Wielkanoc inna niż wszystkie

Wielkanoc inna niż wszystkie

Wielkanoc 2020 to czas, który spędzimy w pomniejszonym rodzinnym gronie. W tym roku ze względu na rosnącą liczbę zachorowań na koronawirusa w Polsce, Święta Wielkanocne 2020 będą wyglądać inaczej niż zwykle. Jak obchodzić Wielkanoc 2020? Przede wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek i zadbać o bezpieczeństwo zarówno swoje , jak i innych.

Wielkanoc w tradycji chrześcijańskiej to najważniejsze święto religijne. Ale bez względu na to, czy jesteś osobą wierzącą, czy też nie warto obchodzić to święto i pielęgnować tradycje z nim związane. Wielkanocne tradycje dla dziecka mogą okazać się świetną zabawą! Zwłaszcza malowanie pisanek, pieczenie mazurków czy tworzenie wielkanocnych zajączków może być nie lada frajdą. Wielkanoc dla dzieci jak i dla dorosłych  może być niezwykłym czasem budzenia się do życia z nową, wiosenną energią. Zapoznaj dziecko z ciekawostkami na temat Wielkanocy i spraw by był to dla niego magiczny i niezapomniany czas! Taki, o którym chce się pamiętać i do którego co roku się tęskni mimo sytuacji w jakiej się znaleźliśmy.

Porządek w domu i smaczne jedzenie mają tylko pomóc w stworzeniu świątecznej atmosfery. To czy malec polubi rodzinne świętowanie, jak będzie je wspominać, nie zależy od tego czy zdążymy uprać firanki, ale czy w domu więcej będzie śmiechu niż narzekań. Zwołaj rodzinną naradę, podczas której umówicie się, że w tych dniach postaracie się być dla siebie szczególnie mili.  Zagrajcie razem w jakąś planszową grę, spędźcie razem czas.  Dziecko polubi Wielkanoc, jeśli te święta będą mu się kojarzyły równie miło jak Boże Narodzenie. Wymyśl dla malca drobne prezenty – schowa je świąteczny zajączek. Zadaniem dziecka będzie odszukanie skarbów ukrytych w ogrodzie lub w zakamarkach mieszkania. Osiągniesz prawdziwy sukces, jeśli będzie czekało na Wielkanoc, jak na wielkie wydarzenie, czas spędzany z bliskimi na zabawie i rozmowach. Żeby dziecko poczuło atmosferę świąt, polubiło ten czas, muszą być zaangażowane w ich przygotowanie i celebrowanie. Dzięki temu skorzystasz także ty! Malec nie będzie marudził, że się nudzi i przeszkadzał ci w kuchni, bo… będzie zajęty wyznaczonymi mu zadaniami. Co bardzo niestety trudne – ze spotkań w szerszym gronie rodzinnym lepiej w tym roku zrezygnować. Jak sprawić, by dzieciom nie było aż tak smutno, że nie mogą odwiedzić w tym czasie dziadków, ukochanej cioci czy wujka? Porozmawiajmy  z nimi przez telefon, albo komunikatory internetowe, które też zapewniają transmisję wideo. Śniadanie wielkanocne przez Skype może do tradycji nie należy, ale da poczucie bliskości i uczestnictwa we wspólnym wydarzeniu. Mimo tych wszystkich obostrzeń- te Święta mogą być udane. Więcej czasu teraz spędzamy w domu. Wykorzystajmy to. Może warto wyciągnąć przepis prababci, którego nigdy nie mieliśmy okazji wypróbować, bo czas przygotowania przerastał nasze możliwości? Pieczmy i gotujmy razem z dziećmi – pokażmy im potrawy, które pamiętamy z rodzinnego domu, a które być może coraz bardziej popadały w zapomnienie. A może uda nam się odtworzyć zapomnianą potrawę z dzieciństwa lub odnaleźć przepis na nią? Warto poeksperymentować. Zaangażujmy dzieci do zrobienia świątecznych ozdób, nawet jeśli nie będą one bardzo stylowe, czy od razu udane. Poszukajmy inspiracji w Internecie, ale też na starych rodzinnych zdjęciach.

A poniżej kilka propozycji, bajek dla dzieci  i filmów dla rodziców o tematyce wielkanocnej, które umilić mogą nam czas : „Zając Max ratuje Wielkanoc”, „Hop”, „Strażnicy marzeń”, „Baranek Shaun”, „Kurczak Mały”, „Pies, który ocalił Wielkanoc”, „Wielkanocna przygoda Dory”, „Max i Ruby. Wielkanoc”, „Yogi: Miś Wielkanocny”, „Maleństwo i przyjaciele”, „Parada Wielkanocna”, „Hank i Mike”, „Jesus Christ Superstar”.

 

Opracowały:

Joanna Pucińska

Justyna Peszek