejny przedszkolaki z Turzna realizowały program profilaktyczny –„Bezpieczny Przedszkolak”. W ramach prowadzonych zajęć dzieci poznawały różne urządzenia elektryczne i niebezpieczeństwa z nimi związane. Brały udział w pogadankach, same mogły dotknąć i rozpoznać poszczególne sprzęty. Poza tym dowiedziały się jakie mają zastosowanie i co najważniejsze, że nie można ich używać bez nadzoru osób dorosłych !!!

Autor: Ewa Kafka

Andrzeju, Andrzeju,
nasz dobrodzieju – dobrą wróżbę daj!

Chcąc przekazać dzieciom tradycję andrzejkową, 30 listopada wróżyliśmy w przedszkolu od samego rana. Na początkukażdy przedszkolak wrzucił grosik do studni, aby marzenia się spełniły. Następnie dzieci dowiedziały jaką być może czeka je przyszłość. W tym celu losowaliśmy różne rekwizyty. Kto więc wylosował piórko mógł liczyć na to, że będzie miał życie lekkie i przyjemne, kamień- życiepracowite i pożyteczne., cukierek – życie słodkie i wesołe , ziarenko pieprzu – życie pełne przygód,a jeżeli muszelkę – to życie na morzu lub w dalekim kraju. Nie wiadomo do końca czy wszystkim maluchom spełnią się wróżby i życzenia, ale najważniejsze, że w tym dniu dobrze się bawiliśmy, mieliśmy dobre humory, a uśmiech nas nie opuszczał do końca dnia.

Autor; Ewa Kafka

 

 

„Pieśni patriotyczne” – KONCERT

25 listopada po raz kolejny oddział „0” ze szkoły podstawowej w Turznie zaprosił nas na koncert upamiętniający Święto Niepodległości. Audycja Muzyczna pt.: „Pieśni patriotyczne” wykonana została przez muzyków z Fundacji „Wszyscy Tworzymy Sztukę”. Dzieci dowiedziały się m.in. jak wygląda godło i flaga Polskioraz co oznacza biel i czerwień w naszych barwach narodowych.Słuchaliśmy pieśni patriotycznych tj.: „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Wojenko, wojenko”, „Dziś idę walczyć, Mamo!” oraz „Biały krzyż.

Autor; Ewa Kafka

 

Dzień Pluszowego Misia

Miękki, puchaty i taki z łatką – 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo “czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
Tego dnia nasze przedszkolaki przyszły do przedszkola ze swoimi Misiami, którymi bawiły się przez cały dzień. Opowiadały o nich, tańczyły z nimi, a także wymieniały wszystkie misie jakie znają np. Uszatek, Yogi, Koala, Kubuś Puchatek, Paddington itp. I chociaż ich całkiem sporo -wiedziały o nich prawie wszystko.

Autor; Ewa Kafka

 

 

Teatrzyk w Zakrzewku

18 listopada w Zakrzewku nasze przedszkolaki miały okazję spotkać się z dziećmi z innych filiinaszego przedszkola na przedstawieniu teatralnym wystawianym przez aktorów z Krakowa. Była to bardzo ciekawasztuka teatralna pt. „O lisku kiteczce, co skarżył troszeczkę”. Wesołe minki i szerokie uśmiechy przedszkolaków po spektaklu mówiły same za siebie ! Bardzo nam się wszystkim podobało !!!

Autor; Ewa Kafka

11 LISTOPADA

Z okazji Święta Niepodległości, w przedszkolu dzieci zapoznały się z symbolami narodowymi tj. hymn, godło i flaga. Wysłuchały wiersza pt. ”Kto Ty Jesteś” i „ Co to jest Polska”. Wykonały swoje godła oraz wspólną flagę Polski.

Autor. Ewa Kafka

Jesteśmy już prawdziwymi przedszkolakami !!!

Dnia 10 listopada grupa „Motylków” od samego rana przygotowywała się do przyjęcia gości z okazji Uroczystego Pasowania na Przedszkolaka. Tego dnia wszystkie dzieci odświętnie ubrane przedstawiły swoje umiejętności najbliższym oraz Pani Dyrektor. Potem dzieci wspólnie bawiły się z rodzicami przy zabawach ruchowych, które poprowadziła Pani Karolina, a Pani Dorota nam przygrywała. Następnie dzieci złożyły ślubowanie, no i na koniec Pani Dyrektor każdego „malucha” i „starszaka” pasowała na „prawdziwego przedszkolaka”.

Autor. Ewa Kafka

WSPÓLNA ORAZ PIERWSZA WYPRAWA
PRZEDSZKOLAKÓW Z TURZNA I GOSTKOWA DO TEATRU:-)

Dnia 13 listopada przedszkolaki z dwóch zaprzyjaźnionych filii Turzna i Gostkowa pojechały na bajkę do Baja Pomorskiego. Dzieci chętnie wybrały się w podróż autobusem. Będąc na miejscu z niecierpliwością czekały na bajkę pt. ,,Historia Calineczki”. Większość dzieci była bardzo zadowolona z seansu. Po powrocie do przedszkola opowiadały o swoich wrażeniach. Następnie rysowały swoje wspomnienia z przedstawienia, a na zakończenie opowiadały rodzicom o wspólnej wyprawienie.

Autor: Małgorzata Stefanowicz i Ewa Kafka

Warsztaty Kosmetologiczne !!!

Dnia 6 listopada nasze przedszkole odwiedziła Pani Emilia Wysocka – Stankiewicz, ciocia Naszej Nadii. Pokazała nam jak z naturalnych produktów zrobić pastę do zębów, musującą kostkę do kąpieli oraz peeling kawowo – cynamonowy. Przedszkolaki były bardzo zaangażowane w wykonanie tych produktów, wsypywały, dolewały i mieszały wszystkie składniki. Na koniec każde dziecko dostało Dyplom Młodego Kosmetologa. Dziękujemy za wspaniale spędzony czas.

Autor. Ewa Kafka

HALLOWEEN

“My jesteśmy straszne zmory,
Bardzo groźne z nas upiory,
Jeśli nie chcesz się nas bać,
Musisz nam cukierka dać”.

W dniu 30. 11.2015 nasze przedszkolaki świetnie się bawiły, zapoznały się z historią HALLOWEEN, która zawitała do Polski w latach 90-tych. Dowiedziały się, że nie ma co się bać pająków, nietoperzy, czarownic i duszków. Same wykonały wesołe lampiony, dynie i śmieszne duszki, które zabrały do domu, aby pochwalić się najbliższym.

Opracowała: Ewa Kafka

PONOWNA INTEGRACJA DZIECI Z TURZNA
I GOSTKOWA – WSPÓLNA WYPRAWA DO MŁYNA WIEDZY W TORUNIU

29 października wybraliśmy się na wycieczkę do Torunia. Naszym celem było szczęśliwe dojechanie do Młyna Wiedzy w Toruniu. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji. Dzieci wzięły udział w warsztatach ,,przeBUDOWA” , które miały na celu pobudzenie dziecięcej kreatywności i wyobraźni, a także kształtowanie umiejętności społecznych (komunikacja i współpraca). Ponadto dzieci zwiedziły wystawę ,,przeŻYCIE”, gdzie prezentowane są stanowiska o treści przyrodniczej (ul, staw), przygodowej (domek na drzewie należący do podróżnika) i fizycznej (tor, równoważnie). Część stanowisk służy przede wszystkim zabawie (wyrzutnia, tunele, labirynt, łamigłówki) rozwijającej umiejętność logicznego myślenia, ćwiczącej umiejętności manualne, konstrukcyjne, koordynację psychoruchową dzieci oraz rozumienie ciągów przyczynowo skutkowych. Na zakończenie przedszkolaki zostały oprowadzone po wystawie pt. ,,Rzeka”, a wiadomo, że woda dla dzieci stanowi świetną zabawę. Nie mniej interesująca była podróż do Młyna Wiedzy i powrót do przedszkola. Dzieci były zachwycone podróżą autobusem. Wszyscy zadowoleni wróciliśmy do przedszkola. Teraz czekamy na kolejną wycieczkę 🙂

Opracowała: Ewa Kafka i Małgorzata Stefanowicz

Koncert

Dnia 23.10.2015 r. nasze przedszkolaki brały udział w koncercie zorganizowanym przez Fundację „Wszyscy Tworzymy Sztukę”. Zaprosiły nas klasy „ 0” ze szkoły podstawowej w Turznie. Dziękujemy za zaproszenie, było nam bardzo miło.

Opracowała: Ewa Kafka

Bezpieczny Przedszkolak

W ramach programu „Bezpieczny Przedszkolak“ w październiku mieliśmy spotkanie z Panią Policjantką w Gostkowie. W następnych dniach utrwalaliśmy zasady przejścia przez ulicę, poznawaliśmy pracę Policjanta. Mówiliśmy o niebezpieczeństwie zabaw blisko szosy, oraz poznaliśmy numery alarmowe 112 i 997.

Opracowała: Ewa Kafka

Urodzinki !!!

Dzień urodzin dla każdego dziecka jest dniem bardzo ważnym, dlatego obchodzimy je wspólnie i bardzo uroczyście w naszej grupie. W październiku składaliśmy życzenia Zuzi z okazji trzecich urodzin, oraz drugiej Zuzi , Oskarowi i Adrianowi z okazji czwartych urodzin. W te dni świętowaliśmy, śpiewaliśmy „sto lat” no i dobrze się bawiliśmy. Jeszcze raz 100 lat dla Naszych Solenizantów !!!

Opracowała: Ewa Kafka

Pierwszy miesiąc w przedszkolu !!!

Wrzesień to trudny miesiąc dla przedszkolaków. Aby się lepiej poznać bardzo dużo czasu spędzaliśmy na wspólnych śpiewach, tańcach i różnego rodzaju zabawach. Jednak nie do końca próżnowaliśmy bo stworzyliśmy w tym czasie Kodeks Naszej Grupy, Kalendarz Urodzin oraz Kalendarz Pogody. Bardzo miło spędzaliśmy czas na placu zabaw, byliśmy również na pierwszej wycieczce w poszukiwaniu Pani Jesieni na ścieżce edukacyjnej niedaleko naszego przedszkola. Braliśmy także udział w ćwiczeniach ewakuacji naszego przedszkola na wypadek pożaru po czym spotkaliśmy się ze strażakami. Na koniec miesiąca nie zapomniałyśmy o naszych „mężczyznach” i razem obchodziliśmy Dzień Chłopaka.

Opracowała: Ewa Kafka

SDC17533 SDC17534 SDC17536 SDC17539 SDC17541 SDC17543 SDC17545 SDC17546 SDC17548 SDC17557 SDC17561 SDC17567 SDC17579 SDC17606 SDC17673

Jesień w sadzie i w ogrodzie!

 

W październiku stworzyliśmy nasz Kącik Przyrody, w którym znalazły się dary jesieni tj. kasztany, żołędzie, wrzosy, różne owoce i warzywa. Poznaliśmy owoce, które możemy spotkać w sadzie, rozpoznawaliśmy je po smaku i zapachu. Mieliśmy także dzień owoców egzotycznych – dowiedzieliśmy się z jakich krajów pochodzą, rozpoznawaliśmy je po dotyku i smaku. Ucząc się o warzywach, przy okazji powstały nowe przepisy kulinarne, np. ZUPA „WARZYWOWA” – wszystko obrać i wrzucić do garnka no i gotować, chyba trochę osolić i dać przyprawy- nie pamiętam jakie, trzeba zapytać mamę!!! Dobrze te warzywa umyć i oczywiście pokroić. Jak wystygnie to jem. Bardzo ją lubię bo to zupa mojej mamy !!! Autor: Zuzia K.
Z szarych ziemniaków zrobiliśmy śmieszne stworki.
Podziękowania dla mamy Janka, która jako pierwsza czytała nam bajki w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

Opracowała: Ewa Kafka

SDC17582 SDC17585 SDC17588 SDC17594 SDC17596 SDC17599 SDC17601 SDC17609 SDC17632 SDC17634 SDC17640 SDC17647 SDC17663 SDC17665 SDC17669

INTEGRACJA DWÓCH FILII TURZNA I GOSTKOWA – SPOTKANIE Z POLICJANTKĄ

Dnia 12 października przedszkolaki z Gostkowa miały wielu gości. Do dzieciaczków przyjechały przedszkolaki z Turzna, a chwile po nich pani policjantka. Tego dnia było bardzo wesoło. Dzieci bardzo dobrze się razem bawiły, a także aktywnie uczestniczyły w zajęciach z policjantką. Gość został zaproszony w ramach programu profilaktycznego ,,Bezpieczny przedszkolak”. Policjantka w ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o bezpiecznym poruszaniu się po drogach. Zajęcia prowadziła w oparciu o bajkę edukacyjną. Bohater bajki zadawał dzieciom pytania odnośnie bezpieczeństwa na drodze. Na zakończenie pani policjantka zaprezentowała dzieciom wóz policyjny. Przedszkolaki chętnie siadały za kierownicą samochodu policyjnego wcielając się w rolę policjantki. Dziękując gościowi za przybycie dzieci wręczyły pani policjantce laurkę i zaśpiewały piosenkę pt. ,,Pan policjant”. To było bardzo miłe i pouczające spotkanie.

Opracowała: Małgorzata Stefanowicz i Ewa Kafka

SDC17610 SDC17613 SDC17614 SDC17617 SDC17618 SDC17619 SDC17620 SDC17621 SDC17624 SDC17627