Przedszkole Publiczne

Witamy na stronie Żabek

zaby i deszcz

ROK SZKOLNY 2017/2018

19.06.2018

logo

DZIEŃ DZIECKA

Tego dnia w grupie żabki już od rana panowała radosna i świąteczna atmosfera. Po śniadaniu dzieci miały możliwość zamienić się w bajkowe postacie z bajek za sprawą magicznych farbek do twarzy. Przez cały dzień, na przedszkolaki czekało mnóstwo zabaw. Na podwieczorek…niespodzianka… Lody!! uśmiechy nie znikały z twarzy dzieci 🙂 tego dnia w naszej sali  znalazła się maszyna pełna słodkości, z której każdy mogł spróbować wylosować smakołyk!

Zapraszamy do galerii

autor: Natalia Szynal

 

DZIEŃ MAMY I TATY

 30.05.2016r. w naszej grupie odbyła się uroczystość z okazji dnia MAMY I TATY. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie oraz wokalne. Rodzice ze wzruszeniem oglądali przygotowaną inscenizację. Po części artystycznej dzieci wręczyły rodzicom upominki, piękne boxy z kwiatami, a potem nastąpił słodki poczęstunek przy soczku i kawie.

Takie uroczystości w gronie rodzinnym pozwalają umacniać rodzinne więzi, uczą miłości, szacunku, przywiązania, a dzieciom pozwalają zaprezentować zdobyte wcześniej umiejętności.

Zapraszam do galerii

autor:Natalia Szynal

WYCIECZKA DO WIEJSKIEGO GOSPODARSTWA AGROTURYSTYCZNEGO BABALUDA

28.05.2018 grupa żabki wybrała się na wycieczkę do wiejskiego gospodarstwa agroturystycznego BABALUDY. Pogoda nam dopisała, świeciło piękne słoneczko i cały dzień mogliśmy spędzić na świeżym powietrzu w otoczeniu zwierząt. Dzieci uczestniczyły w zajęcia z ubijania masła, każdy przedszkolak mógł spróbować swoich sił 🙂 Na koniec czekała na dzieci niespodzianka… ognisko i pyszne kiełbaski 🙂 Zmęczeni ale pełni nowych doświadczeń wróciliśmy do naszego przedszkola.

 

Zapraszamy do galerii

autor: Natalia Szynal

20.05.2018

logo

W ostatnim tygodniu kwietnia udaliśmy się na wycieczkę do Kinder Parku w Toruniu. Po dotarciu na miejsce i zapoznaniu się z regulaminem przebywania w obiekcie, dzieci oddały się zabawie. Zjeżdżały długimi i poskręcanymi tunelami wprost do basenu z kulkami, pokonywały tor przeszkód wspinając się na samą górę konstrukcji, ścigały się, zjeżdżając na trzytorowej zjeżdżalni. Do dyspozycji dzieci były również trampoliny, piaskownica, samochodziki, cymbergaj, armatki i wiele innych atrakcji. W trakcie harców na ogromnym placu zabaw, dzieci odwiedził dziwny stworek, który zaprosił wszystkich do wspólnego tańca. Pobyt bardzo szybko dobiegł końca i nadszedł czas pożegnania się z tym magicznym i bajkowym miejscem. Dzieci ze smutkiem opuszczały Kinder Park ale przez całą drogę powrotną opowiadały wrażenia ze spędzonego tam czasu.

 

autor Aleksandra Buczek

Odwiedziny Pani Bibliotekarki

Do naszej sali zawitał bardzo miły gość – Pani Agnieszka Ziemba – Bibliotekarka z Łysomic. Krzewiąc zainteresowania czytelnicze wśród dzieci, Pani Agnieszka pokrótce przybliżyła przedszkolakom jak dawniej wyglądały książki dla dzieci i dorosłych. Dzieci były bardzo zainteresowane i włączały się do dyskusji. Po krótkiej rozmowie, nastąpiła długo wyczekiwana przez wszystkich chwila… głośnie czytanie! Tym razem nie była to zwykła książka tylko teatr ilustracji Kamishibai. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę ekranu. Dzieci siedziały jak zaczarowane. Na sam koniec każdy przedszkolak wykonał samodzielnie piękną książkę.

Bardzo dziękujemy Pani bibliotekarce za interesujące zajęcia i zapraszamy do nas ponownie. Was drodzy Rodzice, zachęcamy do czytania dzieciom, ponieważ to wspaniały sposób na wspólne spędzanie czasu z pociechami.

 

                                                                                              autor Aleksandra Buczek

26.04.2018

 

logo

Do naszego przedszkola zawitali wyjątkowi goście – kominiarze. Podczas tego spotkania, przedszkolaki miały okazję zapoznać się ze strojem i narzędziami pracy. Panowie kominiarze opowiedzieli również o swojej trudnej i niebezpiecznej pracy. Dzieci  mogły przymierzyć cylinder oraz obejrzeć z bliska sprzęt kominiarski. Bardzo dziękujemy panom kominiarzom i wierzymy że ich wizyta przyniesie nam szczęście.

autor Aleksandra Buczek

12.04.2018

logo

Tym razem nasza grupa wybrała się na wycieczkę do Cinema City w Toruniu na bajkę pt. „Gnomeo i Julia”. Nudy w kinie nie było – wygodne fotele, śmieszna bajka a do tego popcorn i sprite. Dzieci były zachwycone. Uśmiechnięte buzie oraz pełne przejęcia komentarze były potwierdzeniem dobrze spędzonego przedpołudnia.

 

                                                                           autor Aleksandra Buczek

 

18.03.2018

B i D

 

11.03.2018

IMG_0022

W grupie „Żabki” nie zapomniano o Dniu Kobiet. Wszystkie panie te duże i te małe świętowały. Mali mężczyźni przygotowali niespodzianki dla swoich koleżanek z grupy oraz dla pani dyrektor, pań nauczycielek i pozostałych pań pracujących w naszym przedszkolu. Tego dnia czekały na wszystkie dzieci, ale szczególnie na dziewczynki same przyjemności. Już po śniadanku zajadaliśmy słodkości, a następnie każdy chłopiec wręczył swojej koleżance wiosennego tulipana i upominek. Przez cały dzień chłopcy starali się być mili i uprzejmi dla dziewczynek. Jeśli jednak wydarzyło się coś niemiłego, to szybciutko przepraszali za niewielkie złośliwości. Do pań uśmiechali się promiennie i starali się nie psocić. Szkoda, że Dzień Kobiet jest tylko raz w roku.

 

                                                                                                                                             autor Aleksandra Buczek

06.02.2018

logo

ZABAWY NA ŚNIEGU

Śniegu całe mieszki
Czas się bawić w śnieżki
Ulep Jasiu ulep
Śnieżno – białą kulę

Są na śniegu dzieci
Rzuć kulą, niech leci
Kula poleciała
Za kołnierz Michała

W końcu Pani Zima sprawiła dzieciom wiele radości i nas odwiedziła. Grupa żabki z uśmiechem na twarzy dbając o zdrowie i hartując organizm spędzała czas na świeżym powietrzu. Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu. Wracając do przedszkola z twarzy nie schodziły uśmiechy.

autor : Natalia Szynal

 

30.01.2018

logo

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dzieci, staramy się uatrakcyjnić czas spędzany w przedszkolu stosując różne formy realizacji zaplanowanych działań. Dlatego też zaprosiliśmy do nas już po raz kolejny grupę „Prekursor artystyczny” z Krakowa, aby przybliżyła nam temat związany ze zdrowym odżywianiem zawarty w naszym programie profilaktycznym „Bezpieczny Przedszkolak”. Dzieci dowiedziały się dlaczego nie należy pić coca – coli oraz jeść zbyt dużo słodyczy, a tym samym jakie są zalety jedzenia bardzo dużych ilości warzyw i owoców.

 

                                                                                                                                    autor Aleksandra Buczek

logo

Zima w końcu dała o sobie znać. „Żabki” nie mogły przegapić takiej okazji i ruszyły na białą polanę w pobliżu przedszkola. Zabawa była przednia: bitwa na śnieżki, aniołki w białym puchu i olbrzymie kule, z których powstał przyjaciel zimy pan bałwan.

 

                                                                       autor Aleksandra Buczek

29.01.2018

logo

W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom w styczniu odwiedziła nas mama Mikołaja Pani Paulina Bartoszyńska. Zaprezentowała dzieciom opowiadanie o „Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach” przygody przedstawiła za pomocą magicznego teatrzyku Kamishibai. Kamishibai oznacza teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekst oraz drewniany parawan na wzór teatrzyków marionetkowych – w którym przedstawione są kolejne fragmenty historii, bajki i opowiadania. Wszystkim dzieciom bardzo się podobało, na zakończenie wręczyły Pani Paulinie podziękowanie.

autor: Natalia Szynal

 

 

8.01.2018

logo

WYCIECZKA DO MANUFAKTURY SŁODYCZY

W grudniu wybraliśmy się na wycieczkę do „MANUFAKTURY SŁODYCZY” w Toruniu.
Manufaktura Słodyczy “Karmelowa Kraina” to miejsce, gdzie produkcja  odbywa się  w 100%  ręcznie, bez ulepszaczy, przy użyciu tylko i wyłącznie naturalnych barwników. To jedna z najmniejszych manufaktur w Polsce tworząca słodycze na podstawie  receptur z XVII i XVIII wieku.
Wszystkie dzieci miały okazję jak za dawnych lat obejrzeć w jaki sposób powstają aromatyczne oraz pyszne cukierki i lizaki, które wykonywane są tradycyjnymi metodami. Przez cały czas obserwowały proces produkcyjny – od momentu wylania karmelu na kamienny blat, poprzez nadawanie mu smaku i kolorów,  aż do momentu pakowania gotowych produktów. Każde dziecko pod okiem miłych pracowników manufaktury mogło własnoręcznie wykonać jedynego w swym rodzaju lizaka, którego oczywiście po zakończonej pracy zabrało do domu. Wszystkie dzieci otrzymały DYPLOM MAŁEGO CUKIERNIKA.

autor: Natalia Szynal

„WARSZTATY PIERNIKARSKIE”

logo

14 grudnia w naszym przedszkolu od samego rana rozprzestrzeniał się zapach amoniaku i cynamonu. Tego dnia odwiedził nas prawdziwy mistrz piernikarstwa wraz ze swoją siostrą i zdradzili nam kilka sekretów związanych z przygotowaniem, wyrabianiem i w końcu wypiekaniem pysznych tradycyjnych pierników.

                                               autor Aleksandra Buczek i Natalia Szynal

3.01.2018

„Kryształowe drzewko”

logo

Połączenie edukacji i zabawy w jedną interaktywną całość to nie magia, tylko zajęcia przygotowane przez specjalistów z Centrum Interaktywnej edukacji i zabawy EduFun z Gdyni. Tematem jednych z warsztatów było „Kryształowe drzewko”, które dzieci wykonały z papierowych szablonów. Specjalnie dobrane substancje chemiczne, dzięki którym białe kartonowe i smutne drzewka zamieniły się w oszronione, piękne i błyszczące choinki – wyglądające jak by były pokryte śnieżnymi płatkami śniegu to nie czary – mary tylko efekt eksperymentu, który dzieci wykonały samodzielnie przy niewielkiej pomocy specjalistów.

autor Aleksandra Buczek

 

„ROBOBOX”

IMG_8727

Kolejny dzień atrakcji z Centrum Interaktywnej nauki i zabawy za nami. Oj działo się, działo… Tym razem dzieci montowały kabelki i diody do kartonowego robota, aby po chwili jego serduszko zaświeciło się na czerwono. Zanim jednak dzieci zmontowały samodzielnie robota był pokaz mechanicznych robotów z klocków lego, które sterowane pilotem robiły różne dziwne i śmieszne figury, ale nie tylko… Ten dzień na długo pozostanie w pamięci szczególnie chłopców. Już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania.

 

                                                                                     autor Aleksandra Buczek

22.12.2017

Mikołajki

Już Mikołaj grzeje sanie.
Czego pragniesz niech się stanie.
Każde z marzeń skrytych w głębi
święty Dziadek może spełnić.

Tego dnia na nasze dzieci czekało wiele niespodzianek. Dzieci znalazły w swoich szafkach upominki, brały udział w wielu zabawach, zrobiły ciekawą pracę plastyczną ale największą niespodzianką była wiadomość od samego Świętego Mikołaja! Dzieci z wielką ciekawością słuchały tego, co miał im do przekazania Mikołaj. Parę dni wcześniej cała grupa wykonała wspólny list, który pani Ola i pani Natalia wysłały pocztą. Okazało się, że list został dostarczony, o czym Mikołaj poinformował dzieci. Zapraszamy do galerii oraz do obejrzenia wiadomości od Św. Mikołaja.

autor: Natalia Szynal

 

 

logo

Zebrała się nasza gromada,
Gdy ju
ż wieczór zapada.
Ch
ętna do zabawy w andrzejkową noc,
Bo dzi
ś wróżb i magii moc.
Która pierwsza za m
ąż wyjdzie?
I do której szcz
ęście przyjdzie?
Która dzi
ś odpowiedź na pytanie znajdzie?
A która sw
ą miłość odnajdzie?
Odpowiedzi na pytania i marzenia znamy,
Ale na wyniki jeszcze poczekamy.

04.12.2017

20171124_110032

Miś pluszowy,
Miś kudłaty,
Biały, czarny
Lub łaciaty.
Wszystkie misie
My kochamy,
Bo ich święto dzisiaj mamy.”

 

24.11.2017 r. w naszej grupie obchodziliśmy ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA.  Tego dnia każdy przedszkolak przyszedł ze swoim ulubionym pluszowym przyjacielem. Na dzieci czekało mnóstwo misiowych zabaw. Na zakończenie dnia dzieci wykonały prace plastyczne, które mogliśmy podziwiać w naszej galerii.

autor: Natalia Szynal

 12.11.2017

ŻABKI PAMIĘTAJĄ O ZMARŁYCH

logo

Listopad to miesiąc kiedy odwiedzamy cmentarze, na których znajdują się nasi bliscy, ale to także szczególny czas kiedy wracamy do wspomnień i przywołujemy myślami bliskie nam osoby , które choć odeszły, wciąż żyją w naszych sercach. Niestety na cmentarzach znajdują się również groby bezimienne i opuszczone, którymi nikt się nie opiekuje, dlatego z naszymi przedszkolakami wybraliśmy się na cmentarz przy kościele Św. Mikołaja w Papowie Toruńskim, aby zapalić znicze na zaniedbanych i porzuconych grobach.

 

autor Aleksandra Buczek

WYCIECZKA

Logo

7 listopada grupa „Żabki” wybrała się na wycieczkę do Torunia. Naszym celem był Dom Legend Toruńskich. Jak się okazało miejsce, które wybraliśmy na wycieczkę to jedyne takie miejsce w Europie, które łączy w sobie interaktywne muzeum i teatr. Dom Legend Toruńskich przeniósł nas w świat magicznych opowieści i jego historii, a także zapewnił nam niezwykłe atrakcje. Ubogaceni opowieściami w średniowiecznej piwnicy, wyruszyliśmy zwiedzać niektóre z toruńskich zabytków. Odwiedziliśmy pomnik Mikołaja Kopernika, Ratusz, Dwór Artusa oraz Teatr Wiliama Horzycy. Pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.

 

autor Aleksandra Buczek

„WITAMINIKI, WITAMINKI

DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI”

 

Jesień to tematyka związana między innymi z poznawaniem owoców i warzyw. Dzieci z grupy” Żabki” na zajęciach poznawały  warzywa i owoce nie tylko za pomocą wzroku ale również innymi zmysłami: węchem, dotykiem i smakiem . Zwieńczeniem tych działań było robienie sałatki jarzynowej. Każdy dostał tackę, nożyk i tak przystąpiliśmy do krojenia. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę warzywną przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji. Podczas tych działań przedszkolaki nauczyły się również, że gotowanie i jedzenie wymaga zachowania szczególnej higieny, że nie tylko ręce ale również warzywa należy myć przed obieraniem, krojeniem i spożywaniem. Na koniec wszystkie dzieci z wielkim apetytem zjadały wspólnie przygotowany posiłek 🙂

 

autor Aleksandra Buczek

 

logo

W październiku w grupie „żabki: odbył się konkurs „Warzywno – owocowe ludziki”. Polegał na wykonaniu przestrzennej pracy z dowolnie wybranych warzyw i owoców. Dzieci wykonały piękne prace, , które możemy podziwiać w galerii zdjęć.
Jury w składzie p. Mariola Wegner – dyrektor przedszkola „Jelonek” oraz p. Wanda Pniewska miało bardzo trudne zadanie aby wyłonić zwycięzców. Wszystkie prace były wykonane solidnie i pomysłowo. Po długiej naradzie zostali wyłonieni zwycięzcy:
I miejsce : Oliwier Śliwa ,II miejsce : Gabrysia Wasiak, III miejsce : Piotr Kornacki, Wyróżnienie: Alicja Glamowska
Każdy przedszkolak który wziął udział w konkursie otrzymał dyplom i drobny upominek.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie oraz gratulujemy kreatywności !

Autor: Natalia Szynal

 8.11.2017

WYCIECZKA DO SCHRONISKA DLA ZWIERZĄT W TORUNIU

 

Na końcu października dzieci z grupy „Żabki” miały cały tydzień zajęcia na temat zwierząt. Przedszkolaki uczyły się, jak należy opiekować się zwierzątkami i jak można im pomóc. Przyłączyły się również  do akcji zbiórki na terenie przedszkola karm, kocy, środków pielęgnacyjnych itp., które własnoręcznie przekazały do schroniska podczas wycieczki. W trakcie wizyty dzieci miały możliwość obejrzeć przebywające w schronisku psy i koty, a pracownik schroniska opowiedział przedszkolakom, w jaki sposób dostają się tam zwierzęta. Celem tej wycieczki było uwrażliwienie dzieci na krzywdę zwierząt, wyrabianie postawy humanitarnej wobec nich oraz kształtowanie nawyku niesienia pomocy bezbronnym zwierzętom. Przedszkolaki obiecały pracownikom schroniska, że nie poprzestaną na tej jednej wizycie i wraz z rodzicami będą odwiedzały zwierzątka tam mieszkające.

 

Serdeczne podziękowania dla dzieci i rodziców z grupy „Żabki”, którzy przyłączyli się do pomocy zwierzętom zamieszkałym w schronisku, poprzez przyniesienie do przedszkola karm, kocy, środków pielęgnujących i wiele innych niezbędników. W tym roku nasza grupa spisała się na 6 i przyniosła najwięcej produktów z całego przedszkola. DZIĘKUJEMY!!!

 

autor Aleksandra Buczek

logo

29.09.2017r. w grupie „żabki” obchodziliśmy DZIEŃ CHŁOPAKA. W tym wyjątkowym dniu wszystkie dziewczynki zaśpiewały chłopcom STO LAT i wręczyły upominki. Chłopcy otrzymali również specjalne odznaki krawaty „Super Chłopaka” oraz dyplomy. Przez cały dzień na dzieci czekało mnóstwo zabaw i konkursów. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci.

autor: Natalia Szynal

 

 

 

logo

 

28.09.2017 r. grupa „Żabki” wybrała się na wycieczkę do Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” w Toruniu – pierwszego centrum nauki w regionie kujawsko – pomorskim. Po wejściu do budynku dzieci zafascynowane były ogromnym wahadłem zawieszonym na 33 metrowej linie biegnącej od dachu aż po parter, przechodzącym przez wszystkie kondygnacje. Dzięki temu wahadło można oglądać z każdego piętra. Podczas wizyty dzieci obejrzały wystawę „O obrotach” składającej się z 26 interaktywnych stanowisk tematycznie związanych z kołem, ruchem obrotowym i podróżami kosmicznymi. Na jednym z 6 pięter dzieci doświadczyły zabawy z wodą, gdzie głównym punktem wystawy jest model rzeki. Celem wycieczki było wzbudzenie u dzieci zainteresowania naukami przyrodniczymi, technicznymi, oraz różnorodnymi formami aktywności kulturalnej i artystycznej.

Cała grupa zadowolona wróciła do przedszkola, przyznając jednogłośnie, że wycieczka bardzo im się podobała.

Zapraszam do galerii!

autor: Natalia Szynal

 

 

logo

    Jesień jest to piękna pora roku w której możemy obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie, opadające kolorowe liście , pojawiające się grzyby w lesie ,ptaki odlatujące do ciepłych krajów… Nasze „żabki” również świętowały ten dzień, były tańce, zabawy, jesienne piosenki. Cała grupa wspólnie  wykonała pracę plastyczną „PANI JESIEŃ” którą możemy podziwiać w naszej galerii.

autor: Natalia Szynal

 

 

kącik przyrody

 

logo 1

Dnia 20 września dzieci w grupie „Żabki” obchodziły Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Już od samego rana pani Natalka witała przedszkolaków wesołą muzyką. Były konkursy i zabawy, a na koniec dnia pani Ola rozdawała odznaki wszystkim przedszkolakom.

 

autor Aleksandra Buczek

ROK SZKOLNY 2016/2017

SIEJEMY WARZYWA

Przyszła wiosna i czas na sianie warzyw w naszym przedszkolnym ogródku.

 

autor Aleksandra Buczek

W dniu 17 maja grupa Żabki była na wycieczce w Muzeum Etnograficznym  w Toruniu. Od kilku lat jeżdżę z wycieczkami w to miejsce , jest to kawałek oazy w środku miasta. Miejsce  to jest wręcz surrealistyczne dla naszych dzieci. Nasze dzieci znają tablety, telefony komórkowe, LEGO, Barbie itd. Tam miały okazję poznać zabawki dawnych lat. Drewniane zabawki samodzielnie wykonane przez dzieci lub bardzo proste przyrządy takie jak szczudła -były atrakcją . Zwiedziliśmy cały teren Muzeum. Wędrowaliśmy po chatach, zagrodach. Dzieci mogły wejść na stary młyn gdzie widok z góry był piękny. Uczestniczyliśmy w warsztatach- Tradycja w małym paluszku.
Warsztaty dla grup przedszkolnych to elementy kultury ludowej w zabawach i działaniach plastycznych, muzycznych lub parateatralnych, a także tradycyjne piosenki i zabawy dzieci wiejskich. Podczas zajęć dzieci miały okazję wykonać szmaciana laleczkę. Zajęcia odbywały się w jednej z chat- atmosfera była niesamowita. Dzieci były zaczarowane samym miejscem, znalazły się w czasach, których nie znają. Pogoda w tym dniu dopisała . Dzieci były zadowolone i opowiadały z zachwytem swoje przeżycia po wycieczce. Samo miejsce polecam rodzicom. Muzeum Etnograficzne to wspaniałe miejsce na spacer z akcentem kulturalnym.

Monika Głowacka

Aleksandra Buczek

W dniu 25 maja Żabki z Przedszkola Jelonek w Papowie Toruńskim  były na wycieczce w Osadzie Leśnej na Barbarce.  Osada Barbarka to miejsce odwiedzane przez dzieci oraz ich rodziców a grupy przedszkolne czy szkolne po za parkiem maja okazję uczestniczyć w warsztatach z ekologii, ochrony środowiska . Nasza grupa uczestniczyła w warsztacie – Wiosna w lesie. Poznaliśmy kilka gatunków drzew i rodzaj ich liści. Dzieci za pomocą słuchawek lekarskich mogły osłuchać drzewa i płynącą w nich wodę. Obserwowały kijanki- oraz proces powstawania żaby- co nawiązywało do nazwy naszej grupy. Wystawa zdjęć wielu  gatunków  roślin i zwierząt żyjących na Barbarce była dla dzieci interesująca.  Spacer po części parku był niesamowitą przygodą. Dzieci dotykały, wąchały i poznawały sensorycznie przyrodę.  W miejscowym sklepiku zjedliśmy lody- pogoda była przepiękna. Kolejną atrakcją był plac zabaw- zupełnie inny niż nasz przedszkolny- więc tym bardziej zainteresowanie było ogromne. Dzieci nie miały ochoty wracać do przedszkola. Zabawa była przednia.

Monika Głowacka

Aleksandra Buczek

Malutki baranek ma złote różki,
pilnuje pisanek na trawce z rzeżuszki,
gdy nikt nie widzi chorągiewką buja
i cicho beczy wesołego Alleluja.

 

 

W piątek 14 kwietnia, w deszczowy poranek, w naszym przedszkolu zapanowała ciepła i świąteczna atmosfera. Przez ostatnie dni dzieci poznawały różne tradycje związane ze świętami Wielkiej Nocy, wspólnie z nauczycielkami dekorowały sale, malowały pisanki i siały rzeżuchę. Wszystkie te wspólnie wytworzone akcenty wielkanocne znalazły się na stole. Zwieńczeniem licznych opowieści o zwyczajach Wielkanocnych było wspólne świąteczne śniadanie.

 

autor Aleksandra Buczek

Zdrowo się odżywiam

By przedszkolak nie był chory,

je marchewki, kalafiory,

pije mleko, biega kłusem,

a wieczorem śpi jak suseł.”

 

 

 

„Właściwy sposób odżywiania ma decydujący wpływ na zdrowie, sprawność fizyczną i umysłową. Zdrowe żywienie dziecka ma, również decydujący wpływ na jego dalszy rozwój. Nieprawidłowe żywienie powoduje zaburzenia procesów wzrastania i biologicznych procesów życiowych. Wiek przedszkolny jest okresem dalszego wzrastania”. Aby uświadomić dzieciom, dlaczego żywienie jest tak ważne, przez cały tydzień były prowadzone zajęcia na temat zdrowego odżywiania, a następnie  dzieci samodzielnie przygotowały zdrowe kanapki.

 

 

autor Aleksandra Buczek

 

 

 

W dniu 22 marca grupa Żabki ruszyła na wycieczkę do Zoo. Ogród Zoobotaniczny  w Toruniu powitał nas przepiękną pogodą. Zaplanowane na ten wyjazd było: warsztaty a następnie zwiedzanie ogrodu .

Warsztat jaki wybraliśmy wspólnie z dziećmi to „Moje domowe Zoo”. Dzieci dowiedziały się wielu cennych informacji na temat domowej hodowli zwierząt. Jak prawidłowo karmin i troszczyć się o naszych małych przyjaciół. Wraz z wiedzą pani , która prowadziła  warsztat  zademonstrowała wyposażenie klatek oraz pokazała różne rodzaje pokarmów.  Uświadomiła dzieciom , że podjęcie decyzji o opiece nad zwierzętami powinno być przemyślane z całą rodziną. Dzieci miały okazję dotykać oraz poznać zwierzęta takie jak: króliki, węże,  jaszczurki . Zajęcia zakończyliśmy bardzo ciekawą kartą pracy.

Następnie zwiedzaliśmy ogród. Pogoda dodała naszym maluchom energię i wędrowaliśmy bez końca. Dzieci poznały zwierzęta jakich wcześniej nie widziały z tak bliskiej odległości- sowy czy alpaki nie są na  co dzień spotykane. Skorzystaliśmy także z placu zabaw dostępnego na terenie Zoo. Zabawa była wesołą . Wycieczkę na powitanie wiosny można uznać za bardzo udaną.

Monika Głowacka

Aleksandra Buczek

W dniu 24 stycznia br. w grupie” Żabki” świętowaliśmy uroczyście okoliczność Dzień Babci i Dziadka.  Zaproszeni wcześniej goście, licznie przybyli a wraz z nimi przecudna, ciepła atmosfera. Zaangażowali się także rodzice i przygotowali w tym dniu poczęstunek. Zebraliśmy się w naszej sali o godz. 13. Spotkanie rozpoczęliśmy występem artystycznym . Dzieci zaśpiewały piosenkę dla babci i kolejno wystąpiły z wierszykami. Wiersze miały charakter humorystyczny , więc po za łzami szczęścia i wzruszenia , było mnóstwo śmiechu. Każde dziecko przygotowało wiersz i patrząc babci i dziadkowi w oczy recytowało bez pomyłek. Po wierszykach zaśpiewały dzieci piosenkę dla dziadków . Po/ pierwszej części artystycznej dzieci wręczyły prezenty wykonane przez siebie. Piękne serca gipsowe ręcznie zdobione, gwiazdeczki oraz wazony wykonane techniką łączoną- masa solna na szkle  i zdobienie farbą. Po życzeniach zaproszeni goście przystąpili do poczęstunku i wspólnych rozmów. Integracja i wymiana wspomnień była niezwykle miła. Następnie zaczęliśmy część drugą- dzieci przedstawiły utworu , które znają, lubią śpiewać i jakie towarzyszą nam na co dzień w przedszkolu. Po występach rozpoczęliśmy konkursy dla gości. Tym razem to dziadkowie mieli okazje wykazać się swoimi zdolnościami i siła. Konkurs robienia czapek z gazety , łamanie jabłek bez użycia noża oraz spacerowanie jak modelka z woreczkiem na ramieniu- rozbawiły naszych gości do łez. Cała uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Dzieci były niezwykle zadowolone i dumne , że mamy w tym dniu tak wielu gości. Rodzicom bardzo serdecznie dziękujemy za okazałą pomoc i wsparcie. Dzień był pełen wrażeń i emocji, które z pewnością nie raz goście nasi będą wspominać.

Monika Głowacka

Aleksandra Buczek

 

 

jasełka

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas pełen radości, piękna, magii i czarów. Czas spełniania marzeń i okazywania sobie wzajemnie miłości. To w te dni, kiedy iskrzą się lampki choinkowe odkrywamy sens życia. Ze świętami związane są tradycje, a jedną z nich jest wspólne kolędowanie. Z tej okazji dzieci z grupy „Żabki” zaprosiły swoich najbliższych na „Jasełka”.  Na scenie nie zabrakło Maryi, Józefa,  aniołów, pasterzy, a do Pana Jezusa przybyli Trzej Królowie. Występy w wykonaniu najmłodszych wprawiły zaproszonych gości w prawdziwie świąteczny nastrój i uświadomiły, dlaczego co roku, z niecierpliwością czekamy właśnie na te święta. Po części artystycznej dzieci wraz z zaproszonymi gośćmi usiedli do wspólnego poczęstunku.

autor

Aleksandra Buczek

ZAPACH PIERNIKÓW

19 grudnia w naszej sali zapachniało świętami. Mistrz Piernikarski Artur wraz Mistrzem Piernikarskim Pawłem razem z dziećmi wypiekali pyszne pierniki.  Okazało się, że to wcale nie jest łatwe zadanie, ale wspólnymi siłami stworzyliśmy piękną galerię z pierników.

                                                                                                      autor

Aleksandra Buczek

WYCIECZKA

DO MAŁEGO CENTRUM CHEMII

15 grudzień to dzień pełen atrakcji dla przedszkolaków z grupy „Żabki”. Tego dnia odwiedziliśmy Małe Centrum Chemii w Toruniu gdzie dzieci samodzielnie wykonały dwie bombki. Jedną pięknie srebrzyły a drugą zdobiły starym sposobem ulubionym kolorem. Po zajęciach wyruszyliśmy na spacer po starówce, odwiedzając Maryję i Józefa z dzieciątkiem w stajence. Następnie na przedszkolaków czekała, jak się okazało największa atrakcja wycieczki czyli to co dzieci lubią najbardziej – frytki w restauracji McDonald. Pełni wrażej, z wypełnionym brzuchami i uśmiechem na twarzach wróciliśmy do przedszkola.

 

autor

Aleksandra Buczek

św. Mikołaj

W poniedziałek 5 grudnia do Przedszkola Jelonek zawitał Św. Mikołaj. Dzwonek , którym dawał znak idąc do nas było słychać w całym Papowie. Dzieci z naszego przedszkola były bardzo grzeczne , ponieważ każde zostało obdarowane upominkiem. Zaskoczenie dzieci i ich mina na wchodzącego do sali Mikołaja- bezcenne. Święty Mikołaj porozmawiał z dziećmi na temat nadchodzących Świąt Bożego narodzenia oraz związanych z tym tradycji. Quiz jakim zabawił się z dziećmi sprawdził ich wiedzę na jego temat. Dzieci wiedzą skąd nadchodzi do nas ta tradycja Mikołajowa. Wykazały się empatią mówiąc o dzieleniu się z innymi w tym szczególnym czasie Świąt Bożego Narodzenia. Wszystkie obecne w tym dniu dzieci mogły usiąść Mikołajowi na kolanie, Wszyscy odważnie to zrobili a my wykonałyśmy pamiątkowe zdjęcia. Czas grudniowy jest wyjątkowy- budzi w naszych sercach emocje jakie często nie towarzyszą nam cały rok. Przeżyjmy go jak najpiękniej.

Samych pomyślności w ten czas i bycia razem- życzymy z całego serca.

Monika Głowacka

 

 DOKARMIAMY PTAKI

 

 

W pewien grudniowy dzień dzieci z grupy „Żabki” wybrały się na spacer, żeby powiesić siatki z pokarmem dla ptaszków na gałązkach oraz uzupełnić ziarenka w karmniku. Zima jest dla ptaków bardzo ciężkim okresem, ze względu na niską temperaturę i trudne warunki pogodowe. W związku z tym ptaki mogą mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniej ilości pokarmu.

Dlatego też przedszkolaki dbają o to, żeby w karmniku nie zabrakło pożywienia dla ptaków.

Dziękujemy tacie Żanetki, który zbudował piękny karmnik oraz wszystkim rodzicom, którzy dostarczyli pokarm dla ptaszków.

 

 

                                               autor

Aleksandra Buczek

 

 

logo

30 listopada dzieci z grupy „Żabki” uczestniczyły w magicznych wróżbach andrzejkowych. Tego dnia dowiedzieli się co ich czeka w przyszłości… jak będzie miał na imię mąż albo żona, jaki zawód będą wykonywać, ale też wróżka Ola każdemu dziecku wywróżyła czego muszą się wystrzegać, aby nie spotkało ich nic złego.

 

                                                                                                              opracowała

Aleksandra Buczek

 logo

30 listopada przygotowaliśmy dla naszych przedszkolaków niespodziankę, w formie przedstawienia teatralnego. Do Papowa Toruńskiego przyjechali prawdziwi aktorzy, którzy przedstawili w bardzo ciekawy sposób „Legendę o świętym Mikołaju”. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem słuchały opowieści, a także włączały się do zabawy w z reniferem i św. Mikołajem. Przedstawienie zyskało dużą aprobatę wśród dzieci, o czym świadczył fakt, iż aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

 

opracowała

Aleksandra Buczek

Przywitaliśmy pierwszy śnieg w naszym przedszkolu Jelonek w Papowie Toruńskim. Dzieci z grupy Sowy oraz Żabki ulepiły wielkiego bałwana. Zabawa była cudowna a spadający śnieg podczas spaceru dał nam wiele radości. Mimo mrozu dzieci czuły się świetnie . Klimat zimowy zaczarował nasze przedszkole i oczekiwanie na Świętego Mikołaja stało się jeszcze bardziej wyczekane:) . Mamy nadzieje , że tej zimy będziemy mieli okazje do zabaw zimowych a śnieg zagości na dłużej niż tym razem. Zachęcamy dzieci mimo braku słońca do przebywania na świeżym powietrzu. Dawka energii jaką możemy czerpać ze spacerów jest nam potrzebna tym bardziej zima i jesienią kiedy to choroby częściej nas odwiedzają.

Monika Głowacka

Dzień Misia

W piątek 25 listopada świętowaliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Grupa Żabki wesoło bawiła się cały dzień w towarzystwie Misiaków przyniesionych z domu. Malowaliśmy wielkie Misie, tańcowaliśmi z Misiami. Były tego dnia naszymi gośćmi , które traktowaliśmy wyjątkowo. Wesoła zabawa i śpiewy słychać było z każdej z grup.

Monika Głowacka

PRZEDSZKOLAKI PAMIĘTAJĄ O ZMARŁYCH

Dnia 28 października przedszkolaki z Papowa Toruńskiego (grupa „Żabki” i grupa „Sowy”) odwiedzili cmentarz przy kościele parafialnym w Papowie Toruńskim. Dla dzieci była to doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o parafii, do której wielu przedszkolaków należy, ale również jak należy zachować na cmentarzu. Przedszkolaki w ciszy i skupieniu, ale także z wielkim przejęcie zapalali znicze na opuszczonych grobach.

 

                                               autor Aleksandra Buczek

Dzień Chłopaka

W dniu 30 września  grupa „Żabki” świętowała  „Dzień Chłopaka”. W tym dniu dzieci postawiły na zdrowy poczęstunek. Wspólnie z Paniami przygotowały wspaniałą sałatkę owocową. ?Była to doskonała okazja do spróbowania owoców jakich dzieci nie znały oraz zachęcenia do ich spróbowania. Ogromną radość przyniosło wspólne przygotowywanie poczęstunku. Z pewnością powtórzymy te aktywność 🙂

Nie obyło się bez upominków dla chłopców oraz pytań: Kiedy będzie Dzień Dziewczynek?

 

autor: Monika Głowacka

 

WYCIECZKA DO BAJU POMORSKIEGO

DNIA 25 PAŹDZIERNIKA POJECHALIŚMY NA WYCIECZKĘ DO BAJU POMORSKIEGO NA PRZEDSTAWIENIE PT. „SŁOWIK”. BYŁA TO PIERWSZA WYCIECZKA AUTOKAROWA W TYM ROKU, A DLA WIĘKSZOŚCI PIERWSZA WIZYTA W TEATRZE. DZIECI Z OGROMNYM SKUPIENIEM OGLĄDALI SPEKTAKL, A NA TWARZACH NIEKTÓRYCH BYŁO WIDAĆ, ŻE PRZEŻYWAJĄ KAŻDY MOMENT PRZEDSTAWIENIA.

 

                                                                                                          autor Aleksandra Buczek

PRZYWITANIE NOWEJ PORY ROKU „JESIENI”

W piątek 23 września 2016 r. dzieci z naszego przedszkola przywitały Panią Jesień, która pojawiła się w pięknej jesiennej sukni, przyozdobionej jesiennymi skarbami. Ten dzień obfitował w zabawy o tematyce jesiennej, poprzez które dzieci przyswoiły sobie wiadomości o rozpoczynającej się właśnie porze roku.

 

                                                                           Aleksandra Buczek

 

logo

W Dniu 20 września dzieci z grupy „Żabki” obchodziły Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione przez Sejm RP, aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Dzień ten ma także dostarczać dzieciom kolejnych okazji do świętowania, wesołej zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem, i tak też było w naszej grupie. W tym dniu wszyscy bawili się znakomicie, a zadowolenie nie znikało z twarzy przedszkolaków.

 

                                                                           Aleksandra Buczek

WYCIECZKA DO OSP

Dnia 15 września o godzinie 10.00 grupa „Sowy” wraz z grupą „Żabki” wyruszyła na pieszą wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w Papowie Toruńskim. Na miejscu czekały na nich niecodzienne atrakcje. Na samym początku wizyty komendant straży pożarnej opowiedział o niebezpiecznej pracy strażaka i kilka historii związanych z tym zawodem oraz pokazał jak wygląda strój strażaka. Po pogadance z komendantem przyszedł czas na zwiedzanie wozu strażackiego i to, co przedszkolakom podobało się najbardziej, czyli lanie wody z węża. Na koniec dzieciaki podziękowały strażakom i pełne wrażeń wróciły do przedszkola.

 

                                                                           Aleksandra Buczek

ROK SZKOLNY 2015/2016

Nasze przedszkolaki również kibicują BIAŁO-CZERWONYM! Kto wygra mecz? : POLSKA !

Karolina Rybicka

Dnia 24 czerwca, tuż po uroczystym zakończeniu roku, nasze przedszkolaki odwiedziły Plenerowe Centrum Rozrywki w Papowie Toruńskim. O godz. 09.55 przybyliśmy na miejsce gdzie serdecznie przywitała nas obsługa Plenerowego Centrum Rozrywki. Po krótkim wstępie i omówieniu przepisów, które obowiązują w Centrum dzieci udały się do upragnionych atrakcji. Były to m.in.: dmuchańce, liczne zjeżdżalnie, hamaki, trampoliny, domki zabaw. W trakcie pobytu w Centrum Rozrywki ciekawą niespodzianką okazało się odwiedzenie „Mini Zoo”, gdzie dzieci mogły podziwiać i pogłaskać zwierzątka. Nasz pobyt szybko dobiegł końca i nadszedł czas pożegnania się. Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji wsiedliśmy do autobusu i wróciliśmy do Przedszkola.

Karolina Rybicka

Aleksandra Buczek

Dziękuję Ci, za to życie, które dałaś mi,

Dziękuję Ci, za te wszystkie noce i dni!

Dobra jesteś tak, pokazałaś ten piękny świat.

I wszystko oddałaś mi,

Podziękować Tobie mamo chcę za to wszystko, co mam!

 

 

24 maja w naszej grupie obchodziliśmy święto naszych drogich mam i tatusiów. Dzieciaki przygotowały wzruszającą część artystyczną a także wręczyły rodzicom własnoręcznie zrobione prezenty. Dzieciaki także odpowiadały na liczne pytania dotyczące swoich rodziców, co zostało uwiecznione na nagraniu i wyświetlone podczas spotkania. Radościom i wzruszeniom nie było końca!!! Następnie uroczystość przeniosła się na polanę przedszkolną, gdzie tatusiowie przygotowywali jedzenie na grillu a niektóre z mam poddały się metamorfozie wykonywanej przez panią Milenę i panią Olę! Mamusie mogły w tym dniu poczuć się wyjątkowo!!! Oby takich radosnych dni było więcej! Wszystkim rodzicom za pomoc w uroczystości, serdecznie dziękujemy!!!

Wychowawczynie grupy

Karolina Rybicka

Aleksandra Buczek

 

 

logo

1 czerwca to święto wszystkich dzieci. W naszym przedszkolu dzieci z grupy „Żabki” i „Sowy” spędziły ten dzień zupełnie inaczej niż każdy inny. W tym dniu miały okazję przygotować samodzielnie swój wymarzony deser owocowo – lodowy. Pokroiły wszystkie owoce, przy pomocy pani ubiły bitą śmietanę…. i do dzieła!!! Nakładamy dużą gałkę lodów, bitą śmietanę, owoce i na koniec kolorowa posypka… Mniam!!! Ale to jeszcze nie był koniec atrakcji tego dnia… po zjedzeniu pysznego deseru panie zaprosiły dzieci do kina. To nie żart, sala Żabek zamieniła się w prawdziwą salę kinową. Dzieci obejrzały bajkę „Minionki rozrabiają” – chociaż nie wszystkie bo niektóre po dniu pełnym wrażeń zasnęły. Szkoda, że „Dzień dziecka” jest tylko raz w roku!!!

 

                                                                  Justyna Wojnowska – Wachowiak

                                                                  Aleksandra Buczek

NASZ

OGRÓDEK

„ŻABKI”

logo

„ŻABKI” I „SOWY” NA WYCIECZCE W KINDERKU

17.05.2016r. dzieci z grup “Żabki” i “Sowy” wyruszyły na wycieczkę do sali zabaw Kinderek w Toruniu. Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej poprzez wspólną zabawę. W sali zabaw przedszkolaki mogły skorzystać z licznych atrakcji, m.in. z konstrukcji zabawowej tkz. „Małpim gajem”, przeróżnych zjeżdżalni, tuneli i tajemniczych przejść , które już na samym początku wzbudził najwięcej emocji. Poza tym dzieci mogły korzystać z armatek na sprężone powietrze z piankową amunicją, wielkiej automatycznej koparki, strefy malucha oraz z wielu innych atrakcji. Zadowolone, lekko zmęczone i pełne wrażeń dzieci wróciły do Przedszkola z nadzieją, że wkrótce ponownie odwiedzą salę zabaw.

Wychowawcy grup „SOWY” i „ŻABKI”

Program Profilaktyczny

 „CHROŃ SIĘ PRZED KLESZCZAMI WSZELKIMI SPOSOBAMI!!!”

 

Za oknem coraz ładniejsza pogoda a razem z nią rozpoczął się sezon na kleszcze zatem nasi milusińscy wzięli czynny udział w akcji profilaktycznej: „Chroń się przed kleszczami wszelkimi sposobami !!!” w ramach Ogólnopolskiej Kampanii „Kleszczowe zapalenie mózgu – Zapobiegaj! Zaszczep się!”. Dzieci dowiedziały się jak wyglądają kleszcze, poznały ich rozmiar oraz występowanie a następnie obejrzały podsumowujący film edukacyjny o tym jak się przed nimi uchronić. Na sam koniec dzieciaki wykonały pracę plastyczną.

 Wszyscy  Ci, którzy chodzą po trawach, np. na polanach w miejskich parkach, po lesie niech będą ostrożni. Niestety są to ulubione miejsca żerowania kleszczy. Z zarośli atakują one głównie psy i koty, ale pogryzą też nas, jeśli będziemy nieostrożni np. podczas pikniku na kocu.

Karolina Rybicka

BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK

gimnastyka-ruchomy-obrazek-0055

W grupie „Żabki” cały tydzień przebiegał pod hasłem: „ Gimnastyka ważna sprawa, a dla dzieci  to zabawa!”. Dzieciaki zapoznały się z wieloma dyscyplinami sportowymi, dowiedziały się czym jest Olimpiada i poznały odbywające się na niej  liczne konkurencje!  Ponadto nasza grupa małymi krokami przygotowuje się do udziału w Gminnej  Olimpiadzie!  W zorganizowanym dniu sportowym, dzieciaki brały udział w licznych konkurencjach: pokonywały tor przeszkód, skakały przez koła hula-hop, rzucały woreczkami do celu a na sam koniec otrzymały pamiątkowe medale, bo była to dla nich pierwsza przygoda z zawodami! Nasze najmłodsze pociechy poradziły sobie znakomicie!!!

 

Karolina Rybicka

WYCIECZKA DO LASU

 

Piątek 8 kwietnia był dniem pełnym wrażeń dla dzieci z grupy „Żabki” Przedszkola Publicznego Jelonek z Papowa Toruńskiego oraz dzieci z Filii Zakrzewko i Filii Lulkowo. Wszystkie grupy, zaraz po śniadaniu wyjechały autokarami na wycieczkę do lasu w Zalesiu. Na miejscu dzieci przywitał Pan Leśniczy, który żwawym krokiem wyruszył z przedszkolakami do lasu. Podczas spaceru towarzyszyły nam zwierzęta: jelenie i sarny. Wycieczka taka – to obserwacja naturalnego ekosystemu świata roślin, zwierząt, oraz wspaniałe przeżycia dla dzieci. Przedszkolaki poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając.

 

Aleksandra Buczek

„MALI OGRODNICY”

 

W tym tygodniu przedszkolaki z grupy „Żabki” miały okazje same przekonać się, na czym polega praca ogrodnika. Wspólnie z wychowawcą udekorowali sale żółtymi doniczkami, do których nasypali ziemi, zasiali nasionka i podlali wodą. Ta praca sprawiła dzieciom wiele satysfakcji, gdyż samodzielnie mogły wykonać wszystkie czynności. W przyszłym tygodniu jak pogoda nam pozwoli przenosimy się na świeże powietrze, gdzie będziemy zakładać ogródek przedszkolny.

Aleksandra Buczek

Malutki baranek ma złote różki,
pilnuje pisanek na trawce z rzeżuszki,
gdy nikt nie widzi chorągiewką buja
i cicho beczy wesołego Alleluja.

1 029

Siejemy rzeżuchę

Farbujemy jajka

Robimy pisanki

 

Śniadanie Wielkanocne

Szukamy zająca

Słodka niespodzianka

Aleksandra Buczek

„Kiedy wiosna przyjdzie do nas,
Roześmiana i zielona,
Razem z wiosną wszystkie dzieci
Zaśpiewają tak:

Zielona trawa, zielony mech, zielona żaba: rech, rechu, rech !”.

 

Choć za oknem jeszcze szaro nasze „Żabki” przywitały się z nową porą roku. Wraz z zimową Marzanną odeszła zima, a wiosna zawitała do przedszkola. Dzieciaki dowiedziały się, jakie są zwiastuny wiosny i wykonały przepiękne prace „Leci Bocian” oraz „Skaczące Żabki”. Mieszając kolory żółty i niebieski oraz przyklejając kwiatki przygotowały piękną suknię dla Pani Wiosny! Maluchy wiedzą również, że pogoda płata nam figle i że w miesiącu „Marcu jest jak w Garncu!” Był to radosny i wesoły tydzień!

 

Karolina Rybicka

Muzyka to ważny element w życiu dzieci! Towarzyszyła ona w grupie Żabek cały tydzień! Dzieciaki poznały dźwięki wielu instrumentów muzycznych, zobaczyły jak wyglądają a także na niektórych zagrały niesamowite arie! Powstali nowi wirtuozi muzyki ! Lepsi niż Betoven czy Vivaldi! Dzieciaki dowiedziały się również, że rybki głosu nie mają i same wykonały swoje piękne kolorowe gitary oraz grzechotki! Był to niesamowity tydzień, pełen muzycznych wrażeń!

Karolina Rybicka

logo

„Czy ktoś tu się boi wilków? Na pewno nie Nusia, która właśnie zgubiła się w lesie. To nic, że w przedszkolu wszystkiego się boi, nawet pogłaskać psa. Wilki to co innego!….”W tym tygodniu w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” naszą grupę odwiedziła pani Joanna Wasiak- mama Gabrysi oraz pani Ewelina Szczygielska mama Ali. Pani Joanna przyniosła ze sobą cztery ulubione książeczki Gabrysi. Opowiadały one o przygodach małej dziewczynki Niusi natomiast mama Aluni przeczytała trzy fascynujące przygody dla chłopców i dziewczynek. Dzieci podziękowały za przeczytane bajki i wręczyły mamom pamiątkowe dyplomy!. Na zakończenie spotkania zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcia. Był to mile spędzony czas 🙂 Dziękujemy!

  Karolina Rybicka

Walentynki są dniem, w którym okazujemy uczucie tym, których kochamy!  I mimo, że jest to święto tych nieco starszych, to nie możemy zapomnieć o dzieciach, które również mają potrzebę wyrażania swoich uczuć! 15 lutego w Grupie „Żabki” również obchodzono to miłosne wydarzenie. Do dzieci przybyła Walentynka, która opowiedziała skąd wzięła się tradycja walentynek a także zachęcała dzieci do licznych zabaw, szukania swoich drugich połówek oraz wykonania swojej kartki walentynkowej!

                                                                                                            Karolina Rybicka

logo

„Babci i dziadka, przyznać to trzeba, każdemu dziecku w życiu potrzeba.
Znana to para, bardzo kochana. Przez wszystkie dzieci jest szanowana.
No, a gdyby ich nie było, dzieciom trudno by się żyło.
Babcia i dziadek wciąż o nas dbają. Tak jak rodzice bardzo kochają.
Dają nam w życiu wiele radości. Nigdy nie szczędzą dla nas czułości”

2 lutego w naszym przedszkolu odbyła się wyjątkowa uroczystość, na którą przybyli specjalni goście – Babcie i Dziadkowie. Dzieci z grupy „Żabki” pod czujnym okiem swoich pań bardzo długo przygotowywały się do występu. Wnuczęta zaśpiewały piosenki o babci i dziadku, wyrecytowały przepiękne wiersze a na koniec zaprezentowały ulubione zabawy muzyczno – ruchowe, które umilają im każdy dzień w przedszkolu.
Po występach artystycznych przyszedł czas na wręczenie zaproszonym gościom prezentów i laurek – oczywiście własnoręcznie wykonanych przez dzieci.
Uroczystość przebiegła w miłej atmosferze a radość i zadowolenie było widać zarówno na twarzach dzieci jak i babć i dziadków.
Uroczystości takie jak dzień babci i dziadka w niezwykły sposób wzmacniają więź emocjonalną dziecka z rodziną oraz kształtują uczucie przywiązania do najbliższych. Nic bowiem nie wiąże tak bardzo z babcią i dziadkiem, jak wspólne przeżywanie ich święta.
Wszystkim babciom i dziadkom życzymy codziennie takiego uśmiechu na twarzy jak w dniu kiedy podziwiali swoje wnuczęta podczas występów artystycznych w naszym przedszkolu.

autor: Aleksandra Buczek

Przygotowanie Laurek na Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka

Dnia 26 stycznia grupa Żabki przygotowywała się do wspaniałej uroczystości z okazji ”Dnia Babci i Dziadka”. Dzieci wykonały kolorowe laurki z najlepszymi życzeniami. Odbijały swoje stópki oraz rączki a zabawy było co niemiara! Czy jest jakiś piękniejszy prezent na Dzień Babci i Dziadka od ręcznie wykonanej laurki? Przecież laurka dziecka to wyraz miłości, sympatii i szacunku, jakimi darzy bliskie sobie osoby! Przypominamy, iż uroczystość w naszej grupie odbędzie się 2 lutego o godzinie 12.30.

Autor: Karolina Rybicka

Karmnik dla Ptaków

Nadeszły mrozy, więc czas zacząć dokarmiać ptaszki! Przedszkolaki z grupy „Żabki” wiedzą o tym, więc postanowiły o nie zadbać dokarmiając je w tej porze roku. Na spacerze dzieci obserwowały liczne ptaszki przy przedszkolnym karmniku a także dokarmiały je przyniesionymi przez siebie nasionkami. Po powrocie zainspirowane pięknym widokiem karmnika i ptaszków wykonały pracę plastyczną: „Mój Karmnik”.

Autor: Karolina Rybicka

 

WYCIECZKA DO CENTRUM ZABAW DLA DZIECI „KINDEREK”

Dnia 21.12.2015 roku odbyła się wycieczka do centrum zabaw dla dzieci „Kinderek”.
Kinderek to jedno z największych centrów zabaw w Toruniu – mówiąc wprost to raj dla dzieci, które uwielbiają, niczym mali agenci, beztrosko odkrywać tajniki najlepszej zabawy.
To była najfajniejsza wycieczka – zabawy nie było końca, atrakcja goniła atrakcję a uśmiech nie schodził z twarzy dzieci.

autor: Aleksandra Buczek

WYCIECZKA DO WIEJSKIEGO GOSPODARSTWA EDUKACYJNEGO BABALUDA

Dnia 17 grudnia odbyła się wycieczka do wiejskiego gospodarstwa edukacyjnego BabaLuda. Chociaż pogoda nam nie dopisała, dzieci z uśmiechem na twarzy wsiadły do busa i ruszyliśmy w daleką drogę… Gospodarstwo BabaLuda znajduje się w małej wsi Parowa Fałęcka w szczerym polu. Po przyjeździe na miejsce przywitali nas gospodarze i oprowadzili po wiejskim obejściu, w którym przywitaliśmy się z owieczkami, kurami czubatkami dworskimi, kozami, kotkami, psem, strusiem, kaczuszkami i dużym kaczorem. Po odwiedzeniu zwierząt przeszliśmy do stodoły i tam czekała na nas niespodzianka – Koza. Dzieci nie tylko mogły ją pogłaskać, najodważniejsze z pomocą pana Maćka miały okazję ją wydoić. To była prawdziwa frajda. Następnie gospodarze zaprosili nas do chatki i tam już czekały nas kolejne atrakcje, tym razem bardzo słodkie. Zostaliśmy poczęstowani pysznym piernikiem i ciepłą herbatką. Chwilkę odpoczynku i zabieramy się do lukrowania pierniczków, przygotowanych przez domowników. W trakcie naszej pracy usłyszeliśmy dzwoneczki… Co to takiego? Kto to? Hoo! Hoo! – odezwał się tajemniczy gość. To Mikołaj! – z radością wykrzykiwały dzieci. Usiadł sobie na dużym fotelu i zapraszał każde dziecko po kolei, żeby dowiedzieć się jaki prezent chciałby dostać pod choinkę. Większość dzieci odważnie podchodziła do Mikołaja, ale były też takie, które nieśmiało i z daleka spoglądały. Mikołaj zapewnił dzieci, że pod choinką zostawi wymarzone prezenty, a dzieci obiecały, że przez cały rok będą grzeczne i uśmiechnięte. I to już koniec naszej wspaniałej przygody w BabaLudzie… Zmęczeni ale pełni nowych doświadczeń wracamy do naszego przedszkola.

autor: Aleksandra Buczek

TEATR W NASZYM PRZEDSZKOLU

Dnia 10 grudnia nasze przedszkole po raz kolejny odwiedzili aktorzy z teatru z Krakowa. Tym razem zaprezentowali nam przedstawienie pod tytułem „Czerwony Kapturek spotyka świętego Mikołaja”.

Aleksandra Buczek

logo

“Święty z niespodziankami”

Idzie dobry święty,
uśmiecha się w koło,
grzecznym dzieciom biją
serduszka wesoło.
Niesie w dużym worku
słodyczy bez liku.
Pełno dzisiaj wszędzie
radości i krzyku.

MIKOŁAJKI

Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 4 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również do naszego przedszkola. Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe, rozpromienione, a kiedy znalazły się blisko św. Mikołaja – troszkę zawstydzone. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w przedszkolu. Wszystkie prezenty, które otrzymały dzieci zostały w przedszkolnej sali, aby dzieci mogły się nimi bawić przez cały rok. Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy zakupili prezenty.

autor: Aleksandra Buczek

ANDRZEJKI

Dzień 30 listopada w grupie „Żabki” zaczął się magicznie. Karty, świece, kolorowa butelka, muzyka od rana- wszystko wskazywało na to, że będzie to dzień inny niż wszystkie. Podekscytowane dzieci z radością poznawały andrzejkowe tradycje. Różnymi sposobami odkrywały tajemnice losu. Za pomocą kart, monet, szczęśliwych liczb z kostki, wędrujących bucików, serduszek z imionami, wirującej butelki i innych tajemniczych przedmiotów dowiadywały się, czy spełnią się ich marzenia. Nieważne, czy wróżby spełnią się, czy nie, warto było na chwilkę przenieść się w świat magii, czarów i wróżb…..

autor: Aleksandra Buczek

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

MIŚ JEST MAŁY I PUCHATY
MIS JEST FAJNY I KUDŁATY
MIŚ JEST GRUBY JAK TA KULA
MISIA ZAWSZE SIĘ PRZYTULA

LECZ CZASAMI TEŻ TAK BYWA
ŻE SIĘ O NIM ZAPOMINA
A WIĘC WEZMĘ MISIA CZULE
I DO SIEBIE GO PRZYTULĘ

Muzeum Piernika

26 listopada dzieci z grupy „Żabki” odwiedziły Muzeum Piernika w Toruniu. Dla najmłodszych przedszkolaków to ogromne przeżycie, ponieważ to ich pierwsza wycieczka bez rodziców. Ale zacznijmy od początku… O godzinie 11.15 spod przedszkola w Papowie Toruńskim wyruszyliśmy busem do Muzeum Piernika, które mieści się w Toruniu przy ulicy Rabiańskiej. Po dotarciu na miejsce, w progu przywitał nas BARTOSZ – Mistrz Piernikarski i w magiczny sposób przeniósł nas do szesnastowiecznej piernikarni, gdzie dzieci brały aktywny udział w pokazie, pomagając Mistrzowi Piernikarskiemu i Wiedźmie Korzennej, wyrabiając ciasto piernikowe: przesiewały mąkę, ubijały w moździerzu korzenie, dodawały miodu, tłuczonego kardamonu, imbiru, kory cynamonowej, goździków, a nawet szczyptę pieprzu… Następnie zagniecione ciasto rozwałkowywały i umieszczały w ozdobnej formie. Czas oczekiwania na upieczenie się pierniczków, przedszkolaki spędziły zwiedzając muzeum oraz poznając jego historię. Po wypieczeniu słodkości, dzieci zabrały pierniki, jako pamiątkę z muzeum. I to już Konic naszej przygody z piernikami. Pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia wróciliśmy do naszego przedszkola. To była wspaniała przygoda!!!

autor: Aleksandra Buczek

TEATR W NASZYM PRZEDSZKOLU

Dnia 18 listopada nasze przedszkole odwiedzili aktorzy z krakowskiego teatru i zaprezentowali nam przedstawienie pt. „O lisku Kiteczce co kłamał troszeczkę”.

Aleksandra Buczek

Audycja Muzyczna

25 listopada wszystkie grupy z naszego przedszkola wzięły udział we wzruszającym koncercie upamiętniającym Święto Niepodległości. Audycja Muzyczna pt.: „Pieśni patriotyczne” wykonana przez muzyków Fundacji Wszyscy Tworzymy Sztukę, wprowadziła nas w wyjątkowe spotkanie z historią oraz piosenką, która towarzyszyła żołnierzom w walce o niepodległość. Dzieci dowiedziały się m.in. jak wyglądają godło i flaga Polski a także mogły usłyszeć pieśni patriotyczne: „Czerwone maki na Monte Cassino”, “Wojenko, wojenko”, “Dziś idę walczyć, Mamo!” i „Biały krzyż. Koniec Audycji podsumował wspólnie zaśpiewany „Mazurek Dąbrowskiego”.

Karolina Rybicka

„PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA”

10 listopada w naszym przedszkolu miało miejsce bardzo ważne wydarzenie, dzieci z grupy ”Żabki” zostały pasowane na prawdziwych przedszkolaków.
Uroczystość została rozpoczęta programem artystycznym, dzieci śpiewały piosenki oraz recytowały wiersze. Na koniec występów Kalinka w imieniu wszystkich dzieci poprosiła panią dyrektor o pasowanie na przedszkolaków. Wszystkie dzieci złożyły uroczyste ślubowanie, po czym pani dyrektor Mariola Wegner za pomocą „czarodziejskiego ołówka” włączyła dzieci do grona przedszkolaków i wspólnie z wychowawczyniami wręczyła im dyplomy i upominki.
Po przyjęciu gromkich braw od zadowolonych rodziców na dzieci czekała niespodzianka w postaci słodkiego poczęstunku. Największą atrakcją okazał się tort z zielonymi żabkami.
Korzystając ze spotkania w tak dużym gronie wychowawczynie ogłosiły rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu plastycznego „Owocowe i warzywne ludziki”. Jednomyślnie wszystkie prace wykonane przez dzieci i ich rodziców zajęły I miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki i pamiątkowe dyplomy.
Na zakończenie wychowawczynie grupy pani Ola i pani Monika zaprosiły wszystkie dzieci wraz z rodzicami do wspólnej zabawy przy muzyce. Uśmiechy nie schodziły z ust zarówno dzieci jak i rodziców.
Wszystkim rodzicom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości oraz pomoc w posprzątaniu po niej serdecznie dziękujemy.

Wychowawczynie grupy:
Aleksandra Buczek
Monika Kobusińska

Konkurs

DNIA 22 PAŹDZIERNIKA W GRUPIE „ŻABKI” ZOSTAŁ OGŁOSZONY RODZINNY KONKURS PLASTYCZNO – TECHNICZNY PT. „OWOCOWE I WARZYWNE LUDZIKI”. BARDZO DZIĘKUJEMY PRZEDSZKOLAKOM I ICH POMOCNIKOM ZA WYKONANIE PRZEPIĘKNYCH LUDZIKÓW. WYNIKI KONKURSU ZOSTANĄ OGŁOSZONE W DNIU PASOWANIA NA PRZEDSZKOLAKA 10 LISTOPADA.

Aleksandra Buczek

JESIENNE SPACERY
I ZABAWA NA PLACU PRZEDSZKOLNYM

Autor Aleksandra Buczek

Jesienne drzewa malowane palcami

W naszym przedszkolu, nie ma czasu na nudę. Nasze przedszkolaki przy malowaniu pięknych kolorowych jesiennych drzew, zamiast pędzli mogły użyć swoich paluszków. Tak oryginalna forma pracy przyniosła dzieciom wiele radości, a jesienne drzewa wyszły przepięknie.

Autor Monika Kobusińska

Wizyta Kuriera

Dzięki uprzejmości mamy Pawełka z grupy „Żabki” wszystkie przedszkolaki z naszego przedszkola miały okazję zapoznać się z zawodem kuriera. Pani Angelika jest pracownikiem firmy kurierskiej DPD i wraz z kurierem panem Mateuszem opowiedzieli dzieciom o jego pracy. Nasi goście przybyli do przedszkola z tajemniczą paczką zaadresowaną na nasze przedszkole i grupę „Żabki”, którą kazali nam otworzyć po zakończeniu spotkania. Pan Mateusz zaprezentował swój służbowy strój oraz sprzęt, który wykorzystuje w swojej pracy. Dzieci dowiedziały się m.in. jak wygląda cała procedura dostarczenia paczki pod dany adres. Ciekawostką był zaprezentowany przez panią Angelikę króciutki filmik prezentujący budowę ogromnego magazynu DPD oraz pokazujący jak przebiega w nim praca. Na koniec spotkania wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe naklejki, a grupa „Żabki” otworzyła zaadresowaną do niej paczkę w której znajdowały się upominki w postaci smyczy i długopisów. Bardzo dziękujemy Pani Angelice za zaangażowanie i możliwość zaprezentowania dzieciom ciekawego zawodu.

Autor Monika Kobusińska

Spotkanie z Leśniczym

12 października grupę „Żabki” odwiedził niezwykły gość – Pan Leśniczy Lucjan Opaliński z Leśnictwa Gronowo. Pan leśniczy zaprezentował dzieciom swój mundur, a następnie opowiadał bardzo ciekawe rzeczy o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach i ptakach. Przyniósł ze sobą pięknie ilustrowane albumy z fotografiami zwierząt, a także roślin, które można spotkać w lesie. Dzieci z wielkim zaciekawieniem słuchały pana Lucjana, który przygotował dla nich niespodziankę w formie zajęć plastycznych. Każde dziecko dostało do odrysowania wypalony z drewna liść, po czym miało go pokolorować. Następnie dzieci wspólnie z leśniczym musiały odszukać w atlasie gatunek drzewa na którym rośnie odrysowany przez nich liść. Dzieci z wielkim zapałem wykonały pracę plastyczną i ochoczo szukały odpowiedniego gatunku drzewa.
Na zakończenie tego miłego i radosnego spotkania Pan leśniczy wręczył przedszkolakom ozdobne magnesy, co sprawiło im wiele radości.

Autor Monika Kobusińska

cała polska

DRODZY RODZICE !!!!!!!!!!!!

Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”!
To wy rodzice jesteście autorytetami dla waszych pociech, a największą pociechą dla waszego dziecka jest wizyta rodzica w przedszkolu.
Czytanie to gwarantowany sposób lepszego przygotowania dzieci do szkoły i do życia!

Lata przedszkolne to dla każdego dziecka czas niezwykle intensywnego poznawania świata, gromadzenia wiedzy, rozwijania i doskonalenia wielu umiejętności. Kluczowym narzędziem poznawczym, a zarazem warunkiem dobrego funkcjonowania w społeczeństwie jest język. Pozwala on myśleć, zadawać pytania, opisywać świat i wyrażać swe opinie. Ułatwia zawieranie i pielęgnowanie znajomości, dzięki niemu można snuć marzenia i refleksje. Język potrzebny jest nie tylko dzieciom, które wciąż pytają “dlaczego?” i dzięki temu szybko się uczą, lepiej rozumieją świat i coraz sprawniej się w nim poruszają. Język potrzebny jest także dorosłym. To nasz największy sojusznik w kontaktach z innymi, w pozyskiwaniu informacji i wiedzy, w przekonywaniu do swoich racji. Ale język potrafi być też najgorszym wrogiem, gdy jest ułomny i nieporadny – utrudnia wtedy komunikację, jest przyczyną nieporozumień i porażek. Słaba znajomość języka to źródło ciągłych frustracji i poważna przeszkoda w osiąganiu sukcesów zarówno w życiu społecznym, jak i zawodowym oraz prywatnym.
Wczesne dzieciństwo jest wyznaczonym przez ewolucję, krytycznym czasem na naukę języka. Braków wyniesionych z tego okresu zwykle nie da się nadrobić.
Dlatego nauczenie dzieci poprawnego, bogatego i pięknego języka oraz swobody w posługiwaniu się nim, jest jednym z najważniejszych powinności dorosłych wobec najmłodszych i darów, jakie możemy im przekazać. To prawdziwa przepustka do lepszego życia.
Pierwszą osobą, która włączyła się w naszą akcję i przeczytała bajkę w bardzo nietypowy sposób, bo w języku angielskim była pani Paulina, która przyjeżdża do naszego przedszkola i prowadzi zajęcia z języka angielskiego. Serdecznie dziękujemy pani Paulinie i zapraszamy rodziców do aktywnego uczestnictwa w akcji.

autor Aleksandra Buczek

WIZYTA PANI POLICJANT

bezpieczna droga

W ramach programu profilaktycznego „Bezpieczny Przedszkolak” w październiku odwiedziła nasze przedszkole pani policjant. Tematem spotkania było bezpieczeństwo dzieci, czyli jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, jak poruszać się po ulicy, żeby nie doszło do wypadku, komu możemy powiedzieć jak się nazywamy, a komu nie. Nasze przedszkolaki miały również wiele pytań, które dotyczyły pracy w policji. Pani policjant chętnie opowiedziała przedszkolakom o swojej bardzo odpowiedzialnej pracy, o zasadach obowiązujących w ruchu drogowym, a szczególnie o tym, dlaczego jazda w foteliku samochodowym i zapiętych pasach jest tak ważna oraz do czego służą opaski odblaskowe i jak ich używać. W podziękowaniu za ciekawe spotkanie dzieci zaśpiewały piosenkę i wręczyły dyplom.

autor Aleksandra Buczek

BEZPIECZEŃSTWO W NASZEJ GRUPIE

„W przedszkolu dzieci czują się bezpiecznie” i „Nasze prawidłowe zachowanie w przedszkolu”, to wrześniowe tematy programu profilaktycznego „Bezpieczny Przedszkolak”, który realizujemy w naszej grupie. Aby nasi nowi przedszkolacy dobrze zaklimatyzowali się w placówce zapoznaliśmy ich z budynkiem przedszkolnym (salami, które znajdują się w naszym przedszkolu, korytarzem, szatnią, gabinetem pani dyrektor i pani księgowej oraz kuchnią) i pracownikami przedszkola. Dzięki naszej wycieczce po przedszkolu „Żabki” poznały zasady bezpiecznego zachowania w sali zabaw i pozostałych pomieszczeniach. Dzięki pogadankom dzieci poznały niebezpieczeństwa czyhające na nie w skutek nieodpowiedniego zachowania, dowiedziały się jak współdziałać w grupie w celu rozwiązywania konfliktów oraz, że należy przestrzegać ustalonych norm. Przedszkolaki po zakończonych zajęciach obiecały, że będą stosowały się do zasad obowiązujących w naszej grupie.

autor Aleksandra Buczek