Przedszkole Publiczne

Witamy na stronie Słoneczek

 

ROK SZKOLNY 2017/2018

słońce 3

ROK SZKOLNY 2018/2019

 

 

Wiemy doskonale, że to jest prawdziwa sztuka,

robić tak, że zabawą staje się nauka.

 

 Jesień to znakomita pora roku na kasztanowe zabawy. W ostatnim czasie dzieci przynosiły do przedszkola zabrane na jesiennym spacerze dary jesieni- m.in. kasztany. Podczas zajęć opisywały ich wygląd, a także rozpoznawały je dotykiem z pośród orzechów i żołędzi.  Nasze starszaki uwielbiają zabawy jesiennymi skarbami. Uwielbiają spędzać czas w kąciku przyrodniczo-badawczym. Bawiąc – uczymy się nazywać cyfry i przeliczać, a także utrwalamy figury geometryczne.

 

Joanna Pucińska

 

 

Kolorowe kanapki

 

Jesień w naszej grupie nie jest ani nudna ani szara. W Słoneczkach jest kolorowo. Przedszkolaki podjęły się wyzwania i same przygotowały dla siebie śniadanie. Przyniosły do przedszkola potrzebne produkty. Na początku przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas posługiwania się nożem. Po starannym umyciu rączek, założeniu fartuszków i przygotowaniu stanowisk pracy wszyscy zabrali się do pracy Dzieci samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie układały na kromkach wybrane przez siebie produkty. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Podczas robienia kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię raz dbałość o higienę. Okazało się, że dzieci jednak lubią warzywa, a najlepiej smakują im kanapki zrobione własnoręcznie, które wyglądały pięknie, kolorowo i zawierały mnóstwo witamin. Nawet  największe niejadki zjadły swoją porcję z apetytem.

Joanna Pucińska

ROK SZKOLNY 2017/2018

12.06.2018

Wizyta w Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu

 

Ciągle słychać ich w oddali, gdy wypadek, gdy się pali
I nie myśląc o tym wcale, pędzą szybko na sygnale,
By ratować ludzkie życie, walcząc też o swe przeżycie.
To Strażacy, każdy powie, że to są bohaterowie!
Swoje życie poświęcają, na ratunek przybywają.

 

Wychowawczynie

 

Dzień Mamy i Taty w Słoneczkach

 

Jak co roku, przedszkolaki świętowały Dzień Mamy i Taty. Dnia 6.06.2018r. wszystkie dzieci słowem, piosenką oraz tańcem wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wybacza, a także za mądrość i ojcowski autorytet. Po wspaniałych występach w których dzieci zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne na twarzach rodziców zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Po zakończonym programie artystycznym dzieci wręczyły swoim rodzicom piękne upominki i zaprosiły na słodki poczęstunek. Atmosfera tej uroczystości była podniosła ale i bardzo radosna. Przede wszystkim przebiegła  w niezwykle rodzinnej i miłej atmosferze.

Wychowawczynie

18.04.2018

Wizyta w galerii i ośrodku plastycznej twórczości dziecka w Toruniu

 

            Podczas wizyty w ośrodku plastycznej twórczości dziecka w Toruniu przenieśliśmy się na afrykańskie sawanny gdzie spotkać możemy kolorowe, pasiaste zebry. Przy pomocy wielobarwnych papierów i akwareli w odcieniach zieleni powstały wizerunki tych zwierząt.

 

Joanna Pucińska

3.04.2018

Wizyta Pani Bibliotekarki

 

Tuż przed świętami wielkanocnymi odwiedziła nas Pani Agnieszka Ziemba – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Łysomicach. Pani Agnieszka w bardzo ciekawy i interesujący sposób opowiedziała nam o tradycjach związanych ze świętami wielkanocnymi. Dzieci miały także okazję wysłuchać opowiadania oraz samodzielnie wykonać papierowego kurczaczka. Każdy przedszkolak obiecał, że przyjdzie wspólnie z rodzicami do biblioteki , aby móc się zapisać i korzystać z bogatej oferty dla dzieci. My z pewnością niedługo zawitamy w bibliotece.

Joanna Pucińska

11.02.2018

„Babci i dziadka, przyznać to trzeba, każdemu dziecku w życiu potrzeba.
Znana to para, bardzo kochana. Przez wszystkie dzieci jest szanowana.
No, a gdyby ich nie było, dzieciom trudno by się żyło.
Babcia i dziadek wciąż o nas dbają. Tak jak rodzice bardzo kochają.
Dają nam w życiu wiele radości. Nigdy nie szczędzą dla nas czułości”

 

 W naszym przedszkolu odbyło się spotkanie, na które przybyli szczególni goście. Świętowaliśmy bowiem Dzień Babci i Dziadka. Dziadkowie i babcie licznie przybyli na uroczystość. Grupa Słoneczka przygotowała część artystyczną zatytułowaną “Powróćmy jak za dawnych lat…”. Dziadkowie mogli zobaczyć jak pięknie występują ich wnuczęta. Przedszkolaki śpiewały piosenki, tańczyły i recytowały wierszyki. Goście byli poruszeni. W oczach niektórych, można było dostrzec łzę wzruszenia. Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. Kolejną niespodzianką dla naszych gości były własnoręcznie wykonane przez dzieci upominki oraz wspólne zabawy.  Na koniec wszyscy rozkoszowali się pysznymi słodkościami przygotowanymi przez rodziców. Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze. Mamy nadzieję, że  za rok znów się spotkamy z naszymi miłymi dziadkami.

Joanna Pucińska

08.01.2018

Jest taki dzień…

 

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas pełen radości, piękna, magii i czarów. Czas spełniania marzeń i okazywania sobie wzajemnie miłości. To w te dni, kiedy iskrzą się lampki choinkowe odkrywamy sens życia. Ze świętami związane są tradycje, a jedną z nich jest wspólne kolędowanie. Dzieci ze Słoneczek 21 grudnia 2017r. zaprosiły swoich najbliższych na „Jasełka”. W przygotowaniach do uroczystości mieli  również udział rodzice, którzy zadbali o piękne stroje dla swoich dzieci oraz wspaniały poczęstunek- za co im serdecznie dziękujemy. Na scenie nie zabrakło między innymi aniołów, Maryi i Józefa, a nawet Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosi czy też Pinokia. Występy w wykonaniu przedszkolaków wprawiły zaproszonych gości w prawdziwie świąteczny nastrój i uświadomiły, dlaczego co roku, z niecierpliwością czekamy właśnie na te święta.

 

Joanna Pucińska

Pomagamy ptakom

 

Przedszkolaki wiedzą, że zima to trudny czas dla ptaków, dlatego dbają aby ptasia stołówka nie była pusta. Podczas dokarmiania ptaków dzieci uświadamiają sobie, że bez ich pomocy wiele ptaków mogłoby nie przeżyć trudnych zimowych warunków. Jest to również doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności, obowiązkowości oraz wrażliwości na losy zwierząt.

Z naszą pomocą ptaki przetrwają zimę na pewno łatwiej.

 

Joanna Pucińska

27.11.2017

Kto jest dzieci przyjacielem?

Mały miś.

Kto tajemnic zna tak wiele?

Mały mis.

Miś choć mały, choć nieśmiały,

wielkie serce w sobie ma.

Pocieszyciel doskonały.

Każdy misia swego ma.

24 listopada przedszkolaki w sposób szczególny uczciły Dzień Pluszowego Misia. Dzieci  przyniosły swoje ulubione pluszaki: misie, miśki i misiaczki. Razem z nimi w dyskotekowych rytmach pląsały, tańczyły i śpiewały. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

Joanna Pucińska

Wycieczka do Fortu IV w Toruniu

Fort IV w Toruniu to niemal idealne miejsce do organizacji wypoczynku dla dzieci – nawet dla przedszkolaków. Multum atrakcji, ogromna przestrzeń obiektu i podziemna trasa zwiedzania spowodowały, że dzieci na długo będą wspominały pobyt  w Forcie IV. Gra terenowa “Podchody”, w której mieliśmy okazję uczestniczyć, gdzie  dwie grupy rywalizując ze sobą szukają ukrytych zadań i rozwiązują je próbując zmylić przeciwnika to była  świetna zabawa dla każdego.

Joanna Pucińska

25.11.2017

Pasowanie na Przedszkolaka i Starszaka

 

Dnia 30. 10.2017 r w grupie Słoneczka odbyła się wyjątkowa uroczystość: Pasowanie na Przedszkolaka i Starszaka. Ta ważna chwila rozpoczęła się krótkim występem artystycznym gdzie rodzice mogli podziwiać swoje pociechy w śpiewie, tańcu a także w recytacji wierszy- dając dowód jak wiele już potrafią! Po części artystycznej nastąpiło uroczyste ślubowanie! Przedszkolaki obiecywali: by codziennie mieć uśmiechniętą buzię, by bawić się wspólnie i szanować swoich kolegów oraz by być dzielnym przedszkolakiem i starszakiem! Następnie pani dyrektor Mariola Wegner dokonała uroczystego pasowania każdego przedszkolaka. Na pamiątkę, tego pięknego dnia dzieciaki otrzymały dyplomy oraz mały upominek. Na sam koniec wykonano pamiątkowe wspólne zdjęcie i zaproszono maluchów i rodziców do słodkiego poczęstunku.

 

Karolina Rybicka

W ubiegłych tygodniach zajmowaliśmy się bardzo ciekawymi owocowo-warzywnymi tematami. Efektem naszej pracy są nie tylko poznane owoce i warzywa, ale także m.in. pierwsze przetwory z ogórków wykonane przez pociechy a także wcielenie się w niesamowite role występujące w wierszu Jana Brzechwy pt. „Na straganie”. Efektem jest spontanicznie nagrany film upamiętniający występ teatralny, do którego obejrzenia zapraszamy poniżej.  Dziękujemy także Pani Katarzynie Witkowskej- Chrzczonowicz za podzielenie się  z dziećmi wykonywanym  zawodem i zaprezentowanie prawdziwego stroju doktora prawa. Dzieciaki mogły wcielić się choć na chwilę w prawdziwych doktorów dzięki przymierzaniu biretu a także uczelnianej togi. Zapraszamy wszystkich rodziców do udziału w naszej akcji: „Ciekawi ludzie z pasją”!

Karolina Rybicka

 

Dziś Dziewczynki Sto Lat Śpiewają,

Bo Chłopcy Swoje Święto Mają.

Z Okazji Tego Dnia Niezwykłego ,

Życzymy Wam Chłopcy Wszystkiego Najlepszego!

 

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy w życiu przedszkola. W grupie Słoneczka równie ważne jest także Święto Chłopców, które corocznie obchodzimy. Dziewczynki i panie złożyły chłopcom najlepsze życzenia i wręczyły upominki.  Nie zabrakło zabaw i pląsów przy muzyce z użyciem balonów przy których wszyscy świetnie się bawili. Po licznych konkursach i tańcach czekał na wszystkich słodki poczęstunek.

 

Joanna Pucińska

Legendy nie wystarczy usłyszeć, legendą trzeba przesiąknąć!

 

5 października udaliśmy się na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę. Naszym celem był  Dom Legend Toruńskich. Jest to miejsce, które zapewnia niezwykłe wrażenia i atrakcje. To połączenie interaktywnego muzeum i teatru. Dom Legend Toruńskich pozwolił dzieciom przenieść się w świat magicznych opowieści o mieście i jego historii.

Joanna Pucińska

Wizyta Higienistki Dentystycznej oraz Dzień Przedszkolaka

 

Dnia 13.09.2017 r. naszą grupę odwiedziła Higienistka Dentystyczna – Pani Agnieszka Banaszek. Było to bardzo ciekawe spotkanie. Pani Agnieszka opowiadała dzieciom jak dbać o swoje ząbki a także jak prawidłowo je myć. Dzieciaki same mogły poprawnie umyć sztuczne ząbki a także dowiedzieć się, jakie pokarmy i napoje szkodzą a jakie wzmacniają zęby.  Tydzień później 20.09.2017 r odbyło się Święto naszych Przedszkolaków, czyli –Dzień Przedszkolaka! Z tej okazji na pociechy czekały liczne atrakcje podczas zajęć. Dzieciaki zostały ukoronowane na Króli i Królowe przedszkola, tańczyły na mini dyskotece a także otrzymały słodki poczęstunek.  Był to dzień pełen wrażeń!

 

Karolina Rybicka

ROK SZKOLNY 2016/2017

Słoneczka to dzieci żądne wiedzy i przygód, dlatego też nieustannie odwiedzamy nowe miejsca, poznajemy wciąż i dowiadujemy się nowych interesujących rzeczy.  Całą grupą wybraliśmy się do Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, mieszczącego się w Piwnicach. Nie ma wątpliwości, że wykład na temat astronomii okazał się dla naszych przedszkolaków niezwykle interesujący! Przedszkolaki zwiedziły Pawilon z teleskopem Schmidta-Cassegraina; dowiedziały się, jakie odległości występują pomiędzy planetami dzięki specjalnej ścieżce dydaktycznej a także mogły ujrzeć ogromny, bo 32 metrowy radioteleskop, dzięki, któremu można „usłyszeć” gwiazdy. Będą to na pewno niezapomniane wspomnienia!.

Karolina Rybicka

 

 

 

Rodzinny Dzień w Słoneczkach

 

1 czerwca dla przedszkolaków i ich rodziców był dniem bogatym w wydarzenia. W tym dniu odbyła się  uroczystość dla najbliższych dzieciom osób czyli Rodziców. Dzieci dały pokaz swoich umiejętności tanecznych, wokalnych, recytatorskich i aktorskich. Występy wszystkich przedszkolaków przyjęte były jak zwykle z rozrzewnieniem przez Rodziców przypatrujących się z zachwytem, a czasem i niedowierzaniem poczynaniom swoich pociech. Wzruszającym momentem było wręczenie Rodzicom upominków zrobionych przez dzieci.

Po części oficjalnej rozpoczęła się ta, na którą najbardziej czekały dzieci – czas wesołych zabaw i szaleństw oraz wspólny grill. Dzieci do dziś miło wspominają ten niezwykły dla nich dzień.

 

Joanna Pucińska

 

 

 

 

Muzeum Bajek i Zabawek

 

Toruń oferuje wiele atrakcji, które mogą zaciekawić i sprawić radość najmłodszym. 31 maja mieliśmy okazję być w Muzeum Bajek i Zabawek właśnie w Toruniu. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem podziwiały zabawki bardzo stare i współczesne. Pani przewodnik prezentowała wygląd i działanie wybranych eksponatów. Były to prezentacje, w których uczestniczyły dzieci. Po wypowiedzeniu zaklęcia „Czary-mary”  ta sama lalka zmieniała swoją twarz, a inna zmieniała się w nową lalkę. Były też lalki, które poruszały oczami w lewo i w prawo oraz języczkiem. Chłopcy interesowali się żołnierzykami, pojazdami, pistoletami, narzędziami do samodzielnego wykonywania zabawek. Wszyscy mogli uruchomić kolejkę elektryczną i wykonać samodzielnie  papierowego bączka.

Joanna Pucińska

 

 

 

 

Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie

Słoneczka w kwietniu odbyły fascynującą podróż do tajemnic świata papieru i druku. Podróż w której nikt się nie nudził. Mieliśmy okazję sami spróbować swoich sił w kaligrafii a także poczuć smak dawnej sztuki drukarskiej, drukując na starej żeliwnej prasie. To jednak nie wszystko! Żeby szanować papier zgodnie z zasadami recyklingu sami musieliśmy go stworzyć, czerpiąc go z kadzi papierniczej za pomocą sita. To była bardzo interesująca wyprawa.

 

Joanna Pucińska

Dnia 8 marca w naszej grupie obchodziliśmy Dzień Kobiet. Chłopcy przygotowali dla swoich koleżanek drobne upominki oraz zaśpiewali głośne „Sto lat”!. Nie zapomnieli także o wszystkich kochanych Paniach pracujących w przedszkolu, którym wręczyli piękne róże. W kolejnych dniach dzieciaki zapoznały się z tematem akcji: „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami” w ramach Ogólnopolskiej Kampanii „Kleszczowe zapalenie mózgu – Zapobiegaj! Zaszczep się!”.. Dzieci dowiedziały się jak wyglądają kleszcze, poznały ich rozmiar oraz występowanie a następnie obejrzały podsumowujący film edukacyjny o tym jak się przed nimi uchronić.  Grupa Słoneczka doczekała się także przyjścia Pani Wiosny, gdzie w orszaku z innymi grupami: „Żabkami” oraz „Sowami” wyruszyła na polanę z pięknie wystrojoną Marzanną aby pożegnać Panią Zimę a przywitać długo wyczekiwaną Panią Wiosnę.

Karolina Rybicka

We wtorek 21.02.2017 r. dzieci z grupy Słoneczka udały się na seans pt.: ”Barwy Kosmosu” do toruńskiego Planetarium. Dzieciaki w trakcie pokazu poznały tajniki kosmosu m.in to, że Kosmos jest bardziej kolorowy od Ziemi a także udały się w ciekawą podróż by zobaczyć jak wygląda niebo na planetach krążących wokół gwiazd innych niż Słońce. Następnie dzieciaki udały się na wystawę do Orbitarium by to poprzez zabawę, proste eksperymenty dowiedzieć się ciekawych informacji o Kosmosie.

Karolina Rybicka

Dnia 20 stycznia Przedszkolaki odwiedziły Szkołę Leśną na Barbarce. Uczestniczyły one w warsztatach: „Jak dokarmiać zwierzęta Zimą?”, które realizowane były w ramach projektu „Akademia Przyrodników. Edukacja przyrodnicza Dzieci i Młodzieży”. Na zajęciach dzieci rozpoznawały ważne gatunki zwierząt a także dowiedziały się, co jest potrzebne by mogły one przetrwać srogą Zimę. Wykonały również  pokarm dla ptaszków, który zawiesiły na gałązkach w pobliskim lesie.

 

Karolina Rybicka

Lecą z nieba płatki śniegu,
świat się cały bieli wkoło.
Zabierz narty oraz sanki
na dół z górki mknij wesoło

 

Brykanie na świeżym powietrzu na śniegu to coś, co Słoneczka lubią najbardziej! Niewątpliwie zima jest porą roku, która inspiruje dzieci do różnych zabaw.

Dzieciom pomysłów nigdy nie brakuje!

 

Joanna Pucińska

 

 

Święto Dziadków ważna rzecz!

Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, a Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni, w których obdarzani są oni szczególnymi dowodami miłości. W Słoneczkach ta niezwykła uroczystość odbyła się 19 stycznia. W tym dniu dzieci wspólnie ze swoimi paniami przygotowały program artystyczny. Przedszkolaki pięknie recytowały wiersze, radośnie śpiewały piosenki i wesoło tańczyły. Dzieci w formie wierszy złożyły Dziadkom i Babciom serdeczne życzenia.
Program artystyczny zapewnił przybyłych gości o tym, że ich wnuczęta posiadają zdolności muzyczne, taneczne oraz aktorskie. Dzieci wręczyły niespodzianki swoim Dziadkom, a następnie wszyscy zostali zaproszeni na przygotowany z tej okazji słodki poczęstunek. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków.

Joanna Pucińska

Karolina Rybicka

 

Wizyta Dietetyka

Dnia 12 stycznia naszą grupę odwiedziła Dietetyk i zarazem instruktor Zumby Pani Daria Domagalska. Dzieci pogłębiły wiedzę na temat zdrowego odżywiania! Wspólnie z Panią Darią wykonały Piramidę Zdrowego Żywienia a także dzieciaki poznały swój wzrost i wagę. Jak wiadomo sport to samo zdrowie i na sam koniec zajęć Pani Daria poprowadziła Zumbę dla przedszkolaków! Był to dzień pełen wrażeń! Dziękujemy Pani Darii za przybycie i zapraszamy na krótką relację filmową.

Karolina Rybicka

 

Jasełka w Słoneczkach

15 grudnia, dla swoich rodziców Jasełka przygotowała grupa Słoneczka. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne. Występ był naprawdę bardzo udany. Licznie zgromadzeni rodzice po zakończonym występie nagrodzili młodych aktorów gromkimi brawami. Rodzice wspomogli nas w przygotowaniach świątecznych – przygotowali wspaniałe stroje dla dzieci, a także pyszny, słodki poczęstunek. Oczywiście nie zabrakło kolędowania – rodzice mogli wspólnie z dziećmi zaśpiewać znane i lubiane kolędy, jak również wizyty Świętego Mikołaja. Uroczystość odbyła się w miłym i świątecznym klimacie, niejedna łza zakręciła się w oku.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Joanna Pucińska

Karolina Rybicka

 

Wspólne lepienie pierników

Dzieci z naszej grupy dnia 19 grudnia zamieniły się w MISTRZÓW PIERNIKARSTWA. Wraz z doświadczonymi fachem : Mistrzem Pawłem i Mistrzem Arturem dzieciaki dowiedziały się jakie przyprawy potrzebne są do wykonania pierników. Następnie wykonały swoje własne piękne pierniki.
Karolina Rybicka

 

 

Wizyta Świętego Mikołaja….

 

Joanna Pucińska

 

 

 

Robimy stroiki na świąteczne stoliki.

                14.12.2016 naszą grupę odwiedziła Pani Małgorzata Mucharska- Florytstka. Najpierw dzieciaki poznały narzędzia do wykonywanej pracy a następnie krok po kroku wraz z Panią Małgosią wykonywały swój świąteczny stroik. Zabawy było, co nie miara a dzieciaki z dumą prezentowały swoje dzieła. Serdecznie dziękujemy Pani Małgosi za podzielenie się z dzieciakami swoją pasją! Zapraszamy na krótką relację filmową.

Karolina Rybicka

 

 

Dzień Pluszowego Misia i Andrzejki

 

Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. 25 listopada pluszowe misie opanowały nasze przedszkole. „Przybyły” ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem –  Misiem.  A każdy był piękny i wyjątkowy. Natomiast 30 listopada obchodziliśmy Andrzejki. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło  ustawiania bucików czy przekłuwania serduszek z imionami bohaterów bajek. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce.

Joanna Pucińska

 

W naszym przedszkolu akcja głośnego czytania realizowana jest w ramach kampanii społecznej “Cała Polska Czyta Dzieciom”. Dla dzieci słowo czytane jest wpisane w codzienną edukację przedszkolną, ale kiedy miejsce nauczyciela zajmuje rodzic, to czytanie staje się wydarzeniem i sprawia maluchom wiele radości. Serdecznie dziękujemy rodzicom Pani Annie Cieplak, Pani Sylwii Kalbarczyk, Pani Magdalenie Kadukowskiej, Pani Hannie Kołodziejskiej za włączenie się do Akcji! Oczywiście to nie koniec i serdecznie zapraszamy rodziców, dziadków, starsze rodzeństwo naszych przedszkolaków oraz inne chętne osoby do głośnego czytania dzieciom w naszym przedszkolu. Kolejna relacja już niebawem.

Karolina Rybicka

 

Dnia 17.10.2016 r. przedszkolaki z grupy „Słoneczka” oraz z grupy „Motylki” wybrały się na spektakl do teatru „Baj Pomorski” na sztukę „Baśń o dzielnym Radomirze”. Fascynująca opowieść dotyczyła wędrującego, dzielnego rycerza Radomira oraz jego druha Konia, którzy w poszukiwaniu swojego miejsca na Ziemi pewnego dnia spotkali na swojej drodze piękną Rusałkę i poznali historię Zaczarowanego Miasta.  Była to pełna humoru baśń muzyczna a naszym przedszkolakom nie schodził uśmiech z twarzy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 

Karolina Rybicka

Pokaz karate

W ramach organizowanej w naszej grupie Mini Olimpiadzie, w piątek 7 października przedszkolaki przywitały wyjątkowego GOŚCIA. Był to trener karate Pan Leszek Kuchciński. Dzieciaki w ciszy, ze zdumieniem wysłuchały i obejrzały pokaz karate w wykonaniu trenera oraz jego podopiecznego Alana. Pan Trener uczył, że „karate to nie sztuka agresji, a rozwagi, mądrości i harmonijnego rozwoju fizycznego, który w wieku przedszkolnym jest bardzo, bardzo ważny!” Serdecznie dziękujemy Panu Leszkowi za podzielenie się swoją pasją z Przedszkolakami! Na sam koniec dzieciaki otrzymały pamiątkowe medale i uścisk silnej dłoni! Zapraszamy do obejrzenia krótkiego materiału filmowego!

 

Karolina Rybicka

 

 

DZIEŃ CHŁOPAKA PRZEDSZKOLAKA

 

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodziliśmy 30 września. W tym dniu w grupie Słoneczka dziewczynki wręczyły chłopcom upominki- kubek “Super chłopaka”, złożyły życzenia, uściskały i ucałowały. Nie zabrakło także w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci.

Joanna Pucińska

Koktajlowy zawrót głowy!
Jesień już za oknem a nasze Przedszkolaki by mieć dobrą odporność zajadają się przygotowanymi przez siebie koktajlami owocowymi! Przed przystąpieniem do pracy zapoznały się z działaniem urządzenia do robienia koktajlu: blenderem ale także dowiedziały się jakie zasady bezpieczeństwa dotyczą pracy z narzędziami i urządzeniami kuchennymi. Dzieciaki przed zabraniem się do pracy dokładnie umyły rączki, założyły fartuszki oraz zielone kucharskie czapki! Co to były za emocje!!! Zapraszamy do obejrzenia filmu!
 
Karolina Rybicka
 

Witamy Jesień

 

Słoneczka przywitały kolorową jesień.  Gorąco przyjęta nowa pora roku na pewno nie będzie smutna, nudna i zimna, ale piękna, barwna, ciepła i bogata w jesienne skarby. Dzieci zrobiły piękną Panią Jesień, a także wykonały jeże z masy solnej. A to dopiero początek naszych jesiennych zabaw plastycznych.

 

Joanna Pucińska

 

„Dzieci nie lubią śmieci !!!”

Skandując takie hasło dzieciaki z naszej grupy wzięły udział w „Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata”. Tego dnia dzieci wysłuchały wierszy, odpowiadały na zagadki, a także zdobywały nowe informacje na temat segregacji odpadów. Następnie wszyscy udaliśmy się na teren naszego przedszkola by pozbierać śmieci , „Sprzątanie Świata” jest coroczną akcją, w której biorą udział wszyscy, którym nie jest obojętny los i wygląd naszej planety Ziemi.

 

Karolina Rybicka

Słoneczka świętują Dzień Przedszkolaka

 

 

            Jak powiedział Janusz Korczak: Kiedy się śmieje dziecko, śmieje się cały świat”. Powtarzając to motto spoglądamy codziennie na nasze przedszkolaki – wesołe, radosne i uśmiechnięte. 20 września Słoneczka były wyjątkowo szczęśliwe i zadowolone – obchodziły bowiem swoje święto – Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Specjalnie na tę uroczystość przygotowano dla dzieci wiele atrakcji i niespodzianek dostarczając okazji do świętowania, wesołej zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem. Na zakończenie Panie złożyły dzieciom życzenia i wręczyły każdemu Dyplom Super Przedszkolaka.

Wszystkim przedszkolakom życzymy radości, spełnienia marzeń,

uśmiechów na co dzień i samych wyjątkowych chwil

Joanna Pucińska

Karolina Rybicka

WITAMY W PRZEDSZKOLU!

1 września 2016 r. Przedszkole „Jelonek” zainaugurowało rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017. W salach po wakacjach nareszcie pojawili się Wychowankowie Przedszkola!Ci nieco starsi, którzy byli pod opieką w poprzednim roku z radością wbiegli do swojej sali, rozglądali się, zauważali zmiany, jakie zostały w niej dokonane a także witali się ze swoimi wychowawczyniami. Wśród dzieciaków, które pojawiły się w przedszkolu po raz pierwszy widać było duże podekscytowanie! Przedszkolaki z utęsknieniem zabrały się do zabawy i do wykonywania przeróżnych prac plastycznych! Wszystkim dzieciom i ich rodzicom życzymy udanego nowego roku szkolnego. Oby przez ten czas uśmiech na stałe gościł na Waszych twarzach. Obyście zawsze chętnie przychodzili i wracali myślami do spędzonych w Przedszkolu chwil.!

 

Wychowawczynie

Karolina Rybicka

Joanna Pucińska

 

ROK SZKOLNY 2015/2016

Słoneczka w BabaLudzie

W ostatni dzień przed wakacjami Słoneczka wraz z Rybkami wybrały się na najdłuższą wycieczkę w tym roku. Odwiedziliśmy Gospodarstwo Edukacyjne BabaLuda w Parowie Falęckiej. Byliśmy tam po raz pierwszy ale już dziś wiemy, że nie ostatni. Gospodarze pani Iza i pan Maciej bardzo serdecznie nas powitali i od razu zaprosili do swojego folwarku. Zanim jednak weszliśmy do zagród przypomnieli nam o regulaminie obowiązującym w Babaludzie. Jak już wiedzieliśmy, że nie należy karmić zwierząt słodyczami a także ostrożnie zachowywać się w ich towarzystwie, ruszyliśmy na spotkanie z nimi. Najpierw odwiedziliśmy kury czubatki a następnie poszliśmy do kóz. One okazały się ogromnymi łakomczuchami, zjadły wszystko co dla nich przygotowaliśmy. Nie mniej uwagi poświęciliśmy owcom i barankom. Spotkaliśmy nawet naszego dawnego znajomego ,,Bekonika”, który jesienią był w naszym przedszkolu. ,,Kajko” i ,,Kokosz”  (lamy) też domagali się naszego towarzystwa. Naszych czułości wystarczyło też dla kucyka i osiołka. Gdy już poznaliśmy mieszkańców BabaLudy przyszedł czas na zajęcia. Podczas warsztatów dowiedzieliśmy się skąd się bierze mleko i co z niego można zrobić. No i my także mogliśmy podziałać. Według starej metody z użyciem maselnic ubijaliśmy masło. No ale przecież nie byłoby masła gdyby nie mleko i śmietanka, zatem próbowaliśmy także dojenia kozy. Po tak męczącej pracy przyszedł czas na odpoczynek, co dla przedszkolaków oznacza hasanie. Były wyścigi, gra w piłkę, tor przeszkód a nawet ogromne bańki. Dzień zakończyliśmy ogniskiem i pysznymi kiełbaskami. Nawet niejadki dały się namówić na takie smakołyki. To był upalny i jakże udany dzień, wspaniały początek wakacji.

M.Buller- Jóźwicka

Dzień Dziecka

1 czerwca czyli dokładnie w Międzynarodowy Dzień Dziecka przedszkolacy z naszej grupy razem z Rybkami z Łysomic wyruszyły na podbój polskiej armii J Wyjazd ten był prezentem od kochanych Rodziców. Korzystając z gościnności Centrum Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu mogliśmy podejrzeć jak wygląda tajemnicze życie żołnierza. No i stało się! Na własne oczy zobaczyliśmy czołg i inne pojazdy bojowe (rosomak wzbudził nasz największy zachwyt bo potrafi pływać). Zwiedziliśmy Muzeum Wojsk Lądowych a tam rożne rodzaje broni i pocisków. Były stanowiska z lornetami i karabinami. Zachwyt dzieci nie miały końca. To był udany Dzień Dziecka… no i te lody na koniec. Dziękujemy wszystkim Rodzicom.

Szczególne podziękowania kierujemy dla Pana Dariusza Talarek, który zaangażował się w organizację tej wycieczki.

M.Buller- Jóźwicka

Innowacje pedagogiczne

-MATEMATYKA-

Klucz do uczenia się

 

Innowacje pedagogiczne to nowe rozwiązania metodyczne mające na celu poszerzenie realizowanych w placówce treści i celów kształcenia. W naszym przedszkolu wszyscy nauczyciele wprowadzili w tym roku nowe rozwiązania. W grupie Słoneczka wzbogaciliśmy treści matematyczne o dodatkowe zagadnienia. W trakcie II półrocza realizowaliśmy zajęcia matematyczne z programu ,,Klucz do uczenia się” pn. Matematyka 1- Motyle. Program ten przedstawia pojęcie matematyki i język matematyczny oraz rozwija fundamentalne rozumienie związków matematycznych. Wszystko to brzmi bardzo patetycznie i poważnie ale dzieciom dawały te zajęcia mnóstwo radości, budziły zaciekawienie i prowadziły do sukcesu, a to najważniejsze w procesie uczenia.

M.Buller- Jóźwicka

Dzień Kibica

 

Grupa Słoneczka kibicuje polskim piłkarzom podczas rozgrywek Euro 2016, dlatego w czwartek 16 czerwca odbył się “Dzień Kibica”. W tym dniu dominowały oryginalne biało-czerwone stroje: koszulki z orłem na piersi, zabawne czapeczki oraz liczne symbole: szaliki, flagi, pomalowane twarze, trąbki… wyróżniające polskich kibiców. Dzień ten był sprawdzianem wychowawczym jak świetnie się bawić, rywalizować i jednocześnie kibicować fair-play. Dzieci przemaszerowały biało- czerwonym korowodem, strzelały symboliczne “rzuty karne”, a na deser zjadły pyszne czerwone truskawki z białą bitą śmietaną.  Mamy nadzieję, że pozytywna energia naszych Słoneczek wesprze polską drużynę i będziemy świętować niejedno zwycięstwo! Rodzicom dziękujemy za wspaniałe gadżety i stroje.

Joanna Pucińska

Cała Polska Czyta Dzieciom

-program profilaktyczny-

 

Nie do przecenienia jest rola, jaką w wychowaniu i rozwoju człowieka od najmłodszych lat odgrywa kontakt z książką, rozwijając wrażliwość i wpływając na rozwój intelektualny młodego słuchacza i czytelnika. Rozumiejąc to i doceniając, nasze przedszkole w roku 2015/2016 przystąpiło do akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. W ramach realizacji cyklu spotkań z książką do akcji włączyła się Pani Agnieszka Ziemba z Gminnej Biblioteki Publicznej w Łysomicach,  rodzice i bliscy naszych podopiecznych. Poza wartościami edukacyjnymi i wychowawczymi wynikającymi z zapoznawania dzieci z literaturą, spotkania z rodzicami i bliskimi na terenie przedszkola były także elementem integracji obydwu środowisk, dużym przeżyciem dla dzieci i wzmocnieniem ich samooceny. Dziękujemy  Pani Agnieszce, p. Ani Cieplak, p. Hani Kołodziejskiej, p. Iwonie Chamela, p. Anecie Lewandowskiej, p. Beacie Chojna, p. Grażynie Jarosz oraz najmłodszym czytającym Filipowi Golemo i Szymkowi Lewandowskiemu, którzy przyłączyli się do akcji. Dziękujemy za  obecność i za poświęcony czas.

 

Joanna Pucińska

Mama i ja

 W piątek, 20 maja dzieci z grupy Słoneczka świętowały Dzień Mamy. Z tej okazji odbyły się w naszym przedszkolu warsztaty kosmetyczne z czynnym udziałem dzieci oraz ich mam. Pod czujnym okiem Pani Emilii z “Ziołowego uroczyska” dzieci wspólnie z mamami tworzyły ziołową kompozycję do serum odżywczego, który był jednocześnie wspaniałym prezentem z okazji zbliżającego się ich święta. Następnie dzieci zaśpiewały dwie piosenki- “M jak mama” oraz “Dziękuję Ci”. W trakcie występu mamy ze wzruszeniem przyglądały się  występom wszystkich dzieci, nagradzając je gromkimi brawami. Szczególnie ten drugi utwór spowodował, że niejednej mamie zakręciła się łezka w oku.  Po części artystycznej był czas na poczęstunek oraz miłe spędzenie chwil ze swymi pociechami. Atmosfera tej uroczystości była wspaniała i mamy nadzieję, że wszystkie mamy miło spędziły z nami czas.

 Joanna Pucińska

GIMNASTYKA POD CHMURKĄ? CZEMU NIE!

Maj rozpieszcza nas swoją słoneczną pogodą, dlatego postanowiliśmy pogimnastykować się na świeżym powietrzu. Ostatnio dużo rozmawiamy o zasadach ,,fair- play” i współzawodnictwie. Uczymy się jak ze sobą rywalizować, wygrywać i przegrywać, a tego najlepiej nauczyć się podczas zabaw sportowych. ,,Wyścigi Rzędów” rozpoczęliśmy od ,,Biegu na czas”, potem była zabawa ,,Wynieś- przynieś”, ,,Bieg z piłką” i ,,Przekładanie szarfy”. Zawody były bardzo emocjonujące a drużyny nie poddawały się. Rozgrywka zakończyła się remisem. Po zawodach ulubiona zabawa Słoneczek ,,Tunelowy berek”. Jak tylko pozwoli pogoda częściej będziemy gimnastykować się na naszym trawiastym boisku.

M. Buller- Jóźwicka

 

,,GRYZIEMY”

PROFILAKTYCZNY PROGRAM LOGOPEDYCZNY

Od października dzieci z naszej grupy biorą udział w programie logopedycznym  ,,Gryziemy”, zainicjowanym przez Joannę Kulis, naszą logopedkę. Założeniami programu jest usprawnianie aparatu mowy. Rodzice bardzo pomagają nam w realizacji tego programu poprzez przygotowywanie dzieciom odpowiednich posiłków. Zawsze we wtorki zajadamy marchewki a w czwartki jabłuszka. Ponad to codziennie przed śniadaniem wykonujemy 3 ćwiczenia usprawniające nasz język i żuchwę. Wierzymy, że nasze starania nie poszły na marne. Zdrowo jemy i ćwiczymy…a jak już wyraźnie mówimy 🙂

M. Buller- Jóźwicka

EKSPERYMENTALNY OGRÓDEK

Przedszkolacy z grupy Słoneczka postanowiły wykorzystać część małej działeczki na założenie własnej roślinnej hodowli. Na naszym nowym placu zabaw powstał eksperymentalny ogródek. Mimo iż pogoda nie dopisywała w ostatnich dniach, to i tak wykonaliśmy wcześniej zaplanowane prace. Najpierw stworzyliśmy grządki i ścieżki a następnie zasadziliśmy małe sadzonki, które wcześniej wyhodowaliśmy w naszym kąciku przyrody. Znalazł się tam bób, fasola, groch i koper. Wykorzystaliśmy też nowe nasiona. W specjalne rowki sialiśmy rzodkiewkę, buraki, ogórki , pomidorki i dynie. Teraz tylko będziemy tego wszystkiego doglądać, podlewać i pewnie pielić…no ale czego się nie robi by zasmakować w pysznych i zdrowych warzywach z własnego ogródka.

M. Buller- Jóźwicka

CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS

Program profilaktyki antytytoniowej

 

Od listopada do kwietnia w grupie Słoneczka realizowany był program profilaktyki antytytoniowej. Program ten koordynuje Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna z Torunia. Głównym założeniem tego programu była ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego a także wykształcenie świadomej postawy ochrony własnego zdrowia. Do programu włączeni zostali rodzice, którzy na jednym ze spotkań zadeklarowali pomoc w realizacji tego programu a tym samym ochronę dzieci przed szkodliwym działaniem dymu.

Dzieci wzięły udział w 5 zajęciach, które zostały zrealizowane zgodnie ze scenariuszami uwzględniając wiek i możliwości percepcyjne dzieci. Przedszkolacy potrafią wskazać źródła dymu i znają jego szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Znają skutki palenia papierosów. Wiedzą, że w miejscach publicznych , szkołach i przedszkolach obowiązuje zakaz palenia tytoniu. Potrafią unikać dymu tytoniowego. Ten trudny temat pomógł nam zrozumieć Dinek, bohater ciekawych opowiadań. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach i mimo swojego wieku miały dość dużą wiedzę o szkodliwości palenia, która teraz jest na pewno jeszcze większa.

M.Buller- Jóźwicka

,,Moje domowe zoo”

– warsztaty przyrodnicze w Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu.

18 kwietnia razem z grupą Rybki z Łysomic wyruszyliśmy na zwiedzanie Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu. Miejsce to przyjęło nas niezwykle. Mimo złych prognoz pogoda dopisała a ponad to zwierzęta okazały się bardzo przyjacielskie i chętnie prezentowały nam swoje wdzięki. Słoneczka tego dnia odwiedziły pawie, kaczki Mandarynki, bażanty, niedźwiedzie, rysie i karakale. Oglądaliśmy też liczne kolorowe ptaki w ptaszarni, gdzie piorunujące wrażenie zrobił na nas Oskar, papuga. Swoimi głośnymi okrzykami domagał się naszego towarzystwa a gdy tylko przy nim przystawaliśmy prezentował nam swoje umiejętności. Odwiedziliśmy także herpetarium a tam…coś dla odważnych. Węże, jaszczurki, kameleon ale także śmieszne i figlarne małpki. Po małym spacerze przyszedł czas na zajęcia. Pan Michał zaprezentował nam kilka domowych zwierząt. Dowiedzieliśmy się jak należy się nimi opiekować, co podawać do jedzenia. Jednak najważniejsze czego się dowiedzieliśmy to to, że zwierzę to oprócz przyjemności także obowiązek. Mogliśmy dotknąć a nawet wziąć na ręce chomika, świnkę morską, węża mlecznego, patyczaka , żółwia i szynszyla. Na końcu zajrzeliśmy do kóz i owiec. Czekały na nas i na smakołyki, które dla nich mieliśmy.  Była to świetna wyprawa!

M.Buller- Jóźwicka

Kto powiedział, że jogurt musi być tylko ze sklepu?

W ramach programu profilaktycznego  „Bezpieczny Przedszkolak” postanowiliśmy w piątkowe popołudnie zorganizować zajęcia kulinarne. Przyrządziliśmy pyszne koktajle i jogurty owocowe, pamiętając oczywiście o zasadach higieny i bezpieczeństwa. Wszystkie owoce wrzuciliśmy do specjalnego blendera. Każdy otrzymał kubek z jogurtem naturalnym i sam dolewał zmiksowane owoce według własnego upodobania. Zadanie okazało się niezwykle proste. Była to prawdziwa „bomba witaminowa”. Takie pyszności były idealnym zwieńczeniem  tygodnia w przedszkolu.

Joanna Pucińska

ŚNIADANIE WIELKANOCNE

Tuż przed spotkaniem w rodzinnym gronie, Słoneczka postanowiły spotkać się przy świątecznym stole ze swoimi kolegami i koleżankami. Z pomocą rodziców nasze przedszkolne ławki zamieniły się w prawdziwy, wielkanocny, suto zastawiony stół. My także mieliśmy swój wkład w ten poczęstunek. Dzień wcześniej malowaliśmy jajka, zamieniając je w barwne pisanki. Śniadanie tradycyjnie rozpoczęliśmy od życzeń. Potem była ,,jajeczkowa gra” no i w końcu poczęstunek. Samodzielnie tworzyliśmy wiosenne kanapki, które zajadaliśmy z wielkim apetytem. Próbowaliśmy nawet szczypiorku i rzodkiewek. To był magiczny poranek, nawet niejadki zajadały się własnoręcznie zrobionymi kanapkami.

Słoneczka wraz z p. Małgosią i Asią składają Rodzicom i wszystkim przyjaciołom naszego przedszkola serdeczne życzenia Radosnych, Wiosennych i Rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy.

M.Buller- Jóźwicka

SZUKAMY ZAJĄCZKA

Już myśleliśmy, że nas nie odwiedzi bo tak trudno nam zachowywać się tak, by go nie spłoszyć. Jednak i w tym roku nas nie zawiódł. Nie miał niestety na tyle odwagi by wejść do naszej sali. Upominki dla nas zostawił na placu zabaw. Szybko je odnaleźliśmy. Bardzo dziękujemy Wielkanocnemu Zajączkowi…a może Zajączkom 🙂

M.Buller- Jóźwicka

WARSZTATY WIELKANOCNE

Naszą grupę odwiedziła pani Ania Kruszewska, która poprowadziła dla nas warsztaty wielkanocne. Dzieci po okiem fachowca tworzyły jajko metodą decoupage. Nie było to łatwe zadanie ale z pomocą pań daliśmy radę. A oto efekty naszych wielkanocnych zmagań.

M.Buller- Jóźwicka

WIOSNA W LESIE

22 marca po raz kolejny odwiedziliśmy Szkołę Leśną na Barbarce. Tym razem uczyliśmy się rozpoznawać leśne ale nie tylko, zwiastuny wiosny. Już wiemy, że pierwsze zakwitają przebiśniegi, zawilce, krokusy i gwiazdnice. Nie byłoby wiosny gdyby nie kwitnąca wierzba (bazie kotki) i wszystkie drzewa owocowe. Najdłużej będziemy czekać na pobudkę dębu. Zwierzęta też już zwiastują nową porę roku. Obudziły się niedźwiedzie i borsuki, przylecą do nas bociany, skowronki, jaskółki i żurawie. Pogoda nie dopisała, więc wszystkie te zwierzęta musieliśmy obejrzeć na slajdach. Jak zawsze na Barbarce tworzyliśmy prace plastyczne. tym razem kolorowaliśmy sójkę według wzoru i wyklejaliśmy ptaszka z plasteliny. Mimo padającego deszczu wróciliśmy w iście wiosennych nastrojach.

M.Buller- Jóźwicka

WIOSNA NA PARAPECIE

Tak zatytułowany był nasz ostatni tydzień zajęć. Dzieci najwięcej uczą się przez działanie dlatego też postanowiliśmy, po raz drugi już, pobawić się w ogrodników. Tym razem założyliśmy hodowlę kwiatów, warzyw i ziół. Wiemy już, że rośliny można sadzić z cebul, pędów lub nasion a te mogą mieć różne kształty, kolory i wielkość. Każdego dnia, tego inspirującego tygodnia sadziliśmy inne rośliny. W naszej przedszkolnej hodowli znalazły się mieczyki, groszek pachnący i słoneczniki oraz szczypiorek, fasola, groszek zielony i bób a także oregano i estragon. Teraz tylko musimy pamiętać, by w naszym ,,małym ogródku” panowały dobre warunki, bo tylko dzięki dobrej glebie, słońcu i wodzie doczekamy się plonów.

Efektem naszej poprzedniej hodowli są 3 sadzonki drzewka cytrynowego. Niestety nie każdy siew okazał się sukcesem. Nie udało nam się wyhodować jabłek, mandarynek i winogron, jednakże wnioski a nie plony okazały się tu bardzo ważne. Rośliny wydają wiele nasion ale nie z każdego powstanie nowa sadzonka.

M.Buller- Jóźwicka

DZIEŃ KOBIET

Dziewczynki już od rana chodziły uśmiechnięte, jakby przeczuwając, że ich koledzy mają dla nich w tym marcowym dniu jakąś niespodziankę. Tak też było! Chłopcy z pomocą swoich rodziców przygotowali drobne upominki z okazji Dnia Kobiet dla swoich koleżanek. Nie zapomnieli także o nieco starszych kobietach w naszym przedszkolu. Chętnie obdarowywali kwiatkami, które zrobili wspólnie z paniami, nauczycielki, panie z księgowości i kuchni a także panią Dyrektor. Był to bardzo miły dzień!

M. Buller- Jóźwicka

WARSZTATY FLORYSTYCZNE

7 marca 2016 odwiedziła nas pani Małgorzata Mucharska, by zaprezentować nam swoją pracę. Mama Zosi jest florystką i prowadzi własną kwiaciarnię. Dziś jednak znalazła trochę czasu, by poprowadzić dla nas warsztaty. Słoneczka poznały różne rodzaje kwiatów (róża, goździk, hiacynt, tulipan, margaretka). Same przekonały się, że pięknie pachną a jak nie pachną to fascynująco wyglądają. Poznały narzędzia kwiaciarki tj. sekator, nóż do usuwania kolców czy nożyczki. Najwięcej frajdy jednak sprawiło nam układanie własnej kompozycji. Kwiatowa ikebana jest prezentem z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, dla naszych najważniejszych kobiet czyli MAM.

Bardzo dziękujemy pani Małgosi za wspaniale przygotowane warsztaty. Były to bardzo pachnące i jakże wiosenne zajęcia.

M. Buller- Jóźwicka

W świecie dinozaurów

W dinozaurach jest coś magicznego i wyjątkowego. Coś co przyciąga i interesuje dzieci. Wiadomo, że zwierzęta te już dawno wymarły i być może to dostarcza dzieciom dużej dawki wyobraźni, aby przywrócić je do życia. Dzieci ze Słoneczek przeniosły się w czasy prehistoryczne, kiedy to na Ziemi królowały dinozaury. Dzieci przez cały tydzień poznawały życie dinozaurów, podejmując różnorodne działania edukacyjne. Poznały wiele ciekawych zabaw ruchowych oraz piosenek o dinozaurach. Nie obyło się także bez prac plastycznych. Tyranozaur, Spinozaur, Diplodok – nazwy tych tajemniczych stworów pojawiały się w trakcie różnorodnych aktywności dzieci. Podczas „tygodnia dinozaurów” mali odkrywcy mogli poznać życie tych fascynujących gadów – dawnych władców lądów i wód, zarówno tych łagodnych jak i tych groźnych. Dowiedziały się również, co to jest archeologia oraz czym zajmuje się ta dziedzina nauki.

Joanna Pucińska

Dzień Babci i Dziadka

4 lutego w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego w tym szczególnym dniu dzieci z grupy Słoneczka również pamiętały o swoich Babciach i Dziadkach. Wspólnie ze swoimi paniami przygotowały dla nich przedstawienie zatytułowane „Bajka o Niebieskim Mundurku”. Licznie przybyli goście zasiedli na widowni i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach dzieci widać było małą tremę, ale przede wszystkim ogromną radość. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, a następnie wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty dla swoich ukochanych Babć i Dziadków. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić się zaprezentować. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Następnie dzieci wraz z Babciami oraz Dziadkami zostali zaproszeni na przygotowany z tej okazji słodki poczęstunek. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków!

Bardzo dziękujemy paniom Annie Cieplak, Monice Głowackiej i Jagodzie Pęk za przygotowanie przepysznych ciast, a pani Magdalenie Kadukowskiej i Marzenie Malinowskiej za pomoc w organizacji tej wspaniałej uroczystości.

Joanna Pucińska

Zimą pamiętamy o ptakach

Bardzo długo czekaliśmy na mroźną i śnieżną zimę… aż w końcu do nas zawitała. Nie wszyscy jednak tak samo cieszyli się z jej nadejścia. Słoneczka pamiętały o małych przyjaciołach za oknem. Dzięki warsztatom w Szkole Leśnej na Barbarce wiedzieliśmy jak dokarmiać ptaki a rodzice pomogli nam zgromadzić karmę a nawet ufundowali nam nowy, piękny karmnik. Jak tylko spadł śnieg ruszyliśmy na pomoc wróblom, sikorkom i gilom. Codziennie dokarmialiśmy ptaki i dbaliśmy o to by ich nie płoszyć. No ale przecież ,,dzieci lubią zimę najbardziej na świecie” jak śpiewały w piosence, dlatego często bawiliśmy się na zaśnieżonej łące.
Bardzo dziękujemy Rodzicom za pomoc w gromadzeniu karmy dla ptaków a Państwu Lewandowskim za przepiękny karmnik, który na pewno posłuży ptakom wiele lat.

M.Buller- Jóźwicka

 

Warsztaty z Ziołowym Uroczyskiem.

Grupę Słoneczka odwiedziła p. Emilia Wysocka- Stankiewicz, pod której okiem zdobywaliśmy tytuł ,,małego kosmetologa”. Nie była to łatwa sprawa. Tego dnia zrobiliśmy dla naszych kochanych mam pięknie pachnące peelingi a dla Dziadków musujące babeczki do kąpieli i herbatki ziołowe. Już wiemy, że do higieny możemy wykorzystać cukier, cynamon, sodę, olej kokosowy i wiele innych. Znamy niektóre zioła i miejsce ich występowania. Były to niezwykle aromatyczne warsztaty.

M. Buller- Jóźwicka

Mały upominek od Pań Asi i Małgosi dla Słoneczek

File Video Clip

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, chcemy naszym podopiecznym i ich Rodzicom życzyć pogodnych, radosnych Świąt w rodzinnym gronie. Naszym przedszkolakom życzymy aby Święty Mikołaj spełnił ich życzenia. Z pewnego źródła wiemy, że otrzymał już listy dzieci.

W załączniku wideo odnajdziecie Państwo film, który Święty Mikołaj przesłał dla naszych Słoneczek.

J. Pucińska i M. Buller-Jóźwicka

,,Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy”

18 grudnia Słoneczka odwiedziły Kujawsko- Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny. Miały okazję obejrzeć piękne przedstawienie o cudzie Bożego Narodzenia.

Pogodna, bożonarodzeniowa historia właściciela sklepu z tradycyjnymi piernikami, który kiepsko odnajduje się w świecie, gdzie miarą szczęścia stał się zysk. Ciepła, pełna przekornego humoru muzyczna opowieść o sile dobrych uczynków i wiary w wigilijny cud.
Wszyscy wiedzą, że warto pomagać. Pan Maurycy też to wie. Dlatego dziwi go, że przez swoje dobre serce trafił na skraj bankructwa, a jego córka lubi go coraz mniej. Czy dzięki pomocy przyjaciół, w tym rezolutnej pani Halinki i ironicznego, bezimiennego kota, dobroduszny Maurycy odzyska to, co stracił? Kto wie…. Skoro cuda się zdarzają.

Opis spektaklu i zdjęcia pochodzą ze strony Teatru.
Opracowała M.Buller-Jóżwicka

Świąteczne wypieki

W grudniu dużo mówiliśmy o zbliżających się Świętach. Poznawaliśmy tradycje bożonarodzeniowe, przygotowywaliśmy się do występu na przedszkolnych Jasełkach. Znaleźliśmy jednak czas na nasze ulubione zajęcia kulinarne. Tym razem piekliśmy pierniki. Panie przygotowały ciasto, oczywiście według pradawnej receptury, a my zajęliśmy się wykrawaniem a następnie dekorowaniem korzennych ciasteczek. Wszystko to robiliśmy z myślą o naszych Kochanych Rodzicach. To taki nasz skromny ale dany od serca prezent bożonarodzeniowy.

M.Buller-Jóźwicka

Warsztaty ceramiczne

Nasza grupę odwiedził pan Krzysztof Majewski- artysta plastyk. Tym razem rzeźbiliśmy w glinie. Nie było to łatwe zadanie, tym bardziej że efektem naszej pracy miał być renifer. Żeby wszystko poszło sprawnie, najpierw ćwiczenia dłoni i palców, potem instruktaż pana Krzysztofa, no i do dzieła. Ulepione renifery trafiły do specjalnego pieca w pracowni naszego gościa, po czym znowu do nas przyjechały, byśmy mogli je pomalować. Nie było to jednak takie zwykłe malowanie. Robiliśmy to specjalnymi farbami, które ponownie trzeba było wypalić w piecu. Na szczęście już do nas wróciły i cieszą nasze oczy. Ciekawe czy Mikołaj nie potrzebowałaby wkrótce takich reniferów…

M.Buller-Jóżwicka

SŁONECZKA W MŁYNIE WIEDZY

8 grudnia odwiedziliśmy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Wizytę rozpoczęliśmy od warsztatów ,,Odkrywamy planetę” w ramach bloku PrzeBudowa. Dzieci poznały nazwy niektórych planet i gwiazd, dowiedziały się czym jest kosmos i kim był najsłynniejszy astronom, Mikołaj Kopernik. Po dawce wiedzy czas na działanie! Przedszkolaki konstruowały kosmiczne wynalazki. W większości były to rakiety ale wśród nich znalazła się także maszyna do orzechów autorstwa Aleksandra i Krystiana. Zajęcia pozwoliły dzieciom na rozwój kreatywności, pobudzenie fantazji a także umiejętne działanie w zespołach, co jak się okazało, nie jest łatwą sprawą. Następnie zaczęliśmy zwiedzać. Zawitaliśmy na wystawę ,,PrzeŻycie”, gdzie mogliśmy poznać mieszkania i zwyczaje różnych zwierząt (wiewiórki, lisa, borsuka, pszczół, kreta). Szczególnie podobał nam się domek podróżnika z globusem, lupą i innymi atrybutami. Największa atrakcja, jak się później okazało, czekała na nas piętro niżej. Wystawa ,,Rzeka” to było coś! Dzieci poznały sposoby transportowania wody (śruba Archimedesa, winda wodna, fontanna), oczyszczalnię ścieków, sposób działania tamy a także mogły wywołać wiry i prądy wodne. Ostatnia wystawa ,,O obrotach” to wszystko co związane jest z ruchem obrotowym. Poznaliśmy maszyny m.in. Równoważnię, Koło Chomika, Zębate Puzzle a także mogliśmy posłuchać odgłosów z kosmosu. Czas płynął nam naprawdę szybko, za szybko…Na pewno tu jeszcze wrócimy.

M.Buller- Jóżwicka

Wizyta w Szkole Leśnej na Barbarce

 

27 listopada mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych zatytułowanych “Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?” w Szkole Leśnej na Barbarce. Na początku odbyła się pogadanka na temat lasu– o warunkach panujących obecnie w lesie, o wyglądzie drzew, o zwierzętach i ptakach jakie możemy spotkać w lesie, o tym jakie są ich ulubione przysmaki oraz jak zwierzęta przygotowują się do zimy. W okresie zimowym bardzo ważne jest dokarmianie zwierząt. Pani, która prowadziła warsztaty zwróciła szczególną uwagę dzieciom na fakt, iż zwierzęta leśne można dokarmiać tylko w porozumieniu z miejscowym leśniczym Wskażą oni miejsca, gdzie można wyłożyć karmę. Dokarmiać należy systematycznie, w stałych miejscach. Największą atrakcją dla dzieci było samodzielne wykonanie nietypowego “karmnika” dla ptaszków. Przedszkolaki nadziewały jabłka słonecznikiem, po czym wieszały je na gałęziach drzew.

Joanna Pucińska

OD OWIECZKI DO CZAPECZKI…

18 listopada naszą grupę odwiedził niespotykany gość…baranek Bekonik. Przyjechał on do nas z panią Izą i panem Maćkiem z Gospodarstwa Edukacyjnego BabaLuda z Parowy Falęckiej. Dzieci poznały niesamowitą historię Bekonika i Świętego Mikołaja, a także dowiedziały się jak z runa owczego powstaje wełna. Przy pomocy pana Maćka czesały wełnę, a pani Iza pomagała nam ją przędz na najprawdziwszym w świecie kołowrotku. Najważniejsze jednak okazało się obcowanie z barankiem. Był on bardzo przyjacielski. Pozwalał się głaskać, drapać za uchem a nawet poczęstował się naszym jabłuszkiem. Radości nie było końca…

Małgorzata Buller-Jóźwicka

,,Bo przedszkole uczy, bawi nas…”

Od początku roku wiele się w naszej grupie zmieniło. Wielu nowych rzeczy się nauczyliśmy, mamy nowe umiejętności, kompetencje. Po tak dużym wysiłku należy nam się odrobina szaleństwa. Tak oto bawiliśmy się w ostatni piątek. Dziękujemy Laurze i jej Rodzicom za dostarczenie nam materiałów do wspaniałej zabawy.

Małgorzata Buller-Jóźwicka

„Zawsze przy sobie noszę- trzy słowa: dziękuję, przepraszam i proszę”.
Wizyta pani bibliotekarki

W ramach współpracy, popularyzacji książek i czytelnictwa nasze „Słoneczka” odwiedziła Pani Agnieszka, bibliotekarka z Gminnej Biblioteki Publicznej w Łysomicach. Tym samym rozpoczęliśmy co miesięczne spotkania z panią Agnieszką. Krzewiąc zainteresowania czytelnicze wśród dzieci, Pani Agnieszka pokrótce przypomniała maluchom gdzie znajduje się biblioteka, czemu służy i jak z niej korzystać. Po krótkiej rozmowie, nastąpiła długo wyczekiwana przez wszystkich chwila… głośnie czytanie! Mali słuchacze poznali wiersze dotyczące dobrego wychowania oraz stosowania zwrotów grzecznościowych. Po czytaniu, Pani Agnieszka wręczyła dzieciom pyszne cukierki, a dzieci w podziękowaniu nagrodziły ją gromkimi brawami.
Bardzo dziękujemy Pani bibliotekarce i zapraszamy do nas ponownie.
Drodzy Rodzice, bardzo serdecznie zachęcamy Was do czytania dzieciom i odwiedzania wspólnie z dziećmi biblioteki w Łysomicach. Jest to wspaniały sposób na wspólne spędzanie czasu z pociechami.

Joanna Pucińska

Pani Policjantka w przedszkolu

Jakiś czas temu mieliśmy okazję gościć w naszym przedszkolu Panią Policjantkę.
Celem spotkania było przede wszystkim wzbudzanie pozytywnego stosunku do pracy policjanta, zapoznanie dzieci z zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze, uświadomienie dzieciom konieczności jeżdżenia w fotelikach z zapiętymi pasami, uczulenie dzieci na zachowanie bezpieczeństwa w stosunku do osoby obcej dorosłej, do obcego zwierzęcia, np. psa.
Po spotkaniu z Panią Policjantką każdy przedszkolak już wie, że policjant może być przyjacielem, który zawsze chętnie służy pomocą.
Serdecznie dziękujemy za tak miłe i pouczające spotkanie!

 

Joanna Pucińska

Urodziny w przedszkolu

W kalendarzu Przedszkolnych Uroczystości stałym elementem jest obchodzenie urodzin dzieci. W tym dniu wspólnie z solenizantami świętujemy poprzez składanie życzeń, wspólne odśpiewanie tradycyjnego „Sto lat”, słodki poczęstunek oraz wykonanie „urodzinowej korony”. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczą w celebrowaniu urodzin. Dzięki stosowanej przez nas dobrej praktyce dzieci czują się docenione, wyróżnione i z niecierpliwością czekają na swój wyjątkowy dzień.

Joanna Pucińska

MALI OGRODNICY

W wrześniu dzieci z grupy Słoneczka gromadziły w kąciku przyrody jesienne plony. Znalazły się tam cudnie pachnące owoce i jakże zdrowe warzywa. Skąd jednak wzięły się na naszym stole te wszystkie dary? Na to i wiele innych pytań znajdowaliśmy odpowiedzi. Nic jednak tak nie cieszy jak eksperymentowanie, dlatego posadziliśmy nasiona owoców. Czy wyrosną? Jak długo będą rosnąć? O tym dopiero przekonamy się za jakiś czas…

M. Buller-Jóźwicka

CAM00530 CAM00531 CAM00532

ZAJĘCIA KULINARNE

Jesień to piękna pora roku. Szczególnie dla tych, którzy stawiają pierwsze kulinarne kroki. Nasz kącik przyrody mienił się coraz to nowymi barwami. Zgromadzone owoce i warzywa przyciągały uwagę nas wszystkich. Przez 2 tygodnie poznawaliśmy ich kształty, kolory ale co ważniejsze, smaki. Już wiemy jak ważny jest zbilansowany posiłek i dokładamy wszelkich starań, by i nasz taki był. Zajęcia kulinarne mają na celu zachęcenie dzieci do tworzenia i konsumowania zdrowych posiłków. Wspólnie zakisiliśmy kapustę i ogórki a także tworzyliśmy owocowe szaszłyki. Z kiszonej kapusty zrobiliśmy pyszną surówkę z marchewką i jabłkiem. Było pysznie! Jednak nic tak nie kreuje kucharzy jak godne stroje, za które bardzo dziękujemy Rodzicom.

M.Buller- Jóźwicka

CAM00538 CAM00539 CAM00540 CAM00545 CAM00548 CAM00549 CAM00552 CAM00557 IMG_0839 IMG_0840 IMG_0841 IMG_0842 IMG_084320151002_09254220151002_09255220151002_09252620151002_09305920151002_09272020151002_092658